انگیزه درونی و بیرونی چه تفاوتی دارند؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

انگیزه درونی و بیرونی ، کدام یک بهتر است؟ این انگیزه ها چه تفاوت هایی با هم دارند؟ در چه مواردی به صورتی ذاتی انگیزه می گیریم؟ آیا رفتار کودکان هنگام انجام کارهای روزمره را مشاهده کرده اید؟ آنها ممکن است به طور طبیعی به بازی کردن با دوستانشان تمایل داشته باشند اما برای انجام تکالیف خود به فشار نیاز دارند. کودکان ممکن است به تنهایی از خوردن غذای بی ارزش لذت ببرند اما در عین بی میلی به سبزیجات ، با نظارت بزرگسالان نیاز دارند.

هرچقدر بچه ها بزرگ می شوند ، رفتار آنها ثابت می ماند. دلایل زیادی وجود دارد که ما کارهای خاصی را انجام می دهیم. گاهی اوقات ، برای تحقق چیزی انگیزه درونی داریم و بار دیگر نیز از بیرون انگیزه می گیریم. این دوگانگی انگیزه ذاتی در مقابل انگیزه خارجی است:

“هنگامی که اافراد نگیزه ذاتی دارند ، به یک فعالیت می پردازند زیرا آن را جالب و ذاتاً راضی کننده می دانند. در مقابل ، هنگامی که انگیزه های بیرونی ایجاد می شود ، افراد برای بدست آوردن پیامدهای قابل تفکیک ابزاری مانند دستیابی به پاداش ، اجتناب از مجازات یا دستیابی به نتیجه ای ارزشمند ، به انجام کاری می پردازند. “

انگیزه درونی و بیرونی چه تفاوتی دارند؟

هم چنین بخوانید: چگونه انگیزه بیشتری داشته باشیم؟

ادامه مطلب را بخوانید تا درباره انگیزه درونی و بیرونی بیشتر بدانید و متوجه شوید که رفتار پاداش محور چگونه بر بهره وری ما تأثیر می گذارد و چگونه می توانیم آن را تنظیم کنیم!

انگیزه درونی چیست؟

تمام نظریه هایی که آنچه را به عنوان انگیزه درونی طبقه بندی می کند ، در مورد یک انگیزه طبیعی از درون برای پیگیری یک فعالیت صحبت می کنند زیرا باعث لذت ما می شود.

برخی از محققان روانشناسی رفتار ذاتی را با نیازهای اساسی انسان ، خلاقیت ، افزایش عملکرد و رضایتمندی مرتبط دانسته اند. وقتی ما کاری را انجام می دهیم که نیازهای طبیعی ما مانند گرسنگی ، تشنگی و خواب را برآورده می کند ، برای انجام یک کار بهتر مجهز هستیم. در مواقع دیگر ، ممکن است ما به سادگی کاری انجام دهیم زیرا آن کار باعث تحریک تجربه زیبایی شناختی بودن در آن نوع فعالیت ، مانند سرگرمی ها می شود.

به بیان ساده ، فعالیت هایی که رضایت و شادی ما را به همراه دارند با انگیزه درونی تأمین می شوند زیرا سیستم پاداش داخلی به آنها دامن می زند.

نمونه هایی از انگیزه درونی

 • مطالعه و درس خواندن به این دلیل است که از روند کسب دانش لذت می برید و فقط به این دلیل نیست که نمرات خوبی می خواهید.
 • کمک به یک دوست / یکی از اعضای خانواده در انجام یک کار، از روی عشق و بدون انتظار عوض از او است
 • ساعت ها در آشپزخانه ایستاده اید تا غذای مورد علاقه خود را تهیه کنید زیرا محصول نهایی گرسنگی شما را سیر می کند و به شما لذت می بخشد
 • دنبال سرگرمی ، مانند باغبانی ، پیاده روی ، اردو زدن و ورزش ، و غیره ، برای لذت بردن از زیبایی هستید
 • دویدن در ماراتن برای احساس جوان شدن جسمی به جای به دنبال جایزه مسابقه بودن
 • مسئولیت اضافی در محل کار / مدرسه برای بهبود مهارت های خود بدون قصد جلب اعتبار یا جلب رضایت شخصی ، را به عهده بگیرید
انگیزه درونی و بیرونی چه تفاوتی دارند؟

انگیزه بیرونی چیست؟

وقتی ذاتاً انگیزه ای برای انجام وظیفه نداریم زیرا احساس رضایت ایجاد نمی کند ، انگیزه بیرونی داریم. چنین انگیزه ای تمایل ما برای دستیابی به پاداش یا جلوگیری از مجازات را تسهیل می کند.

همه کارهایی که ما انجام می دهیم به دلیل ماهیت تکراری ، اضطرار ، ضرورت ، تکرار ، مدت زمان یا یکنواختی ما شادی آور نیستند. خواه ما را هر روز صبح به محل کار / مدرسه بکشاند یا آخر هفته ها مشغول کار شویم ، ما تمایل داریم وظایفی را انجام دهیم که ذاتاً ممکن است ما را خوشحال و راضی نسازند. معمولاً یک نیروی خارجی یا انگیزه ای پنهانی ما را به سمت انجام چنین کارهایی سوق می دهد. جوایزی مانند پول ، تعریف و تمجید و شهرت انگیزه ما را از بیرون برمی انگیزند.

با این حال ، انگیزه بیرونی لزوماً به این معنی نیست که ما تمایلی به انجام کاری نداریم. ما فقط از آن پاداش خارجی می گیریم. به عنوان مثال ، ممکن است شخصی نوشتن را دوست داشته باشد اما برای کسب درآمد از آن حجم کار بیشتری انجام دهد.

نکته قابل ذکر: ارائه پاداش خارجی برای چیزی که قبلاً ذاتاً پاداش دارد ، می تواند انگیزه را کاهش دهد ، این مساله به اثر توجیه بیش از حد معروف است.

هم چنین بخوانید: چرا بی انگیزه می شویم؟

نمونه هایی از انگیزه های بیرونی

 • کار در یک کار نیمه وقت برای کسب درآمد اضافی در حالی که هنوز دانشجو هستید
 • شرکت در مسابقات برای کسب جوایز و کسب شهرت
 • حضور در کلاس ها به طور منظم نه به دلیل هیجان انگیز بودن سخنرانی بلکه برای حفظ سوابق حضور و غیاب
 • رفتن به دفتر در روزهایی که خسته هستید برای جلوگیری از کاهش حقوق
 • انجام یک وظیفه قبل از مهلت تعیین شده برای به دست آوردن تعریف و تمجید
 • انجام کاری که دوست ندارید فقط برای جلوگیری از قضاوت عمومی
 • انجام کارهای چاپلوسانه پیش از درخواست کاری از والدین
نمونه هایی از انگیزه های بیرونی

۳ تنظیم کننده بهره وری

ما به عنوان موجودات اجتماعی با محیط پیرامون خود ارتباط برقرار می کنیم تا به شادی و رضایت از خود برسیم.

دانیل اچ پینک ، در کتاب خود Drive ، در مورد وضعیت در حال تکامل اقتصاد دیجیتال صحبت می کند و رهبران می توانند روش های موثرتری در ایجاد انگیزه در پیش گیرند. وی سه اصل افزایش بهره وری را پیشنهاد می کند: خودمختاری ، تسلط (به جای آن ، صلاحیت) و هدف. با جدا کردن گزاره های وی از متن محل کار برای جهانی سازی آن ، در مورد تأثیر انگیزه درونی و برونی در این سه اصل بحث خواهیم کرد.

خودمختاری به میزان خلاقیت و کنترلی که ما بر بیان فردی و بدون تأثیر خارجی داریم ، اطلاق می شود. این مورد استقلال ما را در انتخاب و تصمیم گیری در مورد اقدامات آینده تعیین می کند.
تسلط یا صلاحیت توانایی ما در اجرای یک کار به بهترین وجهی بدون هیچ گونه کمک خارجی است. سطح صلاحیت ما حاکی از این است که وقتی وظیفه چیزی را بر عهده داریم ، می توانیم عملکرد خوبی داشته باشیم.
هدف کنایه از اشتیاق در درون افراد برای کمک به وجود معنادارتر بشری فراتر از خود دارد.
بهره وری نتیجه تجمعی سه مورد فوق است که انگیزه آنها را تنظیم می کند. در بخش زیر ، ما تأثیرات مختلف دو نوع انگیزه در عملکرد فردی را بررسی خواهیم کرد: انگیزه درونی و بیرونی .

انگیزه درونی و بیرونی: آیا گزینه سوم وجود دارد؟

در یک مطالعه روانشناختی ، ریچارد ام. رایان و ادوارد ال دسی دریافتند که “شرایط حامی استقلال و صلاحیت به طور قابل اعتماد این بیان حیاتی از گرایش رشد انسانی را تسهیل می کند ، در حالی که شرایطی که رفتار را کنترل می کنند و مانع بازتاب درک می شوند ، بیان آن را تضعیف می کنند.”

به عبارت دیگر ، کاری که انگیزه درونی یا بیرونی داشته باشد ، نباید تأثیر منفی بر توانایی های طبیعی ما بگذارد.

آنها هم چنین نتیجه گرفتند که: “کنترل بیش از حد ، چالش های غیربهینه و عدم ارتباط … گرایش های ذاتی تحقق بخشیدن و سازماندهی ذاتی را بر هم می زند و منجر به عدم ابتکار و مسئولیت و پریشانی نیز می شود.” به بیان ساده ، چالش های غیرقابل تحقق و جدا شدن احساسات می تواند از توانایی های طبیعی افراد بکاهد و بر عملکرد تأثیر منفی بگذارد.

از این رو ، به راحتی می توان نتیجه گرفت که انگیزه مثبت کلید تقویت عملکرد است بدون اینکه فرد از نظر روحی ، جسمی یا عاطفی خسته شود. خواه در مدرسه ، محل کار یا محافل اجتماعی باشد ، مافوق باید اطمینان حاصل کنند که یک کار محوله باید انگیزه مثبت داشته باشد به گونه ای که تعهد ، علاقه و بهره وری را تضمین کند. از این رو ، نوع انگیزه تا زمانی که مانع سه اصل بهره وری نباشد ، برای عملکرد قابل توجه نیست.

انگیزه درونی و بیرونی

چگونه می توانید به دیگران انگیزه مثبت دهید؟

اهداف قابل دستیابی تعیین کنید: درخواست زیاد از افراد بر عملکرد تأثیر منفی می گذارد زیرا به توانایی های آن ها احترام نمی گذارد. همچنین می تواند به شدت دلسرد کننده باشد زیرا با این فکر که غیرقابل تحقق است ، مانع از این می شود که حداکثر تلاش خود را بکنند.
با افزایش تدریجی سطح، آن ها را به چالش بکشید: هنگامی که سطح مهارت فرد را ارزیابی کردید ، می توانید به آرامی کارهای قابل توجه تری را برای گسترش توانایی هایشان به آن ها بدهید.
به آن ها الهام دهید: مثال زدن بهترین راه برای ایجاد انگیزه در دیگران است. شما می توانید بهترین عملکرد خود را داشته باشید تا به افراد بگویید که از آنها چه انتظاری دارید.
برقراری رابطه اعتماد: اعتماد کلید حفظ هرگونه رابطه انسانی است ، چه شخصی و چه شغلی. اطمینان از وجود این احساس باعث دلگرمی و الهام بخشیدن آنها برای انجام بهتر کارها می شود.
یک سیستم پاداش سالم داشته باشید: انسان ها نمی توانند در برابر پاداش ها ، چه درونی و چه بیرونی ، مقاومت کنند. حفظ یک سیستم پاداش سالم می تواند دیگران را به کار سخت و مولد سوق دهد.
از آن ها بازخورد بگیرید: سرانجام ، جستجوی بازخورد به همان اندازه دادن بازخورد مهم است. فراموش نکنید که از نظرات مردم درباره تغییراتی که می توانید در رویکرد خود ایجاد کنید ، بپرسید!

سخن پایانی انگیزه درونی و بیرونی

نگاه کردن به زندگی خود با دید پرنده همیشه آسان نیست. شما گاهی به انگیزه دهنده های بیرونی نیاز دارید که توانایی بالقوه شما را می بینند و به شما کمک می کنند تا راهی برای موفقیت هموار کنید. اما حتی وقتی انگیزه های بیرونی از شما پشتیبانی می کنند ، توجه دقیق به گفتگوی داخلی به شما کمک می کند از سد معبر عبور کنید.

و فراموش نکنید که انگیزه به خودی خود هدف نیست بلکه راهی است برای یک سفر طولانی که در آن به نقاط عطف بیشتری دست پیدا می کنید.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *