معرفی کتاب کتاب آداب معاشرت به زبان خودمانی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

پیچیدگی‌های زندگی نوین بشر، فراتر از سنن، آداب و یا حتی آموزه های عقیدتی، دستیابی به یک زبان مشترک،  برای برقراری ارتباطی مدرن، و در عین حال انسانی و توام با احترام متقابل را از یکسو تبدیل به کاری ظاهرا توان فرسا و از سوی دیگر نیازی کاملا حیاتی کرده است. در چنین فضایی مجموعه عواملی که می‌تواند ارتباط سازنده ای را شکل دهد بستگی کامل به انگاره ها و کنش ها و واکنش‌های افراد، در رویارویی مستقیم و غیر مستقیم با یکدیگر دارد.

به نظر می‌رسد تسلط بر تولیدات تکنولوژیک روز، امکان بهره‌مندی بهینه از همه فرصت های شغلی، دوست یابی، همسرگزینی، تربیت فرزندان شایسته و در عین حال دستیابی به شخصیتی احترام برانگیز، برجسته و دوست داشتنی، دارای کلید شناخته شده ایست که می‌تواند درهای زندگی موفق را به روی دارندگانش بگشاید. کلیدی که در رساترین نوع بیان می‌توان آن را   ” آداب معاشرت ” نامید. کتاب ” آداب معاشرت، به زبان خودمانی ” نوشته سو فاکس، راهنمایی است صمیمی برای هر آنچه که در ارتباط با دیگران در موقعیت های مختلف نیاز دارید.

رهنمودهای کوتاه و موثری که در این کتاب وجود دارد به شما کمک می‌کند رفتارهایتان را بازبینی کنید،  یاد بگیرید در شرایط و موقعیت های متفاوت چه برخوردی داشته باشید، به عنوان میهمان و میزبان چگونه عمل کنید، گفت و گویی خشک و حوصله سربر را به  مسیر جذاب و دلنشینی هدایت کنید، در محل کار چه عملکردی داشته باشید، متناسب با هر مراسم چه لباسی بپوشید، تاثیر مثبت بگذارید، چه واکنشی نسبت به  افراد گستاخ نشان دهید، چطور شنونده خوبی شوید، مکالمه را چگونه به پایان برسانید، آداب تماس تلفنی صحیح را بیاموزید و خیلی از موارد این چنینی که بارها برایتان اتفاق افتاده و نادانسته و نه عامدانه طرف مقابلتان را از خود نا امید ساخته اید.

هم چنین بخوانید: معرفی کتاب بسیار حساس بودن در دنیای غیرحساس

تکه هایی از متن کتاب آداب معاشرت به زبان خودمانی

 • در جمع خانوادگی و دوستانه: ظریف و سنجیده رفتار کنید، نسبت به احساسات دیگران تیز و هوشیار عمل کنید. متوجه اظهار نظری که می‌کنید باشید. اظهار نظر بی ادبانه مثل ” امروز خسته به نظر میرسی ” میتواند باعث رنجش خاطر شود.
 • حضور بر سر میز غذا: خانم‌ها باید متوجه باشند که کیف دستی‌شان را کجا قرار می‌دهند. هرگز آن را روی میز نگذارید و یا به پشت صندلی آویزان نکنید. اگر نمی‌توانید در پشت خود قرار دهید، زیر صندلی‌تان بگذارید طوری که کسی به آن پا نزند.
 • هدیه دادن: هدیه دادن چیزهایی که خودتان هدیه گرفته‌اید فقط و فقط با رعایت قوانین زیر از چارچوب ادب خارج نیست:
 • اقلامی را هدیه بدهید که نو باشند، به تازگی دریافت شده و استفاده نشده‌اند.
 • دوباره آن را کادوپیچ کنید و اطمینان حاصل نمایید هیچ آثاری از هدیه دهنده قبلی در آن جا نمانده باشد.
 • موقع هدیه دادن صادق باشید. برای مثال اگه سبک مدرن شمع‌دان‌هایی که گرفته‌اید با دکور خانه‌تان هماهنگی ندارد، و حالا می‌خواهید آن را به خاله‌تان هدیه دهید به او بگویید:« این شمع‌دان‌های زیبا را به تازگی هدیه گرفتم ولی به نظرم آمد که به میز ناهارخوری مدل جدید شما بیشتر می‌آید.»
 • این گونه هدایا را فقط به دوستان نزدیک یا اعضای خانواده‌تان هدیه کنید.
 • اطمینان داشته باشید که فرد جدید از دریافت آن خوشحال می‌شود و او هم به نوبه خود آن را به کس دیگری هدیه نمی‌دهد.
 • به ندرت این کار را کنید.
 • دعوت به مراسم عروسی: بعضی اوقات اختلاف نظر میان عروس و داماد بر سر میهمانان خاص بحث‌هایی را به دنبال دارد. حفظ حرمت نکته بسیار مهمی است. اگر دعوت از فرد به خصوصی باعث ناراحتی عروس یا داماد می‌شود، بهتر است چنین دعوتی اصلا انجام نگیرد.
 • آداب سفر: انتخاب همسفری مناسب مهم‌تر از مکانی‌ است که به آن جا سفر می‌کنید. بعد از تعیین مقصد خود تمام جزییات سفر را روشن سازید، فعالیت‌هایی را که از آن‌ها لذت خواهید برد مشخص نمایید. به این طریق درمیابید که همسفرتان از سفر چه انتظاراتی دارد و چه چیز مد نظر اوست. برای اینکه همسفران از سفر به خوبی لذت ببرند شاید لازم باشند در جاهایی کوتاه بیایند و از خودگذشتگی نشان دهند.
 • توجه به افراد توان‌خواه و بیمار: مواظب باشید معنای تحت‌الفظی کلمات ساده و عام شما را سردرگم نکند. هیچ اشکالی ندارد به خانومی که نابیناست بگویید:« می‌بینی منظورش چیست؟» یا کسی را که روی صندلی چرخ‌دار نشسته به پیاده‌روی دعوت کنید.

درباره مجموعه «برای خنگ‌ها»:

(فور دامیز):( For Dummies)  به معنی برای خنگ‌ها یک مجموعه بزرگ از کتاب‌های آموزشی است که به صورت راهنماهای غیرپیچیده برای کاربران تازه ‌وارد به حیطه علمی بحث آن کتاب نوشته و منتشر می‌شوند. تاکنون بیش از ۱۸۰۰ عنوان از این کتب در ۲۰۰ میلیون نسخه منتشر شده‌است.

جلد این کتاب‌ها معمولاً زرد و سیاه با کاریکاتوری از مردی با سر سه‌گوش معروف به «مرد خنگ» است. عنوان این کتاب‌ها در روی جلد با قلم غیررسمی و به صورت دست‌نوشته طراحی می‌شود و در پایین جلد، انگشت اشاره مرد خنگ به یک توضیح حاشیه‌ای اشاره می‌کند که دربرگیرنده  مطالبی است که مخاطب با خواندن کتاب فرا خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *