معرفی کتاب روانشناسی عزت نفس نوشته ناتانیل براندن

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در این هفته به معرفی کتابی می‌پردازیم که به اساسی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی غیرقابل گریز هر انسانی می‌پردازد. کتابی جامع و کامل درباره عزت نفس، از زبان روان‌درمانگری قَدَر و حرفه‌ای به نام ناتانیل براندن که موشکافانه این مساله را به پای سخن درآورده. برای معرفی کامل کتاب روانشناسی عزت نفس با ما همراه باشید.

 درباره کتاب روانشناسی عزت نفس

 کتاب روانشناسی عزت نفس برای بار نخست در سال ۱۳۷۹ در ایران چاپ و منتشر شد. شاید فکر کنید با گذشتن مدت زمان بیست سال از نخستین ترجمه و چاپش- آن هم با این سرعت رشد علم و اطلاعات در دنیای روانشناسی مدرن- بهتر است کتاب به‌روزتری بخوانیم، اما این کتاب با وجود گذر از همه این سال‌ها، آنقدر کامل و کاربردی این  موضوع را بررسی کرده، که هرساله مجدداً چاپ می‌شود و نظر همه خوانندگانش را به خود حسابی جلب می‌کند. در ثانی، عزت نفس چیزی نیست که قدیمی یا کهنه شود؛ عزت نفس به قدمت حضور اولین انسان در این کره خاکی با ما همراه بوده است.

 ناتانیل براندن در باب این موضوع کتاب‌های دیگری به اسم عزت نفس، احترام به خویشتن و چگونه بر عزت نفس خود بیافزایم، نوشته اما در پیش‌آگاهیِ کتاب روانشناسی عزت نفس به نقص و عدم جامعیت کتاب‌های قبلی اشاره می‌کند و همین موضوع را سببی برای تحریر مجدد در این باره می‌داند.

 در این کتاب به طور دقیق و واقعی عزت نفس را می‌شناسیم، میزان آن را در خود می‌یابیم، محاسن و معایب داشتن، نداشتن یا کمبود آن را فرا می‌گیریم و گام به گام و با راهبردهای موثر به رفع، ایجاد و بهبود این خصیصه در خود می‌پردازیم.

 عزت نفس چیزی نیست که بتوان آن را فراموش کرد، نادیده گرفت یا حتی بدون آن به زندگی- حداقل یک زندگی سالم- ادامه داد. پس تا دیر نشده این کتاب را بخوانید و پیشرفت و آرامش درست و واقعی حاصل از آن را در خود به وجود آورید.

کتاب روانشناسی عزت نفس

هم چنین بخوانید:  معرفی کتاب خوشی‌ها و ناخوشی‌های فرزند آوری

جان کلام این کتاب در این چهار پرسش خلاصه می‌شود:

 عزت نفس چیست؟

 چرا عزت نفس مهم است؟

 چگونه می‌توانیم بر عزت نفس خود بیفزاییم؟

 دیگران در ایجاد عزت نفس در ما چه نقشی بازی می‌کنند؟

 کمیّات کتاب

کتاب در ۳۰۴ صفحه، سه بخش و هفده فصل نوشته شده. هر فصل به سه الی دوازده زیر فصل تقسیم شده. آقای مهدی قراچه داغی این کتاب را به قلمی روان، به زبان پارسی برگردانده. در ادامه فهرست کتاب را مشاهده می‌کنیم:

 فصل اول: عزت نفس، نظام ایمنی آگاهی

 فصل دوم: معنای عزت نفس

 فصل سوم: چهره عزت نفس

 فصل چهارم: توهم عزت نفس

 فصل پنجم: توجه به عمل

 فصل ششم: زندگی آگاهانه

 فصل هفتم: خودپذیری

 فصل هشتم: مسئولیت در قبال خود

 فصل نهم: ابراز وجود

فصل دهم: زندگی هدفمند

 فصل یازدهم: یکپارچگی شخصی

 فصل دوازدهم: فلسفه عزت‌نفس

 فصل سیزدهم: تقویت عزت نفس کودک

 فصل چهاردهم: عزت نفس در مدارس

 فصل پانزدهم: عزت نفس و کار

 فصل شانزدهم: عزت نفس و روان‌درمانی

 فصل هفدهم: عزت نفس و فرهنگ

 چشیدن متن کتاب

 عزت نفس کاذب توهم باور خود توانمندی و حرمت نفس را که در اصل وجود خارجی ندارد به نمایش می‌گذارد. عزت نفس کاذب وسیله‌ی غیر منطقی به منظور کاستن از اضطراب و نداشتن احساس امنیت خاطر است. می‌خواهیم جای عزت نفس واقعی را بگیرد اما این اتفاق نمی‌افتد. بسیاری از اشخاص خواهان عزت نفس از راه‌هایی هستند که موثر واقع نمی‌شود. به جای آنکه عزت نفس را از طریق آگاهی، مسئولیت و انسجام و همیّت دنبال کنیم، ممکن است بخواهیم با روش های کسب شهرت، کسب ثروت یا بهره‌برداری‌های جنسی به این مهم برسیم. توجه داشته باشید که خود فریبی را پایانی نیست. عزت نفس  تجربه‌ای صمیمانه است که در عمق وجود اشخاص وجود دارد. عزت نفس آن چیزی است که درباره خود می‌اندیشم و احساس می‌کنم. چیزی نیست که دیگران در مورد آن برای من تصمیم بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *