فواید ویتامین سی برای پوست

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

امروزه استفاده از ویتامین سی برای پوست به روتین مراقبت روزانه پوست اضافه شده است. ویتامین سی خواص بسیار زیادی برای پوست دارد. در این مطلب با ما با بررسی فواید ویتامین سی برای پوست همراه باشید.

محافظت در برابر نور آفتاب

آنتی اکسیدان های ویتامین سی می تواند از شما در برابر اشعه فرابنفش خورشید و آسیب های آن، محافظت کند.

البته این بدان معنا نیست که شما می توانید از سرم ویتامین سی به جای کرم ضدآفتاب استفاده کنید. نمی تواند جایگزینی برای قابلیت ضدآفتاب سوختگی کرم ها باشد زیرا توانایی جذب اشعه فرابنفش را ندارد. اما تحقیقات نشان می دهد اگر اشعه فرابنفش از پوستتان عبور کند، ویتامین سی می تواند به ترمیم صدمه ی وارده کمک کند.

هم چنین بخوانید: بررسی خصوصیات کرم ضد آفتاب و روش استفاده از آن

روشنی لکه های تیره با ویتامین سی برای پوست

رفع جای بخیه با ویتامین سی روی پوست

محصولات مراقبت از پوستی که بر پایه ی ویتامین سی هستند، می توانند بخش هایی از صورتتان را که تیره تر هستند را، روشن تر کنند. در تحقیقاتی مشخص شده که استفاده از ویتامین سی برای ۱۶ هفته، در کم شدن لکه های تیره ی پوست، اثر به سزایی دارد. البته محققان می گویند که تحقیقات بیشتری در مورد اثر ویتامین سی نیاز است تا میزان تاثیر آن مشخص شود.

کمک به کاهش چین و چروک های پوست

کاهش چین و چروک پوست با ویتامین سی

ویتامین سی، یکی از مواد اولیه مورد استفاده در بسیاری از محصولات ضد پیری است. بعضی تحقیقات نشان می دهد که اگر حداقل ۱۲ هفته از آن استفاده کنید، می تواند چین و چروک ها را کاهش دهد. داشتن رژیم غذایی سالمی که شامل این ماده مغذی است نیز می تواند مفید باشد. بر اساس تحقیقاتی که انجام پذیرفته، افرادی که ویتامین سی بیشتری مصرف می کنند، چین و چروک کمتری دارند. ویتامین سی محدود به مرکبات نمی شود و  کلم بروکلی، فلفل قرمز، اسفناج نیز سرشار از این ماده مغذی هستند.

تقویت کلاژن با ویتامین سی برای پوست

این پروتئین به طور طبیعی در پوستتان وجود دارد و از افتادگی پوست جلوگیری می کند. اما بدن شما با گذشت زمان و افزایش سن، تولید کلاژن را کاهش می دهد. استفاده از ویتامین سی بر روی پوست می تواند به تولید کلاژن جدید کمک کند. همچنین از کلاژن های ارزشمندی که دارید، محافظت می کند.

بهبود روند ترمیم پوست

ویتامین سی برای پوست

ویتامین سی می تواند در ترمیم سریع تر زخم ها کمک کند. می توانید از مکمل ها استفاده کنید، در رژیم غذاییتان مقدار بیشتری از این ویتامین را جای دهید و یا از آن بر روی پوستتان استفاده کنید. همه ی این روش ها به ترمیم سریع تر زخم های بازتان کمک می کند مخصوصا در افرادی که مقدار این ویتامین در بدنشان کم است. این ویتامین به بدنتان کمک می کند که کلاژن مورد نیاز برای درمان زخم های پوستی را تولید کند.

کمرنگ شدن جای بخیه

در تحقیقاتی نشان داده شد که ژل ویتامین سی به طرز قابل توجهی باعث کاهش جای زخم های بعد عمل می شود. در آزمایشی که روی ۸۰ نفر انجام گرفت، نیمی از آن ها در طول ۶ ماه بعد از برداشتن بخیه، از ژل ویتامینه بر روی جای زخم خود استفاده کردند. پس از آن مشاهده شد که جای بخیه آن ها بسیار کمتر از افرادی که از آن استفاده نکرده بودند مشخص بود.

L-ascorbic Acid

ویتامین سی موضعی برای پوست

این نوع از ویتامین سی موضعی، بیشتر از همه روی آن تحقیق شده است. در محصولات مراقبت از پوست، گاهی از انواع دیگر که اثربخشی کمتری دارند مانند منیزیم اسکوربیل فسفات یا آسکوربیل پالمیتات، استفاده می شود. به برچسب محصولی که می خرید توجه کنید تا از نوعی استفاده کنید که اثربخشی بیشتری دارد.

از محصول قوی ویتامین سی برای پوست استفاده کنید

دنبال سرم هایی بگردید که دارای ویتامین سی با غلطت ۱۰ الی ۲۰ درصد هستند. کمتر از آن ممکن است تاثیر چندانی نداشته باشد و بیشتر از آن نیز ممکن است باعث تحریک پوستتان شود بدون آن که تاثیر مثبت به سزایی داشته باشد.

بعد از پاکسازی پوست از آن استفاده کنید

ویتامین سی برای پوست بعد از شستشو

کرم یا سرم ویتامین سی را بعد از شستشوی پوستتان و قبل از استفاده از لوسیون مرطوب کننده، استفاده کنید. ممکن است باعث سوزش یا قرمز شدن پوستتان شود اما با استفاده مداوم، این مشکل برطرف می شود. هر محصولی که خریداری می کنید، اول بر روی بخش کوچکی از پوستتان امتحان کنید و بعد از آن، روی تمام صورتتان استفاده کنید.

مراقب اثر استفاده همزمان از کرم ها باشید

اگر می خواهید از سرم ویتامین سی در کنار محصولات مراقب از پوستی که اسیدی هستند استفاده کنید، احتیاط کنید. استفاده ی همزمان از آن ها ممکن است باعث تحریک پوستتان شود. ترجیحاً از آن ها در روزهای متفاوتی استفاده کنید.

از محفظه ای مناسب برای نگهداری استفاده کنید

محصول ویتامین سی خود را از نور و هوا به دور نگه دارید چون می توانند باعث آسیب به آن شوند. محصولی با محفظه ی تیره انتخاب کنید. در آن را محکم ببندید و در جایی خنک، تاریک و خشک از آن نگهداری کنید.

میوه و سبزیجات بخورید

همه چیز با سرم و لوسیون حل نمی شود. ویتامین سی در غذا نیز می تواند به سلامت پوستتان کمک کند. مرکبات، گوجه، فلفل، کیوی و توت فرنگی، سرشار از ویتامین سی هستند.

آیا شما از کرم ویتامین سی یا سرم ویتامین سی برای پوست در روتین روزانه خود استفاده می کنید؟

منبع: WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *