ایده برنامه ریزی روزانه ؛ برای امروز آماده شوید

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

همه افراد با مشکل کار زیاد در مدت زمان کم دست و پنجه نرم می کنند. بهترین روش برای مقابله با مشکل کمبود وقت، اضافه کردن دو مرحله ساده به کارهای روزانه تان است: مراسم شبانه و مراسم صبحگاهی. با انجام این مراحل اضافی، زمان بیشتری برای انجام کارهایتان خواهید داشت. ایده اصلی این عمل سازماندهی کارهایتان هنگام برنامه ریزی است. در ادامه با ما با بررسی ایده برنامه ریزی روزانه همراه باشید.

توجه: ایده برنامه ریزی روزانه زمانی موثرتر است که شما یک برنامه ریزی هفتگی نیز داشته باشید.

شما احتمالاً از قبل مراسم صبحگاهی داشته باشید که شامل دوش گرفتن، صبحانه خوردن و شاید خواندن اخبار روزانه باشد. افزودن برنامه ریزی سریع به مراسم صبحگاهی،‌ راهی عالی برای شروع روز است. این راهنما فرض می کند که شما قبلاً لیستی از کارهای احتمالی امروز را جمع آوری کرده اید.

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید (معلم، پدر یا مادر/ مراقب کودک یا دانش آموز) که معمولاً روزهای شلوغی دارند و باید به دقت زمان خود را مدیریت کنید،‌ برنامه ریزی روزانه می تواند نجات دهنده شما باشد.

ایده برنامه ریزی روزانه می تواند شامل‌ نوشتن یک برنامه، داشتن لیست کارها، تصمیم گیری در مورد اینکه چه غذایی باید خورده شود یا چه مقدار پول می تواند خرج شود و سایر مسائل روزمره که نگران کننده هستند، باشد. برنامه ریزی روزانه غالباً با استفاده از الگوی برنامه ریز روزانه اتفاق می افتد.

این راهنما فرض می کند که شما شب گذشته در حال آماده شدن برای فردا هستید.

۱. همه کارها را دسته بندی کنید

وظایفی که در طول روز انتخاب می کنید؛ زمانی مفید خواهند بود که آنها را با توجه دسته بندی انتخاب کنید. به عنوان مثال، من بین کارهایی که در خانه انجام می دهم، کارهایی که می توانم در هر جایی انجام دهم و کارهایی که برای انجام آن ها به اینترنت نیاز دارم، تمایز قائل می شوم. شاید شما بخواهید بین کارهای شغلی و فعالیتهای خصوصی خودتان تفاوت قائل شوید. سریع کارهای مورد نظر خودتان را بررسی کنید و سعی کنید آنها را با توجه به زمینه های دلخواه تان، دسته بندی کنید. اگر از قبل متوجه شده اید که قادر به انجام همه آنها نیستید، زمان آن فرا رسیده که هر کاری را به فردا منتقل کنید.

۲. کارهای بزرگ را از بین ببرید

وقت خود را برای تخمین زمان دقیق تمام کارهایتان تلف نکنید. با این حال، اگر احساس می کنید برخی از کارها بیش از یک ساعت طول می کشد، آنها را نیز جداگانه دسته بندی کنید. هر فعالیتی که در لیست تان وجود دارد، باید در کمتر از یک ساعت انجام شود. این امر به شما امکان می دهد تا درک بهتری از پیشرفت داشته باشید و باعث می شود وقتی برخی از کارها بیش از حد انتظار زمان می برد، استرس کمتری داشته باشید.

۳. کارها را با توجه به زمان رنامه ریزی کنید

برخی از افراد پیشنهاد می کنند که کارها را به تقویم اضافه شوند، اما من مخالف آن هستم. اتفاقات غیرمنتظره همیشه اتفاق می افتد و باعث به برنامه ریزی مجدد در تقویم تان نیاز داشته باشید که اتلاف وقت به دنبال خواهد داشت. فقط در مورد کارهایی را که باید در یک ساعت مشخص از روز انجام دهید، در تقویم خود برنامه ریزی کنید. ممکن است کارهای مشخص کمتری داشته باشید. بقیه کارهایتان باید در کنار آن ها انجام شوند.

۴. کارها را اولویت بندی کنید

کدام کارها فوری هستند؟ کدام کار ها مهم هستند؟ به موفقیت هایی فکر کنید که شما را خوشحال می کند. کارهایی را که نسبت به بقیه کارها الویت دارند، علامت گذاری کنید. ممکن است قادر به انجام همه کارها نباشید اما می خواهید روز خود را با داشتن حس رضایت از انجام کار کافی به پایان برسانید.

۵. شروع کنید!

شما آماده شروع یک روز بسیار پرکار هستید. یکی از کارها را متناسب با زمینه تان، و براساس اولویت های خود، از لیست انتخاب کنید. برخی از افراد دوست دارند از کارهای ساده تر شروع کنند. دیگران ترجیح می دهند کارهای سخت را به تعویق بیندازند. مراقب باشید که سطح انرژی شما در طول روز تغییر می کند و بر اساس آن فعالیت ها را انتخاب کنید و فعالیت های برنامه ریزی شده در تقویم روزانه تان را انجام دهید.

توجه: کارهای دلخواه خود را متناسب با روحیه و محیط تان تغییر دهید. آیا چیزی حواس شما را پرت می کند؟ کاری را انتخاب کنید که به تفکر زیادی نیاز ندارد. آیا قهوه عالی سفارش داده اید؟ پس شاید اکنون زمان آن فرا رسیده است که به سخت ترین کار بپردازیم. از زمینه خود برای شروع فعالیت هایتان استفاده کنید و فراموش نکنید که هر از گاهی به خودتان پاداش دهید!

وقتی زندگی روزمره ما شلوغ و چند وجهی است، کنار گذاشتن، بی نظمی یا احساس خستگی بیش از حد، ممکن است آسان باشد. این امر می تواند منجر به افت بازده شود و احساس می کنید که به “بازی گرفته شده اید” و برنامه ریزی سودی ندارد.

حفظ و تداوم برنامه ریزی روزانه، یکی از روش های اثبات شده ای است که افراد در آن قادر به مدیریت موثرتر وقت خود هستند. با داشتن جایگاهی برای نوشتن برنامه روزانه و همه کارهای مهمی که باید انجام شود، فراموش کردن کارها و قرارها بسیار کمتر رخ می دهد. داشتن برنامه ریزی روزانه و در دسترس بود آن به شما کمک می کند تا از روند برنامه جا نمانید و خسته نشوید.

به طور خلاصه، استفاده از الگوی برنامه ریزی روزانه، روشی مطمئن برای ساده سازی زندگی شما است. کمی تلاش و صرف زمان لازم است تا به استفاده صحیح از الگوی برنامه ریزی روزانه عادت کنیم، اما به محض استفاده از آن به یک عادت تبدیل می شود که می تواند تفاوت مهمی در کنترل بهتر زندگی تان به خصوص افراد پرمشغله، ایجاد کند.

هم چنین بخوانید: بولت ژورنال چیست؟ چگونه با آن برنامه ریزی کنیم؟

قالب برنامه ریزی روزانه چیست؟

ایده برنامه ریزی روزانه اساساً یک قطعه کاغذ است که به بخشهای مختلفی تقسیم می شود که از هر بخش برای یادداشت کارهای مختلف زندگی شخص استفاده می شود که به برنامه ریزی یا پیگیری نیاز دارند.

بعضی از بخش هایی که ممکن است در الگوی برنامه ریزی روزانه گنجانده شود: مواردی مانند “ده هزار قدم پیاده روی” یا “۱۵ دقیقه مراقبه” نمونه های خوبی از اهداف روزانه هستند.

لیست کارها: لیستی از کارهایی است که باید در طول روز انجام شود. این بخش غالباً در کنار هر مورد کادرهای انتخاب کمی دارد، بنابراین می توان آنها را علامت گذاری کرد.

برنامه / قرارها: جایی است که می توان هرگونه جلسه، قرار ملاقات با پزشک یا سایر فعالیت های برنامه ریزی شده در طول روز را در آن یادداشت کرد. این بخش بعضی اوقات به گونه ای تنظیم می شود که هر خط، نشان دهنده ساعت مشخصی از روز باشد.

منبع: MEDIUM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *