راهکارهایی برای افزایش متابولیسم بدن

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

افزایش متابولیسم و سوزاندن کالری بیشتر به موارد مختلفی از جمله ژنتیک، سن یا جنسیت شما بستگی دارد. به عنوان مثال مردان حتی در زمان استراحت، کالری بیشتری نسبت به زنان می سوزانند؛ اما جای نگرانی نسیت ما در اینجا هستیم تا به شما بعضی از راه های افزایش متابولیسم را بگوییم.

افزایش متابولیسم بدن

عضله سازی کنید

حتی در زمانی که شما کاری را انجام نمی دهید، بدن شما کالری می سوزاند. جالب است بدانید در کسانی که عضله دارند کالری بیشتری سوخته می شود. در یک فرد عادی در روز دو کالری و در کسی که عضله دارد ۶ کالری سوزانده می شود. همین اختلاف های کوچک جمع می شوند و کلی کالری سوخته شده بدست می آید. بعد از یک جلسه قدرتی، عضلات شما فعال می شوند و متابولیسم را افزایش می دهند.

تمرین خود را افزایش دهید

ورزش هوازی ممکن است برای شما عضله سازی نکند اما سوخت و ساز شما را بالا می برد. بهتر است ورزش هایی با قدرت بالا را انتخاب کنید و اگر پیاده روی به صورت روزمره انجام می دهید آن را به دویدن تبدیل کنید.

آب زیاد بنوشید

تحقیقات نشان داده است کسانی که در روز ۸ لیوان و بیشتر آب می نوشند نسبت به کسانی که ۴ لیوان اب می نوشند، کالری بیشتری نیز می سوزانند. اگر شما می خواهید که اشتهایتان کم شود و کالری بیشتری نیز  بسوزانید، قبل از خوردن غذایتان آب بنوشید. همچنین شما می توانید میوه و سبزیجات بخورید و از آب طبیعی آنها استفاده کنید و نتیجه اش را ببینید.

آیا نیاز است نوشیدنی انرژی زا بنوشید؟

در جواب این سوال باید بگوییم برخی از نوشیدنی های انرژی زا می توانند سوخت و ساز بدن را زیاد کنند. آنها سرشار از کافئین و بعضی اوقات تورین هستند. تورین به چربی سازی کمک می کند و سوخت و ساز را تسریع می کند. اما قابل ذکر است که این نوشیدنی ها مشکلاتی مانند آوردن اظطراب، فشار بالا و اختلال در خواب را ایجاد می کنند. این نوشیدنی ها به هیچ وجه برای کودکان توصیه نمی شود.

هم چنین بخوانید: معرفی ۱۵ ماده غذایی برای بهبود متابولیسم بدن

میان وعده هوشمندانه میل کنید

بیشتر اوقات غذا خوردن به کاهش وزن کمک می کند. زمانی که شما یک عذای بزرگ با ساعات زیاد می خورید، متابولیسم شما کاهش پیدا می کند. شما باید سعی کنید غذای کم در فاصله زمانی کم به عنوان مثال هر ۳ یا ۴ ساعت میل کنید تا کالری بیشتری بسوزانید. چندین مطالعه نشان داده است، افرادی که مرتب میان وعده می خورند در زمان صرف غذا، کمتر غذا می خورند.

به غذای خود فلفل اضافه کنید

غذای تند دارای مواد طبیعی است که سوخت و ساز بدن شما را زیاد می کند. شما می توانید به غذای خود یک قاشق فلفل قرمز یا فلفل تند سبز خرد شده اضافه کنید یا در فلفل چیلی را در کنار خود بگذارید و بخورید. فقط مراقب باشید غذا آنقدر تند نشود که به معده تان آسیب وارد کند.

با پروتئین نیرو بگیرید

یک رژیم غذای متعادل، رژیمی است که کربوهیدرات و چربی کم و در عوض غنی از پروتئین باشد. پروتئین به شما کمک می کند تا سوخت و ساز بدنتان بالا رود و کالری بیشتری نیز بسوزانید. منابع خوبی که سرشار از پروتئین هستند شامل: گوشت گاو بدون چربی، بوقلمون، ماهی، مرغ، آجیل و حبوبات.

مقداری قهوه سیاه میل کنید

اگر شما کسی هستید که زیاد قهوه می نوشد، احتمالا از انرژی و تمرکز خود لذت می برید. کافئین به شما کمک تا در زمان ورزش خستگی کمتری را احساس کنید و حتی استقامت بیشتری داشته باشید.

چای سبز میل کنید

چایی سبز حاوی کافئین و کاتچین است که هردو برای چند ساعت متابولیسم را افزایش می دهند. ۲ تا ۴ فنجان چایی سبز سوزاندن کالری را تا ۱۷ درصد افزایش می دهد.

 از رژیم های غذایی ضعیف پرهیز کنید

اگر زن هستید و در روز کل مقدار غذایی شما کمتر از ۱۲۰۰ کالری است و اگر مرد هستید کمتر از ۱۸۰۰ کالری است، به بدن شما بسیار آسیب می رسد. اگر چه این رژیم ها به شما کمک می کند تا چند پوند کم کنید اما این تغذیه اصلا مناسب نیست. این رژیم در انتها به شما نتیجه عکس می دهد و موجب می شود عضله خود را از دست بدهید که به نوبه خود سوخت و ساز شما را هم کند می کند.

شما برای افزایش متابولیسم، باید تغذیه، رژیم مناسب و ورزش متعادل داشته باشید. شما هر چه قدر به بدن خود بیشتر اهمیت دهید بیشتر نتیجه مطلوب خواهید گرفت.

منبع: WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *