تاب آوری چیست؟ افراد تاب آور چه خصوصیاتی دارند؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اتفاقی نیست که برخی افراد خوشحال تر و موفق تر از دیگرانند. چه کارهایی می کنند که باعث تفاوتشان با دیگران می شود؟ آن ها، تاب آوری و قوی بودن را اولویت خود قرار می دهند.

طرز فکر برنده

مایکل سولیوان، رئیس سابق موسسه کاترپیلار، با یک نوع نادر از کوتاهی قد متولد شد که باعث به وجود آمدن چالش های بسیاری در زندگی روزمره اش شد. او مثالی عالی برای یک رئیس شرکت تاب آور است. یک بار به من گفت:”اگر فردی در را برای شما باز نگه دارد، رفتار زیبایی انجام داده اما برای من، یک امر ضروری است تا بتوانم وارد ساختمان هایی شوم که درب اتوماتیک ندارند. نیاز دارم درخواست کمک زیادی کنم و وقتی توانستم خودم را با این واقعیت وفق دهم، دنیا هم حمایت عظیمی از من کرد. وقتی با مشکلات رو به رو می شدم، دیدگاهم را تغییر می دادم و به عنوان مزیت به آن ها نگاه می کردم. حال این را فلسفه ی نگاه به بالا می نامم و این روش زندگی هر روزه ی من است.”

میشل، آن قدر درگیر پیدا کردن مزیت های هر چیز است که این امر باعث پنهان شدن کمی و کاستی هایش می شود. او یک زنی است که به چالش کشیده شده و زندگی غنی را تجربه می کند و همه ی این ها فقط بخاطر طرز دیدگاهش است. افراد کمی از ما، مشکلاتی مانند میشل را تجربه می کنیم اما هنوز به سختی می توانیم از پس مشکلاتمان بربیاییم. دیدگاه میشل را با دیدگاه رالف مقایسه کنید که در زمان پرداخت مالیات، به سرعت وارد اداره شد و کوله پشتی اش را به روی مبل انداخت و زمین و زمان را نفرین کرد. وقتی  از او پرسیدم که مشکل چیست، او ناله کرد و گفت که باید نیم میلیون دلار به عنوان مالیات پرداخت کند. وقتی از او پرسیدم که سالی چقدر در می آورد، به طور ناخواسته شروع به غر زدن کرد که: “پنج یا شش میلیون دلار.” رالف آن قدر درگیر فکر کردن به چیزهایی که از دست می داد بود که باعث پنهان ماندن داشته هایش می شد. مرد پولداری که زندگی فقیری داشت.

برخی افراد با عزمی قوی به دنیا می آیند، کمتر تحت تاثیر عوامل استرس زا قرار می گیرند و نسبت به تغییر، مقاوم تر هستند. اما بعضی افراد نسبت به فشارهای روزمره، آسیب پذیر تر هستند. اما بدون در نظر گرفتن این که شما جزو کدام یک از این دو گرواه هستید، می توانید یک طرز فکر برنده برای خود بسازید که  به قول کارل وک از استنفورد، به آن، دیدگاه ترقی نیز می گویند – باور بر این که شکست اتفاق می افتد و این ویژه ی شما نیست.

اگر دیدگاه ترقی داشته باشید، موفقیت و شکست را باهم و به عنوانن دوستانی جدانشدنی قبول می کنید – مانند دستکش و دست، شیر و بیسکوییت، دو روی یک سکه و دوقلوها و نه به عنوان دشمن همدیگر.

طبیعی است که اجتناب از شکست، به اجتناب از موفقیت تبدیل خواهد شد. برای بدست آوردن چیزی که می خواهید، بدانید که باید چیزهایی که نمی خواهید را هم بپذیرید. به جای تسلیم شدن، به موانع، شکسته ها و ناامیدی ها، خوش آمد بگویید. مهم نیست که چقدر دردناک، ناامید کننده، بزرگ و یا کوچک هستند، به هرحال فرصت هایی برای رشد و یادگیری هستند و نه شکست.

هم چنین بخوانید: احساس ارزشمندی چیست، چگونه آن را تقویت کنیم؟

شکست را هنگامی که که ناامیدی پس از یک شکست، مهلت تحویلی که به آن نمی رسید، یک سرزنش خشن از رئیستان، از دست دادن یک فرصت ترقی، و یا غر زدن های خودتان راجع به نداشتن اعتماد به نفس را تجربه می کنید، به عنوان مربی شخصی خود در نظر بگیرید. به خود می قبولانید که می خواهید تسلیم شوید اما واقعاً نمی خواهید جا بزنید. فقط قابل درک است که می خواهید درد و ناامیدی شما تمام شود. زمانی که شاید تسلیم شدن آخرین گزینه به نظر برسد اما واقعاً این طور نیست. شاید حتی اصلا شکست نخورده اید. ممکن است وقتی که به اندازه انتظاراتتان نتیجه نمی گیرید، کارها به آن شکلی که برنامه ریزی کرده اید پیش نمی روند و یا در طول مسیری هستید که برای موفقیت باید طی کنید، آن را شکست بنامید.

شکست باعث شکستن قلب و روحتان می شود اما وقتی ویژگی های زیر را داشته باشید، می تواند انگیزه شما برای ادامه ی مسیر باشد:

تاب آوری و۱۰ عادت افراد تاب آور

۱. قوی باشید و انتظار پس زده شدن و شکست را داشته باشید. خودتان را از قبل برای مواجهه با شکست هایی که خیلی از افراد خوشبخت دیگر نیز تجربه کردند، آماده کنید.

۲. راحت طلبی را رها کنید و بر مسیر دردهایی که باعث ترقی شما می شوند، قدم بگذارید. به فراتر رفتن از مرز احساساتتان تمایل داشته باشید تا بتوانید به خوبی آماده ی مواجهه با موانعی که در مسیرتان خواهید داشت، باشید.

۳. لذت های زودگذر را بیخیال شوید تا بتوانید اهداف بلندمدتتان را به دست بیاورید.

۴. مقاومت در برابر شکست را در خود پرورش بدهید. به خودتان همانند یک کش لاستیکی نگاه کنید که قبل از پرتاب شدن، خم می شود و کش می آید.

۵. به تجربه های قبلی مراجعه کنید. راجع به موانعی که در مسیر پیشرفتتان رد کرده اید، فکر کنید. به درس ها و توانایی هایی که یاد گرفته اید توجه کنید و کارهایی که باعث قوی تر شدن شما در طی شکست های گذشته شده اند را جایی بنویسید و مرور کنید.

۶. شک هایی که باعث اذیت شدن شما در کارتان و یا عاجز ماندنتان از پیشرفت شده اند را شناسایی کنید. به جای فرار از آن ها، مهارشان کنید و به مهارت های کاربردی تبدیلشان کنید تا دیگر باعث عجز شما نشوند.

۷. از ترن هوایی دوری کنید! پستی ها و بلندی های زندگی تان را با رسیدن به هردوی آن ها به طور مساوی، مدیریت کنید. از بلندی ها و پیشرفت های زندگی خوشحال باشید اما آن ها را بیش از شکست هایتان جدی نگیرید و همچنین شکست هایتان را از موفقیت هایتان بزرگ تر نکنید.

۸. از گفتن اینکه این چه وضعیه دوری کنید. این رفتار فقط دردهایتان را بیشتر می کند. وقتی شکست می خورید، حوله ای که می خواهید پرت کنید را بردارید و برای خشک کردن عرق صورتتان استفاده کنید و سپس از خود بپرسید که چه چیزی می توانید یاد بگیرید که به رشد شما کمک کند.

۹. خودگویی مثبت و خوشبینی را تمرین کنید. از جملات منفی و عیب جویی دوری کنید.  به جای سرزنش خودتان به خاطر شکست ها، به خودتان تاییدیه های مثبت بدهید و خودتان را  تشویق کنید که دوباره به مسیر برگردید.

۱۰. وقتی افتادید، خودتان را بلند کنید. بعد از یک شکست و یا شرایط ناامیدکننده، وقتی به خودتان دلداری دهید، انگیزه تان سریع تر برمی گردد. به جای خودزنی در مواقع شکست، طرف خودتان را بگیرید، برای خودتان آرزوی بهبودی کنید و طرفدار اول خودتان در مسیر پیشرفت به سوی اهدافتان باشید.

هم چنین بخوانید: ۱۲ روش افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

چگونه تاب آوری خود را حفظ کنید

وقتی این رفتارها را بدست آوردید، بقیه اش با خودتان است. شروع به پذیرفتن شکست به عنوان یک اصل اساسی در مسیر موفقیت می پذیرید، به خودتان فضای اشتباهات ضروری بیشتری می دهید تا به جایی که می خواهید برسید. هرچقدر بیشتر شکست را بپذیرید، فرصت های بیشتری برای پذیرفتن موفقیت دارید تا دوباره به جایی بالاتر از جایی که شکست خوردید برسید. و هربار شکست خوردید، به جای تسلیم شدن، شما کاری می کنید که هر فرد تاب آور دیگر انجام داده: حوله ای که می خواهید پرت کنید را می گیرید و با آن، عرق جاری شده بر روی ابروانتان را پاک می کنید  و طرح حرکت بعدیتان را می چینید.

منبع: PSYCHOLOGYTODAY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *