طول عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

با گسترش ویروس کرونا، به دلیل واگیر بودن این ویروس از طریق لمس سطوح مختلف، باید در مورد دست زدن به سطوح و قسمت‌های مختلف، دقت کافی را داشته باشیم. سوالی که در این مورد مطرح می شود این است که ویروس کرونا چه اندازه روی سطوح مختلف زنده می ماند؟ در این مطلب به پاسخ پرسش طول عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف می پردازیم. با ما همراه باشید.

طول عمر ویروس کرونا روی سطوح مختلف

ظول عمر ویروس کرونا به عوامل مختلفی مانند دما و رطوبت بستگی دارد و بین چند ساعت تا چند روز متغیر است. مطالعات نشان می دهند که این ویروس تا ۹ روز می تواند زنده بماند.البته این عدد مربوط به شرایط آزمایشگاهی است و در دنیای واقعی می تواند متفاوت باشد.

ویروس در محیط های مرطوب و خنک دوام بیشتری خواهد داشت. به طور کلی شرایط گرم و خشک برای ویروس بسیار بد و برای ما خوب است.

بررسی اخیر در مورد مجموعه کاملی از مطالعات روی ویروس های مختلف نشان می دهد که ضد عفونی کننده سطوح واقعاً برای از بین بردن ویروس موثر است.

اشیا و سطوح پر خطر

سطوحی که افراد زیادی با آن‌ها در ارتباط هستند و تعداد زیادی آن‌ها را لمس می‌کننند در زمره سطوح پرخطر قرار می‌گیرند.

شیرهای آب ، تجهیزات بدنسازی ، چرخ دستی های خرید ، دستگیره درها و اسباب بازی های کودکان همه این امکان را دارند که آلودگی زیادی داشته باشند ، در حالی که کالاهایی مانند کتاب و صندلی های راحتی ، که معمولاً خیلی زیاد به صورت مشترک استفاده نمی شوند ، به همان اندازه در معرض خطر نیستند. بنابراین بهتر است کودک نوپای خود را از قرار دادن اسباب بازی ها در دهان خود منع کنید و در هنگام لمس کردن مواردی که بسیاری از افراد دیگر لمس کرده اند ،بسیار احتیاط کنید. اگر مجبور هستید چیزی را لمس کنید که ممکن است تمیز نباشد، بهترین کار ممکن این است که بعد از آن دست های خود را بشویید و از لمس صورت خود خودداری کنید. یکی از مواردی که حتما باید به صورت روزانه تمیز شود، گوشی تلفن همراه است، زیرا در طول روز همه جا همراه ما است و به صورت مداوم در حال استفاده از آن هستیم؛ همین مساله آن را مستعد وجود آلودگی بسیار می کند.

برای ضد عفونی کردن، در صورتی که به دستمال های ضدعفونی کننده دسترسی ندارید، کافی است پارچه ای بدون پرز را به آرامی با ترکیب ۱: ۱ از ۷۰٪ الکل ایزوپروپیل و آب رقیق شده آغشته کرده و به وسیله آن گوشی و وسایل را ضدعفونی کنید.

چگونه سطوح را تمیز کنیم؟

واقعیت این است که باید بیشتر روی سطوح سخت پر استفاده مانند دستگیره درها و پیشخوان های آشپزخانه تمرکز کنید.

نکته مهم این است که اجازه دهید سطح بعد از پاک کردن آن با مواد ضد عفونی کننده خشک شود. بلافاصله آن ماده ضد عفونی کننده را با دستمال خشک نکنید ، زیرا این کار زمان مصرف الکل برای از بین بردن ویروس را محدود می کند.

تمیز کردن ، به معنای از بین بردن میکروب ها و خاک از سطوح است. اگرچه این کار میکروب ها را نمی کشد ، اما خطر گسترش آلودگی را کاهش می دهد. مواد ضد عفونی کننده از مواد شیمیایی برای از بین بردن میکروب روی سطوح استفاده می کنند.

از دستکش برای تمیز کردن سطوح کثیف با مواد شوینده استفاده کرده و سپس با محلول سفیدکننده رقیق شده یا محلول الکلی حداقل ۷۰٪ الکل آن ها را ضد عفونی کنید. فقط مطمئن شوید که هنگام استفاده از این محصولات ، این کار را در یک منطقه با تهویه مناسب انجام دهید.

برای شستن لباس ها ، توصیه می شود طبق معمول ، با گرم ترین آب ممکن شستشو داده شوند و سپس خشک شوند. به یاد داشته باشید: ویروس ها در شرایط گرم و خشک عملکرد خوبی ندارند. اگر می خواهید ویروس ها را از بین ببرید ، خشک کن مکان مناسبی است.

هم چنین بخوانید: نکاتی که والدین باید در مورد ویروس کرونا بدانند

هر چند وقت یکبار سطوح را تمیز کنیم؟

حداقل یک بار در روز ، با تمرکز بیشتر روی سطوح پر مخاطره، آن ها را تمیز کنید و فراموش نکنید که دستان خود را مرتب بشویید.

منبع: LIFEHACKER

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *