بخشیدن دیگران ، چگونه راحت ببخشیم؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بخشیدن دیگران به چه صورت است؟ چگونه راحت افراد را ببخشیم؟ همه ما عبارت آشنای “ببخش و فراموش کن” را شنیده ایم. بخش بخشش کاملاً واضح است، افراد را می بخشیم. اما گاهی اوقات در حالی که دلایل ناراحتی بسیار جزئی و کوچک هستند نمی توانیم افراد را ببخشیم، بنابراین خاطره آن را در ذهن خود نگه می داریم و هرگز فراموش نمی کنیم.

بخشش به معنای واقعی کلمه فراموش کردن نیست ، بلکه پاک کردن تخته سیاه است. ما از طریق بخشش بدهی، تخلف یا کدورت را فراموش می کنیم و در واقع آن را به صفر می رسانیم. خاطره ما از اینکه مورد ظلم قرار گرفته ایم هنوز در ذهنمان وجود دارد، اما ما دیگر از این مساله در مقابل فرد استفاده نمی کنیم.

پاک کردن تخته سنگ به معنای آن است که دیگر شخص را در وضعیت رقابتی و یک طرفه نمی بینیم ، در واقع به این معنا که بزرگواری ما بسیار زیاد است و فرد را می بخشیم. هیچ تسلیم شدنی در بخشش وجود ندارد.

بخشیدن دیگران چه فایده ای دارد

بخشیدن دیگران به این صورت ممکن است دشوار باشد. برخی از افکار ممکن است به تسهیل این مساله کمک کنند.

راه کارهای بخشیدن دیگران

خود را به جای فرد مقابل بگذارید

هنگامی که ما آماده ایم بار کینه در برابر شخصی را که به ما ظلم کرده است را روی او رها کنیم ، می توانیم خود را به جای او بگذاریم. این بدان معنی است که تشخیص دهیم به همین آسانی می توانیم به آن ها صدمه بزنیم و البته احتمالاًخود ما هم کارهای مشابه آن را انجام داده ایم. به عنوان مثال ، راحت تر می توانیم ناراحتی زودهنگام همسر را پس از خواب بد، با به یادآوردن زمان بیخوابی خودمان ببخشیم.

بخشیدن دیگران را جزئی از انسانیت بدانید

	اثار بخشیدن دیگران

بخشیدن دیگران یک بخش اساسی از وجود و ماهیت ما است. ما انسان ها به صورت مداوم برای خطاها و کوتاهی هایی که انجام می دهیم بخشیده می شویم؛ هنگام رانندگی یک اشتباه سهل انگارانه انجام می دهیم اما تصادف نمی کنیم. به شریک زندگی خود آسیب می رسانیم و رابطه ما دوباره ادامه پیدا می کند. دوست خود را آزرده خاطر می کنیم و آن ها تصمیم می گیرند که ما را ببخشند.

خودتان را راحت تر ببخشید

بخشش را نسبت به خود گسترش دهید و خودتان را راحت تر ببخشید. برای بیشتر ما ، سخت ترین فرد برای بخشیدن ، خودمان هستیم. ما تلاش می کنیم تا صدمه ای را که به دیگران وارد کرده ایم با راه هایی که خودمان را از بین می بریم تخلیه کنیم. واقعیت این است که هرچه کمتر خودمان را ببخشیم ، بخشیدن دیگران دشوارتر خواهد بود.

هم چنین بخوانید: چگونه می توانیم مهربانی با خودمان را تجربه کنیم؟

حتی وقتی می گوییم خودمان را بخشیده ایم، غالباً احساس کینه نسبت به خودمان پیدا می کنیم که روح ما را می خورد. بخشش واقعی مستلزم پاک کردن تخته سیاه نفس خود، با تمایل و سخاوتمندانه به صورتی که کینه برای مدت طولانی روی ان باقی نماند است. باید سعی کنیم تخته سیاه نفس مان را به گونه ای پاک کنیم که هیچ ردی از کینه روی آن باقی نماند و آنقدر سفید و تمیز شود که بدرخشد.

اگر می خواهید دیگران را ببخشید ، درون خود را بررسی کنید و ببینید آیا خودتان را راحت می بخشید؟ به خود لطف بیشتری داشته باشید و ببینید در نتیجه آن در روابط دیگر شما چه اتفاقی می افتد.

قدرت بخشیدن دیگران

چه موقع دیگران را ببخشیم؟

بخشش یک تصمیم کاملاً شخصی است ، خصوصاً وقتی توسط شخصی مورد تعرض ، آزار و اذیت قرار گرفته یا صدمه جدی دیده است. همانطور که نمی توان به کسی گفت که دیگری را دوست داشته باشد، نمی توان گفته که فرد دیگر را ببخشد. گرچه شواهد تحقیقاتی قوی ای وجود دارند که نشان می دهند بخشش برای ما خوب و مفید است، اما این امر با دستور دادن انجام نمی شود.

اگر آماده بخشش هستید، یا می خواهید آماده بخشش باشید؛ به آرامی خود را به سمت آن دعوت کنید. بپرسید که آیا اکنون زمان آن فرا رسیده است؟ شاید زمان آن رسیده باشد و شاید هم نرسیده نباشد. وقت برای همه چیز وجود دارد ، حتی برای نفرت. شاید امروز جواب شما “نه” باشد. شاید فردا هم جواب شما “نه” نباشد و سپس یک روز، مقاومتی که مدام با آن مواجه بودیم به طرز شگفت آوری از بین رفته و دیگر وجود ندارد. این زمان مناسب را ما در درون خود احساس می کنیم و نمی توانیم آن را در هیچ جای دیگری پیدا کنیم.

با بخشیدن دیگران احساس سبکی بسیار زیادی خواهیم داشت و از باری که تحمل می کردیم، راحت می شویم.

آیا شما دیگران را به راحتی می بخشید؟

منبع: WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *