معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن اثر ویلیام مک ریون

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تختخوابت را مرتب کن ! شاید این کار ساده به نظر می رسد اما برای تغییر زندگی و حتی دنیا از همین کار کوچک و ساده باید آغاز کنید. در این مطلب ما به معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن پرداخته ایم. با ما با معرفی این کتاب همراه باشید.

در روز هفدهم ماه می سال ۲۰۱۴، من افتخار این را داشتم که در جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه تگزاس در آستین سخنرانی کنم. اگرچه خودم هم از همین دانشگاه فارغ‌التحصیل شده بودم، ولی بعید می‌دانستم یک ژنرال جنگی که زندگی حرفه‌ای خود را در جنگ سپری کرده، خیلی مورد استقبال دانشجویان کالج قرار بگیرد. اما دیدن آن‌هایی که با اشتیاق برای شنیدن سخنرانی‌ام آمده بودند، مرا بسیار شگفت‌زده کرد. به نظر می‌رسید ده درسی که من در تمرینات نیروی دریایی یاد گرفتم و اساس صحبت‌هایم را شکل می‌داد، مورد توجه جمعیت بسیاری قرار گرفته است. این درس‌ها و تجربیات ساده را در تمرینات نیروی دریایی کسب کردم و هر ده درس در مقابل چالش‌های زندگی اهمیتی یکسان دارند و این مهم نیست که شما در چه مرحله‌ای از زندگی و دارای چه جایگاهی در جامعه باشید.

متن فوق مقدمه ی کتاب تختخوابت را مرتب کن نوشته ی ژانرال ویلیام اج مک ریون  است.

او در مقدمه ی کتابش به ده درس اشاره کرده است و در این کتاب کوچک تجربیات سی و چند ساله‌ی خودش در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا را به صورت  همین ده درس منتشر کرده است.

او اکنون رئیس دانشگاه تگزاس سیستم است و متن سخنرانی وی در مراسم پایان سال این دانشگاه، در سال ۲۰۱۴ نیز در پایان کتاب آمده است

آقای مک‌ریون در ده درس ساده، با بیان خاطراتی که در دوره‌های کارآموزی و عملیاتی نیروی دریایی داشته، به مواردی اشاره می‌کند که در عین ساده بودن، می‌شود آن ها رو در شرایط مختلف زندگی به کار برد. یکی از ابتدایی‌ترین کارها این است که آدم در هر شرایطی بهتر است نظم داشته باشد، مرتب کردن رختخواب، شاید کار چندان مهمی به نظر نیاید، اما وقتی که بیدار می‌شوید و زمانی را برای مرتب کردن آن اختصاص می دهید، به خودتان این پیام را می دهید که برای شروع روزتان، هرچند سخت و دشوار، آماده هستید.

هم چنین بخوانید: ۶ کتاب تقویت ذهن ، معرفی و بررسی کتاب های برتر

درباره ژنرال مک ریون

ویلیام هری مک ریون، آدمیرال بازنشسته ی نیروی دریایی آمریکاست. او در ۶ نوامبر ۱۹۵۵ در پینهورست، کارولینای شمالی به دنیا آمد. پدرش افسر نیروی هوایی بوده است. او تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه تگزاس سپری کرده است. از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۴ در خدمت نیروی دریایی آمریکا بود و در عملیات‌های مهمی مانند جنگ خلیج فارس، جنگ افغانستان، جنگ عراق و عملیات ضد اسامه بن لادن نقش کلیدی داشته است. هم‌چنین فرماندهی واحدهای حساس نظامی مانند مرکز هماهنگی نیروهای عملیات ویژه ناتو  (NSCC)  را بر عهده داشته است شاید با خواندن بیوگرافی مک ریون به این باور برسید که مگر یک ژنرال سرسخت جنگ می‌تواند کتابی انگیزشی بنویسد و به ما راه و رسم زندگی بهتر را بیاموزد؟ در پاسخ باید به شما بگویم بله. این دریاسالار به زبانی ساده کتابی نوشته است که خواندن آن می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند.

 دریاسالار مثل خیلی از خدمه‌ی نیروی دریایی با بحران‌های مختلفی دست و پنجه نرم کرده و گاهی آسیب‌های جدی دیده، به طوری که تصور می‌کرد شاید هیچ وقت نتواند به زندگی سابق برگردد. اما عاقبت توانست از پس مشکلات بر بیاید و البته همیشه این نکته را می گوید که هیچ‌وقت، هیچ‌کس به تنهایی نمی‌تواند از پس همه چیز بر بیاید. هر فصل، با یک جمله کلیدی شروع می‌شود که محتوی فصل را هم مشخص می‌کند. کتابی کوچک که با زبانی ساده درس شجاعت و استقامت می دهد .

هم چنین بخوانید: ۷ کتاب انگیزشی برای موفقیت در کسب و کار

ده درس زندگی از کتاب

درس اول :  کار امروز را به فردا مینداز

اگر می خواهی جهان را تغییر بدهی از تخت خوابت شروع کن

درس دوم :  تو به تنهایی از عهده اش بر نمیای

اگر میخواهی جهان را تغییر بدی ، کسی را پیدا کن تا برای پارو زدن بهت کمک کند

درس سوم :  تنها چیزی که مهم است وسعت قلب شماست

اگر میخواهی دنیا را تغیر بدهی، دیگران را با توجه به وسعت قلبشان بسنج

درس چهارم :  زندگی عادلانه نیست ، به مسیرت ادامه بده

اگر میخواهی دنیا را تغییر بدهی ، به حرکت رو به جلو ادامه بده

درس پنجم :  شکست باعث قوی تری شدن شما می شود

درس ششم : باید جسارت زیادی داشته باشید

اگر میخواهید دنیا را تغییر بدهید با موانع رو برو شوید

درس هفتم : در برابر زورگو ها بایستید

درس هشتم :  در موقعیت درست قرار بگیرید

اگر میخواهید دنیا را تغییر بدهید بهترین خودتان در تاریکترین لحظات باش .

درس نهم  :  به دیگران امید بدهید

درس دهم : هرگز تسلیم نشوید

بخشی از کتاب تختخوابت را مرتب کن

اگر می‌خواهید دنیا را تغییر دهید، از رخت‌خواب خود شروع کنید. انجام همین کار کوچک در ابتدای صبح، اندکی حس غرور به شما می‌دهد و شما را برای کار بعدی آماده می‌کند. به این ترتیب کارها یکی پس از دیگری انجام خواهند شد.

« جنسیت، پیشینه ی مذهبی یا قومی، جهت‌گیری ذهنی و یا جایگاه اجتماعی شما مهم نیست. در این دنیا مشکلات ما مشابه است و درس‌هایی که برای پیروزی بر این مشکلات و حرکت رو به جلو یاد می‌گیریم تغییر دادن خودمان و دنیای پیرامون برای همهی ما به شکلی برابر کاربرد دارند . » در بخش دیگری از کتاب آمده است: «اگر روزتان را با تأسف‌های بی‌شمار پر کنید، تأسف به خاطر رفتاری که با شما شده، گلایه از سهمتان در زندگی و سرزنش شرایط خودتان نسبت به دیگران یا محیط اطراف، در این صورت زندگی برای شما طولانی و دشوار خواهد شد. از سوی دیگر، اگر از برآورده کردن رویاهایتان دست نکشید و در برابر دشواری‌ها بایستید، در این صورت زندگی همان چیزی می‌شود که آن را می‌سازید و مطمئن باشید که می‌توانید آن را عالی بسازید »

عنوان اصلی کتاب تختخوابت را مرتب کن، make your bed است و از سال ۱۳۹۶ در ایران به زبان فارسی ترجمه شده است. شما این کتاب را مطالعه کرده اید؟

دانلود نسخه ترجمه شده کتاب : طاقچه

خرید نسخه زبان اصلی کتاب : جنگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *