دلیل کابوس های تکراری که می بینیم چیست؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

وقتی به کابوس های تکراری فکر می کنیم ، اغلب این رویاهای بد را با کودکانی مرتبط می کنیم که از هیولاهای زیر تخت یا چیزهایی که در تاریکی کمین کرده اند ترس دارند. اما بزرگسالان نیز غالباً کابوس می بینند و گاهی اوقات تبدیل به کابوس های تکراری می شوند.

یک کابوس تکراری به عنوان یک رویای ناخوشایند تعریف می شود که در طول مدت طولانی بارها و بارها تکرار می شود.

شاید شما آرزو داشته باشید که هفته ای یک بار فقط کابوس ببنید یا شاید کابوس شما درگیر حادثه ای از یک عزیز باشد و هر بار که به خواب می روید آن را تجربه کنید.

هر نوع کابوس تکراری که داشته باشید ، با احساس وحشتناکی در زمان بیدار شدن از خواب همراه است. وقتی می دانید که احتمالاً یک کابوس دیگر خواهید دید خوابیدن حتی ترسناک تر خواهد بود.

خوشبختانه درک اولین کابوس های شبانه روزی شما می تواند اولین قدم برای رفع آنها باشد.

هم چنین بخوانید: نارکولپسی یا حمله خواب چیست؟

علل بالقوه کابوس های تکراری

علل بالقوه کابوس های تکراری

در حالی که رویاها مدت هاست مردم را مجذوب خود کرده اند ، اما هنوز چیز کمی در مورد اینکه چرا خواب می بینیم به دست آمده است و در مورد اینکه آیا رویاها معنای عمیق تری دارند ، اتفاق نظر کمی وجود دارد.

در حالی که برخی از محققان فکر می کنند کابوس ها ممکن است ناشی از عدم تعادل شیمیایی در مغز باشد ، برخی دیگر معتقدند که این مسائل ناشی از مسائل ریشه دار یا تجربیات آسیب زا است. و هنوز ، برخی معتقدند که کابوس های تکراری به سادگی نشانه ای از تخیل زنده هستند.

پس چرا کابوس تکراری می بینیم؟ چند دلیل بالقوه وجود دارد.

نیازهای روانشناختی برآورده نشده

برخی از محققان معتقدند که کابوس های تکراری ناشی از تأمین نشدن نیازهای روانشناختی مانند خودمختاری ، شایستگی و وابستگی است. این نیازهای برآورده نشده می تواند به کابوس های مکرر منجر شود ، و در بعضی موارد کابوس های مکرر به عنوان تلاشی برای پردازش و تلفیق این تجربیات هستند.

داروها

داروها و الکل ممکن است با مواد شیمیایی مغز تداخل داشته و احتمال کابوس های شبانه را افزایش دهد. مطالعات نشان داده است که آرام بخش ها ، بتا بلاکرها و آمفتامین ها به ویژه باعث کابوس می شوند. در برخی موارد ، ترک کردن مصرف مواد همچنین می تواند منجر به کابوس های تکراری شود.

PTSD یا اختلال استرس پس از حادثه

کابوس های تکراری یکی از رایج ترین علائم PTSD است. این کابوس ها اغلب شامل تجربه مجدد همان ضربه ای است که در زندگی واقعی تحمل شده است (اگرچه ممکن است به نظر برسد با یک ضربه خاص در زندگی واقعی نیز ارتباطی ندارند) .

اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی نوعی اختلال سلامت روان است که با مسائل مربوط به تصویر از خود ، مشکل در مدیریت احساسات و رفتار و الگویی از روابط ناپایدار مشخص می شود. حدود ۴۹٪ از افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی ، کابوس می بینند .

اختلال کابوس

برخی از افراد با کابوس های تکراری ممکن است واجد شرایط تشخیص “اختلال کابوس” باشند. اختلال کابوس یک بیماری روانی است که با موارد زیر مشخص می شود:

  • قسمت های مکرر رویاهای به خوبی به خاطر سپرده شده که معمولاً شامل تلاش برای جلوگیری از تهدید به زنده ماندن یا یکپارچگی جسمی است
  • هوشیاری سریع هنگام بیدار شدن از خواب
  • پریشانی یا اختلال قابل توجه در فعالیت های اجتماعی ، شغلی یا سایر زمینه ها

موضوعات مشترک کابوس های تکراری

موضوعات مشترک کابوس های تکراری

در حالی که کابوس می تواند در مورد هر چیزی باشد ، محققان دریافته اند که موضوعات مشترکی در مورد کابوس ها وجود دارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ کابوس های رایج در کودکان را بررسی کرد. محققان کشف کردند که کابوس های کودکان اغلب شامل تحت تعقیب بودن، پرخاشگری جسمی ، مرگ یا جراحت یکی از عزیزان قرار می گیرند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ در SLEEP منتشر شد نشان داد که کابوس های بزرگسالان اغلب شبیه به هم هستند. محققان پس از تجزیه و تحلیل بیش از ۱۰ هزار خواب ، دریافتند که بیشتر کابوس ها نوعی پرخاشگری جسمی است. مسائل بهداشتی ، مرگ و تهدید نیز جزو موارد رایج بود.

محققان متذکر شدند که ترس همیشه بخشی از کابوس ها نیست. غم ، گیجی ، گناه و انزجار نیز بخشی از کابوس های تکراری هستند.

هم چنین بخوانید: بیدار شدن از خواب در شب ؛ بررسی علل و راهکارها

عوارض کابوس های تکراری

عوارض کابوس های تکراری

کسی که هرگز کابوس های مکرر ندیده است ممکن است فکر کند ، “این فقط یک خواب بد است. چه تاثیری می تواند داشته باشد؟ ” اما هرکسی که کابوس های مکرر را تجربه کرده باشد می داند که می تواند آسیب جدی به سلامت عاطفی ، جسمی ، شغلی و اجتماعی شما وارد کند.

کابوس ها ممکن است در روابط عاشقانه شما تداخل ایجاد کنند. اگر می دانید ممکن است با جیغ وعرق سرد از خواب بیدار شوید در زمانی که تخت خواب شما با فرد دیگر مشترک است، احتمال بروز مشکل وجود دارد.

همچنین ممکن است در محل کار خسته باشید زیرا شب قبل چندین بار به دلیل کابوس بیدار شده اید. در نتیجه ، بهره وری شما می تواند تحت تأثیر قرار گیرد.

هنگام کمبود خواب نیز ممکن است در مدیریت احساسات یا حتی اشتهای خود مشکل بیشتری داشته باشید.

این ها فقط چند مشکل است که شما ممکن است در نتیجه کابوس های تکراری تجربه کنید. آنچه در تحقیقات درباره کابوس های مکرر و خساراتی که ممکن است متحمل شوند ، در ادامه آمده است:

خودکشی. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که رابطه ای بین کابوس های مکرر و خودکشی وجود دارد.
کم خوابی آنچه کابوس ها را از خواب های بد متمایز می کند این واقعیت است که کابوس ها باعث بیدار شدن افراد می شوند . آن ها همچنین خوابیدن را دشوار می کنند که می تواند منجر به کمبود خواب شود. کمبود خواب با انواع مشکلات سلامتی جسمی و عواقب عاطفی از افزایش خطر افسردگی تا چاقی مرتبط هستند.
احساس ناخوشایند کابوس ها همچنین با افسردگی ، اضطراب و سایر اختلالات خلقی همراه هستند.

درمان

اگر کابوس های مکرر را تجربه می کنید ، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است پزشک شما بخاطر رد هرگونه دلیل بالقوه پزشکی برای کابوس ها ، معاینه جسمی کامل را انجام دهد. پزشک شما همچنین ممکن است ارجاع به یک درمانگر را توصیه کند که می تواند در بهبود خواب شما کمک کند ، مشکلات اساسی روان را حل کند و کابوس های شبانه شما را کاهش دهد.

درمان کابوس های تکراری بستگی به علت آن دارد. گاهی اوقات ، چند تغییر در سبک زندگی می تواند آن ها را کاهش دهد.

در مواقع دیگر ، ممکن است تغییرات دارویی لازم باشد. یک پزشک ممکن است بتواند دارویی را تجویز کند که بتواند کابوس ها را کاهش دهد یا دارویی را که در آن ها نقش دارد تغییر دهد.

درمان نیز می تواند مفید باشد. درمانگران غالباً از روش مواجهه برای درمان PTSD استفاده می کنند و این می تواند کابوس های تکراری را کاهش دهد.

درمانگران همچنین ممکن است از مواجهه درمانی برای رفع مستقیم کابوس استفاده کنند. این ممکن است شامل صحبت در مورد کابوس ها و یافتن راه های سالم برای کنار آمدن با پریشانی ناشی از آن ها باشد.

انواع مختلف روان درمانی ممکن است در کاهش کابوس های مکرر نیز موثر باشد ، حتی زمانی که علت کابوس ها مشخص نیست. درمانگران ممکن است از افراد بخواهند که رویاهای خود را بنویسند ، با جنبه های مختلف آنها ارتباط برقرار کنند ، یا ممکن است از آنها بخواهند که به دنبال پایان های جایگزین برای کابوس های خود باشند.

اگر با یک کابوس تکراری روبرو هستید ، از درخواست کمک نترسید. صحبت با پزشک یا یک درمانگر می تواند در بهبود استراحت شما مهم باشد. چند تغییر ساده در زندگی یا کار کردن با یک مسئله خاص ممکن است به شما کمک کند یکبار برای همیشه از یک کابوس عبور کنید.

منبع: VERYWELLMIND

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *