تاثیر غم بر سلامتی بدن چیست؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تاثیر غم بر سلامتی بدن چیست؟ اندوه چه تاثیراتی بر جسم و روح انسان دارد؟ چه مشکلاتی با غمگین شدن به وجود می آیند؟

مشکلات خواب

غم و اندوه می تواند شما را از خواب منظمی که ذهن و بدنتان نیاز دارد باز دارد. ممکن است برای خوابیدن مشکل داشته باشید، یا ممکن است اغلب در شب از خواب بیدار شوید یا حتی بیش از حد بخوابید. عادات خوب خواب می تواند کمک کننده باشد. قبل از خواب با چیزی آرام مانند حمام، کتاب یا تمرینات تنفسی به آرامی آرام شوید و هر روز در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید.

خستگی

عوارض عاطفی غم و اندوه می تواند انرژی شما را تخلیه کند. برای حفظ قدرت خود، حتما به اندازه کافی غذا بخورید، حتی اگر تمایلی به آن ندارید. و ورزش — چیزی به سادگی یک پیاده روی کوتاه واقعا می تواند کمک کننده باشد. همچنین خوب است که با خانواده و دوستان در ارتباط باشید. و یک متخصص سلامت روان یا یک گروه حمایتی ممکن است بتواند به شما احساس ارتباط، همراه با ابزارهایی برای کمک به شما در گذر از اندوهتان بدهد.

هم چنین بخوانید: خستگی و افسردگی چه ارتباطی با هم دارند؟

تاثیر غم بر سلامتی بدن و سیستم ایمنی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد غم و اندوه می تواند بر توانایی بدن شما برای مبارزه با بیماری و عفونت تأثیر بگذارد، به خصوص اگر برای مدت طولانی ادامه داشته باشد. اگر در کنار آمدن با از دست دادن خود مشکل دارید، با پزشک یا یک متخصص سلامت روان صحبت کنید.

التهاب

این زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به چیزی که به عنوان یک تهدید می بیند پاسخ می دهد و باعث متورم شدن بافت های بدن شما می شود. می تواند در بیماری قلبی، آرتریت، دیابت، آسم و احتمالاً سرطان نقش داشته باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد غم و اندوه با التهاب مرتبط است، و برخی مطالعات نشان می‌دهند که هر چه غم شدیدتر باشد، التهاب جدی‌تر است.

ورزش و تغذیه صحیح می تواند به شما در مدیریت آن کمک کند.

اضطراب و تاثیر غم بر سلامتی

رویدادهایی که باعث غم و اندوه می شوند باعث می شوند احساس کنید کنترلی بر زندگی خود ندارید. ممکن است نگران آینده مالی یا تنها بودن یا احتمال از دست دادن شخص دیگری باشید. برخی نگرانی‌ها طبیعی است، اما اگر اضطراب شما بیش از چند ماه طول بکشد یا در مسیر زندگی عادی کاری یا خانگی شما قرار بگیرد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید.

هم چنین بخوانید: افسردگی خندان چیست؟ چگونه آن را درمان کنیم؟

کورتیزول

این هورمون گاهی اوقات “هورمون استرس” نامیده می شود و بدن شما ممکن است بیش از حد معمول آن را در ۶ ماه پس از از دست دادن یک عزیز در جریان خون شما آزاد کند. سطوح بالای کورتیزول در یک دوره طولانی می تواند احتمال بیماری قلبی یا فشار خون بالا را افزایش دهد.

 هضم غذا

غم و اندوه می تواند شما را به ترک خوردن طبق برنامه منظم یا پرخوری سوق دهد. و هورمون های استرس می توانند شما را حالت تهوع و یا معده و بقیه دستگاه گوارش شما را اذیت کنند.

ممکن است گرفتگی معده، اسهال، یبوست، زخم، و حتی سندرم روده تحریک پذیر داشته باشید. اگر مشکلات معده دارید که از بین نمی روند، پزشک می تواند به شما کمک کند تا راه هایی برای درمان آنها پیدا کنید.

درد ها و تاثیر غم بر سلامتی

غم و اندوه ممکن است شما را بیشتر در معرض درد مفاصل، کمردرد یا سردرد قرار دهد. بخشی از دلیل آن می تواند تنش عضلانی ناشی از هورمون های استرس باشد که بدن شما در پاسخ به غم و اندوه آزاد می کند. این باید با گذشت زمان بهتر شود، اما با پزشک خود در مورد نحوه مدیریت درد در صورتی که از بین نرفت صحبت کنید.

ضربان قلب

اندوه جدی می تواند نبض شما را تا ۶ ماه بالا نگه دارد. این سرعت سریع‌تر که می‌تواند ناشی از اضطراب یا ترشح کورتیزول باشد، ممکن است احتمال مشکلات قلبی شما را افزایش دهد. با پزشک خود در مورد افزودن یا تغییر داروهای خود صحبت کنید، به خصوص اگر قبلاً مشکلات قلبی دارید.

سندرم قلب شکسته

از دست دادن ناگهانی همسر یا یکی از عزیزان می تواند باعث تکان شدید احساسات و تحریک هورمون هایی شود که منجر به درد شدید قفسه سینه و مشکلات تنفسی می شود. قلب شما ممکن است برای مدتی خون را به خوبی پمپاژ نکند. ممکن است شبیه حمله قلبی باشد، اما معمولاً به قلب شما آسیب نمی رساند یا شریان های شما را مسدود نمی کند.

بیشتر افراد در عرض چند روز یا چند هفته بهتر می شوند.

خطر حمله قلبی

در اولین روز غم و اندوه از دست دادن یکی از نزدیکان، احتمال حمله قلبی شما بیشتر از حد طبیعی است.

حملات در طول هفته اول کاهش می یابند، اما شانس شما ممکن است در ماه اول بالاتر از حد معمول باقی بماند. سعی کنید به اندازه کافی بخوابید و مراقب علائم حمله قلبی مانند درد قفسه سینه و معده، عرق سرد، حالت تهوع و سرگیجه باشید.

منبع: WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *