تکنیک افزایش اعتماد به نفس در زنان چیست؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

چه کارهایی می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در زنان شود؟ زنان با اعتماد به نفس بالا چه کارهای را انجام می دهند و از انجام چه کارهایی اجتناب می کنند؟ ما با آن به دنیا نمی‌آییم. هیچ‌کس همیشه آن را ندارد. صحبت دربارۀ ان کمکی به به دست آوردنش نمی کند. منظور من اعتماد به نفس است. ما زنان در پرورش‌دادن اعتماد به نفسمان مشکل جدی داریم. ما به طور غریزی به هر کسی توجه می‌کنیم جز خودمان. پس وقت به نظر ما طبیعی نیست برای توسعۀ نفسمان (خودسازی) وقت بگذاریم.

فرمول افزایش اعتماد به نفس در زنان احتمالاً شامل موارد زیر است:

فهرست مطالب

افزایش اعتماد به نفس در زنان

مسئولیت خودتان را به عهده بگیرید

این اولین و مهم‌ترین مورد فرمول اعتماد به نفس است. شما، فقط خودتان می‌توانید اتفاقات جدیدی را در زندگی خودتان رقم بزنید. آیا منتظرید خوش‌شانسی مسیر خوشبختی شما را بسازد، یا اعتماد به نفستان بالا برود، باید زمان خیلی زیادی منتظر بمانید. این را درک کنید که مسیر رسیدن به اعتماد به نفس تنها راهی است که شما باید آن را طی کنید و هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند این کار را برایتان انجام بدهد.

افزایش اعتماد به نفس در زنان

زندگی را تجربه کنید

چیز جدیدی را امتحان کنید. برای شام تنهایی بیرون بروید. در کلاسی که موضوع آن برایتان ناآشناست شرکت کنید. یاد بگیرید چطور یک توستر را تعمیر کنید. آزمودن توانایی‌های خودتان در انجام کارهای جدید روش شگفت‌انگیزی است که به شما یاد می‌دهد شما می‌توانید به خودتان تکیه کنید.

هم چنین بخوانید: ۱۲ روش افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

یک برنامۀ کاری برای خودتان تهیه و آن را اجرا کنید

برای پیشرفت فردی و شغلی خودتان یک حوزه (رشته) را انتخاب کنید. مراحل رسیدن به آن‌ها را برای خودتان تعیین کنید. برای انجام این مراحل یک جدول زمانی داشته باشید. حالا هر مرحله را طبق برنامه و بدون هیچ بهانه‌ای انجام بدهید.هر گام کوچکی که برمی‌دارید به اعتماد به نفس شما کمک بزرگی می‌کند.

پایبند باشید

برای افزایش اعتماد به نفس در زنان باید وقتی چالش جدیدی را در پیش می‌گیرند به آن پایبند باشند. اعتماد به نفس از هر چیزی که به آن مبادرت می‌کنید به دست نمی‌آید. اگر این اتفاق بیافتد، یک تلاش ناموفق شما را به نقطۀ صفر اعتماد به نفس برمی‌گرداند. اعتماد به نفس واقعی از این باور به دست می‌آید که شما می‌توانید برای انجام دادن کاری و پیگیری آن صرف‌نظر از این‌که نتیجۀ آن چیست، به خودتان متکی باشید.  

تظاهر به انجام کارها کنید

اگر تا وقتی اعتماد به نفستان را به دست بیاورید کاری نکنید، هرگز آن را به دست نخواهید آورد. ما در رشتۀ روانشناسی به این درک رسیده‌ایم که با تغییردادن رفتار خودمان می‌توانیم احساساتمان را تغییر بدهیم. پس اگر دست به کاری بزنید و آن را با تظاهر به اعتماد به نفس انجام بدهید، احساس واقعی اعتماد به نفس درون شما ایجاد می‌شود.‌

افزایش اعتماد به نفس در زنان

یک مربی پیدا کنید

کسی را می‌شناسید که با اعتماد به نفس باشد و یک ریسک جدید را بعد از یک ریسک دیگر انجام بدهد؟ ببینید آن‌ها چطوری این کار را می‌کنند. شجاعت خودتان را جمع کنید و از آن‌ها بخواهید با شما برای نوشیدن قهوه ملاقات کنند. بفهمید آن‌ها چطوری و چه کاری انجام می‌دهند و از آن‌ها بخواهید دربارۀ برنامۀ شما و اجرای آن نظر بدهند. بیش‌تر افراد با اعتماد به نفس خوشحال می‌شوند به شما کمک کنند. آن‌ها شجاعت و تلاش خودشان را برای رسیدن به جایی که امروز هستند به یاد دارند.

۲۲ کاری که زنان با اعتماد به نفس انجام نمی‌دهند

وقتی به بااعتماد به نفس‌ترین زنی که می‌شناسید فکر می‌کنید مثل اپرا وینفری، چه چیزهایی بین این خانم‌ها مشترک است که به آن‌ها اجازه می‌دهد به یک زندگی بی‌باکانه برسند؟ آن‌ها خودشان را به آوازۀ موفقیت، جذابیت و سرنوشتشان می‌رسانند. وقتی آن‌ها وارد اتاقی می‌شوند، انرژی را تغییر می‌دهند. آن‌ها فراموش‌نشدنی هستند.

درا دامه فهرستی از تله‌هایی را می‌بینید که مانع از افزایش اعتماد به نفس در زنان می شوند و این‌که شما چگونه می‌توانید از عهدۀ ان‌ها بر بیایید.

آن‌ها شایعه نمی‌سازند

نان با اعتماد به نفس در مورد زنان دیگر صحبت نمی‌کنند، آن‌ها دربارۀ رویاها، برنامه‌ها و آرزوهای خودشان صحبت می‌کنند.

آن‌ها به خودشان شک نمی‌کنند

شما نشنیده‌اید که آن‌ها تصمیمات خودشان را پیش‌بینی نمی‌کنند. تردید بخشی از اقدامات آن‌ها نیست. آن‌ها می‌دانند چه کار می‌کنند و چرا همیشه آن کار را انجام می‌دهند. آن‌ها کاملاً به تصمیماتشان فکر می‌کنند اما وقتی تصمیمی می‌گیرند، دیگر آن تصمیم را گرفته‌اند.

هم چنین بخوانید: معرفی ۷ کتاب افزایش اعتماد به نفس

آن‌ها از مد پیروی نمی‌کنند

زنان با اعتماد به نفس خودشان بنیانگذار مد هستند. آن‌ها وقتشان را صرف این کار نمی‌کنند که به این فکر کنند که چه چیزی هست، بلکه انتخاب‌هایشان بر اساس چیزی است که دوست دارند. آن‌ها با ظرافت با اولویت‌ها و نیازهای خودشان هماهنگ می‌شوند. و آن‌ها از مطالبه‌کردن چیزی که می‌خواهند نمی‌ترسند.

 آن‌ها هرگز احساساتشان را سرکوب نمی‌کنند

وقتی چیزی به ذهنشان می‌رسد شما آن را می‌فهمید. آن‌ها افکارشان را طوی که هست به زبان می‌آورند. اعتماد به نفس این توانایی را به شما می‌دهد که دربارۀ افکارتان طوری صحبت کنید که دیگران به شما گوش بدهند.

آن‌ها هرگز از توجه به خودشان غافل نمی‌شوند

زنان با اعتماد به نفس

زنان با اعتماد به نفس می‌دانند باید مواظب خودشان باشند. آن‌ها برای تعادل سالم بین کار و زندگی ارزش قائل می‌شوند و برای درست غذاخوردن و خواب خوب وقت می‌گذارند و گاهی خودشان را لوس می‌کنند فقط چون این کار، حس خوبی به آن‌ها می‌دهد.

آن‌ها هرگز چیزی را کورکورانه نمی‌پذیرند

زنان با اعتماد به نفس دوست دارند شواهد خودشان را جمع کنند و به نتایج خودشان برسند. آن‌ها متفاوت (خارج از چارچوب) فکر می‌کنند چون اگر خودشان واقعیت را کشف نکنند نمی‌توانند به قضیه کلی‌تر نگاه کنند (یا تصویر کلی را ببینند).

آن‌ها سعی نمی‌کنند به دلخواه مردم رفتار کنند

وقتی یک خانم به خودش مطمئن باشد، نیازی به رضایت دیگران ندارد. این امر به آن‌ها اجازه می‌دهد خود واقعی‌شان باشند و باور کنند که مردم او را دوست دارند، او را به خاطر کسی که واقعاً هست دوست دارند. او از قلب خودش پیروی می‌کند و قدرت درونی مقابله با نظرات مخالف را دارد.

آن‌ها وقت خودشان را با نگرانی تلف نمی‌کنند

زمان خیلی با ارزش است پس وقت گذاشتن برای این‌که “چی می‌شد اگر”، “باید” یا “می‌توانستم” فایده‌ای برای زنان با اعتماد به نفس ندارد. او می‌داند نگرانی مثل پرداختن سود وامی است که هنوز با آن موافقت نشده است.

آن‌ها افسوس نمی‌خورند

آن‌ها از گذشته درس می‌گیرند و تشخیص می‌دهند کجا انتخاب‌های ضعیفی کرده‌اند ولی افسوس نمی‌خورند. اعتماد به نفس از توانایی درس‌گرفتن از گذشته به جای افسوس‌خوردن، تراوش می‌کند (به دست می‌آید).

زنان با اعتماد به نفس

آن‌ها از ریسک کردن نمی ترسند

آن‌ها حتماً ارزش اولین برداشت خوب (نظر مثبت دیگران در نگاه اول) را می‌دانند و دوست دارند خوب به نظر برسند اما اهمیتی برایشان ندارد اگر گرفتار طوفان شوند یا اگر موقع راه‌رفتن روی ساحل، پاهایشان شنی شود. آن‌ها لذت را در تجربه‌کردن می‌بینند خواه گیرکردن زیر باران شدید باشد خواه پریدن به درون استخر.

آن‌ها به شکست به چشم باخت نگاه نمی‌کنند

در واقع آن‌ها کسانی هستند که می‌توانند به شما بگویند هنری فورد چطور بارها قبل از رسیدن به موفقیت، ورشکست شد (سه بار). آن‌ها تشخیص می‌دهند که همیشه در مسیر موفقیت دست‌اندازهایی وجود دارند. این‌که حالشان راحت خوب می‌شود به آن‌ها اجازه می‌دهد تا همیشه به روشی که تعیین کرده‌اند رو به جلو حرکت کنند.

آن‌ها زیر فشار همتایان خودشان تسلیم نمی‌شوند.

این امر بیش‌تر به این خاطر است که آن‌ها فشار همتایان خودشان را حس نمی‌کنند. فشار فقط به کسانی تحمیل می‌شود که نگران این هستند که دیگران چه فکری می‌کنند. و زنان با اعتماد به نفس اصلاً این کار را نمی‌کنند.

آن‌ها از روی ناآگاهی انتخاب نمی‌کنند

زنان با اعتماد به نفس با هدفشان در ارتباط هستند و از آن استفاده می‌کنند تا راهنمایی‌شان کند تا آگاهانه تصمیم بگیرند. این روش زندگی بی‌باکانه و آگاهانه یکی از دلایل جذب‌شدن دیگران به آن‌هاست.

آن‌ها غرایز خودشان را سرکوب نمی‌کنند.

حتی وقتی به نظر می‌رسد همۀ حقایق فقط به یک مسیر اشاره می‌کنند، آن‌ها به راهی می‌روند که دلشان می‌خواهد. آن‌ها می‌دانند که غریزه قوی‌ترین متحد ما موقع تصمیم‌گیری است پس با جدیت به آن گوش می‌دهند.

آن‌ها تظاهر به پرمشغله‌بودن نمی‌کنند.

کارآمد بودن با مشغولیت فرق دارد. آن‌ها کار را انجام می‌دهند، آن‌ها در کارشان غرق نمی‌شوند بلکه فقط آن را انجام می‌دهند.

آن‌ها چیزی را به خودشان نمی‌گیرند (به آن‌ها بر نمی‌خورد)

آن‌ها نظر شما را نسبت به خودتان درک می‌کنند اما نسبت به خودشان نه. درحالی‌که برای نظرات شما ارزش قائلند ولی اگر شما با انتخاب آن‌ها موافق نباشید، هنوز هم همان‌ها را انتخاب می‌کنند. و هنوز هم شما را دوست دارند.

زنان با اعتماد به نفس

به نظر آن‌ها سکوت ناراحت‌کننده نیست

در واقع آن‌ها با سکوت تجدید قوا می‌کنند. آن‌ها از تنهایی لذت می‌برند یعنی وقتی که می‌توانند به دنبال رشد فردی خودشان باشند و برای این‌که نیرویی دوباره بگیرند وقت بگذارند.

آن‌ها آرزوی معروف شدن ندارند

آن‌ها برای اصالت دیگران ارزش قائلند و فقط دوستانی می‌خواهند که ارتباط عمیقی با آن‌ها داشته باشند. آن‌ها مکالمه‌های چالش‌برانگیز را دوست دارند و این کار آن‌ها را معروف نمی‌کند ولی برایشان مهم نیست.

آن‌ها به مربی خصوصی نیاز ندارند

یا به کمک ساعت زنگ‌دار نیازی ندارند. آن‌ها به خودشان انگیزه می‌دهند و هیجان دارند تا روزشان را شروع کنند و زنگ بیدارباش ساعتشان را خاموش نمی‌کنند.

آن‌ها طرفدار نمی‌خواهند، آن‌ها حامی می‌خواهند

آن‌ها احتمالاً در فیس‌بوک ۹۰۰ تا دوست و یک عالمه فالوور در اینستاگرام دارند ولی آن‌چه برایشان اهمیت دارد گردش اطلاعات آن‌هاست نه تعدادشان. همیشه کیفیت به کمیت ارجحیت دارد.

 آن‌ها شخصیت خود را با اموالشان تعریف نمی کنند

آن‌ها می‌دانند وسایلشان آن‌ها را تعریف نمی‌کند پس انتخاب‌هایشان از نظر لباس و ماشین به چیزی بستگی دارد که دوست دارند نه جوری که آن‌ها می‌خواهند به نظر برسند.

 آن‌ها خودشان را حاشا نمی‌کنند

آن‌ها می‌فهمند که هر چیزی تعادلی دارد. ممکن است آن‌ها مشکل سلامتی داشته باشند ولی با کمال میل گاهی حال خودشان را با یک بستنی خوب می‌کنند. آن‌ها دوست دارند به ورزشگاه بروند و می‌دانند دنیا به آخر نمی‌رسد اگر ورزش کنند.

زنان با اعتماد به نفس نیازی ندارند کسی آن‌ها را دوست داشته باشد. چیزی که احتمالاً همه به خاطرشان هر کاری می‌کنند.    

منبع: PSYCHCENTRAL LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *