معرفی بهترین وبدترین مواد غذایی برای سلامت دندان ‌ها

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مسواک زدن دو بار در روز، آبتبات و قهوه نخوردن، تنها مواردی هستند که ممکن است شما برای سلامت دندان ها رعایت کنید؛ اما مواردی دیگر مانند بعضی از خوراکی ها و نوشیدنی ها هستند که به دندان ها آسیب می رسانند. با ما همراه باشید تا با بهترین و بدترین مواد غذایی برای مروارید هایتان آشنا شوید.

بدترین مواد غذایی برای سلامت دندان

 • جویدن یخ

درست است یخ از آب درست شده است و بدون قند است؛ اما جویدن و دندان زدن بر اجسام سفت و سخت می توانند مینای دندان را از بین ببرند و باعث شکستگی دندان شوند.

 • آبنبات و پاستیل ترش

چیزی که به خوبی از کودکی یاد گرفته اید این است که نباید پاستیل و غذاهای شیرین بخورید؛ اما باید بدانید پاستیل ترش یکی از بدترین مواد برای دندان است. آبنبات و پاستیل ترش، اسید های زیادی دارند که می توانند مینای دندان را از بین ببرند. شاید فکر کنید که مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن آنها کمک می کند، اما این کار بدتر دندان های شما را خراب می کند.

پاستیل
 • نوشابه

این مورد می تواند یک خبر بد برای کسانی باشد که عاشق نوشابه هستند. نوشابه به علت گازهایی که دارد می تواند به مینای دندان آسیب رسانده  و باعث شکستگی دندان شود. همچنین رنگ های مصنوعی موجود در آن می توانند از سفید ماندن  دندان جلوگیری و آنها را لکه دار کنند. علاوه بر این گاز و قند موجود در نوشابه می توانند سبب جمع آوری باکتری در دهان نیز بشوند.

 • میوه خشک

میوه های خشک، مانند آلو، زردآلو و سایر موارد برای دندان های شما سخت هستند و  معمولا به  دندان می چسبند و قند هایی که درونشان است را در دندان جای می دهند و مینای دندان را از بین می برند.

 • چیپس سیب زمینی

خوردن چیپس، معادل با از بین رفتن دندان است ؛ زیرا سیب زمینی سرشار از نشاسته است و نشاسته هم قند زیادی دارد. این قند می تواند لایه دندان شما برود، مینای دندان را از بین برده و ایجاد باکتری کند. همچنین در آن شرایط مینای دندان اسید بیشتری ترشح می کند که خود ضررآمیز است.

 • چغندر و انواع توت ها

هر نوع غذا و نوشیدنی که لباس سفید شما را لکه دار می کند، دندان های شما را نیز لکه دار می کند. این جمله یعنی، چغندر و انواع توت ها نیز ناخواسته بر روی دندان شما تاثیر گذاشته و مینای دندان را از بین می برند.

هم چنین بخوانید: چگونه دندان های سفید داشته باشیم؟

بهترین مواد غذایی

 • شیر

یکی از بهترین نوشیدنی های شناخته شده، شیر است. شیر یکی از مهم ترین عنصرها یعنی کلسیم را داراست. بعد از آب، شیر یکی از مهم ترین نوشیدنی ها برای بدن است که درصد اسید دهان را پایین می آورد و همچنین از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند. پیشنهاد می شود که شیر را حتما بعد از هر غذای شیرینی که مصرف می کنید، بنوشید.

 • آدامس بدون قند

یکی از بهترین روش ها، جویدن آدامس بدون شکر است؛ زیرا باعث تقویت بزاق  و در نتیجه  کاهش باکتری در دهان می شود. فقط به یاد داشته باشید آدامسی که استفاده می کنید باید بدون شکر باشد.

 • کشمش

یکی از ویژگی های کشمش، این است که به طور طبیعی شیرین است. نگران قند آن نباشید زیرا کشمش یکی از میوه های استثنایی است که قند آن به دندان کمک می کند. کشمش می تواند بر روی باکتری هایی که باعث بیماری لثه می شوند ، تاثیر بگذارد و همچنین می تواند باکتری هایی که بر روی پلاک دندان قرار گرفته اند را از بین ببرد.

کشمش
 • چای

ترکیبی به نام پلی فنول در چایی سبز و سیاه، وجود دارد که رشد باکتری ها را کند می کند. محققان دریافته اند که شست و شوی دهان با چایی سیاه بسیار مفید است.

 • آب

تا جایی که امکان دارد، آب بنوشید. آب کمک می کند که دندان های قوی داشته باشید و بزاق دهان را نیز زیاد می کند. این کار باعث می شود که دهانتان تمیز شود و میکروب های دهانتان توسط بزاق از بین برود. آب همچنین از لکه دندان جلوگیری می کند.

سلامت دندان
 • ماست

ماست کمک می کند که لثه سالم و دندان قوی داشته باشید. ماست همچنین اسید موجود در دهانتان را به تعادل می رساند و از شکسته شدن دندان جلوگیری می کند.

با نکاتی که در این مطلب گفته شد می توانید با رعایت بهداشت دهانی خود، با آرامش و هیچ گونه استرس، راحت لبخند بزنید، سلامت دندان ها را حفظ کرده و مروارید های سفیدتان را به همه نشان دهید.

منبع: HEALTHYGEM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *