فرد بسیار حساس (HSP) کیست؟

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

فرد بسیار حساس (HSP) اصطلاحی برای کسانی است که تصور می‌شود حساسیت سیستم عصبی مرکزی افزایش یافته یا عمیق‌تر به محرک‌های فیزیکی، عاطفی یا اجتماعی دارند. برخی از آن به عنوان داشتن حساسیت پردازش حسی یا به اختصار SPS یاد می‌کنند.

در حالی که گاهی اوقات افراد بسیار حساس به عنوان “بیش از حد حساس” توصیف می شوند، این یک ویژگی شخصیتی است که هم نقاط قوت و هم چالش هایی را به همراه دارد.

این اصطلاحات برای اولین بار توسط روانشناسان الین آرون و آرتور آرون در اواسط دهه ۱۹۹۰ ابداع شد و علاقه به این مفهوم از آن زمان به شدت افزایش یافته است.

چگونه متوجه شویم فرد بسیار حساسی هستیم؟

آیا تا به حال به شما گفته شده است که «بیش از حد حساس هستید» یا که شما «نباید آنقدر فکر کنید»، به خصوص توسط افرادی که شما را بیش از حد بی احساس می دانند یا معتقدید که باید کمی بیشتر فکر کنند؟ شما ممکن است فردی باشید که به عنوان “فرد بسیار حساس” یا HSP شناخته می شود.

حساسیت بالا در چند دسته مختلف اعمال می شود. به گفته محققانی که این ویژگی شخصیتی را شناسایی کرده‌اند، چندین ویژگی یا خصلت مشترک در HSP وجود دارد:

 • از فیلم‌های خشن یا نمایش‌های تلویزیونی خودداری می کنید، زیرا آن‌ها بسیار خشن هستند و احساس ناآرامی در شما ایجاد می‌کنند.
 • عمیقا تحت تأثیر زیبایی قرار گرفتن، یا در هنر، طبیعت، یا روح انسان، یا حتی گاهی اوقات یک تجارت خوب
 • تحت تأثیر محرک های حسی مانند شلوغی های پر سر و صدا، نورهای روشن یا لباس های ناراحت کننده قرار گرفتن
 • احساس نیاز به زمان استراحت (نه فقط یک اولویت)، به خصوص زمانی که روزهای پرمشغله ای دارید. نیاز به عقب نشینی به یک اتاق تاریک و ساکت
 • داشتن یک زندگی درونی غنی و پیچیده، با افکار عمیق و احساسات قوی همراه با آن

برای شناسایی دقیق‌تر یا رسمی‌تر، آرون یک پرسشنامه شخصیتی را ایجاد کرد تا به افراد کمک کند خود را به عنوان HSP شناسایی کنند. این مقیاس به مقیاس افراد حساس آرون (HSPS) معروف است.

چقدر فرد بسیار حساس داریم؟

تصور می‌شود که افراد بسیار حساس تقریباً ۲۰ درصد از جمعیت عمومی را تشکیل می‌دهند. حساسیت بالا و درون‌گرایی نیز شباهت‌هایی دارند، اما ویژگی‌های شخصیتی متمایز هستند. با این حال، ممکن است کمی همپوشانی بین این دو وجود داشته باشد.

حساسیت پردازش حسی گاهی اوقات با وضعیتی به نام اختلال پردازش حسی اشتباه گرفته می شود، اگرچه اعتقاد بر این است که این دو متمایز هستند.

افراد بسیار حساس ممکن است از یافتن راه‌هایی برای مقابله با استرس‌هایی که اغلب با آن‌ها مواجه هستند سود ببرند. این در مورد کسانی که خود را بسیار حساس می دانند و همچنین کسانی که عزیزی دارند که از افراد عادی حساس تر است صادق است.

اثرات HSP بودن

HSP بودن با مزایا و چالش هایی همراه است. ممکن است به راحتی توسط افرادی که آسیبی ندارند یا تمام تلاش خود را برای مهربانی می‌کنند آزرده خاطر شوید. همچنین ممکن است نسبت به استرس های روزانه یا مسائل مربوط به رابطه واکنش بیش از حد نشان دهید، به خصوص اگر به عنوان یک پاسخ از نظر عاطفی پرخاشگر شوید.

با این حال، HSP بودن لزوماً به این معنا نیست که شما انگیزه‌های منفی را زمانی که وجود ندارند تصور کنید. این بیشتر به این معنا است که شما آن ها را راحت تر درک می کنید. یا ممکن است عمیق‌تر تحت تأثیر تجربیات منفی قرار بگیرید، که لزوماً یک ضعف نیست.

برخی از راه هایی که HSP بودن ممکن است بر زندگی شما تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • ممکن است از موقعیت هایی که باعث می شود احساس سرگیجه می کنید اجتناب کنید. افراد بسیار حساس ممکن است بیشتر تحت تأثیر موقعیت‌های خاصی مانند تنش، خشونت و درگیری قرار بگیرند، که ممکن است باعث شود از چیزهایی که باعث ناراحتی آن ها می‌شود اجتناب کنند.
 • ممکن است به شدت تحت تأثیر زیبایی یا احساسات قرار بگیرید. افراد بسیار حساس معمولاً از زیبایی هایی که در اطراف خود می بینند احساس می کنند. آنها ممکن است در حین تماشای ویدیوهای به خصوص دلگرم کننده گریه کنند و واقعاً می توانند با احساسات دیگران، چه منفی و چه مثبت، همدردی کنند.
 • ممکن است روابط نزدیکی با دیگران داشته باشید. آنها عمیقاً به دوستان خود اهمیت می دهند و تمایل دارند با افراد مناسب پیوندهای عمیقی ایجاد کنند.
 • ممکن است برای زندگی که دارید سپاسگزار باشید. افراد بسیار حساس از یک شراب خوب، یک غذای خوب یا یک آهنگ زیبا در سطحی که اکثر مردم نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند، قدردانی می کنند. آنها ممکن است احساس اضطراب وجودی بیشتری داشته باشند، اما همچنین دارند
 • ممکن است نسبت به چیزهایی که در زندگی دارند قدردانی بیشتری داشته باشند، زیرا بدانند که احتمالاً زودگذر است و هیچ چیز قطعی نیست.

اگر می‌دانید چگونه ویژگی‌های منحصربه‌فرد HSP یا فرد بسیار حساس بودن را مدیریت کنید، می‌توانید آن را بیشتر به یک قدرت و چالش کمتر در زندگی خود تبدیل کنید. برای انجام این کار، به درک اینکه با چه چیزی سر و کار دارید، کمک می‌کند، آیا این کار را برای خودتان انجام می‌دهید یا سعی می‌کنید درک عمیق‌تری از فردی در زندگی خود ایجاد کنید که ممکن است بسیار حساس باشد.

دام های بالقوه بسیار حساس بودن

جای تعجب نیست که افراد بسیار حساس در مواجهه با موقعیت‌های سخت بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند. آنها همچنین ممکن است تحت فشار چیزهایی باشند که ممکن است از دیگران ناشی شود.

استرس اجتماعی برای اکثر مردم بیشتر از سایر انواع استرس تلقی می شود. این نوع استرس می‌تواند به‌خصوص برای افرادی که می‌توانند به روش‌های مختلف درک کنند که ممکن است در یک درگیری اشتباه پیش بروند، یا می‌توانند خصومت یا تنش را در جایی که دیگران متوجه آن نشوند، درک کنند. موارد خاصی که می تواند برای افراد بسیار حساس استرس زا باشد عبارتند از:

برنامه های شلوغ

همه عاشق این که بیش از حد مشغول باشند، نیستند. اما برخی از افراد با هیجان و نشاط یک زندگی پرمشغله پیشرفت می کنند. از سوی دیگر، HPS ها زمانی که کارهای زیادی برای انجام دادن در مدت زمان کوتاه دارند،  حتی اگر از نظر فنی زمان کافی برای انجام همه کارها و  به  صورت عجله داشته باشند، احساس غرق شدن و لرزش می کنند. نیاز به غلبه بر عدم قطعیت ممکن است قادر به انجام همه کارها نباشد  و فشار چنین موقعیت هایی به شدت استرس زا است.

 انتظارات دیگران

افراد بسیار حساس تمایل دارند نیازها و احساسات دیگران را درک کنند. آنها از ناامید کردن مردم متنفرند. یادگیری نه گفتن برای HSPها یک چالش و یک ضرورت است، زیرا آنها می توانند از خواسته های دیگران احساس ناراحتی کنند، به ویژه به این دلیل که اگر HSP ها نیاز به نه گفتن داشته باشند، می توانند ناامیدی دوستان خود را احساس کنند.

درگیری ها

HSP ها ممکن است بیشتر در معرض استرس ناشی از درگیری باشند. آنها ممکن است از مشکلات ایجاد شده در یک رابطه آگاه تر باشند، از جمله هنگامی که اوضاع کمی “خوب” به نظر می رسد با کسی که ممکن است ارتباط برقرار نکند، که آنجا  مشکلی وجود دارد. این همچنین می تواند منجر به تفسیر اشتباه سیگنال های نامرتبط به عنوان نشانه های درگیری یا خشم شود.

مقایسه اجتماعی

افراد بسیار حساس می توانند مستعد استرس مقایسه اجتماعی نیز باشند. آنها ممکن است احساسات منفی طرف مقابل و همچنین احساسات خود را احساس کنند و ممکن است آنها را قوی تر و عمیق تر از دیگران تجربه کنند.

آنها ممکن است از احتمال بهبودی بیشتر آگاه باشند و زمانی که نتایج بالقوه خوب جای خود را به نتایج منفی بیشتری از طریق یک درگیری رو به وخامت می دهند، ناراحت شوند.

همچنین ممکن است وقتی متوجه شوند که یک رابطه تمام شده است بیشتر ناراحت می شوند و احساس می کنند که همه چیز می تواند حل شده باشد، در حالی که شخص دیگری ممکن است احساس کند کاری نمی توان انجام داد و می رود.

تحمل ها

مربیان زندگی به آن تخلیه انرژی روزانه ای که همه ما داریم به عنوان تحمل ها اشاره می کنند، مانند “چیزهایی که تحمل می کنیم” که استرس ایجاد می کنند و کاملاً ضروری نیستند. برای مثال، حواس‌پرتی‌ها ممکن است برای HSP که سعی در تمرکز دارد ناامیدکننده‌تر باشد، یا بوی بد در خانه ممکن است شدیدتر احساس شود و آرامش را برای HSP در خانه‌ای نامرتب گریزان‌تر کند.

افراد بسیار حساس راحت تر از شگفتی ها مبهوت می شوند. آنها هنگام گرسنگی “گرسنه” می شوند و آن را به خوبی تحمل نمی کنند. به این ترتیب، استرس‌های روزانه زندگی اغلب باعث ناامیدی افراد بسیار حساس می‌شود.

شکست های شخصی

از آنجایی که HSP ها بدترین منتقدان خودشان هستند، بیشتر مستعد نشخوار فکری و شک به خود هستند. آنها ممکن است برای مدتی طولانی به یاد بیاورند که اشتباهی شرم آور مرتکب شده اند و بیشتر از یک فرد معمولی در مورد آن احساس خجالت کنند.

آنها دوست ندارند زمانی که در حال انجام کاری چالش برانگیز هستند تحت نظر و ارزیابی قرار بگیرند و حتی ممکن است به دلیل استرس ناشی از مورد تماشا قرار گرفتن  دچار مشکل شوند. آنها اغلب کمال گرا هستند، اما ممکن است از راه هایی که این استرس چگونه بر آنها تأثیر می گذارد و اجتناب ناپذیر نیست، آگاه باشند.

نکته ها و ترفندهای بسیار حساس بودن

یافتن راه‌هایی برای کنار آمدن با استرس زندگی می‌تواند به ویژه در صورتی مفید باشد که شخصیت حساس‌تری داشته باشید. بسیاری از برنامه کاهش استرس شما به عنوان یک فرد بسیار حساس می تواند شامل محافظت از خود در برابر محرک های بیش از حد باشد. بین خود و محرک های حسی که احساس طاقت فرسا می کنند، مانعی قرار دهید. و مهمتر از همه، بدانید چه چیزی باعث ایجاد استرس در شما می شود و یاد بگیرید که از این چیزها دوری کنید.

 • با ایجاد تجربیات مثبت در برنامه خود، مثبت اندیشی را بیافزایید تا از استرس اضافی ای که ممکن است با آن مواجه شوید مصون بماند.
 • از عوامل استرس زا مانند فیلم های ترسناک و افرادی که انرژی مثبت شما را تضعیف می کنند، از شما خواسته های سنگینی می کنند، یا باعث می شوند نسبت به خودتان احساس بدی داشته باشید، دوری کنید.
 • یاد بگیرید که به خواسته های طاقت فرسا نه بگویید و با آن احساس خوبی داشته باشید و یک فضای محصور در زندگی خود ایجاد کنید.
 • یک فضای امن ایجاد کنید. اجازه دهید خانه شما یک محیط آرام بخش باشد.

اینکه فردی بسیار حساس هستید به این معنی است که احتمال دارد چیزها را عمیقاً احساس کنید، چه آن چیزها مثبت یا منفی باشند. در حالی که فرازها می توانند شادی آور باشند، فرودها می توانند چالش هایی را ایجاد کنند که می تواند بر سطح استرس، روابط و توانایی شما برای مقابله تأثیر بگذارد. برای اینکه چگونه احساسات خود را در موقعیت های دشوار مدیریت کنید، برنامه ریزی کنید تا مطمئن شوید که تحت تأثیر قرار نمی گیرید.

هم چنین بخوانید: معرفی کتاب بسیار حساس بودن در دنیای غیرحساس

ویژگی های بسیار حساس بودن

از نظر بیولوژیکی، افراد بسیار حساس محرک های بیشتری را در داخل و اطراف خود دریافت می کنند. مطالعات نشان داده اند که مغز HSP در زمینه های مربوط به توجه، احساسات، برنامه ریزی اقدام، تصمیم گیری و داشتن تجربیات درونی قوی فعال تر است.

در واقع، مدیران به طور مداوم افراد با حساسیت بالاتر را به عنوان مشارکت کنندگان برتر خود ارزیابی می کنند. به عنوان متخصصان، HSP ها مبتکر هستند، عمیقاً به عدالت متعهد هستند و در رهبری تیم های افراد به گونه ای که دیگران نمی توانند آن را انجام دهند، مهارت دارند.

در عین حال، بیش از حد هماهنگی می تواند تخلیه کننده باشد. موقعیت هایی که ممکن است برای یک فرد معمولی استرس زا باشد، می تواند باعث شود که یک فرد حساس به فکر بیش از حد بپردازد.

این امر به ویژه در مورد “Sensitive Strivers” صادق است – افراد بسیار حساسی که همچنین دارای موفقیت بالایی هستند. مفهوم تلاش حساس از دهه تحقیق و مربیگری من سرچشمه می گیرد. Strivers حساس مانند HSP ها هستند اما جاه طلبی بالاتر از حد متوسط ​​و اشتها برای رشد مداوم را نیز نشان می دهند.

نشانه های بسیار حساس بودن

اگر با بیشتر موارد زیر مرتبط هستید، می توانید با اطمینان خود را یک HSP بنامید.

۱٫ شما فوق العاده همدل هستید

HSP ها توانایی بالایی در درک احساسات، نیازها، ناامنی های دیگران و غیره دارند. علم این را ثابت می کند: HSP ها نورون های آینه ای فعال تری دارند که مسئول درک احساسات دیگران هستند. هوش عاطفی و همدلی شما باعث می شود در ارتباطات، حل تعارض و ترغیب دیگران به عمل استاد باشید. متأسفانه، ممکن است شما هم به سمت خوشایند مردم بیفتید و نیازهای دیگران را بر نیازهای خود ترجیح دهید.

۲٫ ارزش زیادی برای فکر کردن قائل هستید

به عنوان یک فرد بسیار حساس، زمانی بهترین عملکرد را دارید که زمان و فضای لازم برای تأمل قبل از پاسخ دادن داشته باشید. شما نکات ظریف را درک می کنید و در ایجاد ارتباطات و یکپارچه سازی اطلاعات پیچیده مهارت دارید. ضروری است که به خودتان فرصتی بدهید تا تمام اطلاعاتی را که دائماً دریافت می کنید پردازش کنید.

۳٫ جمله “مسائل را شخصی نگیرید” را زیاد می شنوید

HSP ها تمایل دارند به موقعیت ها واکنش شدیدتری نشان دهند. ممکن است گاهی تعجب کنید که چرا عمیقاً تحت تأثیر دنیای اطراف خود هستید در حالی که دیگران به راحتی همه چیز را از بین می برند. HSP ها ممکن است احساس کنند که مشکلی در آنها وجود دارد که اینقدر حساس هستند. در نتیجه، بسیاری از آنها سال ها را صرف انکار مواهب و نقاط قوت خود می کنند.

۴٫ تحت فشار بودن خیلی آزار دهنده است

کار کردن در یک مهلت زمانی ممکن است شما را مضطرب کند و صحبت کردن در جلسات وحشتناک است. داشتن یک لیست غول‌پیکر برای انجام کارها بسیار زیاد است. به همین دلیل ضروری است که راه هایی برای مدیریت زمان خود بیابید تا بیش از حد تحریک نشوید.

۵٫ فکرهای زیادی در سر دارید

HSP ها زندگی درونی پر جنب و جوشی دارند. این بدان معناست که شما یک متفکر خلاق و فوق العاده خلاق هستید که به شدت خودآگاه است. از طرف دیگر، برای شما غیرمعمول نیست که بیش از حد به تجربیات روزمره فکر کنید و بیش از حد تجزیه و تحلیل کنید، که باعث می شود به سمت خودآگاهی و انتقاد از خود منحرف شوید.

۶٫ زمان سختی بازخورد منفی دارید

HSP ها نسبت به غیر HSP ها شدیدتر به انتقاد واکنش نشان می دهند. بنابراین، آنها ممکن است برای اجتناب ازاینکه  مورد انتقاد قرار نگیرند، مانند کار بیش از حدکردن ، که منجر به فرسودگی شغلی می شود.

۷٫  در راه تصمیم‌گیری آگاهانه هستید

HSP ها اغلب برای تصمیم گیری با مشکل مواجه می شوند. آنها از انتخاب گزینه “اشتباه” می ترسند حتی اگر خطرات کم باشد. از آنجایی که HSP ها در مورد اینکه چگونه تصمیماتشان بر دیگران تأثیر می گذارد یا اینکه چگونه ممکن است درک شوند بسیار با وجدان هستند.

۸٫ شما در رأس جزئیات هستید

HSP ها بسیار ادراکی هستند. آنها به ویژگی های موقعیت ها پی می برند و کوچک ترین تغییرات را متوجه می شوند. این جهت گیری جزئیات در بسیاری از سناریوها یک ویژگی مثبت است. شما به شدت با علایق، علاقه‌مندی‌ها و ترجیحات دیگران هماهنگ هستید و این هشیاری می‌تواند دوستان و متحدانی را بلافاصله به دست آورید. از طرف دیگر، اگر دقیق آن را مدیریت نکنید، دقت شما می تواند به کمال گرایی تبدیل شود. به یاد داشته باشید، گاهی اوقات انجام شده بهتر از کامل کردن است.

۹٫ فوق العاده مهربان هستید

اغلب از شما به خاطر ادب،  و درک واضح شما از درست و نادرست بودن تعریف می شود. شما احتمالاً قهرمان صداقت و حفظ حرف خود در کارهستید. در حالی که این ویژگی ها مهم هستند، HSP ها می توانند به راحتی توسط همکاران سخت گیرکه ویژگی ها یا ارزش های یکسانی ندارند مورد آزار و اذیت قرار گیرند.

۱۰٫ شما یک حلال مشکل هستید

تعهد و فداکاری ویژگی هایی هستند که HSP ها را به اعضای تیم عالی تبدیل می کنند. HSP ها که همیشه به محیط توجه دارند، می توانند تعارض را احساس کنند، مشکلات را کاهش دهند و فرصت های جدید را معرفی کنند.

۱۱٫ متوجه چیزهایی می شوید که دیگران از دست می دهند

آیا تا به حال شده جلسه ای را ترک کنید و در مورد ضربه زدن بی وقفه خودکار  رئیستان فقط برای همکارتان صحبت کنید که “اوه، من متوجه این موضوع نشدم”؟ افراد بسیار حساس با سر و صدا، هرج و مرج و سایر محرک‌های بیرونی به شدت هماهنگ هستند و آنها را پردازش می‌کنند، بنابراین چیزی که ممکن است برای شما آزاردهنده بزرگ باشد می‌تواند توسط یک غیر HSP مورد توجه قرار نگیرد.

 ۱۲٫ به سرعت اشک می ریزید

HSP ها سریعتر از سایرین غرق می شوند و این اغلب خود را با اشک نشان می دهد. درک این نکته مهم است که اگرچه ممکن است بتوانید احساسات خود را به طور مؤثرتری مدیریت کنید، اما آنها چیزی نیستند که از آن خجالت بکشید.

۱۳٫ از کار کردن در خانه لذت می برید

افراد بسیار حساس اغلب محیط های کاری را ترجیح می دهند که در آن بتوانند محرک های بیرونی را کنترل کنند، از جمله اینکه فضای کاری آنها چقدر روشن، ساکت یا نامرتب است، و این باعث می شود آنها نسبت به کار در خانه به جای یک دفتر با چیدمان باز عمل کنند.

۱۴٫ شما به دنبال معنا و هدف هستید

HSP ها توسط عوامل درونی (مانند لذت بردن از کارشان) به جای عوامل خارجی (مانند پول یا اعتبار) هدایت می شوند. شما از آن دسته افرادی هستید که به جای گرفتن شغلی صرفاً برای دریافت حقوق، به دنبال کاری می گردند که احساس نیاز به شما داشته باشد.

اگر زندگی خود را ناراضی با احساسات قوی گذرانده اید، سعی کنید به جای آن به راه هایی فکر کنید که می توانید از این ویژگی ها به عنوان هدیه استفاده کنید و از آنها به عنوان نقاط قوت استفاده کنید. یادگیری در مورد نحوه عملکرد ویژگی های منحصر به فرد HSP شما اولین قدم است.

منبع: VERYWELLMIND PSYCHOLOGYTODAY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *