تعیین مرز شخصی ، چرا و چگونه باید آن را تنظیم کنیم؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

تعیین مرز شخصی بسیار حیاتی است اما نکته قابل توجه این است که تعیین آن ها همیشه آسان نیست. البته با چند نکته مفید ، تعیین مرزهای شخصی و برقراری ارتباط آسان تر می شود.

از دوران کودکی ، اغلب به ما یاد می دهند که منعطف باشیم تا دیگران راحت باشند. بعضی اوقات این پیام ضمنی است (مثلاً در قوانین لباس مدرسه) ، و گاهی هم مستقیم است (“من اهمیتی نمی دهم اگر نمی خواهی پدربزرگت را بغل کنی ، بی ادبی نیست!”) ، اما یک حقیقت این است که همیشه وجود دارد.

بنابراین جای تعجب نیست که برخی از ما با بزرگ تر شدن برای تعیین مرزهای شخصی مشکل داریم. ما نمی خواهیم دیگران را آزرده خاطر کنیم یا آزار دهیم حتی اگر این اجتناب در نهایت به معنای آسیب رساندن به خودمان باشد. از کودکی به ما آموخته اند که احساسات دیگران را مقدم بر نیازهای خود قرار دهیم ، تا جایی که بسیاری از ما حتی جواب این سوال را نمی دانیم که “مرز شخصی چیست؟” چه رسد به نحوه تنظیم آن ها و داشتن مرزهای شخصی.

این یک استراتژی سالم و موثر برای هیچ کس نیست. تحقیقات منبع معتبری را یافته اند که نقض فضای شخصی می تواند باعث ناراحتی شود و تجربه شخصی به بیشتر ما می گوید که ناراحتی ناشی از نقض مرزها می تواند منجر به اضطراب و سقوط در روابط شخصی و چه حرفه ای شود.

مرز شخصی چیست؟

مرز شخصی چیست

مرزهای شخصی به سادگی خطوطی است که از نظر سطح راحتی در اطراف دیگران برای خود ترسیم می کنیم. این مرزها ممکن است مربوط به موارد زیر باشد:

 • تماس بدنی (احساس راحتی در آغوش گرفتن شخصی که تازه ملاقات کرده اید)
 • تعاملات کلامی (دوست نداشتن این که دوست یا عضوی از خانواده با شما صحبت کند)
 • فضای شخصی خود

این مرزها معمولاً به چند دسته خاص تقسیم می شوند:

 • احساسی (محافظت از سلامت احساسی خودمان)
 • فیزیکی (محافظت از فضای فیزیکی ما)
 • جنسی (محافظت از نیازها و ایمنی خود از نظر جنسی)
 • محل کار (محافظت از توانایی خود برای انجام کار بدون تداخل یا نمایش)
 • وسایل (محافظت از وسایل شخصی خود)
 • زمان (محافظت از استفاده و سو استفاده از زمان خود)

مرزها همچنین می توانند در شرایط مختلفی وجود داشته باشند ، از جمله:

 • در محل کار در خانه هنگام دیدار با خانواده وقتی با دوستان بیرون هستید
 • هر زمان که در مورد تعامل با دیگران صحبت می کنید ، احتمالاً محدودیت های شخصی ای دارید که در آن شرایط احاطه دارد.

و در پایان لازم نیست مرزهای شخصی به دیگران گفته شوند. همه ما ناراحتی های خود را داریم، خواه شما در مورد آنها به دیگران بگویید یا نه ، مرزهای شخصی تعیین شده اند. با این وجود ، اگر ما ارتباط برقرار نکنیم ، احتمالاً مرزهای شخصی نقض می شوند. آن وقت است که ممکن است مشکلاتی پیش بیاید.

چرا تعیین مرز شخصی مهم است؟

همه ما مرزهای شخصی خود را داریم ، مرزهایی که احساس راحتی در زندگی و روابط خود با آن ها راحت تر است. مسئله این است که همه مرزهای یکسانی ندارند و اکثر مردم قادر به حدس زدن نیستند که مرزهای شخص دیگر چه مواردی هستند.

این امر به ویژه در مورد افرادی که ممکن است از هوش هیجانی (EQ) پایین تری برخوردار باشند ، صدق می کند. و اغلب ، آن ها افرادی هستند که از داشتن مرزهای شخصی که به طور واضح به آن ها منتقل می شود بیشترین سود را می برند.

تعیین مرزها به سادگی انتقال نیازهای شما برای تعامل سالم با شخص دیگر است. همیشه آسان نیست. هرکسی ممکن است مرزهای شما یا دلایل شما برای تعیین آن ها را دوست نداشته باشد یا آن ها را درک نکند. اما اگر این محدودیت ها را تعیین نکنید ، مطمئناً نمی توانید انتظار داشته باشید که رعایت شوند.

برای تعیین مرز شخصی غالباً شهامت و قدرت لازم است ، اما وقتی این کار را انجام می دهید ، می توانید از تعیین مرز شخصی خود احساس راحتی کنید. نیازهای شما اعلام شده است و اگر کسی بعد از آن ترجیح دهد مرزهای شما را نقض کند ، شما می توانید فاصله بیشتری بین خود و آن شخص ایجاد کنید.

هیچ کس حق ندارد از مرزهای شما عبور کند. (اما خوب است به خاطر داشته باشید که شما – به همین ترتیب – حق ندارید در مرز شخصی شخص دیگری قدم بگذارید.)

نکاتی برای تعیین مرزهای شخصی

مرزها مهم هستند ، اما ایجاد آن ها همیشه آسان نیست. مردم اغلب نمی دانند از کجا شروع کنند یا چگونه نیازهای خود را به دیگران منتقل کنند.

اگر به دنبال راهی برای تعیین مرز شخصی خود هستید ، ممکن است ایده خوبی باشد که ابتدا نوع مرز را تعیین کنید.

مرز عاطفی

مرزهای عاطفی معمولاً به چگونگی گفتگو و رفتار دیگران با ما مربوط می شود و این ها همیشه مواردی نیستند که فکر می کنیم پس از عبور از یک مرز تعیین کنیم. هر چند این کار اشکالی ندارد.فرض کنید شما با کسی درگیر شده اید ، و آن ها شما را نام نامهربان خطاب کرده اند. به محض آرام شدن هر دو ، بهترین راه برای تعیین مرز عاطفی با آن شخص این است.

مرز فیزیکی

فرض کنید شما با دست دادن راحت نیستید. گرچه این یک هنجار اجتماعی است ، دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است فرد از انجام آن راحت نباشد – به خصوص به دلیل همه گیری ویروس کرونا COVID-19. بهترین راه برای تعیین این مرز قبل از آن است که حتی به یک مسئله تبدیل شود. وقتی فرد جدیدی را ملاقات می کنید:

 • از چند متری دست تکان دهید.
 • لبخند بزنید و بگویید ، “من دست نمی دهم ، اما از دیدار شما بسیار خوشحالم.” نیازی به عذرخواهی یا توضیح دادن فراتر از آن ندارید.

همین تاکتیک گفتن چیزی قبل از عبور از مرز برای سایر مرزهای جسمی مانند آغوش نخواستن (یک مرز نسبتاً معمول) یا لمس شدن توسط شخصی که نمی شناسید کاربردی است.

به علاوه ، اگر کسی در فضای جسمی شماست ، به این جمله فکر کنید: ”وقتی مردم خیلی به من نزدیک می شوند ، احساس ناراحتی می کنم. آیا می توانید یک قدم به عقب برگردید؟ “

بخاطر بسپارید: مرزها سالم هستند و شما مجاز به تعیین مرز شخصی خود هستید.

تعیین مرز جنسی

هنگام شروع یک رابطه صمیمی جدید ، همیشه ایده خوبی است که ابتدا با شریک زندگی خود درباره مرزهای جنسی یکدیگر صحبت کنید.

این می تواند مکالمه ای باشد که شما با گفتن جملاتی مانند: “من مشتاقانه منتظر قدم بعدی در رابطه خود هستم ، اما می خواهم لحظه ای صحبت کنم”

از آنجا می توانید در یک موقعیت صمیمی با چیزهایی که در حال حاضر با آن ها راحت هستید یا نیستید ارتباط برقرار کنید.

تعیین مرز محل کار

بهترین راه برای تعیین مرزهای محل کار این است که ابتدا طرز رفتار حرفه ای خود را تنظیم کنید – این باید بیانگر رفتاری حرفه ای باشد که امیدوارید دیگران هنگام تعامل با شما داشته باشند.

تعیین مرزهای محل کار غالباً منتظر است تا قبل از پرداختن به وضعیت ، یک مرز تعیین کنید. به عنوان مثال ، اگر یکی از همکاران در جلسه ای با شما صحبت کرد ، می توانید بعد از آن به او نزدیک شوید و برای آن ها توضیح دهید که چرا این کار غیرقابل قبول است و آنچه در آینده از آن ها انتظار دارید را بیان کنید.

اگر یک همکار دارید که به طور معمول مرزهای کاری شما را نقض می کند ، از درگیر کردن قسمت منابع انسانی دریغ نکنید.

تعیین مرز شخصی وسایل

فرض کنید شما یک اقامتگاه دارید که یک دوست صمیمی می خواهد برای سفر با خانواده اش از شما قرض بگیرد. شما می توانید به آن ها اجازه دهید از آن استفاده کنند ، اما همچنین می خواهید مطمئن شوید که آن ها همانطور که شما از آن مراقبت می کنید ، مراقبت می کنند.

در این صورت ، ارائه کتبی مرزهای مراقبت از وسایل خود ، ارائه دستورالعمل هایی برای پاکسازی و مراقبت های عمومی ، کاملاً قابل قبول است. دستورالعمل هایی نوشته شده که در داخل اقامتگاه قرار می گیرند ، برای دوستانتان ساده تر است که به آن ها توجه کنند و همچنین به شما کمک می کنند تا مرزهایتان کاملاً واضح باشند.

تعیین مرزهای شخصی زمانی

مردم از نظر زمان در دو دسته قرار می گیرند: کسانی که دیر به همه چیز می رسند و کسانی که فکر می کنند اگر زود نرسید، دیر می شود. اگر جزو دسته دوم هستید ، احتمالاً احساس خواهید کرد که مرزهای شما اغلب توسط دسته اول نقض می شوند. این در واقع یک راه حل بسیار ساده است:

 • در ذهن خود تصمیم بگیرید که چه مدت مایلید بیش از زمان توافق شده برای جلسه صبر کنید.
 • در صورت عدم تحقق وقت ، اجازه ترک یا لغو وقت ملاقات را به خود بدهید.
 • اگر با شخصی روبرو هستید که همیشه تأخیر دارد ، این موضوع را زودتر از موعد با او در میان بگذارید و به او بگویید بعد از گذشت زمان مشخصی ، وی را ترک خواهید کرد. تصدیق کنید که شما دو شخصیت متفاوت دارید. شما در تلاش برای تغییر آن ها نیستید ، اما باید محدودیت زمانی را برای خود تعیین کنید زیرا دیگر توانایی پرداخت هزینه ندارید یا نمی خواهید بیشتر از این صبر کنید.

هم چنین بخوانید: مدیریت زمان چیست؟ چگونه مدیریت زمان داشته باشیم؟

سخن پایانی

گاهی اوقات ، هر چقدر هم که تلاش کرده باشید مرزهای خود را اعلام کنید ، ممکن است کسی به هر حال آن ها را بشکند. در این صورت ، بدانید که اجازه قطع ارتباط با آن شخص را دارید. هر کسی که به مرزهای شما احترام نگذارد در نهایت به شما احترام نمی گذارد. مطمئناً قبل از اینکه انتظار داشته باشید فرد دیگری آن را دنبال کند باید مرزهای خود را بشناسید. بنابراین حتما مرزهای شخصی خود را تعیین کنید. با توجه به تعاملاتی که باعث ناراحتی شما در گذشته شده است و همچنین چگونگی تعیین مرزها ممکن است به کار در قسمت های مختلف کمک کند. مهمترین نکته ای که باید بخاطر بسپارید این است که شما مجاز به تعیین این مرزها هستید و نیازی به احساس گناه در مورد آن ها نیست. وقتی ما برای راحتی دیگران نیازهای خود را نادیده بگیریم ، دنیا مکان بهتری نیست. افرادی که به شما اهمیت می دهند باید بدانند که برای احساس امنیت شما باید چه چیزهایی فراهم باشد، اما تا زمانی که خودتان ندانید و قادر به برقراری ارتباط با این نیازها نباشید ، آنها نمی توانند کمک کنند.

منبع: PSYCHOCENTRAL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *