شروع کردن روز از ۵ صبح چگونه است؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

شما سحرخیز هستید یا دیر از خواب بیدار می شوید؟ حتما شما هم این جمله را شنیده اید که سحرخیز باش تا کامروا شوی!. آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که شروع کردن روز از ۵ صبح چگونه است؟

ایده شروع کردن روز از ۵ صبح آرزوی بسیاری از افراد است. بسیاری از افراد بسیار موفق موفقیت خود را ، حداقل تا حدی ، ناشی از سحرخیزی می دانند. افراد سحرخیز بهره وری بیشتری دارند ، کارهای بیشتری انجام می دهند و به طور متوسط ​​استرس کمتری نسبت به افرادی که دیر بیدار می شوند دارند. با این حال ، برای افرادی که به شروع کردن روز از ۵ صبح عادت نکرده اند ، بیدار شدن در ساعت ۵ صبح بسیار دشوار به نظر می رسد. در این مقاله پنج نکته در مورد چگونگی شروع کردن روز از ۵ صبح و چگونگی آمادگی ذهنی برای داشتن یک روز پربار را شرح خواهیم داد.

هم چنین بخوانید: نارکولپسی یا حمله خواب چیست؟

بسیاری از افراد “نمی توانند” زود بیدار شوند زیرا در یک روتین گیر افتاده اند. این موضوع به دلایل مختلف از جمله اینکه دیر به رختخواب می روند ، به طور مرتب چرت می زنند ، یا تا آخرین لحظه ممکن در رختخواب می مانند اتفاق می افتد و می تواند به راحتی کل صبح را از بین ببرد. نکات زیر به شما این امکان را می دهد تا روال “خوابیدن” را تغییر دهید.

شروع کردن روز از ۵ صبح

جای گوشی یا ساعت زنگ دار خود را تغییر دهید

داشتن یک ساعت زنگ دار خیلی نزدیک به تختخواب دلیل شماره یک است که افراد نمی توانند به راحتی صبح زود از خواب بیدار شوند. اگر ساعت زنگ دار شما در نزدیکی تختخواب شما قرار دارد، یا اگر می توانید ساعت زنگ دار خود را بدون بلند شدن از رختخواب خاموش کنید ، یک وضعیت دشوار غیر ضروری را برای خود ایجاد می کنید. توصیه می شود ساعت زنگ دار خود را به اندازه کافی از تخت خود دور کنید به طوری که برای خاموش شدن آن لازم باشد کاملاً از رختخواب خارج شوید.

قابلیت snooze را غیر فعال کنید

ویژگی تعویق (snooze) در تمام زنگ های هشدار مدرن، هیچ هدف سازنده ای ندارد. حتی دروغ “به من کمک می کند تا آرام آرام از خواب بیدار شوم” را امتحان نکنید. در واقع توصیه می شود زنگ هشداری را خریداری کنید که دکمه تعویق (snooze) نداشته باشد.

برای شروع کردن روز از ۵ صبح قابلیت snooze را غیر فعال کنید

صدای زنگ خود را تغییر دهید

اگر همیشه از یک صدای زنگ یکنواخت استفاده می کنید، در ذهن شما نسبت به آن صدا صبر ایجاد می شود و آن را تحمل می کنید. بنابراین این صدا کم کم بی اثر می شود و نمی توانید با آن در ساعت مشخص بیدار شوید. بیشتر ساعت های زنگ دار جدید، امکان تعیین صداهای زنگ مختلف برای روزها یا هفته های مختلف دارند. اگر صدای زنگ خود را مرتبا تغییر دهید، راحت تر از خواب بیدار خواهید شد.

هم چنین بخوانید: بیدار شدن از خواب در شب ؛ بررسی علل و راهکارها

یک معما بسازید

اگر به هیچ عنوان بدون به تعویق انداختن زنگ نمی توانید از خواب بیدار شوید، سعی کنید یک معما برای خود ایجاد کنید. به این معنا که ساعت زنگ دار خود را در جایی قرار دهید که خاموش کردن آن به سادگی امکان پذیر نباشد یا برای خاموش کردن آن به حل یک معما نیاز داشته باشید. به عنوان مثال؛ ساعت زنگ دار خود را داخل یک جعبه دارای قفل بگذارید که برای خاموش کردن آن نیاز داشته باشید آن قفل را باز کنید.

یک روتین و برنامه داشته باشید

در صورتی که یک برنامه منظم برای بیدار شدن در تمام روزهای هفته داشته باشید، شروع کردن صبح از ۵ صبح بسیار ساده تر از زمانی است که هر روز در ساعت های مختلف از خواب بیدار شوید. توصیه می شوید ساعت خود را روی یک ساعت مشخص تنظیم کنید و تکرار آن را برای هر روز فعال کنید. علاوه بر این سعی کنید هر شب ساعت منظمی برای خوابیدن هم داشته باشید، زیرا این موضوع هم عامل بسیار مهمی برای داشتن یک روز پر انرژی است. برای این که احساس خستگی در روز بعد نداشته باشید، باید متوجه شوید که چند ساعت خواب برایتان کافی است. این میزان برای افراد مختلف متفاوت است: برخی افراد به ۶-۴ ساعت خواب و برخی دیگر به ۸-۷ ساعت خواب نیاز دارند.

یک روتین و برنامه داشته باشید

برای بیدار شدن دلیل داشته باشید

مطمئن شوید که دلیل خاصی برای شروع کردن روز از۵ صبح دارید. بیدار شدن در ساعت ۵:۰۰ صبح فقط به دلیل این که می خواهید سحرخیز باشید بسیار دشوارتر از زمانی است که برای برنامه ریزی روز خود زود از خواب بیدار شوید ، صورتحساب ها را پرداخت کنید ، آهسته بدوید یا ورزش کنید ، کار خود را زود هنگام آغاز کنید و … . اگر تضمین کنید کاری سرگرم کننده برای خود انجام می دهید ، بلند شدن از خواب بسیار آسان تر خواهد بود. این مورد را با رفتن به تعطیلات مقایسه کنید. احتمالاً در تعطیلات با خیلی زود بیدار شدن مشکلی ندارید زیرا برنامه ای سرگرم کننده و دلخواه برای آن روز دارید.

در این مطلب نکاتی که برای سحرخیزی و شروع کردن روز از ۵ صبح نیاز دارید را شرح دادیم. شما جزو کدام دسته از افراد هستید؟ به نظر شما چه راهکار دیگری می تواند به سحرخیزی کمک کند؟

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *