دلیل سردرد صبحگاهی چیست؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

سردرد صبحگاهی به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. ممکن است شما این سردردها را فقط یک بار بعد از کمبود خواب شبانگاهی تجریه کنید یا وقتی استرس دارید ولی این امکان هم هست که آن‌ها را به طور منظم تجربه کنید. از هر ۱۳ نفر، یک نفر سردرد صبحگاهی را تجریه می‌کند. ممکن است علت این سردردها تغییر وضعیت فیزیکی بدن شما باشد. طی ساعات اول صبح، سطح کاهش درد داخل بدنتان کم می‌شود. به علاوه، در این مدت بدنتان آدرنالین بیش‌تری می‌سازد که باعث سردردهای میگرنی می‌شود.

خواب بی‌کیفیت یا اختلال خواب نیز می‌تواند منجر به سردردهای صبحگاهی شود. افرادی که به اختلالات خواب مبتلا هستند ۲ تا ۸ برابر بیش‌تر از کسانی که به این اختلالات مبتلا نیستند، دچار سردرد صبحگاهی می‌شوند.

سردرد صبحگاهی

برای این‌که دربارۀ سردردهای اول صبح بدانید مطالب زیر را بخوانید.

هم چنین بخوانید: دلیل سردرد سمت چپ سر چیست؟

میگرن و سردرد صبحگاهی

میگرن می‌تواند دلیل سردرد صبحگاهی شما باشد. میگرن رایج‌ترین نوع سردرد است. بیش‌تر از ۵/۲۹ میلیون آمریکایی به میگرن مبتلا هستند. این نوع سردرد می‌تواند روی فعالیت‌های شما تأثیر بگذارد و در کل منجر به سردردهای تپنده (کوبنده) شود.  

اختلالات خواب می‌توانند باعث سردرد شوند، طبق منابع مورد اعتماد ۵۰ درصد از افرادی که سردردهای تنشی یا میگرن را تجربه می‌کنند، بی‌خوابی دارند.

انواع مختلف سردرد چیست؟

سردرد می‌تواند باعث درد مبهم، تیز یا تپنده شود. ممکن است شما سردرد را به طور مختصر، برای یک یا چند ساعت و یا طی یک دورۀ طولانی و چند روزه تجربه کنید.

انواع سردردی که بعضی وقت‌ها با سردردهای صبحگاهی مرتبط هستند عبارتند از:

 • میگرن
 • سردرد خوشه‌ای
 • سردرد مربوط به خواب
 • سردرد تنشی
 • سردرد پاروکسیسم همیکرانیا
 • سردرد ناشی از سوء مصرف داروهای مسکن

هم چنین بخوانید: سردرد بعد از غذا خوردن نشانه چیست؟

بی‌خوابی و سردرد صبحگاهی

بی‌خوابی روی الگوهای خواب شما اثر می‌گذارد و باعث کم‌خوابی می‌شود. این وضعیت علت شایع سردرد صبحگاهی است. بی‌خوابی به دلایل زیر می‌تواند مانع از خواب کافی شود:

 • شما را تا وقتی که تلاش می‌کنید بخوابید بیدار نگه می‌دارد
 • شما را در طول خواب هوشیار نگه می‌دارد
 • باعث می‌شود خواب آرامی نداشته باشید.

کمبود خواب ناشی از بی‌خوابی می‌تواند باعث سردردهای میگرنی هم بشود.

بی‌خوابی و سردرد صبحگاهی

بی‌خوابی را می‌توان به روش‌های مختلفی درمان کرد که باید راجع به آن‌ها با پزشکتان صحبت کنید. ممکن است پزشک شما سوالاتی از شما بپرسد تا بتواند الگوهای خواب شما را ردیابی کند که این کار به تشخیص بیماری کمک می‌کند. درمان بی‌خوابی عبارت است از مصرف دارو، مشاوره یا ترکیبی از مصرف داروها و مشاوره. کاهش بی‌خوابی باید باعث خواب بیش‌تر و در نتیجه تسکین سردردهای صبحگاهی بشود.

افسردگی یا اضطراب و سردرد صبحگاهی

در مطالعه‌ای که در مجلۀ انجمن پزشکی آمریکا گزارش شده بود، افسردگی و اضطراب جزء مهم‌ترین عوامل سردردهای مزمن اول صبح بودند. وضعیت سلامت روانی هم می‌تواند باعث بی‌خوابی شود پس می‌تواند خطر ابتلای شما به سردردهای صبحگاهی را بیش‌تر کند.

اگر راجع به وضعیت سلامت روانی خودتان شک دارید با پزشکتان صحبت کنید. بیش‌تر وقت‌ها این مشکلات را می‌توان با گفتار درمانی، دارو یا ترکیبی از این درمان‌ها مدیریت کرد. مدیریت این وضعیت می‌تواند به کاهش بروز سردردهای صبحگاهی شما کمک کند.

خروپف یا آپنۀ خواب و سردرد صبحگاهی

به هم خوردن خواب به خاطر خروپف یا آپنۀ خواب (قطع موقتی تنفس حین خواب) می‌تواند منشأ سردردهای صبحگاهی شما باشد. خروپف خودش می‌تواند به تنهایی یک بیماری باشد و یا یکی از علایم آپنۀ خواب باشد.

آپنۀ خواب باعث می‌شود تنفس شما در طول شب چند بار قطع شود. در کل، سردردهایی که به آپنۀ خواب مربوط می‌شوند کم‌تر از نیم ساعت طول می‌کشند. شما می‌توانید آپنۀ خواب را با تجهیزات خاصی درمان کنید از جمله دستگاه فشار هوای همواره مثبت.

هم چنین بخوانید: غذاهای مفید برای سردرد

دندان‌قروچه و سردرد صبحگاهی

دندان‌قروچه و سردرد صبحگاهی

به ساییدن دندان‌ها به هم دندان‌قروچه نیز می‌گویند. دندان‌قروچه در خواب نوعی اختلال خواب محسوب می‌شود که به آن دندان‌قروچۀ خواب می‌گویند. این اتفاق می‌تواند باعث شود وقتی از خواب بیدار می‌شوید سردرد داشته باشید. در کل، نوع این سردرد از نوع مبهم است و شما می‌توانید آن را نزدیک به شقیقه‌هایتان احساس کنید.

دندان‌قروچه به سایر اختلالات خواب مانند آپنۀ خواب هم مربوط می‌شود و ممکن است به دندان‌ها آسیب برساند یا باعث درد در ناحیۀ فک شود. درمان آن عبارت است از استفاده از محافظ دندان، روش‌های کاهش استرس یا تغییر رفتار (یک هدف درمانی برای کاهش رفتار نامطلوب).

کشیدگی عضلات

ممکن است سردردهای اول صبح به خاطر کشیدگی عضلات نزدیک گردن باشند. شاید باید برای تسکین این سردردهای صبحگاهی، وضعیت خواب و بالشت خودتان را بررسی کنید.

بالشت‌ها قرار است به شما کمک کنند تا وضعیت گردن و نخاع شما حین خواب مناسب باشد. ممکن است پیدا کردن بالش مناسب به آزمون و خطا نیاز داشته باشد. بالش شما باید سر و گردن شما را در وضعیتی مشابه به وقتی می‌ایستید نگه دارد. بالش‌های نرم نمی‌توانند سر و نخاعتان را به خوبی بالا نگهدارند و بالش‌های سفت می‌توانند زاویۀ زیادی نسبت به بدنتان به وجود بیاورند. سعی کنید در صورت نیاز بالشتان را عوض کنید تا وضعیت شما هنگام خوابت درست بماند.

مصرف دارو یا الکل

ممکن است سردردهای اول صبح به خاطر مصرف دارو یا الکل باشد. داروها می‌توانند الگوهای خواب شما را مختل کنند و در نتیجه خوابتان را به هم بزنند و موجب سردرد صبحگاهی شوند. مصرف زیاد الکل می‌تواند باعث خواب ناجور و سردرد اول صبح شود.

سایر مشکلات سلامتی

ممکن است شما سردردهای اول صبحتان را به خاطر یک مشکل دیگر تجریه کنید. سردردها می‌توانند علایم انواعی از بیماری‌ها باشند و امکان ندارد تحت هر شرایطی فقط به خاطر الگوی خواب شما باشند. بیماری‌هایی که ممکن است باعث سردردهای مزمن صبحگاهی شوند عبارتند از فشار خون بالا و بیماری‌های عضلانی-اسکلتی.

مطمئن شوید که دربارۀ تمام علایم خودتان با پزشکتان صحبت می‌کنید. ممکن است شما روی هم رفته یک بیماری دیگر هم داشته باشید.

سایر مشکلات سلامتی و سردرد صبحگاهی

درمان سردرد صبحگاهی

وقتی پزشکتان علت سردرد صبحگاهی‌تان را مشخص کرد، می‌توانید با یک برنامۀ درمانی روی آن‌ها کار کنید.

سردردهای صبحگاهی نادر می‌توانند به خاطر شرایط خاصی اتفاق بیافتند که کیفیت خواب را طی یک دورۀ زمانی محدود کم می‌کنند. در این صورت، شما باید عادت‌های سالم خوابیدن را تمرین کنید. این عادت‌ها عبارتند از:

 • خواب کافی داشتن (حدود هفت تا هشت ساعت برای بزرگسالان)
 • به رختخواب رفتن و بیدارشدن در زمان‌های مشخص
 • خوابیدن در یک محیط مساعد
 • کم کردن زمان استفاده از موبایل قبل از رفتن به رختخواب

اگر سردردهایتان به خاطر شرایط ناسالم است، درمان این شرایط باید بروز سردردهای صبحگاهی شما را کم بکند. اگر مصرف دارو عامل سردرد باشد با پزشک خودتان روی پیدا کردن یک داروی دیگر کار کنید. هرگز مصرف دارو را بدون مشورت اولیه با پزشکتان قطع نکنید.

عوامل خطرزا

اگر میگرن یا سردردهای مزمن دیگر را تجربه می‌کنید پس ممکن است مستعد ابتلا به سردردهای اول صبح باشید. اگر اختلال خواب یا یک مشکل پزشکی دیگر داشته باشید نیز ممکن است سردردهایتان تکرار شوند.

چشم‌انداز

سردردهای اول صبح را باید بر اساس علت آن‌ها درمان کرد. بسته به نوع علت سردرد، شما می‌توانید با خواب باکیفیت‌تر یا تغییر بالشت خودتان سردردهایتان را مدیریت کنید. ممکن است شما بابت سردردهایتان به مشورت با پزشک نیاز پیدا کنید. وقتی شما و پزشکتان علت سردرد را مشخص کردید، سردردهایتان باید با درمان مناسب بهبود پیدا کنند.

منبع: HEALTHLINE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *