رازهای شاد زندگی کردن ، چگونه شاد باشیم؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

چگونه می توانیم زندگی شاد داشته باشیم؟ رازهای شاد زندگی کردن چه مواردی هستند؟ همه ما لحظات شاد در زندگی خود بسیار داریم اما گاهی اوقات درگیر احساسات منفی می شویم. چگونه می توانیم شادی بیشتری را در زندگی خود پیدا کنیم؟ حقیقت امر این است که شاد بودن هم مانند هر چیز دیگری به تمرین نیاز دارد و این اتفاق یک شبه نخواهد افتاد. در این مطلب ۲۰ مورد از رازهای شاد زندگی کردن را آورده ایم. با ما همراه باشید.

روی نکات مثبت تمرکز کنید

راه هایی برای شاد زندگی کردن

برای یافتن خوشبختی طولانی مدت، باید مغز خود را از ذهنیت منفی به ذهنیت مثبت آموزش دهید. برای این کار این موارد را امتحان کنید:

  • یک تا دو دقیقه را به جستجوی نکات مثبت در زندگی خود اختصاص دهید. این کار را سه بار در روز و به مدت ۴۵ روز انجام دهید ، پس از آن مغز شما شروع به انجام آن به صورت خودکار می کند.
  • یک مانترا مثبت (چیزی که با خود تکرار خواهید کرد) برای روز انتخاب کنید، مانند “امروز زیباست” یا “من از همه چیزهایی که دارم سپاسگزارم” و وقتی شرایط به سمت بدتر شدن پیش می رود، لحظه ای وقت بگذارید و سعی کنید آن را از نگاه مثبت ببینید.

پیروزی ها و موفقیت های کوچک را جشن بگیرید

زندگی پر از فراز و نشیب است، اما در این بین تعداد زیادی پیروزی کوچک داریم که مورد توجه قرار نمی گیرند. همیشه این پیروزی های کوچک را جشن بگیرید.

آیا همه مواردی را که در لیست کارهای خود دارید را تیک زده و انجام داده اید؟ آیا سرانجام هزار ایمیل را که در حال پر کردن صندوق ورودی شما هستند پاک کردید؟ بسیار عالی!! از همین دستاوردهای اندک لذت ببرید. آن ها کم کم بیشتر می شوند.

بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنید

شاد زندگی کردن

کار مقدار زیادی از روز ما را می گیرد، اما نباید تنها کاری باشد که انجام می دهیم. مهم این است که فعالیت ها و علایق فراتر از شغل خود را دنبال کنیم. آیا سرگرمی و تفریح دارید؟ آیا وقت خود را با دوستان و عزیزان می گذرانید؟ آیا ورزش می کنید؟ ایجاد تعادل در زندگی شما استرس را کاهش می دهد و به شما مجال دیگری برای ابراز وجود و سرگرمی می دهد.

هم چنین بخوانید: چگونه تعادل بین کار و زندگی برقرار کنیم؟

ذهن آگاهی را تمرین کنید

مدیتیشن ذهن آگاهی با آوردن آگاهی و توجه شما به لحظه حاضر کار می کند. مدیتیشن در مورد قضاوت نکردن و پذیرفتن احساس در لحظه حال است. تمرین ذهن آگاهی به معنای حضور، آگاهی و کنجکاوی است. پذیرفتن آنچه که ما از آن رنج می بریم، استرس را کاهش می دهد و به ما کمک می کند موقعیت ها را همانطور که هستند ببینیم. از طریق مدیتیشن می توانیم آرامش و تأیید را در خود پیدا کنیم.

هم چنین بخوانید: مدیتیشن روزانه ؛ چگونه مدیتیشن انجام دهیم؟

خلاق باشید

خلاقیت یکی دیگر از رازهای شاد زندگی کردن است. ممکن است شما هنرمندان را بدخلق و افسرده تصور کنید، اما مطالعات نشان می دهند که انجام فعالیت های خلاقانه به طور منظم در واقع شما را شادتر می کند. کسانی که وقت خود را با استفاده از تخیل و خلاقیت خود سپری می کنند، اشتیاق بیشتری دارند و به احتمال زیاد احساس شادی و رفاه طولانی مدت دارند. اینگونه فعالیت های خلاقانه می توانند شامل نوشتن، نقاشی، طراحی و اجرای موسیقی باشند.

هم چنین بخوانید: چگونه ذهن خلاق داشته باشیم؟

کامل نبودن را بپذیرید

بسیاری از ما برای رسیدن به کمال تلاش می کنیم ، می خواهیم خودمان را تحت فشار قرار دهیم تا بهترین خود باشیم. اما برای اینکه واقعاً خوشبخت باشید، باید نقص و کامل نبودن که بخشی از زندگی است را در آغوش بگیرید. کمال غیرممکن است و نگه داشتن خود و دیگران با این استانداردها، کاری بیهوده است و در آن صورت ما همیشه احساس ناامیدی خواهیم کرد. بپذیرید که زندگی ناقص است و تشخیص دهید که زیبایی و لطف در نقص هم وجود دارد.

کاری که دوست دارید را انجام دهید

اگر از شغل خود متنفر باشید شاد بودن بسیار دشوار است. بهترین سال های زندگی خود را در شغلی که آن را دوست ندارید هدر ندهید. به چه چیزی علاقمندید؟ شما واقعاً چه علاقه ای دارید؟ تمرکز خود را بر ساختن شغل در حوزه ای بگذارید که انگیزه شما باشد و رضایت بالایی را برای شما فراهم کند. در این صورت است که عامل خوشبختی شما به صورت تصاعدی بالا می رود.

راهکارهای شاد زندگی کردن

عاقلانه خرج کنید

وسوسه انگیز است که باور کنید هرچه پول بیشتری داشته باشید، شادتر خواهید بود. اما واقعیت این است که نحوه خرج کردن به شما کمک می کند تا احساس شادی بیشتری داشته باشید. نکته اصلی این است که خرج کردن عاقلانه انجام شود. صرف هزینه برای مسافرت، غذا خوردن، تفریح و… می تواند ما را خوشحال کند زیرا ما این تجربیات را با دیگران به اشتراک می گذاریم. شادی داشته های مادی، کمرنگ می شود، اما تجربیات به ما کمک می کنند هدف و اشتیاق خود را در زندگی مشخص کنیم.

در لحظه زندگی کنید

افکار و احساسات ما اغلب حول گذشته یا آینده می چرخد، اما واقعیت همان چیزی است که شما در همین لحظه حال تجربه می کنید. آنچه در حال حاضر تجربه می کنید گاهی می خواهیم از آن واقعیت فرار کنیم. اما وقتی در زمان حال باقی می مانیم، کاملاً درگیر زندگی خود هستیم. سعی کنید در لحظه زندگی کنید، در این صورت است که شروع به درک عمیق تر از زندگی خود خواهید کرد.

شکرگزاری را پرورش دهید

شاد زندگی کردن با شکرگزاری

روزانه روش هایی برای پرورش شکرگزاری پیدا کنید. تشکر و قدردانی از همه داشته های شما باعث شادی و رضایت بیشتر شما خواهد شد. شکرگزاری، قدردانی سپاسگزارانه از آنچه در زندگی دریافت کرده اید است. نعمت های زندگی ممکن است ملموس یا نامحسوس باشد. زمانی که هر روز وقت خود را صرف تصدیق همه چیزهای خوب زندگی می کنید، می بینید که چیزهای خوب تری از آنچه تصور می کنید وجود دارند و متوجه می شوید که غم، اضطراب و افسردگی کاهش می یابند.

سخاوتمند باشید

یکی دیگر از رازهای شاد زندگی کردن این است که سخاوتمند باشید. به افراد نیازمند کمک کنید. به کسانی که دوستشان دارید و از آنها مراقبت می کنید هدیه بدهید. کسانی که سخاوتمندانه عمل می کنند، از سلامت خوبی برخوردار هستند، شاید به این دلیل که بخشیدن تأثیر خوبی دارد که فشار خون و استرس را کاهش می دهد.

خودتان را غافلگیر کنید

اگر از زندگی دلزده باشید و احساس خستگی کنید، احساس خوشبختی دشوار است. بخشی از احساس خوشبختی، با ایجاد احساس علاقه و غافلگیری در زندگی همراه است. بنابراین با تعیین اهدافی در خارج از منطقه امن، خود را غافلگیر کنید. خود را در موقعیت های جدید یا غیر منتظره قرار دهید. اهدافی را برای خود تعیین کنید و سپس برای دستیابی به آنها تلاش کنید.

به موسیقی گوش دهید و با آن همراه شوید

گوش دادن به موسیقی روحیه ما را بالا می برد، تا حدی باعث می شود که احساس بهتری داشته باشیم زیرا باعث ترشح دوپامین (یک ماده شیمیایی عصبی مرتبط با لذت و پاداش) در مغز می شود. کسانی که با موسیقی همراه می شوند، سطح بالایی از شادی و احساس رفاه را گزارش می دهند.

خودتان باشید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای تقویت شادی انجام دهید این است که فقط خودتان باشید. این بدان معناست که به تأیید دیگران وابسته نباشید، بلکه خود را برای آنچه که هستید بپذیرید. مدتی را صرف شناختن خود کنید و به دنبال راه هایی باشید که بتوانید خودتان باشید.

روابط معنادار ایجاد کنید

یکی دیگر از راه های شاد زندگی کردن ، خوشبختی، عشق و دوستی است. ما به عنوان انسان، نیاز اساسی به تعامل و ارتباط با دیگران داریم و به صورت طبیعی به دنبال افرادی که از ما حمایت می کنند و ما را درک می کنند هستیم. حقیقت این است که بدون روابط معنی دار، تنها و منزوی هستیم و زمانی که خوشبختی را با دیگران دنبال می کنیم خوشحال تر خواهیم بود.

خودتان را با هیچ کس مقایسه نکنید

از مقایسه خود با اطرافیان خود دست بردارید. مهم تر از همه، مقایسه داشته های خود با داشته های دیگران را متوقف کنید. شبکه های اجتماعی باعث می شوند احساس کنیم دیگران از ما بهتر هستند و باعث ایجاد حسادت، کینه و کاهش اعتماد به نفس می شوند.

دست از نگرانی بردارید

جایی که ذهن شما غرق در افکار منفی است، نگرانی مداوم در مورد همه چیز اضطراب سمی ایجاد می کند. نگرانی ذهن شما را آزار می دهد و شما را نسبت به چیزهایی که غالباً کنترلی بر آنها ندارید نگران می کند. گاهی اوقات ما معتقدیم که اگر به اندازه کافی نگران باشیم ، می توانیم از بروز اتفاقات بد جلوگیری کنیم، اما واقعیت این است که وقتی شما دچار نگرانی شوید، نمی توانید لذت و حتی رضایت را تجربه کنید.

با افراد شاد معاشرت کنید

افکار منفی و رازهای شاد زندگی کردن

خلق و خوی می تواند مسری باشد و می توان احساسات را از یک شخص به فرد دیگر منتقل کرد. هرچه تجربه های بیشتری را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم، احساسات و رفتارهایمان بیشتر هماهنگ می شوند. یکی از رازهای خوشبختی طولانی مدت احاطه خود با افراد شاد است.

در طبیعت وقت بگذرانید

برخی از محققان بر این باورند که نسل امروز از اختلال کمبود سپری کردن وقت در طبیعت رنج می برد. مطالعات نشان داده است که هرچه زمان بیشتری را در طبیعت بگذرانیم و هرچه ارتباط بیشتری با دنیای طبیعی اطراف خود داشته باشیم، احساس خوشبختی ما نیز بیشتر می شود. ارتباط ما با طبیعت در حفظ سلامت روان نیز نقش دارد.

خاطرات خوش را بخاطر بسپارید

احساسات نوستالژیک یا یادآوری خاطرات گذشته می تواند به ما کمک کند تا دوباره احساس عشق و خوشحالی داشته باشیم. گذشته ما به ما شکل می دهد و هویت ما را مشخص می کند. وقتی اوقات خوب و خاطرات خوش را به یاد می آوریم، می توانیم اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم و احساس نزدیکی به اطرافیان خود داشته باشیم.

شما با کدام یک از رازهای شاد زندگی کردن بیشتر موافق هستید و چه پیشنهاد دیگری برای شاد زیستن دارید؟

منبع: ENTREPRENEUR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *