ترس از موفقیت چیست؟ چگونه با آن مقابله کنیم؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

ترس از موفقیت چیست؟ آیا می توان از موفقیت ترسید؟ چه عواملی باعث ترس و در نتیجه مانع از موفقیت ما می شوند؟

ترس از موفقیت شامل ترس از دستاورد است ، تا حدی که افراد تلاش خود را نابود می کنند. در حالی که موفقیت به طور کلی مطلوب تلقی می شود، اما دلایلی وجود دارد که باعث ترس مردم از انجام خیلی خوب کارها و ترس از موفقیت می شود.

مردم اغلب از خود موفقیت نمی ترسند، در عوض، ترس آن ها از عواقب بالقوه موفقیت است. از آن جا که انتظارات از موفقیت غالباً بر این عقیده استوار است که رسیدن به اهداف به معنای فداکاری یا تحمل ضرر و زیان است ، شاید تعجب آور نباشد که مردم ممکن است مراقب باشند که موفقیت در نهایت چه هزینه ای برای آن ها خواهد داشت.

	ترس از موفقیت چیست

ویژگی های ترس از موفقیت

تشخیص ترس از موفقیت همیشه آسان نیست. برخی از علائم فردی که ممکن است دچار این ترس شود شامل موارد زیر است:

 • نداشتن هدف: با داشتن انتظارات بسیار کم ، افراد اطمینان می یابند که هرگز پیشرفت واقعی را به سمت موفقیت انجام نمی دهند.
 • تسلیم شدن: در بسیاری از موارد مانند ترک سیگار، افراد موفقیت خود را درست زمانی که در شرف موفقیت هستند، از بین می برند.
 • به تعویق انداختن: به تعویق انداختن کارها تا آخرین لحظه ممکن، به معنای این است که افراد بهترین تلاش خود را انجام نمی دهند ، این امر می تواند به طور جدی شانس موفقیت آن ها را مختل کند.
 • خود ناتوان سازی: افرادی که از موفقیت می ترسند ممکن است موانعی را در مسیر خود قرار دهند که شانس موفقیت آن ها را کاهش می دهد. این رفتارها می تواند از اقدامات جزئی تخریب شخصی تا رفتارهای جدی خود تخریبی باشد.

مشاهده این موارد به عنوان اقداماتی که ناشی از ترس از موفقیت است ، دشوار است. در بسیاری از موارد ، این علائم ممکن است به دلیل تنبلی ، بی انگیزگی و نظم ضعیف ظاهر شوند. مهم نیست که این ترس چگونه بروز می کند بلکه نکته مهم این است که به طور جدی زندگی افراد را مختل می کند.

هم چنین بخوانید: چگونه وقت گذاشتن برای خود ، باعث موفقیت می شود؟

شناسایی ترس از موفقیت

شناسایی ترس از موفقیت

اگر شک دارید که ممکن است از موفقیت ترسیده باشید ، مواردی وجود دارد که می توانید به دنبال آن ها باشید. این موارد شامل:

 • ترس از اینکه اگر در کانون توجهات قرار بگیرید چه اتفاقی می افتد
 • اگر بخاطر موفقیت خود رو به جلو حرکت می کنید نگران نباشید افراد را پشت سر بگذارید
 • در نتیجه موفقیت خود احساس نگرانی از به دست آوردن مسئولیت های جدید دارید
 • نگران بودن از اینکه مسائل پیچیده تر از آن چیزی است که شما از عهده آن برمی آیید
 • ترس از اظهارنظرهای ناشناس یا نگرانی از تجربه سایر مشکلات اجتماعی
 • گاهی اوقات افراد از برخی از این نگرانی ها آگاه هستند ، اما ممکن است بسیاری از آن ها از بینش واقعی دلایل رفتارهای خود تخریب گرانه برخوردار نباشند. در موارد دیگر ، مشورت با یک درمانگر می تواند روش موثری برای یادگیری تشخیص برخی از رفتارهای مبتنی بر ترس باشد که مانع موفقیت شما می شود.

شناسایی ترس از موفقیت اغلب شامل بررسی الگوهای رفتاری در طول زمان است.

علل ترس از موفقیت

ترس از موفقیت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • سندرم ایمپوستر: بعضی اوقات افرادی که موفقیت را تجربه می کنند می ترسند که دستاوردهایشان شاسته نباشد یا به اندازه افراد دیگر در رشته خود خوب نباشند. افراد ممکن است ترس داشته باشند که نتوانند انتظارات را برآورده کنند یا اینکه دیگران متوجه شوند که آن ها برای چالش مناسب نیستند و نمی توانند موفقیت شوند.
 • سو تفسیر احساسات مرتبط با موفقیت: هیجان و اضطراب بسیاری از سیگنال های جسمی مشابه را دارند. به همین دلیل ، گاهی اوقات آسان است که احساس هیجان را به عنوان استرس یا اضطراب تفسیر کنیم. این موضوع می تواند باعث شود تا افراد از موقعیت هایی که باعث ایجاد چنین احساساتی می شوند ، اجتناب کنند.
 • ترس از واکنش شدید: گاهی اوقات افراد به دلیل پیامدهای بالقوه اجتماعی یا روابط پیش بینی شده ، از موفقیت می ترسند. محققان این پدیده را اجتناب از عکس العمل می نامند. در واقع افراد تمایل دارند که با هنجارهای مورد انتظار جامعه مطابقت داشته باشند زیرا از واکنش های اجتماعی یا اقتصادی می ترسند.
 • تجارب منفی: افرادی که در گذشته پس از انجام کار خوب نتیجه منفی گرفته اند مانند این که بخاطر “خودنمایی” خود را مورد تمسخر قرار می دهند یا به خاطر موفقیت متحمل سختی می شوند، نیز ممکن است در آینده از انجام کار خوب بترسند.
 • خودکارآمدی ضعیف: تحقیقات نشان داده است که افرادی که ترس از موفقیت دارند دارای خودکارآمدی پایینی هستند. خودکارآمدی به اعتقادات و توانایی فرد در رسیدن به اهداف خود اشاره دارد .
 • کمرویی یا اضطراب اجتماعی: افرادی که خجالتی یا مضطرب اجتماعی هستند ممکن است از موفقیت بترسند زیرا نمی خواهند در کانون توجه قرار بگیرند.

تأثیر ترس از موفقیت

تأثیر ترس از موفقیت

ترس از موفقیت می تواند تأثیر منفی جدی بر زندگی فرد بگذارد تاجایی که باعث می شود مانع از رسیدن به خواسته های خود در زندگی شوید عبارتند از:

رضایت از زندگی پایین: یک مطالعه نشان داد که این ترس رضایت از زندگی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد

دشواری در دستیابی به اهداف: تحقیقات همچنین نشان داد که ترس از موفقیت با مشکلات شروع و حفظ رفتارها ارتباط دارد . از آن جا که اولین قدم ها برای رسیدن به یک هدف بسیار دشوار است ، افرادی که از موفقیت می ترسند ممکن است برای شروع تلاش کنندو پس از آن انگیزه لازم برای اتمام آن ها را نداشته باشند.

کاهش عزت نفس: اگرچه موفقیت به طور معمول با عزت نفس قوی همراه است ، اما ممکن است در مورد کسانی که از موفقیت می ترسند ، این مورد صدق کند. این مساله ممکن است به ویژه برای افرادی که سندرم تحریک کننده را تجربه می کنند صادق باشد زیرا موفقیت خود را به مهارت ، دانش یا سخت کوشی خود نسبت نمی دهند .

انتظارات کم: محققان همچنین دریافته اند افرادی که ترس از موفقیت دارند در مقایسه با توانایی های خود اهداف علمی و شغلی پایینی را اتخاذ می کنند .

درمان ترس از موفقیت

خوشبختانه ، مراجعه به درمانگر می تواند یک درمان موثر برای ترس از موفقیت باشد. برخی از رویکردهایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:

 • روانکاوی درمانی: این نوع روان درمانی بر درک تأثیرات ناخودآگاه و تجربیات کودکی و چگونگی تأثیر آن ها در مشکلات فعلی فرد متمرکز است.
 • درمان شناختی-رفتاری (CBT): CBT به افراد کمک می کند تا یاد بگیرند چگونه تفکرات منفی خودکار را که به رفتارهای ناسازگار کمک می کنند ، شناسایی کنند. با درک این الگوهای تفکر منفی ، افراد می توانند بیاموزند که چگونه طرز تفکر مثبت تری ایجاد کنند که توانایی آنها در رسیدن به اهدافشان را مختل نکند.
 • در برخی موارد ، پزشک شما همچنین ممکن است داروهایی برای درمان بیماری های مرتبط مانند افسردگی یا اضطراب تجویز کند.

غلبه بر ترس از موفقیت

همچنین مواردی وجود دارد که می توانید به تنهایی برای مقابله و غلبه بر ترس از موفقیت انجام دهید که شامل تأمل در ماهیت و منبع ترس شما و یادگیری شناسایی رفتارهایی است که در نتیجه این ترس رخ می دهند.

هنگامی که درک بهتری از این الگوها پیدا کردید ، می توانید توجه خود را معطوف مقابله با این تمایلات خودتخریبی کنید.

غلبه بر ترس از موفقیت

استرس را مدیریت کنید

از آنجا که استرس می تواند در ترس شما نقش داشته باشد ، مهم است که به دنبال راه هایی برای آرامش و کنترل استرس و اضطراب خود باشید. تکنیک های مدیریت استرس مانند:

 • تنفس عمیق
 • ورزش
 • مراقبه
 • بصری سازی
 • شل شدن عضلانی پیشرونده

باورهای منفی را شناسایی کنید


یافتن راه هایی برای تنظیم مجدد افکار خود درباره موفقیت نیز می تواند یک استراتژی مقابله موثر باشد. توجه به برخی از باورهای منفی که ممکن است در پیرامون خود داشته باشید شروع کنید.

آیا موفقیت را با نتایج منفی مرتبط می دانید؟ آیا نگران این هستید که دیگران چه فکر می کنند؟ هنگامی که از این الگوهای تفکر منفی آگاهی بیشتری کسب کردید ، می توانید شروع به کار کنید تا الگوی های مثبت بیشتری را جایگزین آنها کنید.

تحمل ناراحتی را تمرین کنید

از آنجا که ترس از موفقیت می تواند منجر به رفتارهای اجتنابی شود ، یکی از راه های مقابله با این مهارت ها بهبود مهارت های تحمل پریشانی است. وقتی احساسات ناخوشایند یا ناخوشایندی را تجربه می کنید ، به تدریج یاد بگیرید که با آن احساسات کنار بیایید تا اینکه از آنها فرار کنید.

آنچه ممکن است متوجه شوید این است که با گذشت زمان مقابله با ترس و ناراحتی برای شما راحت تر می شود. همچنین ممکن است دریابید که منشأ اضطراب شما آنقدرها که فکر می کردید دشوار و ترسناک نبوده است.

ترس از موفقیت می تواند دستیابی اهداف را دشوار کند و می تواند برای عزت نفس و سلامتی کلی شما مضر باشد. خوشبختانه مواردی وجود دارد که می توانید برای غلبه بر این ترس انجام دهید. تقویت مهارت های مقابله ای می تواند کمک کند ، اما اگر ترس شما باعث پریشانی یا اختلال در عملکرد طبیعی شما می شود ، با یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید.

منبع: VERYWELLMIND

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *