بولت ژورنال چیست؟ چگونه با آن برنامه ریزی کنیم؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

بولت ژورنال ترکیبی از برنامه ریزی روزانه، لیستی برای انجام کارها و خاطرات روزمره است. بولت ژورنال شبیه به سیستم ژورنالی ساخته شده توسط طراح نیویورکی رایدر کارول می ­باشد. او این شیوه  برنامه ریزی ژورنالی را به عنوان متدی برای “کمک به شما برای پیگیری گذشته ، سازماندهی حال و برنامه ریزی برای آینده” توصیف می­کند.

بنابراین  چه چیزی سبب شده مجلات بولت تا این حد جالب باشند؟ این نوع مجله شخصی ، افراد را قادر می ­سازد دستاوردها، اهداف، افکار، انگیزه ها و اندیشه ­های خود را به طریقی منظم و خلاقانه ثبت کنند. کاربران می­توانند پیشرفت های روزانه، هفتگی و ماهیانه خود را برای تحقق اهدافشان در این مجله به ثبت برسانند. این روش یک سیستم موثر برای تغییر عادتها و رسیدن به اهداف و به نوعی ایجاد تغییر در زندگی است.

بولت ژورنال

چگونه در بولت ژورنال برنامه ریزی کنیم ؟

سیستم بولت ژورنال کاملا پیچیده است. هر جزء از این مجله به یک مجموعه مدول تقسیم می­شود:

  • یک گزارش آینده که در آن شما برنامه ­ها و انگیزه های خود را برای آینده ثبت می ­کنید.
  • یک تقویم ماهیانه که به شما در پیگیری اهداف کوتاه مدت تر ، کارهایی که باید انجام دهید و سررسیدها کمک می­ کند.
  • یک گزارش روزانه برای پیگیری وظائف روزمره و قرارملاقات ها و سررسیدهای فوری

بعلاوه، ابتدای این مجله شامل یک فهرست کامل است که به شما در پیگیری سریع آنچه در مجله دارید کمک می­کند و می توانید جای آنها را به سرعت پیدا کنید. این فهرست معمولا بسیار پیچیده بوده و در آن از علائم و یادداشت هایی برای سازماندهی روزانه استفاده می­شود.

این سیستم همچنین بر علائم بولت مختلف تکیه دارد که به شما در یافتن آنچه در صفحه روزانه دارید کمک می­کند. یک یادداشت ( هر نوع واقعیت و یا مشاهده) دارای یک خط تیره خواهد بود.یک کار یا وظیفه (مانند خرید شیر از سوپرمارکت) یک یادداشت با یک نقطه خواهد بود. یک مناسبت (مانند جشن تولد امشب) با یک دایره باز مشخص می­شود.

آیا بولت ژورنال برای شما مناسب است؟

چنین سیستمی برای کسانی جالب است که از این ساختار و سازماندهی لذت میبرند و بهره مند میشوند. اما پیچیدگی آن ممکن است ترسناک باشد و موجب شود که اشخاص به احتمال کمتری از این سیستم به طور واقعی استفاده کنند.

یک نکته جالب در مورد روش بولت ژورنال این است که بسیار سازگارپذیر است یعنی شما می ­توانید مجله را برای خود شخصی سازی کنید تا نیازهای خاص شما را رفع کند و بنا به دلخواه خود آن را ساده یا سخت سازید.

شاید شما بخواهید بر اهدافی در رابطه با سلامتی و تناسب اندام متمرکز شوید برای مثال کاهش وزن و یا ورزش سخت. . یا شاید بخواهید حالتهای روزانه خود را پیگیری کنید تا الگوهایی داشته باشید که بر رفتارهای شما تاثیر بگذارد.

حتی ممکن است شما بر اهدافی در رابطه با تحصیل، ورزش، شغل و یا پیشرفت های شخصی متمرکز شوید.

دلایل آزمایش این شیوه   

بنابراین چرا میخواهید از شیوه بولت ژورنال استفاده کنید درحالی که روشهای بسیار دیگری برای برنامه ­ریزی وجود دارد و ابزارهای ژورنالی دیگری خارج از این روش موجود است که بسیاری از آنها دارای تکنولوژی بالاتری اند؟

واقعیت این است که هیچ روش واحدی برای همه موثر نخواهد بود، اما بولت ژورنال برخی مزیتهای روانشناسی کلیدی را داراست که ارزش توجه را دارد.

مهارت یافتن دراین روش وقت گیر است اما در بلند مدت سبب صرفه جویی در وقت شما خواهد

شد

اولین نکته­ای که باید بدان توجه کنید این است که هر نوع ابزار بعدی در این روش به طریقی سودمند خواهد بود. توجه یک منبع محدود است. اگر شما از پیگیریهای ذهنی مشاور املاک که با ارزش است برای انجام وظائف روزانه استفاده میکنید، احتمالا کمتر از این منابع برای انجام وظائف دیگر استفاده خواهید کرد.

خارج ساختن اطلاعات از ذهن خود و پیگیری آنها در جایی دیگر به طریقی منظم به شما کمک می­کند که آن پیگیریها را انجام دهید در حالی فکر شما را برای تمرکز بر چیزهای مهمترآزاد می­سازد.

بولت ژورنال اغلب از ابزارهای سازماندهی دیگر سریعتر و آسانتر است

در حالی که این سیستم برای یک فرد مبتدی ممکن است بسیار پیچیده به نظر آید اما کاربران با تجربه تر این ژورنال میگویند که وقتی بر آن مسلط شوید بسیار ساده خواهد بود. و اگر در حال حاضر برای منظم بودن با ابزارهای مختلف بسیاری همچون تقویم و برنامه ریزها کار می­ کنید، یک بولت ژورنال در واقع بسیار ساده ­تر از آنها خواهد بود.

همچنین سیستم بولت ژورنال به ترکیب چندین ابزار سازماندهی مختلف و تبدیل آنها به یک منبع کمک می­کند که کاربردی آسان دارد .به جای آنکه میز خود را از دفترچه های یادداشت رنگارنگ پر کنید ، قرارملاقات های خود را در تقویم های آنلاین پیگیری کنید و بخش یادآوری تلفن همراه خود را تنظیم کنید که همگی اینها به صورت یک تور هماهنگ شده ترکیب می شوند.

هر بار که شما به بولت ژورنال خود نگاه می کنید تا برای مثال یادآوری های روزانه و یا لیست خرید خود را ببینید، این احتمال نیز وجود دارد که نگاهی بر یادآوری های اهداف بلند مدت تر خود بیاندازید.

مزایای بصری

فرمت بولت ژورنال به شما این امکان را می­دهد که براحتی همه چیز را در فرمتی منظم و تصویری مشاهده کنید. این مجلات برای شما یک جنبه­ی خلاقیتی نیز خواهند داشت. علامت گذاری ها، طرح ­ها ، یادداشت های کد گذاری شده با رنگهای مختلف ، نقشه های ذهنی و دیگر فعالیت های هم فکری را می ­توانید در کنار هم وارد مجله شخصی خود سازید.

علامت گذاری ها را با بیشتر از یک روش می توانید در مجله خود نشان دهید و این کار حافظه شما را تقویت می­سازد. در یک تحقیق ، محققان متوجه شدند که ترسیم موارد در یک لیست در مقایسه با نوشتن آنها،  به یاد سپردن آن موارد را آسانتر می ­سازد.

نوشتن موارد مزایای بسیاری دارد

غالبا نوشتن موارد به تنهایی خود می ­تواند آنها را قابل مدیریت تر سازد.یکی از مزایای اصلی نوشتن این است که لازم نیست برنامه ها را در حافظه خود بسپارید بلکه آنها را بر روی کاغذ در اختیار خواهید داشت. این فرآیند خارج ساختن اطلاعات از ذهن خود و آوردن آنها بر روی کاغذ اهداف را عینی تر و قابل اجراتر می­سازد. همچنین پیگیری کارهایی که باید آنهارا انجام دهید با ترس کمتری همراه خواهد بود.

بخاطر سپردن لیست پروژه هایی که باید اجرا شوند استرس زا خواهد بود اما فهرست کردن همگی آنها بر روی کاغذ به شما امکان اجرای گام به گام این فرآیند را خواهد بخشید که پیگیری سریع آن آسانتر خواهد بود.

پیگیری موارد به صورت تصویری برقراری ارتباط بین رفتارها و احساسات را آسانتر می­سازد. این روش به ویژه در مواردی مفید است که بخواهید اهداف مربوط به سلامتی خود را پیگیری کنید مانند کاهش وزن و یا ترک سیگار.هنگامی که میتوانید احساسات، شرایط و یا محیطهای گوناگون خاصی را ببینید، که به احتمال بسیار به مشکلاتی منجر خواهند شد، میتوانید از عوامل محرک این مشکلات در آینده اجتناب کنید.

ثابت شده که نوشتن موارد و کارها مزایای روانشناسی نیز در بر دارد از جمله تقویت حافظه ، بالابردن سطح یادگیری و کاهش آشفتگی فکری.

پیگیری پیشرفت ها و دستاوردهای خود، احساس موفقیت را به همراه می آورد

برخی اشخاص استفاده از لیستهای استاندارد برای انجام کارها را بسیار انگیزه بخش می­دانند. داشتن اهدافی که به روشنی تعریف شده اند و می توانید آنها را یکی یکی  چک کنید خود برای برخی اشخاص انگیزه بخش است. با این حال برخی نیز این لیستها را کاری بیهوده میدانند. برخی مردم به جای تمرکز بر آنچه که انجام داده­اند بر آنچه که هنوز ناتمام است متمرکز میشوند. و یا شاید غرق برخی کارها در لیست خود شوند که  در ابتدا غیرممکن به نظر میرسند.

بدلیل ماهیت بسیار شخصی بولت ژورنال ، میتوانید آن روشی را برای پیگیری انتخاب کنید که برای شما موثر باشد. اگر لیست کارهایی را که باید انجام شوند به شما انگیزه می­دهد پس باید با هر روشی آنها را در مجله خود وارد کنید. اگر این لیست برای شما انگیزه بخش نیست از لیست کارهای انجام شده استفاده کنید تا به آنچه که تحقق یافته توجه کنید. این لیست ها با بیهودگی کمتری همراهند و احساس موفقیت را بوجود می­آورند.

ژورنال سازی به ابراز وجود کمک می­ کند

نوشتن مواردی که شما را به دردسر می­اندازند روش خوبی برای خارج سازی موارد از سیستم است. اما مهم است که بین افکاری که باید دور شوند و افکار اضافه خطی کشیده شود . یک بخش از مجله خود را برای موارد اضافی و بلا استفاده اختصاص دهید که روشی خوب برای رها ساختن خویش از مواردی است که برای شما وسواس ایجاد میکنند و سبب ناراحتی شما میشوند.

چگونه یک بولت ژورنال درست کنیم؟

تنها چیزی که برای این کار لازم دارید یک دفترچه خالی یا یک مجله و یک قلم است.

شما میتوانید هر آنچه را که میخواهید برای این لیست طبق میل خود اضافه کنید. مجله­ی خالی ، کتابچه و دفترچه یادداشت کاربرد خواهد داشت. شاید بخواهید فقط از یک دفترچه استفاده کنید که کاغذهای آن خط دار باشد و یا یک مجله با کیفیت با صفحات سنگین خریداری کنید که برای نوشته­ها، طرحها و علائم و یا هر چیز دیگری که میخواهید در مجله تان باشد، کافی باشد.

همچنین ممکن است بخواهید از خودکارهایی با کیفیت بالا و استمپهای تزئینی ، چسب واشی ، ماژیک و برچسبهایی استفاده کنید که کاربرد تزئینی، منظم سازی و بت دسته بندی را داشته باشند و صفحات مجله طبق نظر شخص شما باشد. با این حال قبل از اینکه مطمئن بشوید این نوع مجله سازی برای شما موثر خواهد بود یا نه، هزینه­ی بالایی را برای آن صرف نکنید. 

در بولت ژورنال چه بنویسیم

مواردی که باید در مجله شما باشند در واقع به شما بستگی خواهد داشت. برخی مدولهایی که ممکن است شما برای مجله خود در نظر بگیرید شامل این موارد می­شود:

  • یک فهرست: این صفحه شامل جدول عناوین است و باید لیستی از عناوین صفحات و شماره انها برای هر صفحه باشد تا بتوانید بعدا آن را پیدا کنید
  • یک گزارش تصویری که برای فهرست کردن اهداف بلند مدت خود لازم دارید از اهداف کوچک گرفته تا بزرگترین رویاها.
  • یک گزارش ماهیانه: یک تقویم ماهیانه که بتوانید سررسیدها، مناسبتها و یادآوریهای مهم را در آن فهرست کنید 
  • یک گزارش روزانه: فهرست روزانه و یادآوریها
  • لیست ها و کلکسیون ها: صفحات اختصاص داده شده به لیست مواردی که برای شما مهم است. برای مثال، شاید بخواهید مبالغ مطالبه شده را پیگیری کنید و یا قبضهایی که باید بپردازید و یا هدایایی که باید برای تعطیلات خریداری کنید، کتابهایی که میخواهید بخوانید، و یا هر نوع فهرستی که ممکن است بخواهید ایجاد کنید.

اگر شما به ایده های بیشتری نیاز دارید که در مجله خود بگنجانید ، سعی کنید به صورت آنلاین جستجو کنید تا مثالهای انگیزه بخش بسیاری را بیاید.  شاید بخواهید لیستی سریع از انواع مواردی که دوست دارید پیگیری کنید تهیه نمایید، بنابراین باید بدانید کدام صفحات را برای شروع انتخاب کنید.

مجلات بولت بدلائل خوبی پرطرفدار شده­اند از جمله: سرگرم کننده و جالب اند، مفیدند، روشی موثر برای سازماندهی، برنامه ریزی و پیگیری اهداف، پروژه ها و کارهایی اند که باید انجام شوند. شاید بزرگترین مزیت یک بولت ژورنال این باشد که نیازی به صرف هزینه بالا برای آن نیست. با یک دفترچه یادداشت و یک قلم و قدری خلاقیت می­توانید یک برنامه ریز جالب بسازید که به شما در پیگیری پیشرفت و کارهایتان در جهت تحقق اهداف کمک کند.  

منبع: VERYWELLMIND

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *