معرفی کتاب تفکر، سریع و کند اثر دانیل کانمن

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

کتاب تفکر، سریع و کند دانیل کانمن، روانشناس و برنده نوبل اقتصاد، خلاصه تحقیق اوست که با همکاری آموس تورسکی بیش از چند دهه به آن مشغول بوده است. اکثر ما دنیا را از آنچه به راستی هست، خوشایندتر می‌بینیم. ویژگی‌های خود را دلپذیرتر از آنچه که به راستی هستند، می‌پنداریم و اهدافی را که در نظر داریم، دسترس‌پذیرتر از آنچه به راستی هستند. هم چنین،  در توانایی خودمان در پیش‌بینی آینده اغراق می‌کنیم و همین باعث می‌شود اعتماد به نفس خوشبینانه‌ای داشته باشیم. پیش‌داوری خوشبینانه در مورد پیامد تصمیم‌ها ‌ممکن است بارزترین شکل پیش‌داوری‌های شناختی باشد. از آنجا که پیش‌داوری خوشبینانه ممکن است هم یک موهبت باشد و هم یک مخاطره، اگر از نظر شخصی آدمی خوشبین هستید، بایستی هم شاد باشید و هم نگران.

درباره کتاب تفکر، سریع و کند

این کتاب شامل سه بخش از مراحل کاری کانمن است: کارهای اولیه یعنی پیش‌داوری‌های شناختی، سپس نظریه چشم انداز و پس از آن پژوهش‌هایی در زمینه خوشبختی. محور اصلی کتاب دوگانگی میان سیستم‌های تفکر است: سیستم یک، سریع، شهودی و احساسی است. سیستم دو، آهسته‌تر، خودخواسته‌تر و منطقی‌تر است. این کتاب ترسیم پیش داوری‌های شناختی در ارتباط با هر نوع تفکر است که با پژوهش‌های خود کانمن درباره تنفر از باخت آغاز می‌شود. این کتاب با پشتوانه چند دهه پژوهش‌های دانشگاهی نشان می‌دهد که افراد با تغییر چارچوب پرسش و جایگزین کردن پرسش‌های ساده‌تر، در حقیقت به قضاوت‌های انسانی اهمیتی بیش از حد می‌دهند. کانمن با شرح کارکرد دو سیستم تلاش می‌کند نشان دهد که چه وقت می‌توانیم در تصمیم گیری‌های مربوط به زندگی و تجارت به بینش و شهود خود اطمینان کنیم و با شناخت پیش‌د‌اوری‌های ذهنی چگونه از اشتباهات اجتناب کنیم. این کتاب برنده جایزه بهترین کتاب آکادمی ملی علوم، جایزه کتاب لوس آنجلس تایمز و برگزیده منتقدان کتاب نیویورک تایمز به عنوان یکی از ۱۰ کتاب سال ۲۰۱۱ شناخته شده است.

هم‌چنین بخوانید: معرفی کتاب اضطراب موقعیت اثر آلن دوباتن

گزیده‌هایی از کتاب

 زیر سوال بردن اینکه به چه چیزی اعتقاد داریم و چه چیزی می‌خواهیم در مساعد‌ترین شرایط، کاری دشوار است و وقتی این کار ضروری باشد این دشواری اهمیت بیشتری می‌یابد ولی ما می توانیم از عقاید آگاهانه دیگران سود ببریم. بسیاری از ما بی اختیار پیش‌بینی می‌کنیم که دوستان و همکاران، انتخاب ما را چگونه ارزیابی خواهند کرد از این رو کیفیت و محتوای این ارزیابی‌های پیش‌بینی شده اهمیت دارد. نگرانی از شایعه‌های هوشمندانه، انگیزه قدرتمندی برای انتقاد جدی از خود است و حتی از عزم راسخ در ابتدای سال نو برای بهبود تصمیم‌گیری فرد در خانه و محل کار قدرتمندتر است.

اگر می‌خواهید سیستمِ دوِ شما با سرعت تمام کار کند تمرین زیر را انجام دهید:

 این تمرین در عرض ۵ ثانیه شما را به بالاترین توانایی‌های ذهنی‌تان خواهد رساند. برای شروع چند ردیف ۴ تایی از اعداد را بنویسید که همگی متفاوت باشد، هر ردیف روی یک کارت. به کارت خالی روی همه کارت ها بگذارید. تمرینی که قرار است انجام دهید “یکی اضافه کن” نام دارد و روند آن به این شکل است:

 ضرباهنگی منظم را ضربه بگیرید (یا بهتر است مترونوم را روی یک ثانیه تنظیم کنید). کارت خالی را کنار بگذارید و چهار عدد را بلند بخوانید، منتظر شوید دو ضربه زده شود، سپس ردیفی را بخوانید که در آن به هر یک از عددهای کارت اصلی یکی اضافه شده است. اگر عددهای روی کارت ۵۲۹۴ بود، پس پاسخ درست ۶۳۰۵ است. نگه داشتن ضرباهنگ خیلی مهم است.

 تعداد معدودی از افراد می‌توانند با عدد های بیشتر از ۴، تمرین یکی اضافه کن را انجام دهند، اگر شما دنبال چالش سخت‌تری هستید سه تا اضافه کن را انجام دهید.

 اگر می خواهید بدانید وقتی ذهن شما سخت مشغول است بدنتان در چه وضعیتی قرار دارد دو ردیف کتاب روی یک میز محکم بگذارید. روی یک ردیف، یک دوربین فیلمبرداری بگذارید و چانه‌تان را روی ردیف دیگر قرار دهید. دوربین را روشن کنید تا کار ضبط را شروع کند و وقتی که تمرین یکی اضافه کن یا سه تا اضافه کن را انجام می دهید به دوربین خیره شوید بعد با توجه به تغییرات اندازه مردمک چشم‌هایتان متوجه می‌شوید که چقدر سخت داشتید تلاش می کردید. اکارد هس از مردمک چشم به عنوان دریچه ای به ذهن  نام برده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *