افسردگی سایکوتیک چیست و چه علائمی دارد؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

افسردگی سایکوتیک یکی از انواع فرعی افسردگی اساسی است که هنگامی رخ می دهد که یک بیماری شدید افسردگی شامل نوعی روان پریشی باشد. روان پریشی می تواند توهم باشد (مانند شنیدن صدایی که به شما می گوید شما خوب و بی ارزشی نیستید) ، اوهام (مانند احساس شدید بی ارزشی ، شکست یا ارتکاب به گناه) یا گسستن دیگری از واقعیت. افسردگی روان پریشی تقریباً از هر چهار نفری که به دلیل افسردگی در بیمارستان بستری می شوند ، یک نفر را تحت تأثیر قرار می دهد.

برخی از افراد مبتلا به افسردگی شدید علاوه بر علائم معمول افسردگی ، مانند خلق افسرده ، تغییر اشتها و از بین رفتن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً از آن ها لذت می برد ، روان پریشی نیز دارند. روان پریشی نوعی بیماری است که در آن فرد شروع به دیدن و یا شنیدن چیزهایی می کند که واقعاً در آن نیستند (توهم) یا ایده های نادرست درباره واقعیت را تجربه می کنند (توهمات). همچنین ممکن است تفکر بی نظمی وجود داشته باشد. وقتی روان پریشی در کنار افسردگی رخ می دهد ، افسردگی سایکوتیک نامیده می شود .

هم چنین بخوانید: رابطه ورزش و کاهش افسردگی چگونه است؟

عوامل وقوع افسردگی سایکوتیک

عوامل وقوع افسردگی سایکوتیک

تخمین زده می شود که در حدود ۳ تا ۱۱ درصد از همه افراد در طول زندگی خود افسردگی شدید را تجربه خواهند کرد. از کسانی که افسردگی بالینی شدید را تجربه می کنند ، حدود ۱۴٫۷ تا ۱۸٫۵ درصد دچار افسردگی سایکوتیک با ویژگی های روان پریشی می شوند. همچنین به نظر می رسد این نوع افسردگی با افزایش سن در افراد شیوع پیدا می کند.

با این حال ، پیش بینی این که دقیقاً چه کسی ممکن است مستعد ابتلا به افسردگی سایکوتیک باشد ، غیرممکن است ، زیرا در مورد علل این بیماری اطلاعات کافی در دست نیست.

تعاریف و ابزارهای اندازه گیری افسردگی تکامل یافته و تغییر می کنند ، به این معنی که این آمارها همیشه در حال تغییر هستند. با توجه به آنچه اکنون می دانیم ، به طور کلی برخی از عواملی که شما را مستعد ابتلا به افسردگی می کند شامل موارد زیر است:

 • زن بودن: زنان دو برابر مردان دچار افسردگی می شوند. حدود دو سوم کسانی که دچار افسردگی شدید می شوند زن هستند.
 • داشتن کودکی دشوار: افرادی که در کودکی ناملایمات را تجربه کرده اند بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند.
 • داشتن یک پدر و مادر یا خواهر و برادر مبتلا به افسردگی: تمایل به افسردگی ، به ویژه افسردگی شدید ، در خانواده ها وجود دارد. اگر پدر یا مادر یا خواهر یا برادر شما مبتلا به افسردگی است ، احتمالاً خودتان به آن مبتلا خواهید شد.

علائم افسردگی سایکوتیک

فرد مبتلا به افسردگی سایکوتیک ترکیبی از علائم افسردگی را تجربه خواهد کرد ، به طور بالقوه از جمله:

 • حالت افسردگی
 • کاهش علاقه یا لذت به فعالیت هایی که قبلاً از آن ها لذت می برد
 • خستگی یا کمبود انرژی
 • احساس بی ارزشی یا گناه
 • عدم توانایی در تمرکز
 • تغییرات قابل توجه در وزن و اشتها
 • مشکلات خواب
 • افکار مرگ یا خودکشی

علاوه بر علائم فوق ، افراد مبتلا به افسردگی سایکوتیک نیز دچار توهم می شوند.

افراد مبتلا به سایر بیماری های روانی ، مانند اسکیزوفرنی ، نیز ممکن است دچار روان پریشی شوند . در موارد افسردگی سایکوتیک ، توهمات و توهماتی که افراد تجربه می کنند افسردگی آور است و تمرکز آن ها بر موضوعات ناامیدی و شکست است.

روان پریشی همراه با اسکیزوفرنی دارای مضامین غیرممکن یا عجیب و غریب است که از هم جدا شده و به حالات روحی یا عاطفی مرتبط نیستند.

علل افسردگی سایکوتیک

یک نظریه این است که برای اینکه فرد دچار افسردگی سایکوتیک شود ، باید ترکیب خاصی از ژن ها به ارث برسد. برخی از ژن ها ممکن است مسئول علائم افسردگی باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است مسئول علائم روان پریشی باشند ، این امکان را برای فرد ایجاد می کند که یک آسیب پذیری ژنتیکی در برابر افسردگی ، روان پریشی یا هر دو را به ارث برساند.

این تئوری که ترکیبی از ژن ها بر افسردگی تأثیر می گذارد و علائم آن توضیح می دهد که چرا همه افراد مبتلا به افسردگی دچار روان پریشی نمی شوند.

نظریه دیگر این است که سطح بالایی از هورمون استرس کورتیزول در آن دخیل است. سطح بالایی از کورتیزول اغلب در افراد مبتلا به افسردگی مشاهده می شود.

تشخیص افسردگی سایکوتیک

در حال حاضر ، افسردگی سایکوتیک بیماری جدا از افسردگی محسوب نمی شود. در عوض ، این یک نوع فرعی از اختلال افسردگی اساسی (MDD) محسوب می شود.

برای تشخیص افسردگی سایکوتیک ، که به طور رسمی به عنوان اختلال افسردگی اساسی با ویژگی های روان پریشی شناخته می شود ، فرد ابتدا باید معیارهای مندرج در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) را برای اختلال افسردگی اساسی داشته باشد. علاوه بر این ، فرد باید علائمی از روان پریشی مانند توهم را از خود بروز دهد.

تشخیص افسردگی سایکوتیک معمولاً شامل سابقه پزشکی است. پزشک در مورد علائم و سابقه خانوادگی شما سوال خواهد کرد. ارزیابی توسط یک پزشک ممکن است شامل آزمایش برای رد سایر علل بالقوه علائم روان پریشی بیمار مانند داروها ، بیماری پزشکی دیگر ، اسکیزوفرنی یا اختلال دو قطبی باشد.

هم چنین بخوانید: افسردگی خندان چیست؟ چگونه آن را درمان کنیم؟

طبقه بندی افسردگی سایکوتیک

در حالی که DSM-5 افسردگی سایکوتیک را به عنوان زیر نوع افسردگی اساسی ذکر می کند ، اما این نشان نمی دهد که این نوع افسردگی شدیدتر از سایر زیرگروه ها است. از طرف دیگر ، طبقه بندی بین المللی بیماری ها (ICD-11) ، افسردگی سایکوتیک را به عنوان شدیدترین نوع اختلال افسردگی اساسی طبقه بندی می کند.

برای اینکه بتوانید اختلال افسردگی اساسی با ویژگی های روان پریشی را تشخیص دهید ، باید حداقل پنج علائم افسردگی را به مدت حداقل دو هفته تجربه کنید. این علائم شامل کم خلقی ، از دست دادن لذت یا علاقه ، تحریک پذیری ، تغییر اشتها و تغییر در خواب است.

تشخیص افسردگی سایکوتیک علاوه بر علائم افسردگی ، شامل علائم روان پریشی مانند پارانویا ، توهم نیز می باشد.

کنار آمدن با افسردگی سایکوتیک

روان پریشی می تواند عملکرد را دشوار کند زیرا افراد در واقعیت تحریفاتی را تجربه می کنند. از آنجا که علائم روان پریشی می تواند خطر خودزنی تصادفی یا عمدی را افزایش دهد ، دریافت درمان مناسب از یک متخصص بهداشت واجد شرایط مهم است.

یک مطالعه نشان داد که ۸۶٪ از افراد مبتلا به افسردگی سایکوتیک در دوره اول به بهبودی سندرم دست می یابند ، اما تنها ۳۵٪ از نظر عملکرد بهبود می یابند. تعداد زیادی از افراد (۴۱٪) تشخیص خود را به اختلال دو قطبی یا اختلال اسکیزوافکتیو تغییر دادند.

محققان پیشنهاد می کنند که افسردگی سایکوتیک مورد مطالعه ، تشخیص کم و تحت درمان قرار نمی گیرد. درمان های دارویی ترکیبی و ECT اثبات شده است ، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین مدت زمان مصرف داروهای ضد روان پریشی مورد نیاز است.

اگر علائم افسردگی دارید یا مشکوک هستید که علائم روان پریشی را تجربه کرده اید ، بهترین راه برای کنار آمدن با این مشکل تحت درمان قرار گرفتن است. پس از اینکه تحت درمان قرار گرفتید و وضعیت شما تثبیت شد ، حتماً به توصیه های پزشک خود پایبند باشید و به منظور جلوگیری از عود در آینده ، به مصرف داروهای خود ادامه دهید.

افسردگی سایکوتیک می تواند ترسناک باشد ، اما درمان های مثر در دسترس است. خوشبختانه ، پیش بینی بهبودی با درمان مناسب خوب است. با درمان می توانید از علائم افسردگی و روان پریشی راحت شوید و بیشتر شبیه خودتان منظم باشید.

افسردگی سایکوتیک چه تفاوتی با افسردگی غیر روان پریشی عمده یا بالینی دارد؟

براساس موسسه ملی بهداشت روان ، فردی که روان پریش است با واقعیت ارتباط ندارد. افراد مبتلا به روان پریشی ممکن است “صدا” را بشنوند. یا ممکن است ایده های عجیب و غیر منطقی داشته باشند. به عنوان مثال ، آنها ممکن است فکر کنند که دیگران می توانند افکار آنها را بشنوند یا سعی در آسیب رساندن به آن ها دارند. یا ممکن است فکر کنند که توسط شیطان تسخیر شده اند یا پلیس به دلیل ارتکاب جرمی که واقعاً مرتکب نشده اند آن ها را تحت تعقیب قرار داده است.

افراد مبتلا به افسردگی سایکوتیک ممکن است بدون دلیل مشخص عصبانی شوند. یا ممکن است زمان زیادی را به تنهایی یا در رختخواب بگذرانند ، روز بخوابند و شب بیدار بمانند. فرد مبتلا به افسردگی سایکوتیک ممکن است با پاک نکردن لباس یا تعویض لباس از ظاهر خود غافل شود. یا ممکن است صحبت با آن شخص سخت باشد. شاید آنها به سختی صحبت می کنند و یا چیزهایی را بیان می کنند که معنی ندارند.

افراد مبتلا به سایر بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنی نیز دچار روان پریشی می شوند. اما مبتلایان به افسردگی سایکوتیک معمولاً دچار اوهام یا توهماتی می شوند که با مضامین مربوط به افسردگی (مانند بی ارزشی یا شکست) سازگار است ، در حالی که علائم روان پریشی در اسکیزوفرنی غالباً عجیب یا غیرقابل تصور است و ارتباط آشکاری با حالت خلقی ندارند (به عنوان مثال فکر اینکه غریبه ها بدون دلیل آزار و اذیت آنها را دنبال می کنند). افراد مبتلا به افسردگی سایکوتیک هم چنین ممکن است تحقیر یا شرمنده این افکار شوند و سعی کنند آنها را پنهان کنند. انجام این کار تشخیص این نوع افسردگی را بسیار دشوار می کند.

اما تشخیص مهم است. درمان آن متفاوت از افسردگی غیر سایکوتیک است. همچنین ، داشتن یک دوره افسردگی سایکوتیک با تکرار دوره های افسردگی روان پریشی ، شیدایی و حتی خودکشی ، احتمال اختلال دو قطبی را افزایش می دهد.

علائم افسردگی سایکوتیک چیست؟

علائم رایج برای بیمارانی که افسردگی سایکوتیک دارند عبارتند از:

 • تحریک
 • اضطراب
 • یبوست
 • هیپوکندری
 • بیخوابی
 • اختلال فکری
 • بی حرکتی جسمی
 • هذیان یا توهم

درمان افسردگی سایکوتیک

معمولاً درمان افسردگی سایکوتیک در محیط بیمارستان انجام می شود. به این ترتیب ، بیمار تحت نظارت دقیق متخصصین بهداشت روان است. از داروهای مختلفی برای تثبیت خلق و خوی فرد استفاده می شود که به طور معمول شامل ترکیبی از داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد روان پریشی است.

داروهای ضد روان پریشی انتقال دهنده های عصبی را تحت تأثیر قرار می دهند که امکان برقراری ارتباط بین سلول های عصبی در مناطقی از مغز را فراهم می کند که توانایی ما را در درک و سازماندهی اطلاعات در مورد جهان پیرامون تنظیم می کند. تعدادی داروی ضد روان پریشی یا نورولپتیک وجود دارد که امروزه معمولاً استفاده می شود. این موارد شامل آریپیپرازول (Abilify) ، آسناپین (Saphris) ، کاریپرازین (Vraylar) ، اولانزاپین (Zyprexa) ، کویتیاپین (Seroquel) و ریسپریدون (Risperdal) است. هر دارو عوارض جانبی منحصر به فردی دارد و ممکن است از نظر مشخصات بالینی اثر متفاوت باشد. گرچه معمولاً این داروها نسبت به داروهای ضد روان پریشی زودتر تحمل می شوند.

آیا درمان افسردگی همیشه موثر است؟

درمان افسردگی سایکوتیک بسیار موثر است. افراد معمولاً طی چند ماه قادر به بهبودی هستند. اما پیگیری مداوم پزشکی ممکن است لازم باشد. اگر داروها برای پایان دادن به روان پریشی و افسردگی موثر نیستند ، گاهی اوقات از درمان الکتروشوک (ECT) استفاده می شود. برای بیمار مهم است که با پزشک کار کند تا موثرترین داروها را با کمترین عوارض جانبی پیدا کند. از آنجا که افسردگی سایکوتیک کاملاً جدی است ، خطر خودکشی نیز زیاد است.

منابع: WEBMD VERYWELLMIND

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *