معرفی فیلم ۱۲ مرد خشمگین ، شاهکار شکست خورده در گیشه

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

۱۲ مرد خشمگین فیلمی ساخته سیدنی لومت در سال ۱۹۵۷ است که با فروش تنها یک میلیون دلاری شکست بدی در گیشه متحمل شد وحتی نتوانست هزینه های فیلم را جبران کند. این فیلم در مراسم اسکار ۱۹۵۷ در سه بخش بهترین کارگردانی،بهترین فیلنامه اقتباسی و بهترین فیلم نامزد شد اما در هیچ یک موفق به کسب جایزه نشد؛اما این اتفاق به هیچ وجه از ارزش های این فیلم بی نظیر کم نمی کند. در این مطلب قصد داریم به بررسی فیلم ۱۲ مرد خشمگین بپردازیم. در ادامه با weloveit همراه باشید.

درباره فیلم

فیلمی که در نگاه اول فیلمی ساده و بدون زرق و برق به نظر میرسد که تنها ۳۵۰۰۰۰ دلار برای ساختش خرج شده است و با وجود تعداد لوکیشن های محدود و بازیگرانی کمتر شناخته شده یک شاهکار تمام عیار به حساب می آید تا جایی که در وبسایت imdb رتبه پنجم را در لیست بهترین فیلم های تاریخ از نظر کاربران و داوران(ترکیب نظرات این دو گروه) به دست آورده است.

۱۲ مرد خشمگین

در این فیلم یک هیئت منصفه ۱۲ نفره درباره اعدام جوانی ۱۸ ساله که قاضی دادگاه او را به کشتن پدرش متهم کرده است تصمیم می گیرند.در حالی که تمامی شواهد علیه این پسر است و ۱۱ نفر از اعضای هیئت منصفه با اعدام او موافقت کرده اند،شخصیت شماره هشت(دیویس) با بازی بی نظیر هنری فوندا که نقش اصلی این فیلم هست با اعدام او مخالفت می کند و این شروع داستانی زیبا می شود؛داستانی که به ما می آموزد که زود درباره موضوعات مختلف و دیگران قضاوت نکنیم و به نظرات یکدیگر احترام بگذاریم و به راحتی دیگران را متهم به انجام کاری نکنیم.

هم چنین بخوانید: معرفی کتاب مردی که می خندد

یکی از نکات بسیار جالب و قابل توجه این فیلم این است که اعضای این هیئت منصفه در فیلم اسم هایشان را نمی گویند و یکدیگر را با شماره صندلی هایی که روی آن ها نشسته اند می شناسند.این افراد کاملا با یکدیگر غریبه هستند و از اقشار مختلف جامعه هستند که هر یک دغدغه ها و دیدگاه های مختلفی دارند و از نگاه و دیدگاه خود موضوع قتل را بررسی می کنند. تنها افرادی که نامشان مشخص میشود شخصیت های شماره هشت(با بازی هنری فوندا) و شخصیت شماره یازده (با بازی جوزف سویینی) هستند که به ترتیب دیویس و مک کاردل معرفی می شوند.

در ادامه می توانید نظرات منتقدین را درباره این فیلم را مشاهده کنید.

نظرات منتقدین درباره فیلم ۱۲ مرد خشمگین

آبراهام ولر(نیویورک تایمز):این فیلم درامی نافذ ، حساس، کشدار و جذاب است که بسیار فراتر از محدوده فضای اتاق هیئت داوران است.(نمره ۱۰۰ از ۱۰۰)

ویلیام توماس (امپایر):۱۲ مرد خشمگین اولین اثر خیره کننده سیدنی لومت است. تردید منطقی هنری فوندا به تدریج تعصبات ۱۱ هیئت منصفه دیگر را از آن ها دور می کند.(نمره ۱۰۰ از ۱۰۰)

جف اندرو(تایم اوت لندن):
این فیلم دارای فضای منظم متشنج و متلاطمی است که عمدتا توسط تصویربردار عالی بوریس کافمن ایجاد شده.این فیلم یک اثرهیجان انگیز و واقع گرایانه است.(نمره ۹۰ از ۱۰۰)

در این مطلب به معرفی فیلم ۱۲ مرد خشمگین پرداختیم. شما این فیلم را دیده اید؟ نظر خود را درباره آن با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *