معرفی انواع مختلف فرسودگی شغلی

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در حال حاضر، بسیاری از ما دچار انواع مختلف فرسودگی شغلی هستیم. علاوه بر استرس هایی که در مورد سلامتی و ایمنی ما وجود دارد ، ما باید نگران از دست دادن شغل ، تغییرات در شرایط کار و همچنین کنترل خانواده و کار به گونه ای باشیم که حتی بیشتر از حد معمول خسته کننده است.

وقتی دچار فرسودگی شغلی هستید ، بهبود تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد. متأسفانه ، فرسودگی شغلی یکی از شرایطی است که بهبود آن بسیار بیشتر از توسعه آن طول می کشد ، در حالی که راه حل های فرسودگی شغلی اغلب مورد توجه قرار می گیرند. برای بهبودی ، مهم است که در مورد منبع و نوع فرسودگی شغلی خود فکر کنید ، زیرا این امر در نیازهای شما تفاوت ایجاد می کند.

خستگی به تنهایی هرگز فرسودگی شغلی نیست. فرسودگی شغلی علاوه بر خستگی ذهنی یا جسمی ، شامل بدبینی نیز می شود که غالباً احساس بیگانگی از دیگران است و همچنین کاهش احساس کارآمدی ، مانند احساس درماندگی یا ناتوانی را هم در بر دارد. فرسودگی شغلی ترکیبی از این سه مورد است.

بهبود هر فرد متفاوت خواهد بود

این بدان معناست که فرسودگی شغلی هر فرد کمی متفاوت خواهد بود و نیازهای بهبودی او نیز متفاوت خواهد بود.

از آنجا که نوع فرسودگی شغلی از فردی به فرد دیگر متفاوت است ، مهم است که درک دقیق تری از فرسودگی خود داشته باشید در این صورت می توانید ایده بهتری از آنچه نیاز دارید داشته باشید. زیگلر می گوید: “درک آنچه شما را به سمت فرسودگی سوق می دهد می تواند به شما در تصمیم گیری های خود در آینده کمک کند ، که می تواند هم بازتابنده و هم پیشگیرانه باشد.”

به منظور درک بهتر نحوه ارتباط این سه مولفه – خستگی ، بدبینی و کاهش کارآیی – با فرسودگی شغلی، روانشناسان پرسشنامه ای به نام فهرست فرسودگی شغلی Maslach تهیه کرده اند که می تواند به شناسایی الگوهای فرسودگی شغلی در بیماران کمک کند. بسته به اینکه کدام علامت اول ظاهر شد و کدام یک قوی ترین بود ، نشان می دهد که چه چیزی می تواند بهترین کار را انجام دهد.

در مورد سه جزء فرسودگی شغلی ، برخی از استراتژی هایی که نشان داده شده است مفید هستند عبارتند از:

چگونه می توان از انواع مختلف فرسودگی شغلی به دلیل خستگی رهایی یافت

مورد کلاسیک فرسودگی شغلی مدلی است که در آن ابتدا خستگی را تجربه می کنید و سپس دو مورد دیگر از آن پیروی می کنند. معمولاً وقتی به فرسودگی فکر می کنیم ، به خستگی فکر می کنیم. بهترین راه برای بهبودی از این فرسودگی در واقع استراحت است که می تواند شامل مرخصی ، یافتن راهی برای کاهش تعهدات خانوادگی یا هر استراتژی دیگری باشد که منجر به استراحت بیشتر شود.

چگونه می توان از انواع مختلف فرسودگی شغلی به دلیل بدبینی رهایی یافت

بدبینی نتیجه احساس بیگانگی با دیگران است که می تواند به دلیل محیط کار یا زندگی شخصی شما باشد ، اما وقتی بدبینی محرک اصلی فرسودگی شغلی است ، استراحت پاسخ اصلی نیست. در عوض ، مهم است که راهی برای ارتباط معنادار با مردم پیدا کنید. مثال ها می توانند شامل راهنمایی دیگران ، داوطلب شدن در جایی ، انجام کارهای کوچک مهربانی یا تماس با دیگران باشد. هر نوع ارتباطی که برای شخص معنادار باشد ، بیشترین کمک را به او می کند.

هم چنین بخوانید: تنفر از شغل چیست؟ چگونه با آن کنار بیاییم؟

چگونه می توان از فرسودگی شغلی به دلیل کاهش حس کارآیی رهایی یافت

کاهش احساس اثربخشی معمولاً به دلیل احساس کسالت یا ناکارآمدی اتفاق می افتد. در محل کار ، این می تواند احساس کم چالش بودن یا موقعیتی باشد که مناسب مهارت های شما نیست. شما احساس می کنید که کار خوبی انجام نمی دهید یا کارهایی که قبلاً برای شما آسان بوده اند، اکنون سخت هستند.”

اگر کاهش اثربخشی محرک اصلی فرسودگی شغلی شما باشد ، راه حل می تواند تغییر نقش ها در شرکت ، تغییر شغل ، شروع سرگرمی ، اولویت بندی زمان برای تمرین یا هر چیز دیگری باشد که می تواند به شما حس کسب دستاورد بدهد.

بازیابی یعنی انجام بیشتر کارهای درست

برخی از این پیشنهادات غیرقابل تصور هستند. وقتی خسته و فرسوده هستید ، آخرین چیزی که به آن فکر می کنید افزودن چیز اضافی است. با این حال ، اگر فرسودگی شغلی شما به بدبینی یا کاهش اثربخشی مربوط باشد ، یافتن اقدامی مهم است که می تواند به مقابله با این احساسات کمک کند.

از آنجا که هیچ راه حلی برای بهبودی وجود ندارد ، پی بردن به منبع فرسودگی شغلی شما را قادر می سازد تا مراحل بعدی را شناسایی کنید. زیگلر می افزاید: “وقتی فرسودگی خود را درک کنید ، می توانید فرصت ها و راه حل ها و ایده های بیشتری را مشاهده کنید.”

زیگلر گفت: “در مراحل اولیه فرسودگی شغلی ،” خلاقیت در تفکر شما هنوز وجود دارد. ” اما اگر از مسیر بدبینانه زیاد پیش بروید ، نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید. “

منبع: LIFEHACKER

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *