خواص و کاربردهای جالب پوست پرتقال

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

با رسیدن فصل پائیز، میوه پرتقال جزو میوه های پرمصرف می شود. باید بدانید که پوست پرتقال فواید و کاربردهای بسیاری دارد و نباید آن را دور بریزید. در ادامه با weloveit همراه باشید تا کاربردهای جالب آن را شرح دهیم.

از بین بردن بوی بد یخچال

آیا یخچال شما بوی بدی می دهد؟ پوست پرتقال می تواند این بوی ناخوشایند را از بین ببرد. مگ رابرتز، پیشنهاد می کند که یک پرتقال نارنجی را با نمک پر کنید و آن را در یخچال بگذارید. او می گوید: “نمک بو و رطوبت هوا را در هوای یخچال و فریزر جذب می کند و عطر پرتقال را در یخچال به جای می گذارد.” هنگامی که نمک مرطوب شد ، پوست پرتقال را دور بیندازید و در صورت لزوم این کار را مجددا تکرار کنید.

پاک کردن سطوح چوبی

پرتقال سطوح چوبی ، میزها و کابینت های شما را تمیز و براق می کند بوی عالی نیز به آن ها خواهد داد. پوست مرکبات باقیمانده خود را با سرکه ترکیب کنید تا یک ماده پاک کننده طبیعی و غیر سمی با این دستور العمل از ایجاد کنید: یک ظرف را به صورت نیمه، پر از پوست پرتقال نموده ، سرکه را روی قسمت بالا بریزید تا شیشه پر شود و سپس بگذارید ترکیب آن ها مخلوط شود. حداقل دو هفته صبر کنید. سپس پوست ها را فشار داده و بردارید. مخلوط را درون یک بطری اسپری ریخته و از آن برای پاکسازی سطوح چوبی استفاده کنید.

برق انداختن سطوح استیل

همانند تأثیرات آن بر روی چوب ، پوست پرتقال لکه های آب را با روغن های سخت و طبیعی خود از بین می برد. کافی است چند بار آن ها را روی سطوح استیل ضد زنگ بکشید.

نرم کنندگی موها

همه ما می دانیم که ویتامین C موجود در پرتقال به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند ، اما کمتر کسی از کابرد عجیب آن ها برای نرم کنندگی موها خبر دارد. برای درست کردن سرم مو، کافیست یک پرتقال – که پوست آن هنوز چسبیده است – را در مخلوط کن بریزید ، سرم را به طول کامل به موهای خود بمالید و از موهای نرم و صاف خود لذت ببرید.

رفع حشرات

پوست پرتقال حاوی غلظت ۹۰ تا ۹۵ درصد لیمونن است. لیمونن یک ماده شیمیایی است که برای رفع پشه ها ، مگس ها و سایر حشرات به کار می رود. قرار دادن قطعه های پوست در حیاط و یا در نزدیکی درها و پنجره ها روشی ساده و ارزان برای دور نگه داشتن حشرات مزاحم است. برای دور ماندن از نیش حشرات کافی است پوست پرتقال را روی پوست خود بمالید.

شما از پوست پرتقال چه استفاده ای می کنید؟ آیا از فواید ذکر شده فوق اطلاع داشتید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: READERSDIGEST

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *