آیا لبخند زدن به معنای خوشحالی است؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

لبخند زدن و خوش رو بودن بسیار خوب است و می تواند تاثیر مثبت بر نحوه تفکر افراد و درباره ما و هم چنین انتقال انرژی مثبت به اطرافیان شود. اما سوالی که وجود دارد این است که آیا لبخند زدن به معنای شاد بودن و خوشحالی است؟ برای دریافت پاسخ این سوال در ادامه با weloveit همراه باشید.

مدت ها است که ما تصور می کنیم که لبخند زدن حتی در مواقعی که خوشحال نیستیم، راهی برای خوشحالی و بهتر شدن حالمان است. این مفهوم و نظریه به داروین باز می گردد که برای اولین بار ایده اینکه حالت های صورت می توانند روی حال انسان تاثیر داشته باشند را مطرح کرد.

اما تحقیقات اخیر نشان می دهند که صحت این ایده به قوت قبل باقی نیست. مطالعاتی که توسط دانشجویان دکترای روانشناسی انجام شد، تحقیقات ۵۰ ساله ای که شامل بیش از ۳۰۰ آزمایش بود را بررسی کردند.

لبخند

محققان طی این تحقیقات و بررسی ها متوجه شدند که از هر ۱۰۰ نفری که لبخند بر لب دارند، تنها ۷ نفر از آن ها حال خوبی دارند و ۹۳ نفر دیگر با لبخند یا بدون لبخند چندان خوشحال نیستند.

به گفته محققان، این تحقیقات برای رفتارهای دیگر چهره هم انجام شد. به عنوان مثال تاثیر اخم بر حال درونی افراد بررسی شد و نتیجه این بود که تاثیر آن بسیار بسیار اندک است.

البته حقیقت این است که لبخند زدن ضرر ندارد، اما برخی از محققان بر این عقیده هستند که خندیدن به صورت اجباری و تصنعی، می تواند تاثیر منفی داشته باشد.

برای اثبات دقیق این موضوع شواهد و آزمایشات بیشتری مورد نیاز است، اما به گفته محققان، مدارک کافی برای اثبات این موضوع وجود دارد که هنگامی که فردی غمگین است نباید به او بگوییم لبخند بزند، زیرا این کار فقط موجب عصبانیت و ناراحتی او می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *