مصرف کدام غذاها باعث پیری زودرس می شود؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

رژیم غذایی می تواند سلامتی ما را به خطر بیندازد و همچنین بعضی از غذا ها هستند که پیری زودرس می شوند. شاید این امر غیر قابل باور باشد؛ ولیکن دانشمندان آن را ثابت کرده اند. با ما همراه باشید تا بعضی از این نوع غذا ها را با شما در میان بگذاریم.

برخی غذاهای خاص می توانند باعث ایجاد چین و چروک بر روی صورت و پیرتر شدن شما می شوند. برخی دیگر خطر مرگ شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند و برخی بر روی کروموزوم های شما تاثیر می گذارند. اگر می خواهید زندگی خود را طولانی کنید ، این غذاها را محدود کنید.

اهمیت تغذیه در پیری زودرس

  1. گوشت را کباب می کنید
کباب و پیری زودرس

هنگامی که گوشت گرمای زیاد کربن را دریافت می کند، سموم را به خود جذب می کند. این سموم پیری را تسریع و التهاب در بدن ایجاد می کنند. یکی از علت های دیابت و بیماری کلیوی می تواند گوشت کبابی باشد. اگر در می خواهید گوشت خود را کباب کنید دما را کم کنید و به آن فلفل سیاه بزنید. فلفل سیاه می تواند باعث کاهش سرطان شود.

  • از شکر سفید استفاده می کنید

شکر سفید یا قند تصفیه شده، فروکتوز موجود در آن با پروتئین بدن واکنش می دهد. این واکنش مانند موزی است که قهوه ای می شود با این تفاوت که بر روی صورت ما چین و چروک می افتد. با گذشت زمان بدن آهسته تر قند را متابولیزه می کند. این ماده بر انسولین نیز تاثیر می گذارد و هورمون رشد را کم می کند.

  • شیرین کننده های مصنوعی سالم تر از شکر نیستند

برخلاف اینکه شیرین کننده کالری ندارد، اما قند خون را بالا می برد. این قند خون سبب لکه، چین و چروک و پیری می شود. شیرین کننده مصنوعی می تواند بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲، سندروم و عوارضی شبیه قند را بوجود آورد.

  • شیر پر چرب می نوشید

شیر پر چرب بر روی صورت شما لکه می آورد در حالیکه شیر کم چرب می تواند شما را تا ۴٫۵ سال جوان تر کند. شیر پر چرب قسمت انتهایی کروموزوم ها که تلومر نام دارد را خرد می کند. اگر می خوهید زندگی خود را طولانی تر کنید شیر کم چرب یا بدون چربی انتخاب کنید.

هم چنین بخوانید: چرا شیر کم چرب برای پوست مضر است؟

  • پیتزا پپرونی می خورید

پیتزا پپرونی، نوعی خاص است که حتما باید از خوردن آن پرهیز کنید. در این نوع پیتزا سدیم نیترات فراوان است که به پیر شدن سریع تر شما کمک می کند و موجب کوتاه شدن عمر می شود.

پیتزا و پیری زودرس

مطالعات نشان داده است، نیترات مواد شیمیایی نگه دارنده در گوشت است که با اسید معده واکنش می دهد و یک ترکیب سرطان زا را تشکیل می دهد. در نظر داشته باشید که نیترات در سبزیجات این گونه نیستند و شما می توانید پیتزا پپرونی سبزیجات را استفاده کنید.

  • شیرینی، سلول های شما را ضعیف می کند

شیرینی به علت داشتن قند خون بالا، پوست شما را سریع پیر می کند. قند در شیرینی گلیکاسیون را ایجاد می کند. گلیکاسیون زمانی است که مولکول های قند به سلولهای پوستی می چسبند و آنها را تضعیف می کنند. سعی کنید با نخوردن شیرینی، سلول های خود را قوی نگه دارید.

  • خطرات نهانی نمک را نمی دانید

کاملا آشکار است که سدیم فشار خون را بالا می برد؛ اما علاوه بر این موضوع سدیم، تلومر در کروموزوم را از بین می برد. این اتفاق حتی در نوجوان ها و کودکان بسیار سریع رخ می دهد.

  • نوشابه به اندازه سیگار کشیدن، خطرناک است
نوشابه و کوتاه شدن عمر

نوشابه، به نوعی آب  قند است که عوارضی مانند سیگار کشیدن دارد. این عوارض می توانند: دیابت نوع دو، سندروم و کوتاه شدن تلومر باشد. نوسابه می تواند به طور مستقیم بر روی سلول هایتان تاثیر بگذارد، آنها را ضعیف کند و شما را پیر تر نشان دهد.

خبر خوب این است که نوشابه های رژیمی این عوارض را ندارند.

  • نیازی نیست ترسی از نان خوردن داشته باشید

خوردن نان برای جوان ماندن و سالم ماندن بسیار ضروری است. نان غلات کامل فایده های بسیار بیشتری دارد و فرایند پالایش نان سفید همه ویتامین گروه B ، آنتی اکسیدان و مواد معدنی از نان گندم دور می کند.

نان سفید، نوعی غذای پر گلیسیمی است که فرایند پیری را افزایش می دهد و حتی می تواند موجب التهاب شود.

  •  سیب زمینی سرخ کرده، ترانس های مضر دارد
سیب زمینی سرخ کرده و پیری

سیب زمینی سرخ کرده مانند بقیه غذاهای سرخ کردنی، دارای چربی و ترانس مضر است. مطالعات نشان داده است افرادی که دو بار در هفته سیب زمینی سرخ کرده می خوردند، زود تر از بقیه می میرند. غذای سرخ کرده در دمای بالا، رادیکال آزاد در بدن شما ایجاد می کندو این رادیکال های آزاد با DNA شما ارتباط بر قرار می کنند و موجب پیری زودرس شما می شوند.

با تحقیقات و مطالعات زیاد درباره غداهایی که میل می کنید می توانید پوست خود را شاداب تر نگه دارید و از پیری زودرس و کوتاه شدن عمر جلوگیری کنید.

منبع: READERSDIGEST

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *