بهترین زمان ورزش کردن چه موقع هست؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

برای بسیاری از افراد یافتن بهترین زمان ورزش کردن واقعاً یک چالش است. ورزش مهم است، اما همه افراد در طول روز مشغول کار، خانواده، افراد مهم، دوستان، وظایف خانه و ماموریت هستند و همان طور که می­دانید نیاز به استراحت و خواب هم دارند. ورزش کردن در صبح و عصر هر دو دارای مزایای سلامتی و مشکلات احتمالی هستند. بهترین زمان برای ورزش کردن به میزان کالری که می­سوزانید یا میزان وزنی که اضافه می کنید ارتباطی ندارد، بلکه بیشتر به احساس شما در هنگام ورزش و چگونگی متناسب بودن ورزش در برنامه روزانه خود مربوط می­شود.

بهترین زمان برای ورزش هر زمانی است که شما می­توانید

بهترین زمان ورزش

ابتدا این مسئله را مشخص کنیم که بهترین زمان برای ورزش کردن هر زمانی است که می­توانید. اگر تنها زمانی که برای ورزش دارید، قبل از کار است، بنابراین صبح بهترین زمان است. اگر فعالیت­های بدنی خود را به عصر موکول کنید، احتمال زیادی وجود دارد که هرگز آن را انجام ندهید.

به همین ترتیب، اگر می­توانید ۲۰ دقیقه قبل از آماده شدن برای خوابیدن، ورزش کنید. بنابراین بهترین زمان ورزش برای شرایط شما است.

اگرچه بهترین زمان برای ورزش هر زمانی است که می­ توانید، اما بهترین زمان برای ورزش در روز، زمانی است که می توانید برای روز ها، هفته ها و ماه ها آن را انجام دهید.

برای مثال، اگر شما از آن دسته افرادی هستید که تنها ۲۰ دقیقه در شب ورزش می کنید، می توانید به جای ورزش کردن در شب، آن را به صبح تغییر دهید. اگر شما ۲۰ دقیقه زودتر به رختخواب بروید و ۲۰ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید در این صورت تنها با تغییر برنامه خود توانسته اید زمان ورزش کردن خود را به صبح تغییر بدهید.

واقعیت این است افرادی که به طور مداوم ورزش می کنند در دراز مدت نتیجه کاهش وزن و تناسب اندام بهتری را می بینند. همچنین تحقیقات نشان می دهد که بدن شما می تواند با برنامه های منظم تمرین سازگار شود، بنابراین اگر هر روز صبح تمرین کنید، احتمالاً در تمرین صبح بسیار بهتر خواهید شد و همین امر در مورد تمرینات شبانه نیز بسیار بهتر است.

همه آن چه که گفته شد، تمرینات صبحگاهی و تمرینات شبانه هر دو مزایا و معایب خود را دارند که با دهه ها تحقیق علمی ثابت می شود. در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

فواید ورزش در صبح

طبق تحقیقات متعدد، تمرینات صبحگاهی دارای مزایای بسیاری هستند که حتی ممکن است افرادی را که تا دیروقت بیدار هستند، تحت تاثیر قرار دهد تا تناسب اندام خود را حفظ کنند. در ادامه لیستی از این فواید را مطرح می کنیم.

کمک به برقرار سازی رول عادی تناسب اندام: افرادی که صبح ها ورزش می کنند اغلب سازگارتر هستند زیرا بهانه کمتری برای تمرین نکردن در صبح دارند. در این صورت اولین کاری که در روز انجام می دهید، ورزش صبحگاهی است که ممکن است به علت حجم کارهایی که باید در طول روز انجام دهید، زمان عصر نتوانید ورزش کنید.

کمک به بهبود چرخه خواب شما: زود بیدار شدن از خواب ممکن است در ابتدا دشوار باشد، اما تحقیقات نشان می دهد که یک عادت ورزشی صبحگاهی می تواند ریتم شبانه روزی شما را تغییر دهد به طوری که بدن شما صبح ها هوشیارتر و شب ها خسته تر باشد که باعث می شود زودتر به خواب بروید و صبح دوباره ورزش کنید. طبق برخی از تحقیقات، به نظر می رسد که ورزش صبحگاهی خواب عمیق را بیشتر از ورزش در هنگام شب تقویت می کند. به علاوه، خواب به تسهیل رشد عضلات کمک می کند. بنابراین در صورت بهبود ریتم شبانه روزی و چرخه خواب حتی ممکن است شاهد افزایش قدرت بیشتری نیز باشید.

کمک به چربی سوزی بیشتر: ثابت شده است که ورزش کردن با معده خالی (در حالتی که غذایی نخورده باشید) چربی سوزی بیشتری نسبت به زمانی دارد که بعد از خورد غذا ورزش می کنید. علت این امر این است که بدن شما به جای استفاده از غذایی که خورده اید، از ذخایر چربی موجود برای سوخت رسانی استفاده می کند. تحقیقات دیگر همچنین نشان می دهد که سوخت و ساز بدن هنگام ورزش صبح بیشتر طول می کشد، که می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

کمک به بهره وری بیشتر: تحقیقات نشان داده است که ورزش در صبح تأثیر مفیدی بر روی سطح انرژی، هوشیاری، تمرکز و تصمیم گیری دارد که می تواند به یک روز کاری پربارتری تبدیل شود.

کمک به بهبود خلق و خوی شما در طول روز: تمرینات صبحگاهی یک روش عالی برای شروع هر روز با یک تاثیر بالا است. اندورفین ها یا “مواد شیمیایی شاد” که بدن شما در پاسخ به ورزش تولید می کند، می تواند خلق و خوی شما را به مدت طولانی بعد از تمرین یک ساعته خود بهبود دهد. حس موفقیت شما پس از اتمام تمرین نیز می تواند شما را برای یک روز خوش بینانه آماده کند.

معایب ورزش در صبح

اگرچه یک عادت ورزشی صبحگاهی می تواند بخشی قدرتمند از یک سبک زندگی سالم باشد، اما ورزش کردن در صبح زود نیز دارای نکات منفی است. هنگامی که صبح ورزش می کنید، چند مورد می تواند ورزش شما را کمی ضعیف و بی ثبات کند.

کمبود انرژی بدن: اگر شبِ روز قبل به اندازه کافی غذا نخورده باشد، ممکن است در اواسط تمرین با گرسنگی جدی دست و پنجه نرم کنید. اگر بیشتر روزها گرسنه از خواب بیدار می شوید، سعی کنید قبل از خواب شام بیشتر یا یک میان وعده کم و دارای پروتئین بخورید. همچنین می توانید برای جلوگیری از گرسنگی و خستگی ناشی از گرسنگی قبل از ورزش صبحگاهی، میان وعده ای کم و با کربوهیدرات بیشتر مانند موز بخورید.

وقفه در خواب عمیق: بسته به چرخه خواب شما، زنگ ساعت در صبح ممکن است ناگهانی شما را از خواب عمیق بیدار کند که می تواند منجر به اینرسی خواب (احساس خستگی مفرط مدتی پس از بیدار شدن از خواب) و همچنین خستگی مزمن شود.

کاهش عملکرد بدنی: بیشتر افراد با احساس چابکی از تخت بیرون نمی آیند. همچنین هنگام بیدار شدن از خواب ممکن است دچار سفتی در مفاصل و عدم انعطاف پذیری موقتی شوید که البته با گرم شدن بدنتان از خشکی خارج می شود و نرم می شود. اما در واقع مطالعات نشان می دهد که برخی از نشانگرهای قدرتی، از جمله اوج قدرت، در زمان عصر بالاتر است.

مدت زمان طولانی برای گرم شدن بدن: از این جهت در ارتباط با گرم شدن بدن صحبت می کنیم زیرا یک علت اصلی دارد. از آن جا که در صبح دمای بدن شما پایین است، ممکن است در طول تمرینات صبح احساس قدرت نکنید. این امر باعث می شود که گرم شدن برای تمرینات صبحگاهی بسیار مهم باشد. ورزش کردن بلافاصله بعد از بیدار شدن، می تواند منجر به آسیب دیدگی شود. این مسئله همیشه درست است، به خصوص زمانی که بدن شما خنک تر است. همچنین در صبح ضربان قلب شما کندتر است (که بهترین زمان برای یافتن ضربان قلب واقعی شما در حالت استراحت است)، که به نیاز بدن به گرم شدن طولانی کمک می کند.

فواید ورزش در بعد از ظهر و شب

بهبود عملکرد فیزیکی: تحقیقات نشان می دهد که بیشتر افراد در اواخر روز عملکرد بهتری دارند. از نظر جسمی و قدرت عضلانی، انعطاف پذیری، بازدهی و استقامت همه در هنگام شب بهتر از صبح است. بعلاوه، افرادی که عصرها ورزش می کنند ۲۰٪ بیشتر طول می کشد تا به نقطه خستگی برسند.

گرم شدن بدن با گذشت روز: از آن جا که دمای بدن شما در اواخر روز گرمتر است، بسیاری از افراد می توانند سریعتر سراغ تمرینات بعد از ظهر و شب بروند. البته قبل از ورزش نیاز به گرم کردن دارید!

ترشح هورمون ها: هورمون تستوسترون برای عضله سازی در مردان و زنان نقش مهمی دارد. بدن شما در طول تمرینات بعد از ظهر مقدار بیشتری از آن را نسبت به تمرینات صبحگاهی تولید می کند. که در نتیجه قدرت و عضلات بیشتری به دست می آورید.

از بین بردن استرس: ورزش همیشه یک روش خوب برای از بین بردن استرس است، اما ورزش در شب واقعا می تواند به شما کمک کند تا عرق کنید. افزایش اندورفین هایی که در حین و بعد از ورزش دریافت می کنید می تواند مانند یک نوشیدنی شیرین باشد که به شما کمک می کند قبل از خواب خنک شوید.

کمک به جایگزینی عادت های بد: اگر می خواهید بعضی از عادت های بد خود را (مانند خوردن میان وعده های ناسالم، نوشیدن مشروبات الکلی، سیگار کشیدن یا تماشای بیش از حد تلویزیون) در عصر یا شب کنار بگذارید، می توانید آن عادت ها را با ورزش جایگزین کنید. هنگامی که به ورزش کردن در عصر یا شب می پردازید، ممکن است از این که حتی عادت های قدیمی خود را انجام نداده اید، متعجب شوید.

معایب ورزش در بعد از ظهر و شب

مزایای فوق برای ورزش کردن در بعد از ظهر و شب ممکن است شما را به طور خودکار وسوسه کند که بخش پایانی روز را برای ورزش تعیین کنید، اما باید چند نکته منفی احتمالی را نیز در نظر بگیرید.

تداخل در خواب: این جمله مبنی بر این که ورزش در شب برای خواب مضر است افسانه ای بیش نیست. که البته برای همه درست نیست. دانشمندان دریافته اند که ورزش در شب ممکن است هیچ تأثیری در خواب نداشته باشد و حتی ممکن است بعضی از افراد خواب بهتری در شب داشته باشند. اما بعضی از افراد اگر خیلی نزدیک به ساعت خواب ورزش کنند، ممکن است دچار بدخوابی شوند. که البته این مورد معمولاً فقط در تمرینات شدید مانند CrossFit یا HIIT به وجود می آید و ورزش هایی مانند یوگا، حرکات کششی و سایر ورزش های آرام می تواند خواب شما را بهبود ببخشد.

تداخل با کارهای روزمره: اگر شما مانند بسیاری از افرادی هستید که ورزش در شب را ترجیح می دهید، ممکن است ورزش کردن در چنین زمانی خیلی ساده نباشد زیرا شما بعد از یک روز طولانی که بیش از حد خسته شده اید، قصد ورزش دارید. همچنین ممکن است این تمرینات در بعد از ظهر و شب در کارهای روزمره شما تداخل ایجاد کند. به منظور برطرف کردن این مسئله، سعی کنید برنامه روزانه خود را تغییر دهید تا تمرینات خود را در یک بازه زمانی کوتاه در صبح قرار دهید.

جمع بندی بهترین زمان برای ورزش کردن

اطلاعات موجود در این مقاله صرفا برای اهداف آموزشی و اطلاعاتی است و به عنوان توصیه سلامتی یا پزشکی در نظر گرفته نشده است. در مورد سوالاتی که ممکن است در مورد وضعیت پزشکی یا اهداف سلامتی داشته باشید، همیشه با یک پزشک یا سایر مراکز ارائه دهنده  خدمات بهداشت و سلامت واجد شرایط مشورت کنید.

منبع: CNET

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *