تاثیرات استرس بر روح و جسم

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

همه ی ما کم و بیش، تاثیرات استرس را تجربه کرده ایم. استرس داشتن سخت است، به ویژه زمانی که شدید باشد.استرس بر روی همه ی فعالیت های بدنمان تاثیر می گذارد مانند گوارش، سیستم ایمنی بدن، قدرت ادراک و حالت روحی ما. به بیان ساده، استرس، پاسخ بدن شما به تغییراتی در محیطتان است که نا امن تلقی می شوند.

هر فردی استرس را تجربه می کند اما همه ی افراد به یک شکل با آن برخورد نمی کنند. خبر خوب این است که شما توانایی مدیریت موثر استرس خود را دارید تا دیگر زندگی شما با هر چالشی که با آن مواجه می شوید، تیره و تار نشود.

تاثیرات استرس

قبل از اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، باید بدانید که ارتباط ذهن و جسم به چه شکل است.

هم چنین بخوانید: ۸ راهکار کاهش استرس و مدیریت آن

ارتباط ذهن و جسم و تاثیرات استرس

علی رغم اعتقاد خیلی از افراد، ذهن و جسم، دو چیز مجزا نیستند. شرایط فیزیکی بدنتان بر احساساتتان تاثیر می گذارد و برعکس آن نیز صادق است. همانطور که تصورش را می کنید، هرگاه ناهماهنگی در بدنتان باشد، ناهماهنگی در ذهنتان نیز به وجود خواهد آمد که در نتیجه، بر سطح استرس شما نیز تاثیر گذار خواهد بود.

مطالعات نشان می دهد که انرژی کلمات و افکار، می تواند باعث تغییر در ساختار DNA شما شود که در نهایت تبدیل به اجزای تشکیل دهنده ی بدنتان خواهند شد!

آیا برایتان پیش آمده که هنگامی که از موضوعی مضطرب هستید، احساس حالت تهوع کنید؟ اگر اینطور است، شما ارتباط ذهن و جسم را به طور کامل تجربه کرده اید.

تاثیرات استرس

دفعه ی بعدی که خواستید کلماتی منفی را به زبان بیاورید، به یاد آورید که تفکراتتان، عملکرد جسمتان را هم تعیین می کنند. احساسات منفی باعث اثرات منفی بر جسم شما می شود. به حرف هایی که موقع صحبت کردن می زنید، دقت داشته باشید چون بدنتان همیشه در حال گوش دادن به حرف های شماست. هر چیزی که فکرش را کنید، به همان تبدیل می شوید!

هم چنین بخوانید: تفاوت استرس، ترس و اضطراب چیست؟

تاثیرات استرس بر ذهن و جسم

زندگی مانند یک ترن هوایی است به این معنا که تاثیرات استرس ، مسئله ای غیرقابل اجتناب است. شما نمی توانید از آن فرار کنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که اقداامات پیشگیرانه ای را در نظر بگیرید تا اطمینان پیدا کنید که استرس در بلندمدت باعث اثرات مخرب شدیدی بر ذهن و جسمتان نشود. در ادامه، ۳ اثر کمتر شناخته شده ی استرس را با شما به اشتراک می گذاریم.

۱. تضعیف سیستم ایمنی بدن

سلامتی، ارزشمندترین دارایی شماست. بدون داشتن سلامتی، شما هیچ چیز ندارید. اگر سیستم ایمنی قوی نداشته باشید، بدن شما نخواهد توانست که به خوبی با بیماری ها و ویروس ها مقابله کند.

هم چنین بخوانید: معرفی ۵ روش سریع کاهش استرس!!

ویروس کرونا به ما نشان داد که تقویت سیستم ایمنی چقدر مهم است. اگر می خواهید سیستم ایمنی قوی داشته باشید، خواب شبتان را تنظیم کنید، به طور منظم تمرین کنید، غذای سالم مصرف کنید، از مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی استفاده کنید و همچنین، تمریناتی برای آرامشتان انجام دهید. با انجام این اعمال، خواهید توانست سیستم ایمنی خود را در جهت دفاع از خود به بکار بگیرید.

استرس

۲. مشکلات روده

همبستگی زیادی بین سلامت گوارش و استرس وجود دارد. روده و مغز، به طور دائم در حال ارسال پیام و ارتباط با یکدیگر هستند.

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که بعد از شنیدن خبرهای بد، احساس دلپیچه کنید؟ یا اینکه هنگامی که عصبی هستید احساس دل درد شدید کنید؟ همه ی این ها به یک دلیل اتفاق می افتد.

روده ای که در تعادل مناسب نباشد، می تواند پیام های اشتباهی را به مغز ارسال کند. همانطور که مغزی که در تعادل نباشد هم می تواند پیام های نابجایی را برای روده بفرستد. بنابراین، این امکان وجود دارد که شکم شما بر اثر اضطراب، استرس و یا افسردگی، درد بگیرد.

بنابراین دفعه ی بعدی که احساس کردید بی دلیل دچار شکم درد شدید، سطح بالای استرس شما ممکن است عامل آن باشد. از غذاهایی که می توانند باعث تحریک شکمتان شوند و اثرات استرس را شدیدتر کنند، اجتناب کنید. موادی مانند شکر تصفیه شده و غذاهای سرخ کرده. همچنین پیشنهاد می کنیم از خوراکی های پروبیوتیک که باکتری های مفید روده تان را افزایش می دهند، بیشتر استفاده کنید .

تاثیرات استرس

در نهایت، شما را تشویق می کنیم که تمرینات روزانه یوگا به سبک کندالینی را در برنامه ی روزانه ی خود قرار دهید. یوگای کندالینی، روشی عالی برای بهبود جریان انرژی در بدن است. تمرینات خاصی در کندالینی وجود دارد که باعث سلامت روده می شود مانند تمرین نفس آتشین، تمرین کشش، و سات کریا.

۳. افسردگی

استرس، پاسخ طبیعی بدن به تجربه های مثبت و منفی زندگی است. گرچه اگر شما نتوانید با آن کنار بیایید، در بلندمدت خودتان را در معرض ریسک افزایش سطح استرس قرار خواهید داد. استرس دائم و شدید، می تواند باعث افزایش بیش از حد هورمون هایی مانند کورتیزول و کاهش سرتونین و فرستنده های عصبی مغز شود که شامل دوپامین نیز می شود.

هنگامی که سطوح بالایی از استرس را تجربه می کنید، بیشتر امکان دارد که حال و روز خوشی نداشته باشید و تاثیرات استرس را احساس کنید. متاسفانه، حال بد، همچنین می تواند باعث خواهد شد که تمایلی به فعالیت هایی سالم مانند ورزش و تغذیه ی سالم نداشته باشید. و در نتیجه، حال کلی جسمی و روحیتان، بدتر هم خواهد شد.

هم چنین بخوانید: ۲۰ راهکار درمان افسردگی و رهایی از آن

اثر مارپیچ سمی، باعث می شود بسیاری از افراد، تجربه ی نشانه هایی از افسردگی، خستگی، اضظراب، از دست دادن اشتها و یا در موارد شدید، تفکرات خودکشی داشته باشند.

ویروس کرونا بسیاری از افراد را در معرض خطر افسردگی قرار داده است. با همه ی اتفاقاتی که در جهان در حال رخ دادن است، مردم بیشتر مستعد داشتن احساساتی همانند نا امیدی و تنهایی هستند که می توانند مقدمه ای برای افتادن در دام افسردگی باشد.

تاثیرات استرس و افسردگی

یکی از بهترین روش هایی که می توانید برای جلوگیری از افتادن در مارپیچ غم، به کار بگیرید، این است که از افراد حرفه ای کمک بگیرید. یک روانشناس و یا مربی خوب، می تواند باعث هدایت شما در زمان های سخت زندگی شود و به شما راهکارهایی برای کاهش اضظراب و استرس پیشنهاد کند.

در ادامه، می توانید تمریناتی بر مبنای خودآگاهی ذهنی را در برنامه ی روزانه ی خود قرار دهید و هیچ موقع انجام آن را ترک نکنید. خودآگاهی ذهنی می تواند به صورت مراقبه، یوگا، رقص، تای چی و یا تمرینات تنفسی باشد.

تمرین خودآگاهی می تواند باعث برنامه ریزی دوباره ی تفکرات منفی شما و همچنین ارزیابی مجدد شما از تجربیات دشوار، در شرایطی که ذهنی آرام تر دارید بشود.

به استرس اجازه ندهید که زندگی شما را در دستانش بگیرد

شما دو انتخاب در پیش رویتان دارید. یا اجازه دهید که عوامل استرس زا، نَفَس زندگی و حال خوبتان را بِبُرَند و یا می توانید زخم هایتان را تبدیل به هوشیاری کنید و داستان جدیدی برای زندگی خود بنویسید!

اگر ترسیده اید، طبیعی است. شما یک انسان هستید. به خود اجازه دهید که هرچیزی را تمام و کمال احساس کنید. اما خودتان را در شرایطی آشفته قرار ندهید. نفسی عمیق بکشید و باور داشته باشید که قدرت شما از هر مشکلی بیشتر است.

به نظر شما تاثیرات استرس چه موارد دیگری می توانند باشند؟ شما برای مقابله با استرس چه کاری انجام می دهید؟

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *