خستگی بهاری ، علت خستگی در بهار چیست؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

حتی اگر فصل زمستان تمام شده باشد و همه موجودات  دوباره به زندگی برگشته باشند، بسیاری از مردم خسته ، خواب آلود ، بدون انرژی، بی انگیزه و اراده  برای انجام هر کاری شده اند.  این یک سندرم بسیار شایع در این زمان از سال است که خستگی بهاری نام دارد.  اکنون می خواهیم به شما بگوییم که چگونه می توانید با آن مبارزه کنید و از آب و هوای بهاری لذت ببرید. 

خستگی بهاری چیست؟

وقتی که بهار شروع می شود ، طبیعت خاموش  و سبک زندگی زمستانی ما بدن ما را بیدار می کند تا تغییر یک فصل جدید را نشان دهد.  افزایش تقاضای انرژی در روزهای طولانی تر بهار ، می تواند بیش از ظرفیت بدن ما برای کنترل این تغییر باشد. و باعث شود ما استرس داشته باشیم یا احساس خستگی کنیم .

هزینه سازگاری با این تغییر فصلی خستگی بهاره نامیده می شود.

ما هنوز دقیقاً نمی دانیم که چرا این اتفاق می افتد.  تحقیقات دو دلیل احتمالی را نشان می دهد: تغییرات خارجی و تغییرات داخلی.

هم چنین بخوانید: چگونه خستگی در طول روز را کاهش دهیم؟

با توجه به اینکه بدن ما تمایل دارد هرگونه تغییر داخلی یا خارجی را به عنوان عامل استرس زا تغییر دهد ، تغییر فصلی تهدید بزرگی برای هموستازی یا پایداری محیط داخلی است.  این واقعیت که روز طولانی تر می شود و نور خورشید بیشتر است به معنای افزایش دما و رطوبت و زمان بیشتر برای فعالیت و افزایش مصرف انرژی است.  بدن ما برای رفع این خواسته ها سخت تلاش می کند تا سیستم دفاعی ضعیف را که اغلب در زمستان اتفاق می افتد ترمیم و تقویت کند.

در طول زمستان ، بدن ما به دلیل ساعات کمتری در روز به دلیل کاهش فعالیت بدنی  ، ترشح هورمون هایی مانند دوپامین (هورمون انگیزه) و سروتونین (فشار شکننده و تقویت کننده شادی) کم می شود.  همچنین افزایش کورتیزول (هورمون استرس) به دلیل افزایش تهدیدات زیست محیطی وجود دارد.  در نتیجه ، بعضی از ما احساس بی حالی ، انگیزه کمتر ، نشاط کم و خستگی به خصوص در اواخر فصل زمستان می کنیم.

کمبود نشاط می تواند به دلیل کمبود ذخیره ویتامین در بدن باشد.  به عنوان مثال ، تقویت کننده های انرژی اولیه مانند ویتامین های D و C به وجود نور خورشید و میوه ها و سبزیجات تازه بستگی دارند و در زمستان هر دو آنها راکم داریم.

از دیگر عواملی که در بهار رخ می دهد می توان به افزایش میل جنسی و تمایل به تولید مثل ، افزایش متابولیسم  وانرژی کاملاً سازگار و الگوی خواب مختل اشاره کرد.

علائم خستگی بهاری

 • از دست دادن اشتها
 • خستگی مداوم
 • ناتوانی در توجه و تمرکز
 • خواب آلودی ، سردرد
 • اختلال در قضاوت
 • واکنش های آرام به محرک ها
 • کمبود انگیزه
 • عملکرد ایمنی ضعیف
 • اثرات منفی  در مورد حافظه
 • تفکر انتقادی
 • کاهش زمان واکنش
 • تغییر در خلق و خو
 • اضطراب
 • کاهش  سطح انرژی
 • تغییر در هضم غذا
 • فشار خون

استراتژی اصلی برای مقابله با خستگی بهار ، به حداقل رساندن استرس و افزایش سطح انرژی داخلی است.  به این ترتیب می توانید تعادل انرژی ، ثبات عاطفی و الگوی خواب بدن خود را حفظ کنید.

خستگی بهاره

سندرم خستگی بهاری در بین مردم بسیارشایع  است. پزشکان می گویند سیگنالی که بدن برای ما ارسال می کند تا به ما بفهماند خسته است و فاقد برخی از عناصر مهم است ، بسیار رایج است زیرا مردم پس از زمستان به طور کلی فاقد ویتامین ، عناصر خرد و کلان هستند ، میوه کمتر ، سبزیجات کمتر و آفتاب کمتر است.  به همین دلیل ، ما خسته تر ، ضعیف تر و سطح انرژی ما پایین است.  همچنین ، تغییرات ناگهانی که در ماه اول بهار رخ می دهد ، بدن ما را در معرض خطر ابتلا به عفونت های بیشتر قرار می دهد.  پزشکان می گویند که به دلیل دلایل ذکر شده در بالا ، سیستم ایمنی بدن ما در این زمان از سال در ضعیف ترین حالت خود است. 

هم چنین بخوانید: چرا همیشه احساس خستگی می کنیم؟

درمان خستگی بهار

استراحت

در مرحله اول ، کمی استراحت کنید.  مردم به خواب نیاز دارند ، این یک دانش بسیار رایج است.  اکنون ، چون احتمالاً بیش از گذشته خسته شده اید ، باید به طور ویژه بر میزان خواب تمرکز کنید.  سعی کنید حداقل ۶-۷ ساعت در شب را بخوابید و اجازه دهید بدن دوباره احیا شود .هر چند به یاد داشته باشید ، گاهی اوقات خستگی بهاری باعث می شود احساس نکنید که میزان استراحت مهم نیست ، زیرا هر روز احساس خستگی بیشتری می کنید.  اجازه ندهید که شما را گول بزند ، هرچه بیشتر روی خواب کافی تمرکز کنید ، سریعتر بر این مرحله از خستگی غلبه می کنید.  علاوه بر این ، در اینجا شما دلیل دیگری دارید که فقط در رختخواب بمانید .

آرامش

البته علاوه بر خوابیدن ، باید راهی برای آرامش هم پیدا کنید.  چه ماسک صورت بزنید ، چه قدم بزنید یا یک کتاب بخوانید ، باید سعی کنید و اجازه دهید مدتی استراحت کنید.  این لحظه تمرکز روی خودتان باعث می شود بدن دوباره احیا شود و قدرت بیشتری کسب کند.  علاوه بر این ، از نظر ذهنی احساس بهتری خواهید داشت؛ ذهن آرام یک ذهن سالم است و هنگامی که ذهن شما احساس سلامتی و خوبی می کند ، بدن شما چاره ای ندارد و آن را دنبال می کند.  به همین دلیل است که آرامش بسیار مهم است.  این به ذهن شما دامن می زند که منجر به بهبود روحیه می شود و این چیزی است که همه در بهار به دنبال آن هستند!

	خستگی بهاری چیست

ورزش

تحرک بسیار مهم است.  حتی یک تمرین کوتاه چند بار در هفته می تواند با بدن شما معجزه کند.  منظور ما از تمرین ، لزوما رفتن به ورزشگاه و وزنه برداری نیست.  شما تصمیم می گیرید که تمرین شما چگونه باشد. آیا این ۳۰ دقیقه دویدن است؟  بازی تنیس ، اسکواش ، والیبال؟  هر چیزی که شامل حرکت باشد برای شما خوب است.  چرا؟ تحرک  متابولیسم شما را بهبود می بخشد ، گردش خون را افزایش می دهد.  علاوه بر این ، بدن شما سروتونین بیشتری آزاد می کند که در نتیجه ، انرژی و انگیزه بیشتری خواهید داشت.  منتظر چی هستید؟  کت خود را بردارید و به اطراف بلوک بروید!

تغذیه

اگر روی چیزی که میخورید تمرکز نداشته باشید این امکان وجود دارد که شما نتوانید از خستگی بهاری رها شوید. یک رژیم غذایی متعادل در واقع همه چیز است.  از آنجا که در طول زمستان بدن شما فاقد ویتامین و سایر عناصر مهم است ، باید اکنون همه آنها را به بدن خود بدهید.  سعی کنید با افزودن سبزیجات و میوه هایی که هر روز در بازارهای محلی شما ظاهر می شوند ، رژیم غذایی خود را سالم تر کنید.  به یاد داشته باشید ، هرچه غذای سالم وعده های روزانه شما بیشتر باشد ، بدن شما از تغذیه بهتری برخوردار است.  نتایج در همه جا قابل مشاهده خواهد بود – ناخن های شما قویتر می شوند ، موها و وضعیت پوست شما بهبود می یابد و با همه اینها ، به طور کلی احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.  بعد از مدتی حتی به یاد نخواهید آورد که خستگی بهاری داشته اید.

به بدن خود گوش دهید

همه متفاوت هستند ، مطمئناً  آنچه در اینجا می نویسیم چند نکته کلی در مورد بیشترین علائم خستگی بهار است.  حقیقت این است که ، بدن ما به ما اطلاع می دهد که چه به چیزی احتیاج دارد.  اگر ناگهان هوس سیب کردید ، فقط به بدن خود گوش دهید ، سپس بروید و یک سیب برای خود بخرید!  احتمالاً به این معنی است که شما ویتامین و میکرو عناصر موجود در این میوه را ندارید.  اگر هوس یک خوردنی دیگری کرده باشید احتمالا بدن شما با کمبود آن مواجه است.  به یاد داشته باشید ، بدن شما می تواند به راحتی با شما ارتباط برقرار کند ، شما فقط باید گوش دهید و اجازه دهید صحبت کند.  امیدواریم این نکات برای مبارزه با خستگی مفید واقع شده باشد.  به یاد داشته باشید که می توانید با سفر با کمبود انگیزه نیز مبارزه کنید!  جایی را که می خواهید بروید انتخاب کنید و اجازه دهید هیجان شما را فرا بگیرد.  اگر در این زمینه به کمکی نیاز دارید ، بسیار خوشحال خواهیم شد که کمک کنیم.  وب سایت ما را در اینجا بررسی کنید تا مقصد رویایی خود را پیدا کنید.

چگونه سطح استرس خود را کاهش دهیم؟

 1. دما و رطوبت محیط را در سطح مناسب خود نگه دارید.
 2. برنامه های روزانه و هفتگی را تنظیم کنید.  فعالیت ساختاری به بدن شما کمک می کند تا با تغییرات نسبتاً ثابت به تدریج تنظیم شود.  از افزایش  محدودیت های خود خودداری کنید.  هرگونه تغییر ناگهانی می تواند توسط بدن به عنوان عوامل استرس زا ترجمه شود.  بنابراین بیش از حد انجام آن درست نیست.  فعالیتها و الگوهای تنظیم شده ضمن ایجاد قدرت لازم برای فعالیتهای تابستانی آینده ، استرس اضافی  را از بدن شما کاهش می دهد.
 3. به بدن خود گوش فرا دهید تا بتوانید در کار و فعالیت بدنی سرعت خود را بدست آورید.  مرتب استراحت کنید.  بیشتر از انجام فعالیتهای سخت ، به انجام فعالیتهای لذت بخش بپردازید.
درمان خستگی بهار

چگونه انرژی بیشتری داشته باشیم؟

 1. مقدار زیادی آب بنوشید.  آب سموم را از سیستم بدن پاک کرده و متابولیسم را تقویت می کند.  کمبود آب بدن می تواند باعث سردرد و خستگی شود.  نوشیدن آب می تواند ساده ترین و موثرترین راه حل برای خستگی باشد.
 2. مرتباً مقدار کمی غذای مقوی بخورید.  اطمینان حاصل کنید که حداقل یک سوم برنامه غذایی شما شامل سبزیجات و میوه های تازه برای ویتامین C است. برای ویتامین B1 ، یک ماده مغذی ضروری برای سیستم عصبی و گردش خون مانند لوبیا ، مغزها ، دانه ها ، ماهی ، گوشت خوک ، اسفناج ، مارچوبه و  دانه ها مهم است.
 3. اکسیژن کافی دریافت کنید: ۳ بار در روز ۱۰ نفس عمیق بکشید. 
 4. بیرون بروید و ورزش کنید.  حتی ۱۵ دقیقه قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب می تواند بدن شما را با مقدار کافی ویتامین D برای روز پر کند.  ورزش و ویتامین D باعث تقویت قدرت و افزایش سطح انرژی می شود.  به ورزش هوازی متوسط ​​مانند ۳۰ دقیقه پیاده روی یا دویدن بپردازید.  تمرین مقاومتی با استفاده از وزن آزاد نیز در افزایش سطح انرژی شما موثر است.  حرکت هوشیارانه روش خوبی برای تقویت انرژی درونی و آرامش ذهن در عرض تنها چند دقیقه است.
 5. بعد از ورزش ۵-۱۰ دقیقه عضلات خود را بکشید تا به بدن کمک کنید
 6. دوش آب سرد بگیرید. این کار موجب طراوت است.
 7.  با نمک های اپسوم حمام کنید یا به سونا بروید.  هر دو می توانند اثر آرامش بخشی داشته باشند.
 8. چرت بزنید و خوب بخوابید.  محیط خواب خود را راحت و ثابت نگه دارید.
 9. یک استراتژی برای ثبات عاطفی مانند مدیتیشن، مراقبه ذهن آگاهانه ، تمرین پذیرش و مهربانی یا یک برنامه آرامش داشته باشید.

منبع: BIDROOMONEMINDONEBREATH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *