راهکارهای جلوگیری از خشکی پوست

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

خشکی پوست در فصول سرما یک امر طبیعی است. اما با انجام راهکارهای مناسب می توان از بروز آن تا حد زیادی جلوگیری کرد. در ادامه با weloveit همراه باشید تا به بررسی راه های جلوگیری از خشکی پوست بپردازیم.

چگونه از خشکی پوست جلوگیری کنیم؟

زمستان، فصل خشک شدن پوست است. علاوه بر خشکی، عوارض احتمالی ، از جمله خارش ، پوسته پوسته شدن ، ترک خوردگی ، خونریزی ، روزاسه (قرمزی و التهاب) و برافروختگی اگزما هم در پی آن ممکن است اتفاق بیفتند. چندین دلیل برای این موضوع وجود دارد. اول از همه، اینکه هوای بیرون خشک تر است ، زیرا درجه حرارت پایین باعث می شود که مولکول های آب به جای ماندن در جو ، به یخ یا برف بچسبند. هوای داخلی نیز تمایل دارد به سمت بیرون برود. به دلایلی که ذکر شد، در فصل سرما احتمال آسیب پوست و خشکی آن بسیار بیشتر است. اما خوشبختانه راه های بسیاری برای جلوگیری از آن وجود دارد.

تغییر روند دوش گرفتن

برای آغاز، برنامه روتین حمام خود را تغییر دهید. دوش گرفتن با آب داغ بسیار لذت بخش است، اما همه چربی های طبیعی پوست را از بین می برد. بهتر است آب گرم را با آب داغ جایگزین کنید. هم چنین زمان دوش گرفتن خود را هم کوتاه تر کنید. علاوه بر این لازم است پس از حمام از لوسیون های مرطوب کننده هم استفاده کنید. البته نیازی به استفاده از مرطوب کننده های بسیار قوی و چرب نیست، نمونه های معمولی آن ها هم به کاهش خشکی پوست بسیار کمک می کنند.

مراقبت از دست

شستشوی مکرر دست ها برای جلوگیری از ابتلا به عفونت ها و بیماری هایی مانند آنفولانزا ضروری است. اما انجام بیش از حد این کار موجب خشکی پوست می شود. بنابراین پس از اینکه دست هایتان را شستید، حتما از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. اگر انجام این کار کافی نبود، می توانید پیش از خواب از ژل های روغنی استفاده کنید و اجازه دهید تمام طول شب روی دست هایتان بماند. پوشیدن دستکش هنگام بیرون رفتن هم آسیب به دست را کاهش می دهد، زیرا تماس هوای سرد با پوست منجر به آسیب به آن می شود.

خشکی پوست

لباس پوشیدن

اگر مستعد خارش زمستانی هستید ، از تماس مستقیم با پارچه های تحریک کننده مانند پشم یا الیاف مصنوعی خودداری کنید. بهترین روش برای گرم ماندن، پوشیدن چندین لایه نازک است. لایه بعدی پوست می تواند پنبه یا مخلوطی از پنبه / ابریشم باشد، که به نظر می رسد اکثر افراد به خوبی آن را تحمل می کنند. لایه بندی کردن به شما امکان می دهد در طول روز با درجه حرارت های مختلف سازگار باشید ، ضمن اینکه از عرق کردن بیش از حد جلوگیری کنید. زیرا عرق کردن می تواند خارش و خراش را در پوست هایی که تحریک شده اند افزایش دهد.

منبع: readersdigest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *