افسردگی در مردان ؛ همه نکاتی که باید بدانیم

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

افسردگی یک بیماری سلامت روان شایع است که باعث احساس مداوم غم و اندوه می‌شود و می‌تواند بر نحوه تفکر و رفتار اثر بگذارد. سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که ۲۶۴ میلیون نفر در سراسر جهان در همه‌ی سن‌ها با افسردگی زندگی می‌کنند. افسردگی می تواند در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کند و بر سلامت جسمی، رابطه با سایر افراد و کار شما اثر منفی بگذارد. افسردگی در مردان کمی دیرتر تشخیص داده می شود زیرا اغلب مردان درباره حال روحی شان کمتر صحبت می کنند.

زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر افسردگی قرار می‌گیرند، با این حال افسردگی مردان نباید نادیده گرفته شود. همچنین افسردگی در مردان ممکن است کمی متفاوت از زنان به نظر برسد. که می تواند تشخیص افسردگی در مردان را دشوارتر کند. در اینجا علائم و نکاتی در مورد چگونگی کنار آمدن با این شرایط ذکر شده است.

علائم افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان اغلب کمی متفاوت از زنان به نظر می‌رسد. که تشخیص آن را به خصوص در مراحل اولیه‌ی بیماری، دشوارتر می‌کند. این به دلیل این است که مردان کمتر تمایل دارند که احساس غم یا ناامیدی را تایید کنند و یا به اشتراک بگذارند که معمولا با افسردگی همراه است. علائم احساسی متداول افسردگی در زنان و مردان شامل موارد زیر است:

 • احساس غم و اندوه
 • تحریک پذیری
 • عصبانیت
 • پرخاشگری
 • احساس بی ارزشی
 • احساس ناامیدی
 • اختلال در تمرکز بر فعالیت‌های روزانه
 • افکار خودکشی

مردان بیشتر تمایل دارند که علائم رفتاری افسردگی را نشان دهند. علائم آن شامل:

 • مصرف زیاد الکل
 • اقدام به خودکشی
 • کار زیاد
 • بی‌پروایی رفتاری
 • نوسان‌های مکرر خلقی

افسردگی همچنین ممکن است در علائم جسمی بروز پیدا کند. برخی از آن‌ها شامل:

 • سردرد
 • درد جسمی در نقاط دیگر بدن
 • کاهش وزن
 • بی‌خوابی
 • خواب زیاد
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش میل جنسی

هم چنین بخوانید: ۲۰ راهکار درمان افسردگی و رهایی از آن

علائم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نه تنها بر سلامت روانی شما اثر دارد بلکه سلامت جسمی شما را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حالی که یک نفر ممکن است فقط احساس غم و اندوه و ناامیدی را تجربه کند، فرد دیگر ممکن است فقط خشم و عصبانیت را تجربه کند. اگر بیماری بدون درمان مناسب پیشرفت کند، این علائم نیز ممکن است تشدید شوند. علائم افسردگی می تواند هفته‌ها ، ماه‌ها یا سال‌ها بدون درمان مناسب طول بکشد.

تشخیص افسردگی در مردان

افسردگی در مردان کم تشخیص داده شده و اغلب به درستی تشخیص داده نشده است.  اول به این دلیل است که تصور می‌شود که افسردگی بیماری است که در زنان شیوع بیشتری دارد. این باعث می‌شود که افسردگی در مردان اغلب نادیده گرفته شود. مردان همچنین سخت‌تر می‌توانند با واقعیت افسرده شدن یا شناخت علائم افسردگی کنار بیایند. هنگامی که یک مرد افسرده است، ممکن است احساسات خود را بپوشاند و اجازه دهد که افسردگی او با خشم و تحریک‌پذیری ظهور پیدا کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ در مورد تفاوت بین چگونگی افسردگی زنان و مردان نشان داد که مردان بیشتر از زنان خشم و پرخاشگری را تجربه ‌می‌کنند. آنها همچنین بیشتر تمایل دارند که برای فرار از افکار افسردگی، به الکل و موادمخدر روی بیاورند.

مردان اغلب تمایلی به پذیرش افسردگی ندارند زیرا آن‌ها معتقدند که دوستان، خانواده و افراد هم‌سن و سال ممکن است آن‌ها را به اندازه‌ی کافی مردانه تصور نکنند.

هم چنین بخوانید: نشانه های عجیب افسردگی

تأخیر در تشخیص افسردگی در مردان می‌تواند نتایج خطرناکی داشته باشد. یکی از شدیدترین علائم افسردگی، افکار خودکشی است. شواهد نشان می‌دهند که اگرچه تشخیص افسردگی در زنان بیشتر است اما مردان چهار برابر بیشتر از زنان اقدام به خودکشی می‌کنند.

علل افسردگی

علل افسردگی در مردان

دلیل واحدی برای افسردگی وجود ندارد و در موارد خاص هیچ دلیل مشخصی را نمی‌توان پیدا کرد. با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد عوامل خطر متعددی وجود دارد که می تواند مسئول ابتلای افراد به این بیماری باشند. آنها شامل:

 • عوامل استرس‌زای محیطی: تجارب خاص در زندگی ممکن است باعث افسردگی در مردان شود. ه عنوان مثال، از دست دادن شغل یا فرد مورد علاقه باعث احساس غم و اندوه و سردی شود که می‌تواند جای خود را به افسردگی بدهد.
 • ژنتیک: مردانی که سابقه‌ی خانوادگی افسردگی دارند، نسبت به مردانی که سابقه ندارند، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.
 • سایر شرایط پزشکی: شرایط جدی سلامتی که اغلب زندگی با آن دشوار است مانند سرطان ممکن است منجر به افسردگی در مردان شود. سابقه‌ی ابتلا به سایر بیماری‌های سلامت روان نیز احتمال ابتلای شما به این بیماری را افزایش می‌دهد.
 • دارو: عوارض جانبی برخی از داروهای خاص مانند کورتیکواستروئیدها، آنتی‌کولینرژیک‌ها و بنزودیازپین‌ها نیز می‌تواند مسئول ایجاد افسردگی باشد.

هم چنین بخوانید: افسردگی شدید را با ۸ علامت آن بشناسید

انواع افسردگی

تاثیرات استرس و افسردگی

جدای از این موضوع که مردان و زنان افسردگی را به صورت متفاوت تجربه می‌کنند، انواع مختلفی از افسردگی نیز وجود دارد. شایعترین انواع آن‌ها شامل:

 افسردگی عاطفی فصلی

این نوع از افسردگی به فصل سال بستگی دارد. افراد مبتلا به این نوع از افسردگی، علائم افسردگی را در ماه‌های سردتر سال تجربه می‌کنند، زمانی که نور خورشید کمتر است که نور خورشید کمتر است. علائم با گرمتر شدن هوا از بین می‌روند.

افسردگی پایدار

همچنین دیستایمی نیز نامیده می‌شود. فردی با این نوع از افسردگی علائم را به مدت دو سال یا بیشتر تجربه می کند. با این حال، شدت علائم آنها ممکن است نسبت به انواع دیگر خفیف باشد.

افسردگی جزئی (مینور)

در اینجا فرد علائم افسردگی کمتری را تجربه می‌کند که تمایل دارد بعد از مدتی کوتاه از بین برود.

افسردگی روان پریشی (سایوتیک)

این یک نوع شدید افسردگی است که اغلب با هذیان و توهم مشخص می‌شود.

درمان افسردگی در مردان


انواع مختلفی از درمان برای کمک به افسردگی در دسترس است. با این حال، اولین قدم برای بهبودی اغلب تمایل به کمک گرفتن است. مشاوره با یک کارشناس سلامت روان اغلب منجر به توصیه‌ی دارودرمانی و روان‌درمانی یا ترکیبی از هر دو به عنوان یک برنامه‌ی درمانی برای افسردگی شما می شود.
آزمایش‌های پزشکی دیگری نیز ممکن است انجام شود تا اطمینان حاصل شود که علائمی که در حال تجربه‌ی آن هستید، ناشی از برخی بیماری‌های دیگر نباشد. افرادی که علائم خفیف افسردگی دارند، اغلب فقط با روان درمانی به عنوان یک طرح درمانی شروع می‌کنند. برای موارد شدید ، هم دارودرمانی و هم روان‌درمان به طور معمول توسط متخصصین توصیه می‌شود.

هم چنین بخوانید: درمان افسردگی ؛ نکات مهمی که باید در مورد آن بدانید

روان درمانی افسردگی در مردان

افسردگی

همچنین به عنوان ((گفت و گو درمانی)) نیز اشاره می‌شود. روان درمانی قصد کمک به شما را دارد که در مورد علائم احساسی صحبت کنید که در نتیجه افسردگی در حال تجربه هستید. انواع مختلفی از روان‌درمانی ثابت شده است که در درمان افسردگی در مردان موثر هستند. آنها شامل:

درمان شناختی رفتاری (CBT)

با CBT به یک فرد مبتلا به افسردگی روش‌های جایگزینی احساسات منفی با احساسات مثبت و سازده، آموزش داده می‌شود.

درمان با حل مسئله

تمرکز این نوع از روان درمانی، یادگیری این است که چگونه به طور موثر واکنش خود را برابر وقایع استرس‌زا و به خصوص منفی را مدیریت کنید.

درمان بین فردی

این نوع از درمان ، با بهبود روابط بین فردی، بر بهبود علائم افسردگی متمرکز است.

مقابله

مقابله با این واقعیت که شما دچار افسردگی شده‌اید می‌تواند سخت باشد ، اما خبر خوب این است که قابل درمان است. به غیر از استفاده از دارودرمانی، روان‌درمانی یا ترکیبی از هر دو برای بهبود علائم افسردگی ، مکانیزم‌های مقابله ای نیز وجود دارند که می‌توانند کمک کننده باشند.
برخورداری از یک برنامه‌ی روزانه‌ی منظم. به عنوان مثال رفتن به تخت هر روز در یک ساعت مشخص، با ایجاد برخی ساختارها در زندگی‌تان، می‌توان به افسردگی کمک کند
برخورداری از یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم نه تنها برای سلامت جسمی شما عالی است بلکه کمک زیادی به سلامت روان شما نیز می کند.

 • اطراف خود را با کسانی که دوستشان دارید پر کنید و زمان بیشتری را با آنها سپری کنید. افسردگی می تواند یک وضعیت بسیار منزوی‌کننده باشد ، به خصوص هنگامی که احساس می‌کنید که آن را تنها سپری می‌کنید. در کنار افراد مورد علاقه، به شما یادآوری می‌کند که تنها نیستید.
 • انجام کار در هنگام افسردگی کار سختی است. اگر احساس ناراحتی در انجام کاری  دارید، بهتر است مقداری استراحت کنید. وقتی به کار برگشتید ، کل کار را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید و یکی یکی آنها را انجام دهید.
 •  برنامه‌ی درمانی را که پزشک‌تان توصیه می‌کند به درستی دنبال کنید. چه دارودرمانی باشد و چه رواندرمانی یا ترکیبی از هر دو،  اعم از دارو ، این مهم است که به برنامه‌ی درمانی خود پایبند بمانید.
 • خواب مناسب داشته باشید ، گاهی افسردگی می‌تواند روی خواب شما اثر بگذارد و شما را ساعت ها بیدار نگه دارد. بدن خود را مجبور کنید تا حداقل به مدت هشت ساعت در شب تعطیل شود. از طرف دیگر، بعضی  از افراد ممکن است خواب بیش از حد را به عنوان راهی برای رهایی از علائم خود ببینند. این فقط ممکن است علائم افسردگی شما را بدتر کند. یک برنامه خواب خوب و بدون خوابیدن بیش از ۸ تا ۹ ساعت در روز ایجاد کنید و برای جلوگیری از این اتفاق به آن پایبند باشید.

هم چنین بخوانید: چرا به افسردگی بی دلیل دچار می شویم؟

کمک به افراد مورد علاقه‌ی مبتلا به افسردگی

افسردگی فقط برای افرادی که مبتلا با این بیماری زندگی می‌کنند، سخت نیست بلکه بر افرادی که به او نزدیک هستند هم تأثیر می گذارد. اگر شخصی که دوستش دارید با افسردگی دست و پنجه نرم می کند، در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید به او کمک کنید:

 • فقط با او صحبت کنید. مطمئن شوید که بیشتر از صحبت کردن ، گوش دادن را انجام می دهید. قبل از اینکه قدم های دیگه آنها نزدیک هستند نیز سخت است. اگر یکی از افرادی که به او علاقه دارید، با افسردگی درگیر است، اینجا چند کمک وجود دارد که می‌توانید به او کمک کنید:
 • فقط با صحبت کردن با آنها شروع کنید. مطمئن شوید که بیشتر از گویندگی، شنونده هستید. قبل از این که قدمی بردارید در مورد این که آنها چه حسی دارند و حالشان چطور است، شنونده باشید.
 • در برابر آنها صبور باشید. آنها ممکن است به شما طعنه بزنند یا خلق عصبی پیدا کنند. سعی کنید به خاطر داشته باشید که بیماری مسئول این رفتارهاست.
 • کمک موثر به آن‌ها داشته باشید. اگر آنها تمایلی به کمک تخصصی ندارند، به آنها کمک کنید تا بفهمند که شروع درمان تنها راه بهتر شدن است. با این حال ، آنها را مجبور نکنید که به سرعت تصمیم بگیرند.
 • آنها را تشویق کنید که به یک گروه مشابه و حمایت گر ملحق شوند. در حالی که صحبت با شما به آنها کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشند ، شما ممکن است توانایی درک برخی از احساسات آنها را نداشته نباشید. آنها را تشویق کنید تا با افراد دیگری که به این بیماری مبتلا شده‌اند، صحبت کنند که می‌تواند مربوط به احساساتی باشد که آنها تجربه می‌کنند.

افسردگی در مردان می‌تواند یک بیماری تغییردهنده‌ی زندگی باشد، اما یک بیماری قابل درمان است. شناخت علائم افسردگی و کمک گرفتن اولین قدم برای جلوگیری از کنترل شرایط زندگی توسط این بیماری است. این مهم است که بدانید افسردگی هرگز نشانه‌‌ی ضعف نیست. شرایطی نیست که بتوانید از طریق نیروی اراده بر آن غلبه کنید. این یک شرایط ذهنی و روانی واقعی است که باید به طور مناسب درمان شود تا احساس بهتری داشته باشید.

منبع: VERYWELLMIND

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *