برای درمان افسردگی در نوجوانان چه باید کرد؟

زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه

تشخیص مسائل عادی مربوط به رشد نوجوانان و افسردگی در نوجوانان آسان نیست . اما روشی وجود دارد که شما می‌توانید نشانه‌ها و علائم افسردگی در نوجوانان را تشخیص دهید و به بهترین نحو به کودک خود کمک کنید.

سال‌های نوجوانی می‌تواند بسیار سخت باشد و افسردگی اغلب نوجوانان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد . در حقیقت تخمین زده می‌شود که یکی از پنج نوجوان از تمام طبقات زندگی در سنین نوجوانی از افسردگی رنج خواهند برد . با این حال , در حالی که افسردگی به شدت قابل‌درمان است , اغلب نوجوانان افسرده هرگز کمک دریافت نمی‌کنند . افسردگی نوجوانان از افسردگی فراتر می‌رود . این یک مشکل جدی در سلامتی است که بر تمام جنبه‌های زندگی نوجوان تاثیر می‌گذارد . خوشبختانه , آن قابل‌درمان است و والدین می‌توانند به آن‌ها کمک کنند . عشق , راهنمایی و حمایت شما می‌تواند راه طولانی برای کمک به نوجوان شما برای غلبه بر افسردگی و غلبه بر زندگی آن‌ها داشته باشد.

تست افسردگی برای نوجوانان

نوجوان من افسرده است؟

در حالی که گاهی اوقات وضعیت‌های بد و یا بازیگری ممکن است در طول ساله‌ای نوجوانی پیش‌بینی شود , افسردگی چیزی متفاوت است . تاثیرات منفی افسردگی نوجوانان بسیار فراتر از حالت افسردگی است . افسردگی می‌تواند ماهیت شخصیت نوجوان شما را از بین ببرد و باعث ایجاد حس غم و اندوه , ناامیدی و یا عصبانیت شود . بسیاری از رفتارها و رفتارهای ناسالم و نافرمانی در نوجوانان می‌تواند نشانه‌هایی از افسردگی باشد . در زیر روش‌هایی وجود دارد که نوجوانان در تلاش برای کنار آمدن با درد احساسی خود ” عمل ” می‌کنند .

هم چنین بخوانید: علائم افسردگی چه مواردی هستند؟

 * مشکلات در مدرسه . افسردگی می‌تواند موجب مشکلات کمبود انرژی و تمرکز شود . در مدرسه , این ممکن است منجر به حضور ضعیف , کاهش نمرات , یا سرخوردگی از تکالیف مدرسه در یک دانش‌آموز خوب سابق شود . فرار کنید . بسیاری از نوجوانان افسرده از خانه فرار می‌کنند یا در مورد فرار صحبت می‌کنند . چنین تلاش‌هایی معمولا برای کمک گریه می‌کنند . * مصرف مواد مخدر و الکل . نوجوانان ممکن است در تلاش برای درمان افسردگی خود از الکل یا مواد مخدر استفاده کنند . متاسفانه , سو استفاده از مواد تنها باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود . اعتماد به نفس کم . افسردگی می‌تواند احساسات زشتی , شرم , شکست و بی‌ارزشی را تشدید و تشدید کند . اعتیاد به گوشی‌های هوشمند . نوجوانان ممکن است به صورت آنلاین برای رهایی از مشکلات خود به اینترنت بروند , اما استفاده از گوشی‌های هوشمند و استفاده از اینترنت تنها باعث افزایش انزوای آن‌ها می‌شود و باعث افسردگی آن‌ها می‌شود . رفتار بی‌ملاحظه . عصبانیت نوجوانان ممکن است در رفتارهای خطرناک یا خطرناک , مانند رانندگی بی‌ملاحظه , نوشیدن می‌گساری و سکس غیرایمن درگیر شود . * خشونت . برخی نوجوانان افسرده – معمولا پسرانی که قربانی خشونت هستند – می‌توانند پرخاشگر و خشن شوند .

افسردگی در نوجوانان هم چنین با تعدادی از مشکلات روانی دیگر از جمله اختلالات خوردن و آسیب‌های خود همراه است . در حالی که افسردگی می‌تواند باعث درد شدید برای نوجوان شما شود – و زندگی روزمره خانواده را مختل کند – کاره‌ای زیادی هست که می‌توانید انجام دهید تا به کودک خود کمک کنید تا احساس بهتری داشته باشد . اولین قدم یاد گرفتن این است که افسردگی نوجوانان چه شکلی است و در صورت مشاهده علائم هشدار دهنده چه باید کرد.

نشانه‌ها و علائم افسردگی در نوجوانان برخلاف بزرگ‌ترها که توانایی جستجوی کمک به خودشان را دارند , نوجوانان به والدین , معلمان و یا سایر مراقبان تکیه می‌کنند تا درد خود را تشخیص دهند و به آن‌ها کمک کنند که به آن‌ها کمک کنند . اما این همیشه آسان نیست . برای یک , نوجوانان مبتلا به افسردگی لزوما غمگین به نظر نمی‌رسند .

افسردگی در بین نوجوانان

نشانه‌ها و علائم افسردگی در نوجوانان

• اندوه یا ناامیدی

• تحریک پذیری ، عصبانیت یا خصومت

• اشک یا گریه مکرر

• کناره گیری از دوستان و خانواده

• از دست دادن علاقه به فعالیت ها

• عملکرد ضعیف مدرسه

• تغییر در عادات غذایی و خوابیدن

• بی قراری و تحریک

• احساس بی ارزشی و گناه

• عدم اشتیاق و انگیزه

• خستگی یا کمبود انرژی

• مشکل در تمرکز

• دردهای بدون دلیل

• افکار مرگ یا خودکشی

افسردگی در نوجوانان در مقابل بزرگسالان

افسردگی در نوجوانان می‌تواند بسیار متفاوت از افسردگی در بزرگسالان باشد . علائم زیر در نوجوانان بیشتر از همتایان بزرگ‌سال شان رایج است : عصبانیت و یا حالت عصبانیت . همان طور که اشاره شد , زود رنجی , به جای ناراحتی , حالت غالب نوجوانان افسرده را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد . یک نوجوان افسرده ممکن است بدخلقی , خصمانه , و یا در معرض طغیان عصبانیت باشد . درد می‌کند و درد می‌کند . عصبانیت نوجوانان اغلب در مورد بیماری‌های جسمی مانند سردرد یا دل درد شکایت دارد . اگر یک آزمون فیزیکی کامل باعث ایجاد یک دلیل پزشکی نشود , این درد و رنجی ممکن است افسردگی را نشان دهد . حساسیت شدید نسبت به انتقاد . عصبانیت نوجوانان با احساس بی‌ارزشی گرفتار می‌شود و باعث می‌شود که آن‌ها در برابر انتقاد , رد شدن و شکست شدیدا آسیب‌پذیر شوند . این یک مشکل ویژه برای ” بیش از حد ” است . خارج کردن از برخی , اما نه همه افراد در حالی که بزرگسالان وقتی افسرده می‌شوند , معمولا حداقل برخی از دوستی‌ها را حفظ می‌کنند . با این حال , نوجوانان مبتلا به افسردگی ممکن است کم‌تر از قبل روابط اجتماعی داشته باشند , از والدینشان دور شوند و یا با جمعیتی متفاوت شروع به آویزان شدن کنند .

هم چنین بخوانید: آیا افسردگی درمان می شود؟

علائم هشدار دهنده در نوجوانان افسرده

افسردگی در دوران بلوغ نوجوانان

نوجوانان واقعا افسرده , به خصوص آن‌هایی که از الکل یا مواد مخدر سو استفاده می‌کنند , اغلب به آن فکر می‌کنند , صحبت می‌کنند , یا تلاش می‌کنند خودکشی کنند – و شمار فزاینده و فزاینده آن‌ها موفقیت‌آمیز است . پس مهم است که هر گونه فکر خودکشی یا رفتارهای خودکشی را خیلی جدی بگیرید

علائم هشدار دهنده خودکشی که باید مراقب آن باشید

• صحبت یا شوخی در مورد خودکشی

• گفتن جملاتی از جمله: “من بهتر است مرده باشم” ، “کاش می توانستم برای همیشه ناپدید شوم” یا “چاره ای نیست”

• صحبت مثبت در مورد مرگ یا رمانتیک مردن (“اگر من می مردم ، مردم ممکن است من را بیشتر دوست داشته باشند”)

• نوشتن داستان و شعر درباره مرگ ، مردن یا خودکشی

• انجام رفتارهای بی پروا یا تصادفات زیادی که منجر به جراحت می شود

• بخشش اموال باارزش

• خداحافظی با دوستان و خانواده مثل اینکه برای آخرین بار باشد

• جستجوی اسلحه ، قرص یا راه های دیگر برای کشتن خود

چگونه به یک نوجوان افسرده کمک کنیم

افسردگی در نوجوانان را جدی بگیریم

افسردگی در صورت عدم درمان بسیار آسیب زننده است ، بنابراین منتظر نمانید و علائم نگران کننده از بین می روند. اگر شک دارید که نوجوان شما افسرده است ، نگرانی های خود را به روشی عاشقانه و بدون قضاوت مطرح کنید. حتی اگر مطمئن نیستید که مسئله افسردگی است ، رفتارها و احساساتی که می بینید نشانه های مشکلی است که باید برطرف شود.

با اطلاع دادن به نوجوان خود ، چه علائم افسردگی خاصی را مشاهده کرده اید و چرا شما را نگران می کنند ، گفتگوی خود را آغاز کنید. سپس از فرزند خود بخواهید آنچه را که تجربه کرده است به اشتراک بگذارد – و آماده و مایل به شنیدن واقعی آن باشد. از طرح بسیاری از سوالات خودداری کنید (بیشتر نوجوانان دوست ندارند که تحت حمایت یا شلوغی احساس شوند) ، اما به صراحت بگویید که آماده و مایل به ارائه هرگونه پشتیبانی مورد نیاز خود هستید.

هم چنین بخوانید: ۲۰ راهکار درمان افسردگی و رهایی از آن

چگونه با یک نوجوان افسرده ارتباط برقرار کنیم

نشانه ی افسردگی در نوجوانان

روی گوش دادن تمرکز کنید ، نه سخنرانی کنید. پس از شروع صحبت نوجوان ، در برابر هرگونه اصرار برای انتقاد یا قضاوت در برابر آن مقاومت کنید. نکته مهم این است که کودک شما در حال برقراری ارتباط است. با این که به نوجوان خود بگویید کاملا و بدون قید و شرط در کنار او هستید ، بهترین کارها را خواهید کرد.

ملایم اما پیگیر باشید. اگر در ابتدا شما را خاموش کردند تسلیم نشوید. صحبت درباره افسردگی می تواند برای نوجوانان بسیار سخت باشد. حتی اگر آنها بخواهند ، ممکن است در بیان آنچه احساس می کنند مشکل داشته باشند. نسبت به میزان راحتی کودک خود احترام بگذارید و در عین حال بر نگرانی و تمایل خود برای گوش دادن تأکید کنید.

احساسات آنها را تصدیق کنید. سعی نکنید با افسردگی در مورد نوجوان خود صحبت کنید ، حتی اگر احساسات یا نگرانی های او برای شما احمقانه یا غیر منطقی به نظر برسد. تلاش های خیرخواهانه برای توضیح اینکه چرا “اوضاع چندان بد نیست” به گونه ای پیش خواهد آمد که گویی احساسات آنها را جدی نمی گیرید. تصدیق ساده درد و غم و اندوهی که آنها تجربه می کنند می تواند در درک و حمایت از آنها کمک زیادی کند.

به روده خود اعتماد کنید. اگر نوجوان شما ادعا می کند هیچ مشکلی وجود ندارد اما توضیحی در مورد علت ایجاد این افسردگی ندارد ، باید به غریزه خود اعتماد کنید. اگر نوجوان شما در برابر شما باز نمی شود ، به یک شخص ثالث مورد اعتماد مراجعه کنید: یک مشاور مدرسه ، معلم مورد علاقه یا یک متخصص بهداشت روان. نکته مهم این است که آنها را مجبور کنید با کسی صحبت کنند.

کمک به نوجوان افسرده

افسردگی در کودکان و نوجوانان

۱. ارتباط اجتماعی را تشویق کنید

نوجوانان افسرده تمایل دارند که از دوستان و فعالیتهایی که قبلاً از آنها لذت می بردند ، کناره بگیرند. اما انزوا فقط افسردگی را بدتر می کند ، بنابراین آنچه می توانید انجام دهید تا به نوجوان خود کمک کند دوباره وصل شود.

هر روز زمانی را برای صحبت اختصاص دهید

زمانی که کاملاً روی نوجوان خود متمرکز هستید ، بدون حواس پرتی یا تلاش برای انجام چند کار. عمل ساده اتصال چهره به چهره می تواند نقش مهمی در کاهش افسردگی نوجوان شما داشته باشد. و به یاد داشته باشید: صحبت در مورد افسردگی یا احساسات نوجوان شما وضعیت را بدتر نخواهد کرد ، اما حمایت شما می تواند در بهبود آنها تفاوت ایجاد کند.

مبارزه با انزوای اجتماعی

آنچه می توانید انجام دهید تا نوجوان خود را با دیگران در ارتباط نگه دارید. آنها را تشویق کنید که با دوستانشان بیرون بروند یا دوستانشان را دعوت کنند. در فعالیت هایی شرکت کنید که خانواده های دیگر را درگیر می کند و به فرزندتان فرصتی برای ملاقات و ارتباط با بچه های دیگر می دهید.

نوجوان خود را درگیر کنید

فعالیت‌هایی مانند ورزش , باشگاه‌های بعد از مدرسه , یا یک هنر , رقص , یا کلاس موسیقی – که از علایق و استعدادهای نوجوان شما بهره می‌برند . در حالی که نوجوان شما ممکن است ابتدا انگیزه و علاقه داشته باشد , در حالی که آن‌ها با دنیا رقابت می‌کنند , آن‌ها باید شروع به احساس بهتری بکنند و شور و شوق خود را به دست آورند . فعالیت‌های داوطلبانه را ترویج کنید . انجام کارهایی برای دیگران یک عامل قدرتمند ضد افسردگی و تقویت اعتماد به نفس است . به نوجوان خود کمک کنید تا دلیلی پیدا کند که آن‌ها به آن‌ها علاقه دارند و این به آن‌ها یک حس هدف می‌دهد . اگر با آن‌ها داوطلب شوید , می‌تواند تجربه پیوند خوبی نیز باشد .

سلامتی جسمانی را در اولویت اول قرار دهید

سلامت جسمی و روانی به طور جدایی ناپذیری به هم متصل هستند . افسردگی ناشی از بیکاری , خواب ناکافی , و تغذیه ضعیف است . متاسفانه , نوجوانان به خاطر عادات ناسالم خود شناخته می‌شوند : دیر بیدار ماندن , خوردن غذاهای کم‌ارزش , و ساعت‌ها صرف کردن تلفن‌ها و دستگاه‌ها . اما به عنوان یک والد , شما می‌توانید با ایجاد یک محیط خانگی سالم و حامی , با این رفتارها مبارزه کنید . نوجوان خود را جابجا کنید ! ورزش کردن کاملا برای سلامت روان ضروری است , پس نوجوان خود را فعال کنید – هر چه می‌خواهد باشد . به طور ایده‌آل , نوجوانان باید حداقل یک ساعت فعالیت فیزیکی داشته باشند , اما نیازی نیست که خسته‌کننده یا بد باشد . بیرون جعبه فکر کنید : پیاده‌روی کردن سگ , رقص , حلقه‌های دام , رفتن به سمت پیاده‌روی , دوچرخه‌سواری , اسکیت بورد , تا زمانی که حرکت می‌کنند , این کار مفید است . محدودیت‌های زمانی روی صفحه نمایش را تنظیم کنید . نوجوانان اغلب به صورت آنلاین برای گریز از مشکلات خود می‌روند , اما وقتی زمان نمایش بالا می‌رود , فعالیت فیزیکی و زمان رویارویی با دوستان کم می‌شود . هر دو یک دستورالعمل برای بدتر شدن نشانه‌ها هستند . غذاهای سالم و متعادل فراهم کنید . دقت کنید که نوجوان تان غذایی را دریافت می‌کند که به سلامتی مغز و حمایت روحی نیاز دارند : چیزهایی مثل چربی‌های سالم , پروتئین با کیفیت و محصولات تازه . خوردن بسیاری از غذاهای ترش, شیرین , سریع و سریع از بسیاری از نوجوانان افسرده – تنها تاثیر منفی بر روی حالت و انرژی خود دارند . مقدار زیادی خواب را تشویق کنید . نوجوانان به خواب بیشتری نسبت به بزرگسالان نیاز دارند تا به طور بهینه ۹ تا ۱۰ ساعت در شب عمل کنند . دقت کنید که نوجوان تان تا زمانی که به هزینه مورد نیاز و استراحت نیاز داشته باشد , بیدار نخواهد ماند . نکته ۳ : بدانید چه زمانی باید به دنبال کمک حرفه‌ای باشید حمایت و تغییر سبک زندگی سالم می‌تواند دنیای تفاوت را برای نوجوانان افسرده ایجاد کند , اما همیشه کافی نیست . وقتی افسردگی شدید است , در جستجوی کمک متخصص از یک متخصص بهداشت روانی با آموزش پیشرفته و سابقه قوی درمان نوجوانان , تردید نکنید .

کودک خود را در انتخاب گزینه های درمانی شرکت دهید

هنگام انتخاب یک متخصص یا پیگیری گزینه های درمانی ، همیشه نظر نوجوان خود را جلب کنید. اگر می خواهید نوجوان شما انگیزه و درگیر درمان او باشد ، ترجیحات او را نادیده نگیرید یا تصمیمات یک جانبه نگیرید. هیچ یک از درمانگران معجزه گر نیستند ، و هیچ درمانی برای همه مفید نیست. اگر کودک شما احساس ناراحتی می کند یا فقط با روانشناس یا روانپزشک ارتباط برقرار نمی کند ، بدنبال تناسب بیشتری باشید.

افسردگی در کودکان و نوجوانان

گزینه های خود را کاوش کنید

انتظار دارید در مورد گزینه های درمان افسردگی برای نوجوان خود با متخصصی که انتخاب کرده اید بحث کنید. گفتگو درمانی اغلب یک درمان اولیه مناسب برای موارد خفیف تا متوسط ​​افسردگی است. در طول دوره درمان ، افسردگی نوجوان شما ممکن است برطرف شود. اگر اینگونه نباشد ، ممکن است دارو مجاز باشد.

متأسفانه ، برخی از والدین احساس می کنند که مجبور به انتخاب داروی ضد افسردگی نسبت به سایر روشهای درمانی هستند که ممکن است هزینه بر و طولانی باشد. با این حال ، مگر اینکه کودک شما به طور خطرناکی رفتار کند یا در معرض خطر خودکشی باشد (در این صورت ممکن است دارو و یا مشاهده مداوم لازم باشد) ، شما وقت دارید که گزینه های خود را با دقت بسنجید. در همه موارد ، داروهای ضد افسردگی زمانی م partثر هستند که بخشی از یک برنامه درمانی گسترده تر باشند.

دارو با خطرات همراه است

داروهای ضد افسردگی روی بزرگسالان طراحی و آزمایش شده اند ، بنابراین تأثیر آنها بر روی مغزهای جوان و در حال رشد هنوز کاملاً درک نشده است. برخی از محققان نگرانند که قرار گرفتن در معرض داروهایی مانند Prozac ممکن است در رشد طبیعی مغز اختلال ایجاد کند – به ویژه روش مغز برای کنترل استرس و تنظیم احساسات.

داروهای ضد افسردگی همچنین خطرات و عوارض جانبی خود را به همراه دارند ، از جمله تعدادی از نگرانی های ایمنی مخصوص کودکان و بزرگسالان. همچنین شناخته شده اند که خطر تفکر و رفتار خودکشی در برخی از نوجوانان و جوانان را افزایش می دهد. نوجوانان مبتلا به اختلال دو قطبی ، سابقه خانوادگی اختلال دو قطبی یا سابقه اقدام به خودکشی قبلی ، به ویژه آسیب پذیر هستند.

خطر خودکشی در دو ماه اول درمان ضد افسردگی بیشترین است. نوجوانان داروهای ضد افسردگی باید از نظر علامت بدتر شدن افسردگی تحت نظارت دقیق قرار گیرند.

هم چنین بخوانید: درمان افسردگی ؛ نکات مهمی که باید در مورد آن بدانید

از طریق افسردگی از نوجوان خود حمایت کنید

همانطور که نوجوان افسرده شما معالجه خود را طی می کند ، مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به او اطلاع دهید که برای شنیدن و ارائه پشتیبانی در آنجا هستید. اکنون بیش از هر زمان دیگری ، نوجوان شما باید بداند که برای او ارزش ، پذیرش و مراقبت قایل شده است.

درک کنید زندگی با یک نوجوان افسرده ممکن است دشوار و طاقت فرسا باشد

در بعضی مواقع ، ممکن است دچار فرسودگی ، طرد شدن ، ناامیدی ، تشدید یا تعداد دیگر احساسات منفی شوید. در طول این زمان امتحان کردن ، مهم است که به یاد داشته باشید که کودک شما از روی عمد دشوار نیست. نوجوان شما رنج می برد ، بنابراین تمام تلاش خود را انجام دهید تا صبور باشید و درک کنید.

درگیر درمان باشید

مطمئن شوید نوجوان شما تمام دستورالعمل های درمانی را دنبال می کند ، چه در دوره درمانی شرکت کند و چه داروی تجویز شده ای را به درستی مصرف کند. تغییرات در وضعیت نوجوان خود را پیگیری کنید و در صورت بدتر شدن علائم افسردگی با پزشک تماس بگیرید.

صبور باشید

ممکن است راه بهبودی نوجوان افسرده شما پر از دست انداز باشد ، بنابراین صبور باشید. از پیروزی های کوچک شاد شوید و برای عقب نشینی گاه و بیگاه آماده شوید. مهمتر از همه ، خودتان را قضاوت نکنید و خانواده خود را با دیگران مقایسه نکنید. تا زمانی که تمام تلاش خود را می کنید تا نوجوان خود را به کمک لازم برسانید ، کار خود را انجام می دهید.

مراقب خود (و بقیه اعضای خانواده) باشید

به عنوان یک والدین ، ​​ممکن است متوجه شوید که تمام انرژی و توجه خود را بر روی نوجوان افسرده خود متمرکز کرده و از نیازهای خود و سایر اعضای خانواده غافل شده اید. با این حال ، بسیار مهم است که در این دوران سخت همچنان به مراقبت از خود ادامه دهید.

مهمتر از همه ، این به معنای دستیابی به پشتیبانی مورد نیاز است. نمی توانید همه کارها را به تنهایی انجام دهید ، بنابراین از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید. داشتن سیستم پشتیبانی خود به شما کمک می کند تا در تلاش برای کمک به نوجوان خود سالم و مثبت باشید.

احساسات خود را تند نکنید

اشکالی ندارد که احساس خستگی ، ناامیدی ، درماندگی و عصبانیت کنید. با دوستان خود تماس بگیرید ، به یک گروه پشتیبانی بپیوندید ، یا به یک درمانگر خود مراجعه کنید. صحبت درباره احساس شما به کاهش شدت کمک می کند.

مراقب سلامتی خود باشید

استرس ناشی از افسردگی نوجوان شما می تواند بر روحیه و احساسات شما تأثیر بگذارد ، بنابراین با غذا خوردن صحیح ، خواب کافی و اختصاص وقت برای چیزهایی که لذت می برید ، از سلامتی و سلامتی خود حمایت کنید.

با خانواده راحت باشید

در تلاش برای “محافظت” از کودکان دیگر ، درمورد مسئله افسردگی نوجوانان پنجه پا نکنید. بچه ها می دانند که چه مشکلی پیش آمده است. وقتی در تاریکی رها شوند ، تصورات آنها اغلب به نتایج بدتر می رسند. در مورد آنچه اتفاق می افتد باز باشید و فرزندان خود را به پرسیدن س andال و تقسیم احساسات خود دعوت کنید.

خواهر و برادرها را فراموش نکنید

افسردگی در یک کودک می تواند باعث استرس یا اضطراب در سایر اعضای خانواده شود ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که کودکان “سالم” نادیده گرفته نمی شوند. خواهر و برادر ممکن است نیاز به توجه خاص فردی یا حرفه ای داشته باشند کمک به خود برای کنترل احساسات خود در مورد شرایط

از بازی سرزنش پرهیز کنید

به راحتی می توانید خود یا یکی دیگر از اعضای خانواده خود را به دلیل افسردگی نوجوان خود سرزنش کنید ، اما این فقط به وضعیت استرس اضافه می کند. علاوه بر این ، افسردگی به طور معمول توسط عوامل مختلفی ایجاد می شود.

منبع: HELPGUIDE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *