فواید جالب هوای سرد برای سلامتی بدن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

هوای سرد می تواند در تفکر بهتر به ما کمک کند. مطالعات دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۱۷ حاکی از آن است که در دمای هوای سرد تصمیمات بهتری می گیریم، آرام تر هستیم و کارهای خود را بیشتر کنترل می کنیم.

تحقیقات هم چنین نشان داده اند که افراد در فصول گرم تمایل کمتری به انجام کارهای پیچیده دارند. علت آن مصرف گلوکوز است که بدن برای فعالیت خو به گلوکز نیاز دارد و در فصل تابستان میزان گلوکز مصرفی بدن بسیار بیشتر از مقدار مثرفی آن در فصل تابستان است. بنابراین انرژی کمتری برای انجام کارهای پیچیده باقی می ماند.

سوزاندن کالری در هوای سرد

زمانی که هوا سرد است، حفظ دمای اصلی بدن یعنی ۳۷ درجه کار دشواری است. بدن ما انرژی قابل توجهی را برای گرم نگه داشتنمان در هوای سرد صرف می کند. بنابراین میزان کالری ای که در هوای سرد می سوزاند خیلی بیشتر ازمقدار آن در زمانی است که هوا گرم است.

کاهش ابتلا به آلرژی ها

آلرژی ها و حساسیت هایی که به درختان، گیاهان و چمن مربوط هستند، در فصل سرما بسیار کاهش می یابند.‌البته این نکته هم قابل ذکر است که برخی آلرژی ها هم در فصول سرد تشدید می شوند.

هوای سرد

هوای سرد و خواب بهتر

هنگام خواب دمای اصلی بدن کاهش می یابد. این فرایند می تواند دو ساعت در تابستان طول بکشد، اما در زمستان بسیار سریع تر اتفاق می افتد. علاوه بر این در روزهایی که صبح های دیرتر خورشید طلوع می کند، به طور طبیعی خواب بهتری خواهیم داشت.

تقویت قلب

در هوای سرد، قلب ما برای پمپاژ خود و حفظ دمای بدن بیشتر کار می کند. این نکته بسیار خوبی است. فعالیت بدنی در فصل زمستان ماهیچه ها را بسیار قوی تر می سازد. البته در صورتی که مستغد بیماری قلبی هستید، باید مواظب ورزش کردن در هوای سرد باشید، زیرا این کار می تواند موجب بالا رفتن فشار خون شده، اکسیژن مغز را کاهش دهد و به قلب استرس وارد کند.

منبع: readersdigest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *