تنفر از شغل چیست؟ چگونه با آن کنار بیاییم؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

به کارم ادامه دهم یا از آن خارج شوم؟ اگر تنفر از شغل دارید و شغل خود را دوست ندارید ، روش هایی وجود دارد که آن را قابل تحمل می کند. اما از کجا بدانیم چه موقع زمان ترک کار است؟

به راحتی می توان گفت که ما همه شخصاً در طول زندگی خود از یک کار متنفر بوده ایم یا دوستان و خانواده ای داشته ایم که از کارشان متنفر بوده اند.

اگر حقوق کمی دریافت کنید ، رئیس شما رفتار نامناسب داشته باشد ، یا کار فقط خسته کننده باشد ، دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است تنفر از شغل داشته باشید.

اما فقط به این دلیل که تنفر از شغل دارید، احساس شما غیرمعمولی نیست.

ناراضی بودن در یک کار می تواند بر سلامت روان ، سلامتی جسمی و به طور کلی رفاه شما تأثیر بگذارد.

چرا تنفر از شغل داریم؟

کار قسمت قابل توجهی از زندگی ما را در بر می گیرد. بنابراین ، اگر وقت زیادی را در محل کار خود می گذرانیم ، چرا بسیاری از ما شغل خود را دوست نداریم؟ دلایل زیادی وجود دارد. برخی از موارد رایج تنفر از شغل عبارتند از:

 • حقوق کم یا کمبود مزایا
 • رئیس بد
 • فرهنگ کار سمی
 • ارتباط ضعیف
 • رفت و آمد طولانی یا پرتنش
 • انجام ندادن یا خسته کننده کردن کارها
 • ساعت های کاری بد
 • تقاضای زیاد و شناخت کم
چرا تنفر از شغل داریم؟

تنفر از شغل چقدر رایج است؟

بسیاری از افراد از کاری در مورد شغل خود متنفرند، خواه از کار یا از محیط راضی نباشند. احتمالاً بسیاری از ما تقریباً هر روز از شکایت دوستان ، خانواده و حتی همکارانمان در مورد شغل خود می شنویم.

اما فقط شما یا آن ها نیستید. بررسی رضایت شغلی سال ۲۰۲۰ نشان داد که حدود ۴۴٪ از مردم از شغل خود راضی نیستند.

این بررسی ها همچنین گزارش دادند که کیفیت کلی زندگی با کیفیت شغلی رابطه نزدیک دارد. به عبارت دیگر ، دوست نداشتن شغل می تواند سایر جنبه های زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

آیا تنفر از شغل روی سلامتی تأثیر دارد؟

تنفر از شغل می تواند استرس و نگرانی زیادی ایجاد کند. راضی نبودن از شغل می تواند به سلامت روان و جسم آسیب برساند. نفرت از شغل می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • کاهش یا افزایش وزن
 • مکرر بیمار شدن
 • مشکلات معده
 • بی خوابی یا سایر مشکلات خواب
 • درد سر و عضله
 • فشار خون بالا
 • افسردگی و اضطراب
 • اگر از کار خود ناراضی هستید ، باید برای بهبود زندگی کاری خود گام بردارید ، در نتیجه استرس را کاهش داده و از سایر مشکلات سلامتی در آینده جلوگیری کنید.
آیا تنفر از شغل روی سلامتی تأثیر دارد؟

هم چنین بخوانید: کاهش استرس شغلی ؛ چگونه با استرس شغلی مقابله کنیم؟

چرا بیشترافراد کار خود را ادامه می دهند؟

مطمئناً ، اگر ترک شغل آسان بود ، همه کسانی که از کار خود متنفر بودند امروز دست از کار می کشیدند. اما دلایل زیادی وجود دارد که افراد بیش از آنچه باید در کارها بمانند.

پول. در صورت ترک شغل چگونه صورتحساب ها را پرداخت خواهید کرد؟ نیاز فوری به یک فیش حقوقی باعث می شود که تعداد زیادی از افراد شغلی را که از آن متنفرند ترک نکنند.
نداشتن فرصت های شغلی دیگر. اگر هیچ شغل دیگری وجود ندارد که جذاب تر از کاری باشد که اکنون به دست آورده اید ، چرا باید آن را ترک کنید؟ به علاوه ، کمبود شغل اغلب به معنای متقاضیان بیشتر و فضای رقابتی تر است.
احساس امنیت. ترس از موارد ناشناخته ای که به طور طبیعی با ترک شغل به وجود می آید ، اغلب مانع از ترک شغل نامناسب افراد می شود.

اگر از شغل خود متنفر هستید چه کاری باید انجام دهید

اگر از شغل خود متنفر هستید چه کاری باید انجام دهید

بنابراین ، اگر از شغل خود ، رئیس خود ، شرکت خود یا تقریباً از همه چیز شغل خود متنفر هستید ، چه کاری می توانید انجام دهید؟ در اینجا چند نکته وجود دارد.

با همکاران ارتباط برقرار کنید

داشتن دوست در محل کار فقط به معنای داشتن دیگران برای ایجاد ارتباط نیست ، اگرچه گاهی اوقات این مساله به شما کمک می کند اما ایجاد ارتباطات اصیل با همکارانتان می تواند احساس کار را با معنا و سرگرمی بیشتر همراه کند.

مشکلات را شناسایی کرده و راهکارهایی برای حل آن ها پیدا کنید

قبل از تصمیم گیری عجولانه ، برخی از راهکارهای مفید را در نظر بگیرید. اگر می توانید موارد خاصی که باعث استرس یا ناراحتی شما در کار می شوند را شناسایی کنید و برای رفع آن ها قدم بردارید.

با یک همکار مشکل دارید؟ زمانی را برای ملاقات حضوری تنظیم کنید تا در مورد آن صحبت کنید.

نمی دانید از شما چه انتظاری دارند؟ از رئیس خود توضیح بخواهید.

ایجاد تغییرات مثبت در صورت امکان می تواند مواردی را در خوشبختی کلی شما در محل کار ایجاد کند.

به خودتان وقت بدهید تا خود را وفق دهید

اگر به تازگی کار جدیدی را شروع کرده اید و از کار قبل ناراضی بودید، کافی است همه آن ذهنیات را دور بریزید و آن ها را ترک کنید. سازگاری با محیط جدید ، یادگیری مسئولیت ها و شناختن همکاران می تواند نظر شما را در مورد شغل تغییر دهد.

بنابراین قبل از اینکه با عجله از در خارج شوید یا شغل جدید خود را به عنوان یک کار هولناک معرفی کنید ، به آن فرصت دهید.

برای بهبود رفاه خود در خارج از فضای کار گام بردارید

تنفر از شغل و نارضایتی در محل کار ممکن است زندگی شخصی شما را تحت تأثیر قرار دهد ، اما رضایت کم از زندگی می تواند کار را بسیار بدتر از آنچه تصور می شود، کند.

گاهی اوقات آنچه فکر می کنیم فقط ناشی از کار است ، در واقع مسئله عمیق تری است.

در مورد آنچه که در واقع باعث ایجاد استرس ، اضطراب یا اندوه شما می شود ، تأمل کنید. گفتگو با یک دوست یا درمانگر می تواند به شما کمک کند بفهمید چگونه می توانید تغییرات مثبتی در کار و خارج از کار ایجاد کنید.

دوستی های جدید ، موقعیت داوطلبانه یا فقط یک سرگرمی جدید می تواند به خلا ایجاد شده توسط یک کار نامطلوب کمک کند.

ایجاد ارتباطات جدید

یک کار مثمر ثمر که می توانید انجام دهید شبکه سازی است. ایجاد ارتباط با سرپرستان ، همکاران و مشتریان می تواند کلید اصلی کار بعدی شما باشد.

تقریباً ۶۰٪ از کل مشاغل از طریق شبکه یافت می شوند. شروع به صحبت با مردم و تبادل کارت های بازرگانی کنید. ممکن است فقط یک ارتباط خوب لازم باشد تا فرصت های کاری بهتر ایجاد شود.

استعفا دهید

زمانی فرا می رسد که ترک شغلی که از آن متنفرید ، تنها گزینه باقی مانده است.

وقت آن است که شغل خود را ترک کنید اگر:

 • شما هر روز با ترس از خواب بیدار می شوید
 • شما هیچ آینده و جایی برای رشد نمی بینید
 • سلامت روحی و جسمی شما آسیب دیده است
 • شما همه موارد را امتحان کرده اید تا شرایطتان بهتر شود

به جای اینکه وارد دفتر رئیس شوید و فریاد بزنید “من کار را ترک کردم” ، وقت بگذارید و نامه استعفا را با اعلام دو هفته اخطار خود بنویسید. پیشنهاد دهید که به کسی آموزش دهید تا وظایف شما را بر عهده بگیرد و بدون هیچ احساس سختی آنجا را ترک کنید.

شما ممکن است برای موقعیت جدید کاری خود به ارجاع به کار قبلی نیاز داشته باشید ، یا ممکن است صاحب کار جدید بخواهد با کارفرمای قبلی خود تماس بگیرید. به قول معروف ، شما نمی خواهید در هنگام خروج از کار پل های پشت سرتان را خراب کنید.


برای مدیریت شغلی که از آن متنفر هستید ، رویکردی متناسب با همه افراد و همه کارها وجود ندارد. هر موقعیتی منحصر به فرد است.

مثبت بودن ممکن است دشوار باشد ، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای بهبود زندگی کاری و رفاه کلی خود انجام دهید.

اگر هنوز ناراضی هستید و می توانید گزینه های دیگر را جستجو کنید ، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال کار دیگری باشید.

منبع: PSYCHCENTRAL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *