انواع اختلال دوقطبی و تفاوت آن ها با یکدیگر

زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه

انواع اختلال دوقطبی چه مواردی هستند؟ چه علائمی دارند؟ تفاوت آن ها با یکدیگر چیست؟ اختلال دو قطبی ، که به عنوان افسردگی شیدایی هم شناخته می شود ، یک بیماری روانی است که باعث ایجاد خلق وخوی بالا یا پایین و تغییر در خواب ، انرژی ، تفکر و رفتار می شود.

افرادی که به انواع اختلال دو قطبی مبتلا هستند ، می توانند دوره هایی داشته باشند که بیش از حد احساس خوشبختی و انرژی داشته باشند و دوره های دیگری احساس ناراحتی ، ناامیدی و تنبلی کنند.

اختلال دو قطبی یک اختلال خلقی است و در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات ذهنی در حال حاضر پنج نوع مختلف برای این اختلال ذکر شده است: دو قطبی نوع یک ، دو قطبی نوع دو ، اختلال سیکلوتیمیک ، سایر اختلالات دو قطبی و وابسته مشخص و اختلالات دو قطبی نامشخص و موارد مربوط به آن.

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی خلق و خویی دارند که با بالا و پایین بودن یا دوره های شیدایی و افسردگی مشخص می شود.

مدت زمان و شدت این دوره ها ، متخصصان بهداشت را قادر می سازد تا مشخص کنند که کدام یک از انواع فرعی اختلال دوقطبی در فرد وجود دارد. هر زیرگروه در نوع ، شدت و مدت زمان علائم متفاوت است.
بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی به طور کامل در این گروه ها قرار نمی گیرند و اغلب با اختلالات دو قطبی “نرم” تشخیص داده می شوند. تشخیص صحیح اغلب دشوار است ، اما گام مهمی در جهت تنظیم یک درمان موثر است.

انواع اختلال دوقطبی

انواع اختلال دوقطبی

 • اختلال دو قطبی نوع یک: این نوع شامل دوره های شیدایی ۷ روز یا بیشتر یا شیدایی شدید است که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد. همچنین ممکن است فرد یک دوره افسردگی اساسی را تجربه کند که ۲ هفته یا بیشتر طول بکشد. فرد برای دریافت تشخیص دو قطبی نوع یک نیازی به تجربه این نوع دوره ها ندارد.
 • اختلال دو قطبی نوع دو: این مورد هم مانیا و هم افسردگی را نشان می دهد ، اما شدت شیدایی این نوع کمتر از دو قطبی نوع یک است و پزشکان آن را هیپومانیا می نامند. فرد مبتلا به دو قطبی نوع دو ممکن است یک دوره افسردگی اساسی قبل یا بعد از یک دوره شیدایی را تجربه کند.
 • اختلال سیکلوتایمیک: این نوع به سیکلوتیمیا نیز معروف است ، علائم هیپومانیا و افسردگی را شامل می شود که در بزرگسالان ۲ سال یا بیشتر یا در کودکان ۱ سال ادامه دارد. این علائم با معیارهای دوره های کامل شیدایی یا افسردگی متناسب نیست.
 • انواع دیگر: افراد مبتلا به این اختلالات علائمی را تجربه می کنند که در گروه های فوق قرار نمی گیرند. به عنوان مثال ، این علائم ممکن است ناشی از مصرف مواد مخدر یا الکل یا شرایط پزشکی باشد.
 • دو قطبی نوع یک و دو متداول ترین زیرگروه ها هستند ، از نظر علائم شیدایی دو قطبی نوع یک شدیدتر است.

علائم اختلال دو قطبی شامل دوره های شیدایی یا هیپومانیا است و می تواند شامل افسردگی باشد.

افراد همچنین ممکن است دوره هایی داشته باشند که در آن دوره نسبتاً پایدار باشند. علائم متفاوت است و ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.

هم چنین بخوانید: انواع افسردگی ، بررسی علل، علائم و درمان آن ها

شیدایی

دوره های شیدایی شامل اوج های شدید است که طی آن فرد ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

 • عصبانیت یا تحریک پذیری
 • مشکل خواب و نیاز کمتر به خواب
 • سطح بالای انرژی و دوره های بیش فعالی
 • اعتماد به نفس بالا
 • ناتوانی در تصمیم گیری
 • شور و هیجان شدید
 • از دست دادن تمرکز
 • افکار رقابتی
 • رفتارهای لذت جویی ، مانند افزایش فعالیت جنسی یا مصرف الکل یا مواد مخدر
 • رفتار بی پروا ، مانند فعالیت جنسی پرخطر
 • بی قراری

دوره های شیدایی می تواند بر زندگی روزمره ، شغل و روابط فرد تأثیر بگذارد.

شیدایی

هایپومانیا

علائم هیپومانیا شبیه علائم شیدایی است اما شدت آن کمتر است. با این وجود ، دیگران اغلب این علائم را مشاهده می کنند ، که می تواند در زندگی و روابط فرد تداخل ایجاد کند.

افسردگی

طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ در ژورنال American Family Physician انجام شد ، در حالی که اختلال دوقطبی علائم شیدایی یا هیپومانیک را شامل می شود ، بیشتر افراد مبتلا بیشتر اوقات افسردگی را تجربه می کنند.

علائم افسردگی اختلال دو قطبی همان علائم افسردگی بالینی است و شامل موارد زیر است:

 • خستگی و انرژی کم
 • احساس غم یا ناامیدی
 • بی خوابی یا خواب زیاد
 • از دست دادن اشتها یا پرخوری
 • از دست دادن تمرکز
 • از دست دادن علاقه به چیزهایی که قبلاً لذت برده اید ، یا anhedonia
 • عزت نفس پایین
 • دردهای جسمی بدون دلیل مشخص
 • افکار یا رفتارهای خودکشی

برای اینکه متخصصان بهداشت این علائم را به عنوان افسردگی طبقه بندی کنند ، باید حداقل ۲ هفته ادامه داشته باشند.

علائم دیگر

دو قطبی نوع یک و نوع دو ممکن است علائم دیگر مانند اضطراب یا روان پریشی ایجاد کند. در طول دوره های روان پریشی ، افراد ارتباط خود را با واقعیت از دست می دهند و ممکن است دچار توهم شوند.

افراد مبتلا به دو قطبی نوع یک یا نوع دو ممکن است آنچه پزشکان “دوچرخه سواری سریع” می نامند را تجربه کنند. این به این معنی است که آنها حداقل ۴ دوره در سال قبل داشته اند ؛ دوره های بهبودی گاه به مدت حداقل ۲ ماه یا تغییر حالت، مانند از شیدایی به افسردگی.

علائم دیگر انواع اختلال دوقطبی

علائم در کودکان و نوجوانان

شناسایی علائم در افراد جوان ممکن است دشوار باشد زیرا این علائم می تواند به فراز و فرودهای منظم رشد شبیه باشد.

هم چنین بخوانید: برای درمان افسردگی در نوجوانان چه باید کرد؟

الگوهای علائم در کودکان و نوجوانان نیز می تواند با بزرگسالان متفاوت باشد.

تشخیص

بیشتر افراد مبتلا به انواع اختلال دوقطبی در اوایل بزرگسالی ، پس از ادامه علائم برای چندین سال ، تشخیص داده می شوند. یک پزشک یا یک پرستار روانپزشکی اختلال دوقطبی را براساس سابقه پزشکی و علائم شخص تشخیص می دهد. آن ها ممکن است:

 • افکار ، احساسات و رفتارهای شخص را بررسی کنند
 • با اجازه شخص ، با اعضای خانواده یا دوستان نزدیک در مورد علائم آنها صحبت کنید ، به ویژه در دوره های شیدایی
 • از فرد بخواهید که در مورد روحیه ، الگوی خواب و سایر علائم خود یک ژورنال بنویسند
 • علائم را با معیارهای ذکر شده در راهنمای تشخیصی و آماری فعلی اختلالات ذهنی یا DSM-5 مقایسه کنند
 • برای رد سایر علل علائم افسردگی و شیدایی ، پزشک همچنین ممکن است معاینه بدنی ، آزمایش خون یا اسکن مغز انجام دهد.

اختلال دوقطبی نوع یک

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نوع یک دچار حملات شیدایی کامل و افسردگی های عمیق و فلج کننده هستند. یک تحقیق سازمان بهداشت جهانی نشان داد که میزان شیوع اختلال دوقطبی نوع یک ۰٫۶ درصد است. اختلال دو قطبی نوع یک معمولاً در اواخر بلوغ یا اوایل بزرگسالی شروع می شود و اوج آن در دهه سوم زندگی (۲۰ تا ۲۹ سالگی) است.

اختلال دو قطبی نوع یک اغلب یک بیماری عود کننده و قابل بهبود است ، به این معنی که علائم آن کم و زیاد می شود. این ویژگی اختلال دوقطبی نوع یک، تشخیص و درمان آن را به چالش می کشد.

موارد مورد انتظار در اختلال دوقطبی نوع یک

بسیاری از مطالعات بالینی عالی در مورد اختلال دو قطبی در سال های قبل از درمان های موثر انجام شده است. این که قبل از زمانی که درمان در دسترس باشد ، بیماران چند قسمت بیماری داشته اند؟ قسمت بیماری آن ها چقدر طول کشید؟ مدت زمان بین قسمت ها چقدر بود؟

در تحقیقی در سال ۱۹۴۲ ، محققان پرونده پزشکی ۶۶ بیمار مبتلا به “روان پریشی شیدایی-افسردگی” را بررسی کردند. تعداد کمی از بیماران در دوره مطالعه فقط یک دوره بیماری داشتند. حدود یک سوم آن ها ۲ تا ۳ قسمت ، حدود یک سوم آن ها ۴ تا ۶ قسمت و حدود یک سوم آن ها بیش از ۷ قسمت بیماری و تعداد کمی دارای ۲۰ قسمت یا بیشتر بودند. متأسفانه ، هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا فرد در طول زندگی خود ۲ یا ۳ قسمت دیگر یا بیش از ۲۰ قسمت بیماری خواهد داشت، وجود ندارد.

مطالعات بعدی نشان داده است که ، در صورت عدم درمان ، قسمت های اختلال دو قطبی اغلب با افزایش سن بیماران بیشتر اتفاق می افتد و به نظر می رسد که قسمت های آن با سهولت بیشتری شروع می شوند.

بسیاری از بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی نوع یک تقریباً علائم خود را در دوره های مختلف بهبود می بخشند. این الگوی بیماری اغلب پیش بینی می کند که یک فرد پاسخ بسیار خوبی به درمان با لیتیوم خواهد داشت.

اختلال دو قطبی نوع دو

افراد مبتلا به اختلال دو قطبی نوع دو کاملاً دچار دوره های افسردگی و دوره های هیپومانیا می شوند. این بیماران هرگز دچار شیدایی کامل نمی شوند ، اگرچه اغلب حالتهای مختلط خفیفی دارند.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که شیوع اختلال دو قطبی نوع دو در طول زندگی ۰٫۴ درصد باشد.

در ابتدا ، برخی از محققان گمان می کردند بیمارانی که سابقه هیپومانیا و افسردگی دارند اما شیدایی ندارند ، در مراحل اولیه “افسردگی جنون” هستند. اما چندین مطالعه مشاهده ای در دهه های ۱۹۷۰ و ۸۰ نشان داد که چنین نیست. یکی از این موارد ، توسط دکتر ویلیام کوریل و همکارانش نوشته شده است که بیماران مبتلا به افسردگی های مکرر و هیپومانیا را برای چند سال دنبال کردند و دریافتند که کمتر از ۵ درصد آنها هرگز حالت شیدایی نداشته اند. دو قطبی نوع دو صرفاً مقدمه ای برای بیماری افسردگی شیدایی”تمام عیار” نیست. بیماران دو قطبی نوع دو در مراحل اولیه دو قطبی نیستند.

اختلال دو قطبی نوع دو

هم چنین بخوانید: علائم افسردگی چه مواردی هستند؟

موارد مورد انتظار در اختلال دو قطبی نوع دوم

از اختلال دو قطبی نوع دوم گاهی اوقات به اشتباه به عنوان نوع خفیف تری از دو قطبی یاد می شود. اگرچه بیماران با اختلال دو قطبی نوع دو شدیدترین علائم شیدایی کامل را ندارند، اما بیشتر اوقات علائم آن را دارند. دوره های طولانی افسردگی نوعی اختلال دو قطبی نوع دو است و حتی می تواند ناتوان کننده تر از قسمت های چشمگیر اما کوتاه مدت بیماری دو قطبی نوع یک باشد.

افراد با اختلال دو قطبی نوع دو به احتمال زیاد در علائم خود دچار تغییرات فصلی می شوند ، به این معنی که آن ها در پاییز و زمستان افسرده می شوند و در بهار و تابستان احساس بهتری دارند – یا حتی دچار هیپومانیا می شوند. از آنجا که بیماران مبتلا به دو قطبی نوع یک اغلب دارای علائم شیدایی تحریک پذیر هستند ، دوره های هیپومانیک بیماران دو قطبی نوع دو با خلق و خوی شادمانی مشخص می شود.

در مورد علائم افسردگی ، بیماران مبتلا به اختلال دو قطبی نوع دواغلب از تحریک روانی- حرکتی ، احساس گناه و افکار خودکشی رنج می برند. بیماران دو قطبی نوع دو هم چنین تجربه بیشتری از هراس و اختلالات خوردن دارند. به طور معمول ، با افزایش سن بیمار دو قطبی نوع دو ، قسمت های هیپومانی کاهش می یابد. هنگامی که آن ها به میانسالی می رسند ، افسردگی معمولاً خلق و خوی غالب است.

اختلال دوقطبی سیکلوتایمیک

افراد مبتلا به اختلال سیکلوتایمیک دوره های مکرر کوتاه علائم افسردگی و هیپومانیا را دارند که دوره های کوتاه مدتی بین این دوره ها دارای خلق و خوی عادی هستند. با این تعریف، بیمار دوره های افسردگی اساسی (ماژور) کامل یا دوره های شیدایی کامل ندارد. این بیماران اساساً تقریباً به طور مداوم بین افسردگی خفیف و خستگی ملایم در گذارند.

بر اساس مطالعات جدید بین ۰٫۴ تا ۲٫۴ جمعیت جامعه این اختلال را تجربه می کنند.

سیکلوتیمیا در حال حاضر به عنوان زیرمجموعه اختلال دوقطبی در نظر گرفته می شود ، این طبقه بندی توسط مطالعات مربوط به تاریخ خانوادگی پشتیبانی می شود. بیماران مبتلا به سیکلوتیمیا غالباً دارای خویشاوندانی با اختلال دو قطبی هستند اما به ندرت اقوامی دارند که فقط از افسردگی رنج می برند. به نظر می رسد تجربیات درمانی این رابطه را تأیید می کند: نوسانات خلقی اختلال سیکلوتیمیک اغلب به بسیاری از رویکردهای درمانی دیگر اختلالات دو قطبی پاسخ می دهد.

اختلال دوقطبی سیکلوتایمیک

موارد مورد انتظار در اختلال سیکلوتیمیک

در افراد مبتلا به اختلال سیکلوتیمیک مکرراً بالا و پایین رفتن خلقی به وجود می آید و فقط چند دوره خلق و خوی طبیعی و عادی خواهند داشت.

اختلال سیکلوتایمیک تمایل دارد خیلی زود در زندگی شروع شود. مطالعه ای روی ۸۹۴ بیمار جوان (۵ تا ۱۷ سال) نشان داد که تقریباً سه چهارم بیماران مبتلا به اختلال سیکلوتیمیک برای اولین بار علائم را قبل از ده سالگی تجربه کرده اند.

اختلالات دو قطبی “نرم”

اختلالات دو قطبی “نرم” اختلالات خلقی با برخی از ویژگی های اختلال دوقطبی است ، اما با الگوی زیرگروه های تعریف شده تناسبی ندارد.

برای حدود نیم قرن ، روانپزشکی اختلالات خلقی را به موارد افسردگی تک قطبی ، بیماری که فقط با علائم افسردگی و اختلالات دو قطبی مشخص می شود ، تقسیم می کرد که در آن بیماران هم از دوره های افسردگی رنج می برند و هم دچار حالت های شیدایی ، هیپومانیک یا مختلط می شوند.

به نظر می رسد اختلالات دو قطبی “نرم” این طرز تفکر را به چالش می کشد. بسیاری از این بیماران دارای بیماری علائم افسردگی با نشانه های ضعیف شیدایی هستند. گاهی اوقات ، سابقه خانوادگی اختلال دو قطبی تنها نکته است. بیشتر اوقات ، آن ها در دوره های کوتاه مدت خلق و خوی بالایی دارند که احساس نمی کنند به طور خاصی غیر طبیعی هستند ، اما اگر بیشتر مورد بررسی قرار بگیرند ، مشخصه های هیپومانیا را دارند: کاهش نیاز به خواب ، افزایش انرژی ، اعتماد به نفس بیش از حد غیرمعمول و از بین رفتن کم رویی. آن ها می توانند دوره های تحریک پذیری داشته باشند که فقط چند ساعت طول بکشد و احتمالاً حالت های مختلط خفیف را نشان دهند.

درمان اختلال دوقطبی

اختلال دو قطبی یک بیماری مادام العمر است ، بنابراین هدف درمان این است که علائم را مدیریت کند.

گزینه های درمان عبارتند از:

داروها

پزشکان معمولاً داروهایی را برای افراد مبتلا به اختلال دو قطبی توصیه می کنند ، در حالیکه افراد زیادی داروهای متعددی مصرف می کنند.

تثبیت کننده خلق و خوی لیتیوم یک درمان رایج است ، با برخی تحقیقات منبع معتبر نشان می دهد که می تواند به طور قابل توجهی به جلوگیری از عود طولانی مدت این اختلال کمک کند.

داروهای دیگر برای اختلال دو قطبی عبارتند از:

 • داروهای ضد اضطراب
 • داروهای ضد روان پریشی
 • داروهای ضد افسردگی
 • قرص خواب آور


روان درمانی

درمان اختلال دوقطبی

روان درمانی می تواند یک مولفه مهم درمانی برای افراد مبتلا به انواع اختلال دوقطبی باشد. این می تواند آنها را قادر به تشخیص تغییرات در افکار و خلق و خوی و پاسخگویی متناسب با آنها کند.

درمان همچنین می تواند به افراد کمک کند تا روال های سالمی را ایجاد کرده و مهارت های جدیدی را برای مقابله با آن یاد بگیرند. این موضوع ممکن است به صورت یک به یک ، با خانواده یا به عنوان بخشی از یک گروه انجام شود.

اصلاح سبک زندگی

بیشتر افراد مبتلا به انواع اختلال دوقطبی و سایر اختلالات خلقی ، تغییر شیوه زندگی را مفید می دانند. تغییرات معمول شامل موارد زیر است:

 • پرهیز از الکل و مواد مخدر
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم
 • انجام ورزش منظم
 • ایجاد الگوی خواب
 • نگه داشتن یک دفترچه یادداشت خلقی برای شناخت الگوها و عوامل محرک
 • به حداقل رساندن استرس
 • کمک و پشتیبانی گرفتن از خانواده ، دوستان و دیگران
 • تحصیل در مورد اختلال دو قطبی
 • استفاده از تکنیک های ذهن آگاهی و مراقبه

علل بالقوه و عوامل خطرساز انواع اختلال دوقطبی

متخصصان دقیقاً نمی دانند چه عواملی باعث انواع اختلال دوقطبی می شود ، اگرچه معتقدند عوامل مختلفی در این امر نقش دارند. این موارد شامل:

 • ژنتیک به نظر می رسد که افراد مبتلا به اختلال دو قطبی دارای تغییراتی در ژن ها هستند که ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش داده باشد. با این حال ، دقیقاً مشخص نیست که چگونه این تغییرات منجر به بروز اختلال می شود.
 • سابقه خانوادگی. اگر یک خواهر یا برادر یا مادر یا مادر یا مادر والد مبتلا به اختلال دو قطبی باشند ، شخص به احتمال بیشتری مبتلا می شود.
 • فاکتورهای محیطی. تجربه دوره هایی از استرس زیاد ، مانند سوگواری ، می تواند علائم دو قطبی را تحریک کند. آسیب سر ضربه ای یا سو مصرف الکل یا مواد مخدر نیز ممکن است خطر را افزایش دهد.

به احتمال زیاد ، ترکیبی از وراثت و عوامل محیطی در توسعه دو قطبی نقش دارد.

خلاصه انواع اختلال دوقطبی


۵ مدل ازانواع اختلال دو قطبی وجود دارند ، که علائم قابل توجهی بین آنها مشترک هستند.

در حالی که اختلال دو قطبی یک بیماری مادام العمر است ، درمان هایی مانند داروها ، درمان و اصلاح سبک زندگی می توانند به طور موثری به افراد در مدیریت علائم کمک کنند.

برای حمایت از سلامت روان ، برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی بسیار مهم است که از دیگران کمک بگیرند و با پزشکان خود در تماس مداوم باشند.

منبع: PSYCHOLOGYTODAYMEDICALNEWSTODAY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *