درمان افسردگی ؛ نکات مهمی که باید در مورد آن بدانید

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

برای درمان افسردگی، باید نقش فعالی در درمان خود داشته باشید. شما و پزشک تان یک تیم محسوب می شوید. البته ممکن است احساس نکنید که نقش فعالی دارید، اما لازم است خودتان را تحت فشار قرار دهید. افسردگی می تواند احساس ناتوانی به شما بدهد. درمان افسردگی یکی از راهکارهای کنترل آن است. در این مقاله به نکاتی که باید در روند درمان افسردگی به آن ها توجه داشته باشید، می پردازیم. با ما همراه باشید.

درمان افسردگی را تحمل کنید

درمان معمولاً فوراً مؤثر نخواهد بود. داروهای ضد افسردگی ممکن است چهار تا شش هفته اثر نگذارند. در بعضی موارد، یک دارو ممکن است کار نکند و لازم باشد که یک داروی دیگر یا احتمالاً ترکیبی از داروها را امتحان کنید.

درمان افسردگی می تواند مدتی طول بکشد. اما ناامید نشوید. اگر فرصت دهید، این روش های درمانی به احتمال زیاد کمک می کنند. هنگامی که یک فرد افسرده، داروی مناسب، با دوز مناسب را دریافت کرده و به مدت کافی آن را مصرف می کند، درمان حدود ۷۰٪ موارد موفق می شود. اما ممکن است شما و پزشکتان گاهی اوقات قبل از رسیدن به درمان صحیح، مجبور به آزمایش شوید.

درمان افسردگی

داروهای درمان افسردگی را مطابق تجویز پزشک مصرف کنید

هر روز داروی خود را همزمان با یک کار مصرف کنید. آن ها را با کارهای روزمره که انجام می دهید، مانند مسواک زدن، صبحانه خوردن یا به تخت خواب رفتن، به یاد بسپارید. یک جعبه مخصوص قرص که روزهای هفته در آن نوشته شده، تهیه و از آن برای یادآوری استفاده کنید.

هم چنین بخوانید: افسردگی شدید را با ۸ علامت آن بشناسید

هرگز مصرف داروهای خود را بدون دستورپزشک قطع نکنید

اگر بنا به دلایلی نیاز به قطع داروی خود دارید، پزشک ممکن است به تدریج دوز داروی مصرفی شما را کاهش دهد. اگر به طور ناگهانی مصرف آن ها را متوقف کنید، ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. قطع ناگهانی دارو نیز ممکن است باعث بازگشت افسردگی شود.

درمان افسردگی

تصور نکنید که وقتی احساس بهتری می کنید می توانید مصرف داروی خود را قطع کنید. بسیاری از افراد حتی وقتی احساس خوبی دارند، نیاز به درمان مداوم دارند. این کار می تواند مانع از افسردگی مجدد آنها شود. به یاد داشته باشید، اگر اکنون احساس خوبی دارید، ممکن است به این دلیل باشد که داروی شما خوب جواب داده است. پس چرا می خواهید مصرف آن ها را متوقف کنید؟

سبک زندگی خود را تغییر دهید

برای تکمیل معالجه خود کارهای زیادی می توانید انجام دهید. غذاهای سالم بخورید، میوه و سیزیجات و غذاهای کم چرب و بی قند استفاده کنید. از مصرف داروهای غیرمجاز که می توانند افسردگی را ایجاد کرده یا بدتر کنند و بر اثر داروهای معالجه افسردگی تأثیر بگذارد، خودداری کنید. حتماً یک شب خوب بخوابید و یک روال منظم روزانه را دنبال کنید.

در طول روز دراز نکشید و اجازه ندهید که خوابتان ببرد و چرت بزنید. مطالعات متعدد نشان می دهند که فعالیت بدنی می تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند. به آرامی شروع کنید. سعی کنید با یک دوست قدم بزنید و به تدریج، در بیشتر روزهای هفته به ورزش بپردازید.

هم چنین بخوانید: چرا هر چند مدت یکبار بدون هیچ دلیلی احساس افسردگی می کنیم؟

استرس خانه و محل کار را کاهش دهید

استرس

از دوستان یا خانواده خود بخواهید از بعضی از مشاغل روزانه مانند کارهای خانه و دردسرهای روزانه به شما کمک کنند. اگر شغل به شما استرس وارد می کند مدتی بر روی آن فکر کرده و راه حل آن را پیدا کنید.

صادق باشید

کار با پزشک یا متخصص بهداشت روان آسان نیست. اگر راستگو نباشید، درمان کمتر به شما کمک می کند. بعضی اوقات افراد در مورد موضوعات حساس مانند عملکرد جنسی، عوارض جانبی استفاده از مواد ، دوزهای دارویی از دست رفته یا افکار خودکشی صحبت نمی کنند، اما به اشتراک گذاشتن این نگرانی ها با پزشک یا درمانگر خود می تواند به فرایند درمان کمک کند.

اگر در مورد درمان یا رویکرد درمانی خود شک دارید، آن ها را پنهان نکنید. درعوض، در مورد آن ها آشکارا با پزشک خود صحبت کنید. زیرا پزشک از شنیدن بازخورد شما خوشحال خواهد شد. با هم ، شما ممکن است بتوانید یک رویکرد جدید را انجام دهید که بهتر کار کند و مفیدتر باشد.

برای ایده های جدید آماده باشید

درمانگر شما ممکن است پیشنهاداتی داشته باشد که عجیب به نظر می رسد. او ممکن است شما را وادار به انجام کارهایی کند که احساس ناخوشایند یا ناراحتی کنید. اما سعی کنید آماده باشید. روش های جدید را امتحان کنید. ممکن است آن ها از آن چه تصور می کنید، مفید تر باشند.

سلامتی کامل

تسلیم نشوید

ممکن است همین الان احساس ناامیدی کنید. ممکن است احساس کنید که هرگز بهتر نمی شوید. اما این احساس، علامت بیماری شماست. اگر مدتی به خودتان فرصت دهید و اجازه دهید درمان شما به نتیجه برسد، دوباره احساس بهتری خواهید داشت.

منبع: WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *