تشخیص نوع پوست و نحوه مراقبت از آن

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

احتمالا شما در مورد انواع پوست های نرمال، چرب، خشک، ترکیبی یا حساس شنیده اید. اما نوع پوست شما کدام است؟ نوع پوست می تواند با گذشت زمان تغییر کند. به عنوان مثال، افراد جوان تر نسبت به افراد مسن بیشتر احتمال دارد که یک نوع پوست معمولی داشته باشند. تفاوت چیست؟ نوع پوست شما به مواردی از جمله: میزان آب در پوست شما بستگی دارد که بر خاصیت ارتجاعی، میزان چرب بودن، حساسیت و لطافت آن تأثیر می گذارد.

نوع پوست نرمال

پوست نرمال خیلی خشک و خیلی چرب نیست، عادی است. حساسیت شدیدی ندارد و منافذ پوست به سختی قابل مشاهده است.

نوع پوست

نوع پوست ترکیبی

پوست شما در بعضی از مناطق خشک یا طبیعی و در بعضی مناطق مانند منطقه T (بینی ، پیشانی و چانه) چرب است. بسیاری از افراد این نوع پوست را دارند. در مناطق مختلف ممکن است به مراقبت کمی متفاوت نیاز داشته باشد. پوست ترکیبی می تواند منافذی داشته باشد که بزرگتر از حد طبیعی هستند، زیرا بازتر هستند. جوش های سر سیاه و پوستی براق و هم از نشانه های این نوع پوست هستند.

هم چنین بخوانید: چگونه پوست زیبا و سالم داشته باشیم؟

نوع پوست خشک

منافذ پوست خشک تقریباً نامرئی هستند. تکه های قرمز پوست شما کشش کمتری دارند. خطوط قابل مشاهده تر هستند، پوست شما می تواند ترک بخورد، پوسته پوسته یا دچار خارش ، تحریک یا التهاب شود. اگر پوست شما خیلی خشک باشد، می تواند خشن و پوسته پوسته شود. به خصوص این امر در پشت دست ها، بازوها و پاها اتفاق می افتد. خشکی پوست ممکن است توسط ژن های شما ایجاد شود یا تغییرات پیری یا هورمونی یا اثرات آب و هوایی مانند باد ، خورشید یا سرما موجب ایجاد آن شوند. . گرمایش در محیط داخلی، حمام های طولانی و دوش های گرم هم در ایجاد پوست خشک بی تاثیر نیستند. مواد موجود در صابون ها، مواد آرایشی یا پاک کننده ها هم موجب خشک شدن پوست می شوند.

نوع پوست

درمان خشکی پوست

 • زمان دوش و استحمام را کوتاه تر کنید.
 • از صابون ها یا پاک کننده های ملایم استفاده کنید.
 • برای خشک کردن پوست خود پس از شست وشو پوست خود را مالش ندهید.
 • بعد از استحمام از یک مرطوب کننده غنی استفاده کنید. پمادها و کرم ها ممکن است بهتر از لوسیون های مربوط به خشکی پوست باشند. در صورت نیاز در طول روز دوباره استفاده کنید.
 • از مرطوب کننده استفاده کنید و نگذارید دمای داخل خانه خیلی گرم شود. هنگام استفاده از مواد تمیز کننده، حلال ها یا مواد شوینده خانگی از دستکش استفاده کنید.

نوع پوست چرب

نشانه پوست چرب منافذ پوستی بزرگ و پوست براق هستند. جوش های سرسیاه ، جوش ها یا لکه های دیگرهم از آثار پوست چرب هستند. بسته به زمان سال یا آب و هوا می تواند چربی پوست تغییر کند. مواردی که می توانند باعث ایجاد یا بدتر شدن پوست چرب شوند عبارتند از: بلوغ ، عدم تعادل هورمونی، استرس، گرما یا رطوبت زیاد.

مراقبت از پوست چرب

 • آن را بیش از دو بار در روز و بعد از اینکه زیاد عرق کردید بشویید.
 • از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید و اسکراب نکنید.
 • جوش ها را فشار ندهید زیرا با فشار دادن جوش ها زمان بهبود آن ها طولانی تر خواهد شد.
 • در محصولات مراقبت از پوست و مواد آرایشی به دنبال کلمه “noncomedogenic” باشید. این بدان معناست که منافذ پوستی را مسدود نمی کند.
نوع پوست

نوع پوست حساس

پوست حساس ممکن است به صورت زیر مشاهده شود: قرمزی، خارش، سوزش، خشکی. اگر پوست شما حساس است، سعی کنید دریابید که عوامل محرک آن چیست، با انجام این کار می توانید از آن ها جلوگیری کنید. دلایل زیادی وجود دارند، اما اغلب این حساسیت در پاسخ به محصولات خاص مراقبت از پوست است.

۶ اصل مراقبت از پوست

مهم نیست که شما چه نوع پوستی داشته باشید ، این نکات باعث می شود تا بهترین پوست را داشته باشید.

 • از کرم ضد آفتاب با طیف گسترده استفاده کنید که هر دو اشعه UVA و UVB را مسدود کند.
 • از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید و از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.
 • سیگار نکشید.
 • هر روز پوست خود را به آرامی اما کاملاً بشویید.
 • هرگز با آرایش نخوابید.

با مطالعه مطالبی که ذکر شد، به نظر شما نوع پوستتان کدام است؟ آیا از پوست خود به خوبی مراقبت می کنید؟

منبع: WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *