معرفی چند غذای مناسب برای تیروئید

زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه

غذای مناسب برای تیروئید چه تاثیری بر سلامتی دارد؟ آیا با رژیم غذایی مناسب می توانیم عملکرد تیروئید را بهبود ببخشیم؟ تیروئید یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است که تولید هورمون ، متابولیسم و ​​عملکرد عضلات و هضم را کنترل می کند. اگر از آن مراقبت نکنید ، تیروئید می تواند بیمار شود. بیش از ۷۰٪ موارد کم کاری تیروئید به دلیل عادات غذایی نامناسب است. اما اگر از روغن های پخت و پز مناسب استفاده کنید ، آجیل های پر سلنیوم بخورید و با سبزیجات خلاقیت ایجاد کنید ، تیروئید شما ایمن تر خواهد بود. طبق تحقیقات ، چند غذای مناسب برای تیروئید در این مطلب آمده است.

فهرست مطالب

صدف یک غذای مناسب برای تیروئید

ماهی صدف ، یکی از بهترین غذاها برای تیروئید است. در سال ۲۰۰۲ ، مجله سرطان انگلیس پیشنهاد کرد که صدف ماهی می تواند از تیروئید محافظت کند. ید تأمین می کند ، که علاوه بر سوخت تیروئید ، از بیماری ها نیز پیشگیری می کند.

صدف یک غذای مناسب برای تیروئید

روغن نارگیل یک روغن پخت و پز مناسب برای تیروئید

روغن نارگیل برای تیروئید شما به مراتب بهتر از برخی روغن های پخت و پز است. طبق گفته دکتر جوزف مرکولا از Mercola Health ، “برخلاف روغن سویا و سایر روغن های گیاهی ، روغن نارگیل در عملکرد تیروئید تداخلی ایجاد نمی کند و حتی ممکن است به نفع تیروئید باشد.

روغن نارگیل یک روغن پخت و پز مناسب برای تیروئید

پزشکان ادعا می کند که تری گلیسیریدهای با زنجیره متوسط ​​در روغن نارگیل اثرات ضد التهابی دارند. به عبارت دیگر ، باعث بهبودی اندام ها و افزایش متابولیسم می شوند ، که هر دو ممکن است برای تیروئید مفید باشند. اگرچه مطالعات کمی در مورد روغن نارگیل و سلامت تیروئید وجود دارد ، اما امیدوار کننده به نظر می رسد.

قهوه می تواند خطر سرطان تیروئید را کاهش دهد

قهوه می تواند خطر سرطان تیروئید را کاهش دهد

اگر قهوه می نوشید ، احتمال ابتلای شما به بیماری تیروئید کمتر است. در سال ۲۰۱۷ ، محققان ۴۱ مطالعه در مورد سرطان تیروئید را بررسی کردند. آنها دریافتند که نوشیدن قهوه خطر سرطان تیروئید را کاهش می دهد زیرا از رشد تومور جلوگیری می کند. به نظر می رسد که قهوه کافئین دار اثر بهتری نسبت به کافئین دارد.

با این حال ، اگر داروی تیروئید مصرف می کنید ، مراقب قهوه باشید. طبق مجله علمی تیروئید ، نوشیدن قهوه در یک ساعت بعد از زمان مصرف داروی تیروئید می تواند کارایی آن را کاهش دهد. قبل از نوشیدن قهوه صبح صبر کنید.

کلم پیچ می تواند جزو چند غذای مناسب برای تیروئید باشد

کلم پیچ می تواند جزو چند غذای مناسب برای تیروئید باشد

برخی از مردم بر این باورند که کلم پیچ به دلیل داشتن ید زیاد ، به تیروئید آسیب می رساند. اگرچه افراد مبتلا به اختلالات تیروئیدی باید ید را محدود کنند ، اما نباید به طور کامل از مصرف آن جلوگیری کنند. این ماده مغذی برای تولید هورمون سالم و عملکرد تیروئید لازم است.

دکتر Ayla Bakar ، متخصص غدد پزشکی توضیح می دهد: “سبزیجاتی مانند کلم پیچ بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل است و من بیماران مبتلا به اختلالات تیروئیدی را ترغیب می کنم که به طور متوسط ​​به خوردن آن ادامه دهند.” بنابراین از کلم پیچ به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم لذت ببرید.

هم چنین بخوانید: مواردی که برای سلامتی ، باید حذف کنیم

آجیل برزیلی دیگر غذای مناسب برای تیروئید

آجیل برزیلی دیگر غذای مناسب برای تیروئید

آجیل برزیلی جزو منابع غنی از سلنیوم است. یک اونس از آن ۹۸۸٪ از مقدار توصیه شده روزانه سلنیوم را به شما می دهد. خوشبختانه سلنیوم برای تیروئید شما نیز ضروری است. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ ، این ماده به تیروئید کمک می کند تا آنزیم تولید کند و از آن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

در مجله تغذیه بالینی آمریکا ، دانشمندان گزارش دادند که سلنیوم هورمون تیروئید T4 را به T3 تبدیل می کند. سطح پایین T3 می تواند باعث اختلال ایمنی تیروئید شود. اگر گاهی اوقات چند آجیل برزیلی بخورید ، تیروئید از شما تشکر می کند!

آووکادو یک غذای مناسب برای تیروئید

آووکادو یک غذای مناسب برای تیروئید

آووکادو یکی دیگر از میوه های محافظ تیروئید است. به جای جلوگیری از بیماری ها ، اثر کلروپیریفوس را مهار می کند. کلرپیریفوس نوعی آفت کش است که می تواند به تیروئید آسیب برساند. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ ، آووکادو می تواند از آسیب برخی از کلرپیریفوس ها به تیروئید جلوگیری کند.

آووکادو حاوی چندین آنتی اکسیدان محافظت کننده از تیروئید از جمله ویتامین C ، ویتامین E ، سلنیوم ، روی و کلسیم است. برای کسانی که به پرکاری تیروئید مبتلا هستند و باید مصرف ید خود را محدود کنند ، آووکادو عالی است. این میوه مواد مغذی پشتیبان تیروئید را فراهم می کند بدون اینکه ید شما را بیش از حد افزایش دهد.

چای بابونه، محافظ در برابر بیماری تیروئید

چای بابونه، محافظ در برابر بیماری تیروئید

در سال ۲۰۱۵ ، یک مطالعه کوچک در یونان انواع چای های گیاهی و تأثیرات آنها بر تیروئید را بررسی کرد. از بین همه چای ها ، بابونه امیدوار کننده ترین بود. محققان نوشتند ، “با افزایش دفعات مصرف بابونه کاهش قابل توجهی در احتمال بیماری های بدخیم ، خوش خیم و هر نوع تیروئید مشاهده شده است”.

به عبارت دیگر ، بابونه خطر ابتلا به سرطان تیروئید و سایر اختلالات را در فرد کاهش می دهد. این به دلیل آنتی اکسیدان ها و ضد التهاب های چای است که به آن ها پلی فنول ، فلاونوئیدها و کاتچین ها نیز گفته می شود و از تیروئید در برابر اختلالات و بیماری ها محافظت می کند.

سیر غذای مناسب برای تیروئید

سیر یک غلاای مناسب برای تیروئید

مواد مغذی سیر می تواند از تیروئید در برابر بیماری محافظت کند. در سال ۲۰۱۵ ، محققان سیر را روی موش های دارای اختلالات تیروئید آزمایش کردند. آن ها نتیجه گرفتند که سیر “اثرات محافظتی” برای تیروئید و “اثرات تقویت کننده متابولیسم” دارد.

سیر بسیاری از مواد مغذی کمک کننده به تیروئید ، از جمله ویتامین C ، روی و سلنیوم را فراهم می کند. طبق مجله تغذیه ، این مواد مغذی به عنوان محافظ بدن را در برابر بیماری ها محافظت می کنند. اگر می خواهید سلامتی تیروئید بهتر باشد ، مقداری سیر تازه خرد کنید و آن را در غذای خود بریزید.

توت فرنگی یک غذای مناسب برای تیروئید

توت فرنگی مانند سایر توت ها ، یک غذای مناسب برای تیروئید است. آن ها ید و آنتی اکسیدان تأمین می کنند که هر دو باعث سلامت هورمون می شوند. در سال ۲۰۱۳ ، یک مطالعه هندی نشان داد که بیشتر افراد به دلیل کمبود ید در رژیم های غذایی خود دچار اختلالات تیروئید می شوند. محققان خوردن توت فرنگی بیشتر را توصیه کردند.

اگر نگران مقدار کمی گلوکوزینولات در توت فرنگی هستید ، نگران نباشید. دکتر Prudence Hall از مرکز هال توضیح می دهد: “تیروئید هر چیزی را دوست دارد که به سم زدایی بدن کمک کند.” توت به دلیل اثرات سم زدایی مشهور است و توت فرنگی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ویتامین های ماست به عملکرد تیروئید کمک می کنند

مانند بسیاری از محصولات لبنی ، ماست برای تیروئید بسیار مفید است. ماست ۷۷٪ از پیشنهادات ید روزانه شما را در هر وعده ارائه می دهد. در سال ۲۰۱۲ ، یک مطالعه در بررسی تغذیه مشخص کرد که ید ماست می تواند به تیروئید ، همراه با سایر مواد مغذی کمک کند.

یک فنجان ماست همچنین ۳۰٪ از نیاز روزانه شما به کلسیم را تأمین می کند. طبق مطالعه سال ۲۰۱۹ ، کلسیم نقش اصلی در سلامت تیروئید دارد. افرادی که کلسیم کافی نمی خورند ، بیشتر در معرض کم کاری تیروئید یا تیروئید کم کار قرار دارند. برای سالم ترین گزینه ، یک نوع کم چرب و شیرین مانند ماست یونانی را انتخاب کنید.

سیب ، میوه مفید برای تیروئید

سیب ، میوه مفید برای تیروئید

سیب دارای یک نوع فیبر منحصر به فرد به نام پکتین است. این ماده شبه ژلاتینی سموم بدن و عمدتا جیوه را دفع می کند. جیوه به بسیاری از اختلالات تیروئید مانند تیروئیدیت و کم کاری تیروئید کمک می کند. طبق تحقیقات انجام شده در تحقیقات گیاه درمانی ، پکتین می تواند تا ۱۵۰٪ جیوه را دفع کند.

علاوه بر این ، سیب ها آنتی اکسیدان هایی را فراهم می کنند که التهاب را کاهش می دهد. دکتر Andrew Cunningham ، متخصص سلامت می گوید که سیب حاوی “پلی فنول برای کاهش التهاب و ریز مغذی ها برای یک سیستم ایمنی سالم است.” خوردن یک سیب در روز می تواند ابتلا به بیماری تیروئید را رفع کند.

گلابی جایگزین خوشمزه ای برای سیب است

گلابی جایگزین خوشمزه ای برای سیب است

گلابی همچنین میوه ای خارق العاده برای سلامت تیروئید است. گلابی مانند سیب حاوی پکتین است که جیوه مضر را از بدن خارج می کند. اما آن ها همچنین منبع کافی ید هستند. کمبود ید می تواند منجر به کم کاری تیروئید ، شایع ترین بیماری تیروئید در سراسر جهان شود.

در فوریه ۲۰۲۱ ، تحقیقات در Frontiers in Plant Science محتوای ید گلابی را بررسی کرد. یک گلابی ۲/۳ نیاز روزانه شما به ید را تأمین می کند و محققان معتقدند که این میوه می تواند از کم کاری تیروئید جلوگیری کند. اگر طرفدار سیب نیستید ، به جای آن یک گلابی در روز بخورید.

مرغ نیاز بدن شما به روی را برآورده می کند

مرغ یک گوشت بدون چربی و سالم و همچنین یک غذای مناسب برای تیروئید است. خوردن یک وعده حاوی سه اونس مرغ، روی کافی برای شما فراهم می کند. طبق تحقیق در Annals of Nutrition & Metabolism ، روی روی سطح هورمون تیروئید تأثیر مثبت می گذارد.

همراه با تولید هورمون ، تیروئید متابولیسم را نیز کنترل می کند. یک دوز سالم پروتئین به سلامت متابولیسم شما کمک می کند. در سال ۲۰۱۵ ، دانشمندان دریافتند که پروتئین جذب کلسیم را افزایش می دهد که باعث افزایش تیروئید و متابولیسم شما می شود. برای این فواید مرغ بدون چربی و سرخ شده بخورید.

گل کلم آن چنان که بعضی ها می گویند بد نیست

از نظر سلامت تیروئید ، گل کلم شهرت منفی دارد. مانند سایر سبزیجات چلیپایی ، حاوی گلوکوزینولات است که به مقدار زیاد در تولید هورمون تداخل ایجاد می کند. میرا ایلیچ ، یک متخصص رژیم درمانی در کلینیک کلیولند می گوید ، اما خوردن مقدار نرمال گل کلم این کار را نمی کند.

وی به The Active Times گفت: “سبزیجات چلیپایی مانند گل کلم و کلم پیچ برای یک رژیم غذایی سالم و تیروئید سالم مهم هستند.” گل کلم مقدار زیادی آنتی اکسیدان تقویت کننده تیروئید ، به طور عمده ویتامین C فراهم می کند. اگر برای یک رژیم غذایی سالم یک مقدار گل کلم بخورید ، خطر تیروئید ندارید.

روغن زیتون باید به طور منظم در رژیم غذایی شما ظاهر شود

روغن زیتون غذای مناسب برای تیروئید

روغن زیتون به لطف پلی فنول ها ، نوعی آنتی اکسیدان ، بسیار سالم است. در فوریه ۲۰۲۱ ، یک مطالعه در مورد مواد مغذی نشان داد که روغن زیتون “می تواند عملکرد تیروئید را تحریک کند.” چندین مطالعه روغن زیتون را با عملکرد سالم و سازگار تیروئید مرتبط کرده است.

تخم مرغ می تواند به میزان متوسط ​​کمک کند

تخم مرغ غذای مناسب برای تیروئید

تخم مرغ حاوی بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز تیروئید از جمله ید و سلنیوم است. در مطالعات حیوانی ، تخم مرغ ها تقویت کننده تیروئید هستند.

تحقیقات در زمینه سم شناسی مواد غذایی و شیمیایی مشخص کرد که افراد می توانند یک تخم مرغ بدون عوارض جانبی بخورند. اگر تیروئید سالم دارید ، به خوردن تخم مرغ ادامه دهید زیرا هورمون و سلامت متابولیسم شما را بهبود می بخشد.

زغال اخته تیروئید را با آنتی اکسیدان پاک می کند

زغال اخته تقریباً بیشترین میزان آنتی اکسیدان را نسبت به توت ها دارد. این آنتی اکسیدان ها می توانند برای بدن شما از جمله تیروئید مفید باشند. در سال ۲۰۰۸ ، محققان کشف کردند که افراد مبتلا به اختلالات تیروئید مقدار بیشتری رادیکال آزاد دارند. آنتی اکسیدان های بلوبری می توانند از شر این رادیکال های آزاد خلاص شوند.

مطالعه دیگری در مجله تغذیه شرکت کنندگان چاق مبتلا به اختلالات تیروئید را مورد بررسی قرار داد. بعد از خوردن هر روز بلوبری ، شرکت کنندگان متابولیسم بهتری داشتند. این ممکن است به این معنی باشد که تیروئید آنها سالم تر می شود ، که همچنین می تواند به آنها در کاهش وزن کمک کند.

ماهی سالمون هورمون های تحریک کننده تیروئید را ارائه می دهد

ماهی سالمون برای تیروئید

مانند دیگر ماهی ها ، ماهی آزاد برای تیروئید شما معجزه می کند و یک غذای مناسب برای تیروئید است. در مجله General and Comparative Endocrinology ، یک مطالعه اظهار داشت که ماهی قزل آلا دارای یک “هورمون تحریک کننده تیروئید” است. به عبارت دیگر ، به تیروئید کمک می کند تا هورمون ها را تولید و تنظیم کند.

ماهی سالمون همچنین چندین ماده مغذی پشتیبانی کننده تیروئید ، از جمله اسیدهای چرب امگا ۳ ، پروتئین و سلنیوم را فراهم می کند. اگر این فواید را می خواهید ، به جای مکمل ها ، ماهی را بخورید. یک مطالعه بریتانیایی در سال ۲۰۱۱ نتیجه گرفت که افرادی که دو بار در هفته ماهی قزل آلا می خورند بیش از کسانی که کپسول روغن ماهی مصرف می کنند سلنیوم دارند.

گوجه فرنگی مواد مغذی ضد بیماری را ارائه می دهد

گوجه فرنگی میوه دیگری است که به طور طبیعی حاوی ید است. اگرچه ممکن است افراد مبتلا به پرکاری تیروئید نیاز به محدود کردن گوجه فرنگی داشته باشند ، اما افراد دیگر به احتمال زیاد به آنها نیاز دارند. در سال ۲۰۱۳ ، مجله علمی Frontiers in Plant Science مشخص کرد که گوجه فرنگی به دلیل داشتن ید می تواند از اختلالات تیروئید جلوگیری کند.

فلفل سیاه تیروئید و کاهش وزن را بهبود می بخشد

فلفل سیاه مفید برای تیروئید

فلفل سیاه فقط یک ادویه نیست بلکه مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. در سال ۲۰۰۳ ، محققان کشف کردند که فلفل هورمون های تیروئید را تنظیم می کند. طبق آن مطالعه حیوانی در تحقیقات هورمون و متابولیک ، آنتی اکسیدان های آن به تیروئید در مدیریت هورمون ها کمک می کند.

به گزارش Food & Function ، فلفل سیاه همچنین مهار کننده اشتها است و هورمون ها را تغییر نمی دهد. به گفته کاری کیتاهارا ، متخصص اپیدمیولوژیک ، بین چاقی و اختلالات تیروئید رابطه وجود دارد. اگرچه فلفل سیاه یک معجزه کاهش وزن نیست ، اما می تواند به اشتها کمک کند در حالی که به تیروئید نیز کمک می کند.

فندق از بدن محافظت می کند

فندق به دلیل داشتن انواع ویتامین ها ، چربی های اشباع نشده و آنتی اکسیدان های موجود ، بسیار مفید است. در سال ۲۰۱۶ دانشمندان ۴۸ مطالعه در مورد فندق را تجزیه و تحلیل کردند. آن ها نتیجه گرفتند که فندق می تواند با انواع مختلف بیماری ها از جمله بیماری های قلبی ، دیابت و البته اختلالات تیروئید مقابله کند.

بخشی از آن از محتوای بالای سلنیوم فندق ناشی می شود. دلیل دیگر آنتی اکسیدان های آن از جمله ویتامین E است که اثر محافظتی دارند. در سال ۲۰۱۳ ، تحقیقات در مورد غدد درون ریز گزارش داد که ویتامین E کم کاری تیروئید ، یک بیماری تیروئید را کاهش می دهد. در انواع غذاها از فندق به صورت خام ، آسیاب شده یا بو داده لذت ببرید.

شیر فایده ای بیش از محافظت از استخوان ها دارد

شیر دارای چند ویتامین است که به طور مستقیم از عملکرد تیروئید سود می برد ، از جمله کلسیم و ویتامین D. در سال ۲۰۱۸ ، یک مطالعه در مجله غدد درون ریز و متابولیسم هند به بیماران تیروئیدی مکمل های ویتامین D داد. بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید سطح هورمون بهتری داشتند و بیماران مبتلا به تیروئیدیت خود ایمنی آنتی بادی بیشتری برای مقابله با آن داشتند.

شیر همچنین کلسیم را تأمین می کند ، که ممکن است از اختلالات تیروئید جلوگیری کند. کلسیم به غده هیپوفیز کمک می کند ، که به نوبه خود به تیروئید در ترشح هورمون کمک می کند. نوشیدن شیر ، کم چرب یا کامل ، می تواند سوخت و ساز بدن و تنظیم هورمون را بهبود بخشد.

شکلات تلخ متابولیسم و ​​هورمون ها را تنظیم می کند

شکلات تلخ غذای مفید برای تیروئید

اگرچه تحقیقات در مورد شکلات و تیروئید محدود است ، اما برخی مطالعات نشان می دهند که شکلات برای هورمون ها و متابولیسم مفید است. در سال ۲۰۰۹ دانشمندان آلمانی و سوئیسی کشف کردند که شکلات تلخ سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند و هورمون های استرس را کنترل می کند.

این فواید از شکلات تلخ ، کاکائو ناشی می شود. کاکائو روی ، کلسیم و سلنیوم تأمین می کند که همه از تیروئید و سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کنند. اگر شکلات با محتوای کاکائو بالا می خورید – حداقل ۷۰٪ – احتمالا مزایایی برای تیروئید خود دریافت کنید. همچنین می توانید پودر کاکائو خام را با اسموتی ، بلغور جو دوسر ، یا ماست مخلوط کنید.

منبع: HEALTHLINE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *