معرفی ۵ زبان عشق ورزیدن به کودکان

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

همه ما به زبان های مختلف مانند لمس فیزیکی، هدیه گرفتن، خدمت کردن به یکدیگر‌کلمات تحسین آمیز و سپری کردن وقت با یکدیگر عشق و علاقه خود را ابراز می کنیم. هر کدام از افراد، بسته به سلایقشان، یکی از این روش ها را بیشتر از دیگری دوست دارند. این موضوع در کودکان هم وجود دارد. باید بدانیم که کودک ما از چه نوع ابراز علاقه ای بیشتر خوشش می آید و به همان شیوه به او عشق بورزیم. برای شناخت این موضوع باید توجه کنیم که کودک به کدام شیوه ابراز محبت ما، واکنش بیشتری نشان می دهد؟

در ادامه با weloveit‌ همراه باشید تا ۵ شیوه عشق ورزیدن به کودکان را بیان کنیم.

۱. در آغوش کشیدن

کودکانی که ابراز محبت با لمس فیزیکی را دوست دارند، با در آغوش کشیدن، به معنای واقعی دوستت دارم به آن ها القا می شود.

در صورتی که کودک شما مدام در اطراف شما است یا با موهایتان بازی می کند، باید متوجه شوید که دوست دارد با لمس فیزیکی به او محبت کنید.

نکته قابل توجه این است که سیلی زدن یا تنبیه فیزیکی برای این دسته از کودکان بسیار آسیب زننده است.

۲. هدیه گرفتن

کسی که زبان اصلی عشق او هدیه است ، به چگونگی بسته بندی یک هدیه هم توجه می کند. او اغلب ماه ها یا سال ها بعد هم به یاد می آورد که چه چیزی هدیه گرفته است.

کودک شما هدیه دریافتی از شما را به عنوان سمبل عشق شما می بیند. نیازی نیست برای این هدایا هزینه زیادی صرف کنید. بلکه می توانید با خرید هدایای ساده و کوچک آن ها را خوشحال کنید و عشق خود را به کودکتان ابزار کرده و منتقل کنید.

استیکرها و نمودارهای ستاره هم روش های خوبی برای ابراز احساس به این نوع ازکودکان هستند.

البته باید مواظب باشیم که بیش از حد برای کودکان هدیه نگیریم و موجب نشویم که هدایا جایگزین زبان محبت شوند.

۳. صحبت کردن

اگر کودک شما از تحسین شدن لذت می برد و با کلمات محبت آمیز مانند “تو مادر مورد علاقه من هستی” پاسخ می دهد، جزو کودکانی است که با علاقه به ابراز علاقه با کلمات محبت آمیز دارد.

یادداشت های کوچک، متون محبت آمیز و یا حتی دستبندی با نوشته تحسین کننده می تواند برای این کودکان بی نهایت ارزشمند باشد. گاهی اوقات هم گفتن کلمات”تو بهترین هدیه زندگی من هستی” یا “تو برای من از همه چیز مهم تر هستی” بسیار آن ها را به وجد می آورد.

به گفته روانشناسان شنیدن جمله “دوستت دارم” برای این کودکان از هر چیزی مهم تر است. اما باید توجه داشته باشید که این جمله را شرطی نکنید به عنوان مثال هیچ گاه نگویید “وقتی دوستت دارم که ….” .

۴. انجام دادن کارهای کودکان

انجام دادن کارها هم نوع دیگری از زبان عشق است، اما کودکانی که به این زبان عشق صحبت می کنند، ممکن است از شما بخواهد که کفش هایش را برای او ببندید، اسباب بازی شکسته او را تعمیر کنید . در نتیجه، والدین این کودکان غالباً احساس می کنند فرزندانشان مانند برده هستند.

باید مواظب باشیم که بااین مدل محبت، موجب کاهش اعتماد به نفس کودکمان نشویم. باید گاهی اوقات از او بخواهیم که برخی کارها را خودشان انجام دهند. بهترین کار در این شیوه این است که کودکان را در فرایند انجام کار همراهی کنیم.

۵. وقت گذراندن با کودکان

این کودکان وقتی تصمیم می گیرید که با آن ها وقت بگذرانید ، احساس ارزش بیشتری می کنند. کودکی که اغلب می گوید ، “این را تماشا کنید!” یا “با من بازی کنید” ، از شما خواهش می کند تا زمان خود را با او بگذرانید.

لازم است در این زمان علاوه بر اینکه در کنار کودک هستید به او توجه کنید. البته لزومی ندارد که کارهای خود را کنار بگذارید بلکه می توانید هنگامی که کودک غرق در بازی خود است، در کنار او باشید و به خواندن کتاب خود مشغول باشید. همین که او حضور گرم شما را در کنار خودش احساس کند، کافی است.

البته توجه داشته باشید که نیازهای کودکان، لحظه به لحظه تغییر می کند و ممکن است در هر سنی ترجیحات مختلفی داشته باشد.

منبع: PARENTS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *