تقویت هوش هیجانی ! معرفی ۸ راهکار کاربردی

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

چرا می خواهید هوش هیجانی خود را تقویت کنید؟ شاید به این دلیل که شما می خواهید کنترل واقعی زندگی خود را داشته باشید. از این گذشته ، ما فقط سه چیز را در زندگی کنترل می کنیم: افکار ، رفتارها و احساساتمان. مهمتر از همه در این بین احساس ماست زیرا افکار و رفتارهای ما را پیش می برد. در واقع ، حدود ۸۰٪ یا بیشتر تصمیمات و اقدامات ما از احساسات و عواطف ما ناشی می شود. با این حال ، کنترل احساسات ما نیز دشوارترین قسمت برای کنترل ماست زیرا کمترین تأثیر مستقیم را بر احساسات خود داریم.

به دست آوردن کنترل احساسات خود مستلزم تقویت هوش هیجانی است ، یعنی توانایی آگاهی از احساسات و سپس مدیریت این احساسات.

با پیروی از عادات روزمره شرح داده شده در این مقاله ، که همه آنها با تحقیقات در علوم اعصاب و روانشناسی بدست می آیند ، مهارت های هوش هیجانی را ایجاد کرده و کنترل بسیار بهتری بر خود و زندگی خود خواهید داشت.

هم چنین بهوانید: ۱۰ تمرین ساده برای افزایش ضریب هوشی

۱. تأخیر در بروز احساسات

آیا تا به حال در شرایط متشنج واکنش ناگهانی نشان داده اید که بعداً آرزو کرده باشید زمان را برگردانید؟ پشیمانی از سخنی که در بحث های لحظه ای داشته اید چطور؟ چه این واکنشهای تکانشی یک اتفاق نادر باشد و چه اتفاقی که مدام برای شما رخ می دهد ، مزایای زیادی وجود دارد که می توانید نشان دادن احساسات خود را به تأخیر بیندازید.

اما ابتدا بیایید در مورد نحوه کار ذهن و دو سیستم تفکر صحبت کنیم. احساسات و بینش ما همانند یک سیستم خلبان خودکار است ، در حالی که سیستم تصمیمات تعمدی تفکر منطقی ما را منعکس می کند.

از آنجا که سیستم عمدی ما کند است ، برای فعال کردن آن و تأمل در نوع خطاهایی که سیستم خلبان اتوماتیک می تواند انجام دهد ، زمانبر است. برای رفع این مشکل ، شما باید عادت روزانه ای را ایجاد کنید که قبل از رفتارها و تصمیمات هیجان محور تا عدد ده را بشمارید.  این کار به شما این امکان را می دهد که قبل از اینکه احساسات خود را بروز دهید ، سیستم تعمدی شما احساساتتان را روشن کرده و آنها را برطرف کند.

درک ساده نحوه کار این دو سیستم و کمی وقت برای واکنش نشان دادن به شما امکان می دهد احساسات خود را بیشتر کنترل کنید.

۲. روال های رویداد نگاری

نوشتن منظم افکار و احساسات برای رشد هوش هیجانی مفید است. ژورنالینگ همچنین اقدامی برای مراقبت از خود است که باعث ارتقا خلاقیت و خودآگاهی می شود. تحقیقات نشان داده اند که دستورالعمل های مجله یا سوالات راهنمای ساده برای شروع کار برای تحریک تأمل مفید هستند.

در حالی که هیچ قانون دقیقی برای ژورنالینگ وجود ندارد ، انجام این کار  و فرآیند روزانه را به یک عادت تبدیل کنید. رویداد نگاری صبح یا عصر  خود را نیز بیشتر کنید که شامل سه عادت مربوط به هوش هیجانی است:

رویداد نگاری درباره خود و احساسات خود

رویداد نگاری درباره آنچه در مورد احساسات خود در طی روز گذشته آموخته اید

رویداد نگاری در مورد زمینه ای که می خواهید در توسعه هوش هیجانی خود تمرکز کنید ، از جمله توانایی شناخت و مدیریت احساسات ، با گذشت زمان

به یاد داشته باشید ، مهم این است که شروع کنید و ثبات داشته باشید. با انتخاب روش رویداد نگاری ساده باشید – می توانید با قلم بنویسید ، تایپ کنید ، از ضبط کننده صدا استفاده کنید یا یک برنامه ژورنالیک انتخاب کنید – اما فقط آن را ادامه دهید.

با شروع تمرین عادت های ذکر شده در اینجا ، میتوانید هر از چند گاهی رویدادهای خود را مرور کنید. این همچنین یک روش خوب برای بررسی ممانعت قبلی شما و میزان پیشرفت شما خواهد بود.

۳. مدیتیشن

مدیتیشن روش دیگری برای تقویت هوش هیجانی است. در حالی که بیشتر افراد تمایل به مدیتیشن با معنویت دارند ، مدیتیشن می تواند مسیرهای عصبی جدیدی ایجاد کند ، که ممکن است به مدیریت استرس و احساسات کمک کند.

به طور خاص ، مدیتیشن همچنین می تواند به مردانی که با هنجارهای سنتی پیرامون احساسات و مشکل در ابراز احساسات خود دست و پنجه نرم می کنند ، کمک کند. مطالعات نشان داده است که مراقبه به مردان کمک می کند تا با احساسات خود به طور سازنده ای درگیر شوند.

توصیه می کنیم این دو عادت روزانه مدیتیشن را انجام دهید:

*حداقل ۱۰ دقیقه مراقبه زازن – هدف از این نوع مراقبه پاکسازی و آرامش ذهن است. برای انجام این کار ، به حالت نشسته با پای ضربدری قرار بگیرید. سپس نفس عمیق بکشید ، ذهن خود را خالی کنید و سعی کنید به هیچ چیز فکر نکنید.  زازن به شما کمک می کند تا توجه و تمرکز کنید ، سپس می توانید از آن برای توجه بیشتر به احساسات خود استفاده کنید.

*حداقل ۵ دقیقه مراقبه عطوفت آمیز – این نوع مراقبه به شما کمک می کند تا احساسات خود را نسبت به افراد دیگر مدیریت کرده و احساسات خود را غنی تر و مثبت تر کنید. با تمرین این کار می توانید ارتباط و احساس مهربانی خود را نسبت به عزیزان و حتی آشنایان خود تقویت کنید. این کار می تواند با تجسم افراد در زندگی شما ، تمرکز بر روی این افراد و فکر کردن در مورد ایجاد و دریافت عشق و مهربانی از سوی این افراد به شما و از شما به آنها انجام شود.

۴. تقویت هوش هیجانی با یوگا

ممکن است از بسیاری از مزایای آن برای سلامتی شنیده باشید ، اما بگذارید این نکته را توضیح دهم که چگونه تأثیر مهمی بر هوش هیجانی نیز دارد. تمرین یوگا به شما یاد می دهد که در زمان حال باشید و به شما انگیزه می دهد تا از خود آگاهی پیدا کنید ، در نتیجه به شما این امکان را می دهد که احساسات خود را به راحتی تشخیص دهید. این کار همچنین به آگاهی از بدن و توانایی مدیریت بدن شما کمک می کند.

احساسات غالباً از نظر جسمی بروز می کنند ، بنابراین آگاهی از بدن به شما کمک می کند تا از احساسات خود آگاهی بیشتری داشته باشید ، بتوانید بین این احساسات تفاوت قائل شوید و آنها را بهتر مدیریت کنید. حداقل به مدت ۱۵ دقیقه عادت روزانه یوگا داشته باشید.

۵. تعصبات شناختی را به طور منظم شناسایی کنید

احساسات ما اغلب به دلیل لکه های کور ذهنی موسوم به سوگیری شناختی ، ما را به سمت اشتباه سوق می دهند. اینها خطاهای قضاوتی خطرناکی هستند که باعث می شوند شما در زندگی شخصی و شغلی خود تصمیمات نادرستی بگیرید.

شما باید با ارزیابی و یادگیری اینکه کدام یک از موارد مرتبط با شما هستند ، از این نقاط کور دردسر ساز جلو بیفتید. سپس ، یک سبک روزانه را برای خود مشخص کنید تا سوگیری های شناختی را که بیشتر برای شما تأثیرگذار است ، برطرف کند.

چهار عادت اول که توضیح دادم بهترین موقعیت برای شناسایی و مقابله با این جهت گیری ها خواهد بود. به عنوان مثال ، می توانید با استفاده از رویداد نگاری برنامه خود را یادداشت کنید.

۶. ارتباط با دیگران و تقویت هوش هیجانی

در حالی که پنج عادت اول این لیست به شما امکان می دهد درون خود را منعکس کنید ، ارزیابی کنید و تعمداً تصمیم گیری انجام دهید ، همچنین باید به همان اندازه نحوه ارتباط با مردم را نیز در نظر بگیرید. پس از تمرین عادت پنجم ، من مطمئن هستم که متوجه می شوید که وقتی احساسات مربوط به افراد دیگر می شود ، چقدر از تعصبات شناختی پر هستیم.

برای مدیریت بهتر احساسات خود ، این عادت روزمره را داشته باشید که هنگام تعامل با افراد دیگر احساسات خود را ارزیابی کنید. تأمل و شناسایی آنچه می توانید در طی این تعاملات در مورد خود یاد بگیرید. حتی می توانید از این کار به عنوان یکی از رویداد نگاری های روزانه خود استفاده کنید.

با توجه به شناختی که در مورد خود یافت کرده اید ، برنامه ریزی کنید که چگونه با دیگران تعامل رو به جلو داشته باشید. به یاد داشته باشید که تامل در نشان دادن احساسات خود به دیگران ، به ویژه در ابتدای بحث ، به شما کمک میکند تا خود را به خوبی مدیریت کنید.

۷.  مهارت های گوش دادن فعال را ایجاد کنید

بسیاری از مردم بدون اینکه واقعاً سخنان را با دقت بشنوند ، به گوششان می آید. این امر به ویژه در مورد بسیاری از استدلال ها صدق می کند که افراد موضع تدافعی اتخاذ کرده و بجای اینکه واقعاً به حرف طرف مقابل گوش دهند وقت خود را صرف پیدا کردن پاسخی در ذهن خود میکنند.

بدون مهارت شنیدن صحیح ، هیچ هوش هیجانی نمی تواند شکل گرفته و مورد استفاده قرار گیرد ، و بیشتر درگیری ها حل نشده باقی می مانند.

هنگام مکالمه با دیگران ، به جای اینکه به عنوان فکر بعدی یا راهی برای گذراندن وقت باشید تا نوبت به صحبت شما برسید ، فعالانه گوش دهید. گوش دهید تا اطمینان حاصل کنید که درک خوبی از آنچه در مورد آن بحث شده است دارید.

هنگام حل تعارض ، گوش دادن فعال به شما کمک می کند که تعیین کنید چگونه می توانید در حل مشکل سهیم باشید. این امر به این دلیل است که به شما زمان می دهد تا هر نکته گیج کننده ای را روشن کنید و همچنین از هوش هیجانی خود استفاده کنید تا با یک پاسخ مناسب مواجه شوید.

۸. از سبک ارتباطی قاطع و مشترک استفاده کنید

در حالی که هر عادت را می توان به صورت جداگانه و با نتایج خوب تمرین کرد ، من با برجسته کردن اهمیت روشی ادعایی و همکاری برای برقراری ارتباط ، این لیست را جمع بندی می کنم. به این دلیل که ۷ عادت اول همه به طور هماهنگ کار می کنند تا به شما اجازه دهند قاطعانه و صریح تر باشید.

هر آنچه را که در مورد خود ، تعصبات و نحوه واکنش شما نسبت به دیگران آموخته اید به خاطر بسپارید. سپس ، عادت به ابراز وجود – نه پرخاشگری – و داشتن ارتباط مستقیم را ایجاد کنید. این کار به شما امکان می دهد که عقاید خود را با صراحت بیشتری بیان کنید ، در نتیجه دیگران را ترغیب می کند که با شما نیز به وضوح ارتباط برقرار کنند.

نتیجه گیری تقویت هوش هیجانی

دلایل شما برای این که بخواهید هوش هیجانی خود را تقویت کنید ، مهم نیست ، شما فقط باید برای دستیابی به این امر تلاش کنید.

پذیرش این عادت های روزمره رمز تقویت هوش هیجانی است ، که برای کنترل واقعی زندگی شما مفید است. در حالی که منحنی یادگیری می تواند در هر فرد متفاوت باشد ، هر کسی می تواند به این عادت ها تسلط پیدا کند.

فقط چند مورد را تمرین کنید تا ببینید چگونه جنبه های خاصی از زندگی شما را غنی می سازد یا از هر ۸ مورد برای بهره مندی از مزایای ذهن هوشمند و عاطفی استفاده کنید.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *