خستگی و افسردگی چه ارتباطی با هم دارند؟

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

خستگی و افسردگی ارتباط مستقیمی با هم دارند. افسردگی می تواند باعث خستگی شدید شود و مدیریت ساده ترین فعالیت ها مانند بلند شدن از رختخواب را بسیار دشوار می کند. طبق گزارشی در سال ۲۰۱۸ ، خستگی بیش از ۹۰٪ افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی را تحت تأثیر قرار می دهد.

در این مقاله با رابطه بین افسردگی و خستگی آشنا شوید و نکاتی در مورد چگونگی کنار آمدن با آن را یاد بگیرید.

افراد مبتلا به افسردگی بیشتر احساس خستگی می کنند و خستگی مزمن می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد. این رابطه دو طرفه چرخه ای ایجاد می کند که به سختی می توان آن را قطع کرد.

دلایل احتمالی خستگی و افسردگی عبارتند از:

 • مشکلات خواب
 • رژیم غذایی
 • فشار
 • داروهایی ، از جمله برخی برای درمان افسردگی

ما در ادامه هر یک از این علل را با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار می دهیم.

خستگی و افسردگی

دلایل خستگی و افسردگی

مشکلات خواب

خواب برای بازسازی بدن و تأمین انرژی بسیار ضروری است. کمبود خواب به تنهایی ممکن است باعث افسردگی نشود ، اما علائم آن را بدتر می کند.

حتی اگر فرد مبتلا به افسردگی به اندازه کافی بخوابد ، ممکن است با احساس سرحال بودن از خواب بیدار نشود. افراد مبتلا به افسردگی اغلب کیفیت پایین تری از خواب را نسبت به افرادی که این بیماری را ندارند ، دارند.

بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی ، مانند اختلال دو قطبی ، بی خوابی را تجربه می کنند.

بی خوابی به معنی مشکل خوابیدن یا خواب ماندن است. هیپرسومنیا به خواب آلودگی بیش از حد اشاره دارد.

آپنه انسدادی خواب یکی دیگر از اختلالات خواب است که با افسردگی ارتباط دارد. مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد که افسردگی در افراد مبتلا به آپنه خواب شایع است و به آپنه خواب مربوط می شود.

علاوه بر این ، مطالعه نشان داد که درمان آپنه خواب علائم افسردگی را بهبود می بخشد.

هم چنین بخوانید: کمبود ویتامین و افسردگی چه رابطه ای دارند؟

رژیم غذایی

مدت هاست که محققان به دنبال بررسی این موضوع هستند که آیا رژیم غذایی بر سلامت روان تأثیر می گذارد یا خیر. یک متاآنالیز منبع معتبر ۲۰۱۸ مطالعات متعددی را بررسی کرده است که رابطه بین رژیم غذایی و خطر افسردگی را بررسی می کند.

این گزارش برخی شواهد را نشان می دهد که رژیم های غذایی حاوی غذاهای ضدالتهاب بیشتر ممکن است خطر ابتلا به افسردگی در برخی افراد را کاهش دهد. با این حال ، برای تأیید این یافته ها ، تحقیقات بیشتری لازم است.

متاآنالیز دوم همچنین الگوهای غذایی خاصی را با افزایش خطر ابتلا به افسردگی مرتبط دانست. به طور خاص ، محققان دریافتند که رژیم های غذایی به سبک غربی حاوی گوشت های قرمز و فرآوری شده ، غلات تصفیه شده ، شیرینی ها ، لبنیات پرچرب و سایر غذاهای ناسالم ممکن است خطر علائم افسردگی را در برخی از افراد افزایش دهد.

فشار

استرس می تواند بر سطح سروتونین و دوپامین تأثیر بگذارد. این دو انتقال دهنده های عصبی در مغز هستند که نقشی اساسی در تنظیم خلق و خو و انرژی دارند.

منبع معتبر تحقیق نشان می دهد که وقایع استرس زای زندگی می تواند خطر ابتلا به اختلال افسردگی اساسی را به میزان قابل توجهی در فرد افزایش دهد.

این وقایع استرس زای زندگی می تواند شامل پایان رابطه یا دوستی نزدیک ، مرگ یکی از عزیزان ، خسارت مالی قابل توجه ، تغییر شغل و حوادث مرتبط با سلامتی ، مانند تشخیص سرطان باشد.

همان تحقیقات نشان می دهد که استرس همچنین می تواند باعث ایجاد التهاب در بدن شود ، که می تواند منجر به پرخوابی و خستگی شود. همچنین ممکن است منجر به کناره گیری فردی از فعالیت های اجتماعی و دشواری در تفکر واضح شود.

دلایل خستگی و افسردگی

داروها

داروهای ضد افسردگی با کار بر روی انتقال دهنده های عصبی مغز به آن ها کمک می کنند تا روحیه فرد را به طور موثر تنظیم کنند. برخی از داروهای ضد افسردگی می توانند باعث خستگی قابل توجهی شوند.

عوارض

طبق یک مطالعه، خستگی مزمن می تواند منجر به افسردگی شدیدتر و افزایش هزینه های پزشکی شود. در این مطالعه ۱۸۹۸ فرد مبتلا به افسردگی مورد بررسی قرار گرفتند که ۶۵۳ نفر از آنها خستگی قابل توجهی داشتند.

در افراد خسته از افسردگی ، درد ، مشکلات خواب و اضطراب بیشتر از افراد بدون خستگی بود. آن ها همچنین گزارش کردند که از داروهای بیشتری استفاده کرده اند.

هم چنین بخوانید: انواع افسردگی ، بررسی علل، علائم و درمان آن ها

چگونه با خستگی و افسردگی کنار بیاییم؟


روش های کمک به کنترل خستگی و افسردگی عبارتند از:

صحبت با یک دکتر

بهترین راه برای مقابله با خستگی و افسردگی ، در صورت امکان صحبت با پزشک است. در حالی که سایر روش های مقابله ای می توانند کمک کنند ، تشخیص و درمان مناسب معمولاً ضروری است.

پزشک همچنین می تواند در تعیین اینکه آیا خستگی به دلیل بیماری پزشکی دیگری است یا اینکه اثر جانبی داروی ضد افسردگی است ، کمک کند.

اگر دارو منشأ خستگی باشد ، استفاده از داروی ضد افسردگی دیگر ممکن است کمک کند. پزشک همچنین ممکن است روان درمانی را توصیه کند.

چگونه با خستگی و افسردگی کنار بیاییم؟

ورزش کردن

فعال بودن می تواند با ایجاد خواب بهتر ، خستگی را کاهش دهد. یک متاآنالیز نشان داد که انجام بیش از ۲۰ دقیقه ورزش با شدت کم تا متوسط ​​می تواند باعث افزایش انرژی و کاهش خستگی شود.

در حال حاضر ، دستورالعمل های فعالیت بدنی، ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​در هفته را برای بزرگسالان توصیه می کند. فرد می تواند این موارد را به عنوان مثال به ۱۵ جلسه ۱۰ دقیقه ای در هفته یا ۳۰ دقیقه در ۵ روز هفته تقسیم کند.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) از مردم می خواهند تا جایی که می توانند این رهنمودها را دنبال کنند. آنها همچنین توصیه می کنند هر هفته ۲ روز تمرینات تقویت عضلات را انجام دهید.

چگونه خستگی و افسردگی با هم ارتباط دارند؟

افسردگی و سندرم خستگی مزمن دو بیماری هستند که حتی پس از استراحت شبانه خوب می توانند احساس خستگی مفرط در فرد ایجاد کنند. ممکن است هر دو حالت را همزمان داشته باشید. اشتباه گرفتن احساس خستگی در افسردگی و بالعکس نیز آسان است.

بهبود کیفیت خواب

رعایت بهداشت خواب می تواند به فرد کمک کند تا خستگی و افسردگی را کنترل کند. بهداشت خوب خواب به معنای اعمال برخی روشها برای ارتقای کیفیت خواب است.

عادات مفید بهداشت خواب شامل:

 • اجتناب از مصرف کافئین و الکل نزدیک به زمان خواب
 • کاهش چرت زدن در روز
 • اجتناب از خوردن وعده های غذایی سنگین نزدیک به زمان خواب
 • خوابیدن و بیدار شدن هر روز در یک ساعت مشخص
 • نگهداری وسایل الکترونیکی دور از اتاق خواب
 • ورزش منظم

داشتن یک رژیم غذایی متعادل

انگیزه کم و کم اشتهایی می تواند خوب غذا خوردن را به چالش بکشد. با این حال ، به گفته کارشناسان ، مصرف زیاد غذاهای فرآوری شده و غذاهای حاوی چربی و شکر اضافه شده ممکن است علائم را بدتر کند.

خوردن غذاهای مرتبط با تنظیم خلق و خو و افزایش سطح انرژی می تواند به کاهش خستگی کمک کند. غذاهایی که ممکن است به شما کمک کنند عبارتند از:

 • میوه ها و سبزیجات
 • چای سبز
 • روغن زیتون
 • آجیل
 • ماهی
 • غلات کامل
داشتن یک رژیم غذایی متعادل خستگی و افسردگی

غذاهایی که باید از مصرف آنها اجتناب کرد و یا به میزان متوسط ​​مصرف کرد ، شامل موارد زیر است:

 • غذاهای فراوری شده
 • غذاها و نوشیدنی ها با قندهای اضافه شده
 • غذاهای دارای چربی اشباع شده
 • گوشت قرمز
 • گوشت های فرآوری شده
 • کربوهیدرات های فرآوری شده

هم چنین بخوانید: رابطه شبکه های اجتماعی با افسردگی

غذاهای تازه که سرشار از آنتی اکسیدان هستند نه تنها می توانند سلامت جسمی فرد را تقویت کنند بلکه خطر ابتلا به افسردگی را نیز کاهش می دهند.
افرادی که به دلیل افسردگی دچار خستگی می شوند باید با پزشک خود صحبت کنند. خستگی درمان نشده می تواند عوارض مختلفی از جمله کناره گیری از تعهدات اجتماعی و شغلی را به همراه داشته باشد.

پزشکان می توانند به درمان خستگی و افسردگی کمک کنند. آن ها همچنین می توانند به فرد کمک کنند تا با تغییر سبک زندگی خود علائم را کاهش دهد.

افسردگی زمانی رخ می دهد که فرد برای مدت طولانی احساس غم ، اضطراب یا ناامیدی کند. افرادی که افسرده هستند اغلب مشکلات خواب دارند. ممکن است زیاد بخوابند یا اصلاً نخوابند.

سندرم خستگی مزمن بیماری است که باعث می شود فرد بدون هیچ دلیل اساسی احساس خستگی مستمر داشته باشد. گاهی اوقات سندرم خستگی مزمن به عنوان افسردگی اشتباه تشخیص داده می شود.

تفاوت بین خستگی و افسردگی چیست؟

تفاوت اصلی بین این شرایط این است که سندرم خستگی مزمن در درجه اول یک اختلال جسمی است در حالی که افسردگی یک اختلال سلامت روان است. ممکن است تداخل بین این دو وجود داشته باشد.

علائم افسردگی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس مستمر غم ، اضطراب یا پوچی
 • احساس ناامیدی ، درماندگی یا بی ارزشی
 • بی علاقگی به سرگرمی ها
 • خوردن زیاد یا خیلی کم
 • مشکل داشتن در تمرکز و تصمیم گیری

علائم جسمی همچنین می تواند با افسردگی رخ دهد. افراد ممکن است به صورت مکرر این دردها را داشته باشند:

 • سردرد
 • گرفتگی عضلات
 • ناراحتی معده
 • دردهای دیگر
 • همچنین ممکن است در خواب شبانه مشکل داشته باشند که منجر به خستگی شود.
تفاوت بین خستگی و افسردگی چیست؟

افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن اغلب علائم جسمی دارند که معمولاً با افسردگی همراه نیستند. این موارد شامل:

 • درد مفصل
 • گره های لنفاوی حساس
 • درد عضلانی
 • گلو درد

افسردگی و سندرم خستگی مزمن همچنین در مورد فعالیت های روزمره افراد تأثیر متفاوتی می گذارد. افراد مبتلا به افسردگی غالباً احساس خستگی می کنند و علاقه ای به انجام هیچ فعالیتی ندارند ، صرف نظر از وظیفه یا میزان تلاش مورد نیاز. در همین حال ، مبتلایان به سندرم خستگی مزمن معمولاً می خواهند فعالیت داشته باشند اما برای انجام این کار بیش از حد احساس خستگی می کنند.

برای تشخیص هر یک از شرایط ، پزشک شما سعی می کند سایر اختلالات را که می توانند علائم مشابه ایجاد کنند ، رد کند. اگر پزشک شما فکر می کند که دچار افسردگی هستید ، ممکن است شما را برای ارزیابی به یک متخصص بهداشت روان ارجاع دهد.

هم چنین بخوانید: چرا همیشه احساس خستگی می کنیم؟

ارتباط ناخوشایند خستگی و افسردگی

متاسفانه افرادی که سندرم خستگی مزمن دارند ممکن است افسرده شوند. اگرچه افسردگی سندرم خستگی مزمن ایجاد نمی کند ، اما قطعاً می تواند باعث افزایش خستگی شود.

بسیاری از افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن دارای اختلالات خواب مانند بی خوابی یا آپنه خواب هستند. این شرایط غالباً خستگی را بدتر می کند زیرا از استراحت شبانه خوب در افراد جلوگیری می کند. وقتی افراد احساس خستگی می کنند ، انگیزه و انرژی لازم برای انجام فعالیت های روزمره خود را ندارند. حتی پیاده روی نیز می تواند مانند یک ماراتن احساس شود. عدم تمایل به انجام هر کاری آنها را در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار می دهد.

خستگی ممکن است به افسردگی دامن بزند. افراد مبتلا به افسردگی غالباً بسیار احساس خستگی می کنند و نمی خواهند در هیچ فعالیتی شرکت کنند.

تشخیص خستگی و افسردگی

تشخیص خستگی و افسردگی

برای تشخیص افسردگی ، پزشک از شما در مورد سابقه پزشکی شما سوال می کند و به شما یک پرسشنامه می دهد که افسردگی را ارزیابی می کند. هم چنین ممکن است از روش های دیگری مانند آزمایش خون یا اشعه ایکس استفاده کنند تا مطمئن شوند اختلال دیگری باعث ایجاد علائم شما نمی شود.

قبل از تشخیص سندرم خستگی مزمن ، پزشک چندین آزمایش برای رد سایر شرایطی که باعث علائم مشابه می شوند ، انجام می دهد که ممکن است شامل سندرم پای بی قرار ، دیابت یا افسردگی باشد.

درمان خستگی و افسردگی

مشاوره می تواند به درمان افسردگی کمک کند. البته افسردگی با داروهای خاص هم قابل درمان است. این داروها شامل داروهای ضد افسردگی ، ضد روان پریشی و تثبیت کننده های خلقی هستند.

مصرف داروهای ضد افسردگی گاهی اوقات علائم سندرم خستگی مزمن را بدتر می کند. به همین دلیل پزشک قبل از تجویز هر دارویی باید شما را از نظر افسردگی و سندرم خستگی مزمن غربال کند.

چندین روش درمانی می تواند به افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن ، افسردگی یا هر دو کمک کند. این روش ها شامل:

 • تمرینات تنفس عمیق
 • ماساژ
 • حرکات کششی
 • تای چی
 • یوگا

افراد مبتلا به افسردگی و سندرم خستگی مزمن نیز باید سعی کنند عادت های خواب خوبی داشته باشند. انجام مراحل زیر می تواند به شما در خواب طولانی تر و عمیق تر کمک کند:

 • هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید
 • محیطی که خواب را تقویت کند ایجاد کنید (مانند اتاق تاریک ، ساکت یا خنک)
 • از چرت زدن طولانی خودداری کنید (آن را به ۲۰ دقیقه محدود کنید)
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند مانع از خواب خوب شما شوند ، اجتناب کنید (مانند کافئین ، الکل و تنباکو)
 • از ورزش کردن حداقل ۴ ساعت قبل از خواب خودداری کنید


اگر با خستگی طولانی مدت دست و پنجه نرم می کنید با پزشک خود صحبت کنید. سندرم خستگی مزمن و افسردگی باعث تغییراتی می شوند که می توانند بر زندگی شخصی و کاری شما تأثیر منفی بگذارند. خبر خوب این است که هر دو شرایط می توانند با یک درمان مناسب بهبود یابند.

منبع: HEALTHLINE MEDICALNEWSTODAY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *