معرفی کتاب غرور و تعصب اثر جین آستین

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

غرور و تعصب بهترین اثر جین آستین به عنوان یکی از بی‌نظیر‌ترین رمان‌های ادبیات انگلیس شناخته شده است. نویسنده فرهنگ مردم آن زمان خود را در قالب داستان به رشته تحریر درآورده است. جذابیت داستان حاصل بیانی ظریف و روان از شکل گیری روابط عاطفی، تغییر دیدگاه شخصیت‌ها و رویدادهای غیرمنتظره‌ای در طول ماجرا است. دو قرن از نوشتن این رمان می‌گذرد اما همچنان برای مخاطب امروزی جذاب و خواندنی است. چرا؟ بعضی از ویژگی‌های اخلاقی و شخصیتی انسان‌ها با گذشت زمان رنگ کهنگی به خود نمی‌گیرد، این امر باعث می‌شود خواننده علاوه بر بهره بردن از داستانی جالب و آشنایی با فرهنگ و سنت‌ها و روابط اجتماعی مردم آن زمان، با مرور ویژگی‌های شخصیتی خود و مقایسه آن با آنچه که شخصیت‌های رمان از خود بروز می دهند، به تأمل، اصلاح، بهبود و یا پذیرش بهتر و منتقدانه‌تر شخصیت خود بپردازد. طی این داستان رخداد خارق‌العاده‌ای که باعث شود با چشمانی گردشده و ضربان قلبی که شدت گرفتن آن موجب شود تند تند کلمات کتاب را ببلعید وجود ندارد، اما شخصیت پردازی‌های طنزآمیز و جذاب و اتفاق‌هایی غیر قابل پیش‌بینی شما را تا صفحه آخر به دنبال خود می کشاند.

معرفی کتاب غرور و تعصب

در رمان غرور و تعصب داستان، پیرامون خانواده بنت شکل می‌گیرد که پنج دختر دارند. با آمدن دو مرد جوان ثروتمند با نام آقای بینگلی و دوستش آقای دارسی به همسایگی‌شان، خانم بنت امیدوار می‌شود تا دخترهایش ازدواج کنند و سامان بگیرند. دختر بزرگ خانواده به آقای بینگلی علاقه‌مند می‌شود اما خواهر سرزنده و با نشاطش الیزابت به خاطر تکبر و انزوای آقای دارسی از او متنفر است. اتفاقاتی رخ می‌دهد که جین و آقای بینگلی از هم دور می شوند در حالی که غرور دارسی و پیش‌داوری لیزی عشقی واقعی بین این دو ایجاد می‌کند، عشقی حقیقی که در بیشتر رمان های آستین به چشم می‌خورد. جین آستین این رمان را فرزند دلبند خود نامیده است.

 ترجمه صحیح عنوان رمان” غرور و تعصب” در اصل باید “غرور و پیشداوری” باشد چون در این کتاب واژه” prejudice” به معنی پیش داوری است و این واژه در تمام داستان خودنمایی می‌کند اما از آنجایی که این اثر قبلاً به عنوان “غرور و تعصب” ترجمه و شهرت یافته، ناگزیر این عنوان برای رمان انتخاب شد.

هم چنین بخوانید: کتاب زندگی خوب، ۳۰ گام فلسفی برای کمال بخشیدن به هنر زیستن

 درباره ی نویسنده کتاب

 آستین در دهکده استیونسون در شانزدهم دسامبر ۱۷۷۵ به دنیا آمد. او هفتمین فرزند خانواده بود که پدرش کشیش و و پنج برادر و یک خواهر داشت. خانواده جین در سال ۱۸۰۱ بعد از بازنشستگی پدر به بث نقل مکان کردند و چهار سال بعد از مرگ پدر و مادرشان به شاتاون همپشایر رفتند. جین هرگز ازدواج نکرد. او در سال ۱۸۱۷ زمانی که آخرین دوره بیماری خود را می‌گذراند به وینچستر رفت ولی همانجا در ۱۸ جولای سال ۱۸۱۷ در سن ۴۱ سالگی درگذشت. شناخت او از زندگی زن‌ها و مهارتش در گوشه و کنایه‌ها او را به یکی از مشهورترین رمان نویسان عصر خود تبدیل کرده است و تا دهه ۱۸۷۰ به عنوان یکی از شخصیت‌های برجسته ادبیات انگلیس شناخته می شود که البته در پایان قرن نوزدهم نام وی را در بین رمان نویسان بزرگ قرار دادند. رمان “غرور و تعصب” به عنوان بهترین اثر آستین محسوب می شود.

” آدم های کمی هستند که واقعا از صمیم قلب دوستشان دارم و کسانی که فکر می‌کنم خوبند، از این تعداد هم کم‌ترند.

هرچه می‌گذرد از این دنیا ناراضی‌تر می‌شوم و هر روز باورم در مورد بی‌ثباتی شخصیت آدم‌ها بیشتر می‌شود. البته کمتر می‌توان از روی ظاهر، لیاقت و شعور فرد را تشخیص داد”.

“الیزابت بنت”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *