اعتیاد به کار چیست و چگونه آن را ترک کنیم؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اعتیاد به کار، یکی از موضوعات مهم در بحث سلامت روان است. همانند هر اعتیاد دیگری، اعتیاد به کار، ناتوانی در دست برداشتن از کار است. این اعتیاد، معمولاً از تمایل شدید در کسب کردن موفقیت و رسیدن به وضعیتی متفاوت است. اعتیاد به کار معمولاً در نتیجه ی رسیدن به موفقیت شغلی است. همچنین بین افراد کمال گرا، رایج است.

همانند اعتیاد به مواد مخدر، فرد دارای اعتیاد به کار، با کار کردن به اغنا و رضایت می رسد. و این باعث می شود که آن ها، کاری که باعث رضایتشان می شود را تکرار کنند. افراد معتاد به کار ممکن است با وجود اینکه رفتارشان اثرات سوء زیادی بر زندگی شخصی، جسم و یا سلامت روانشان دارد، ممکن است نتوانند جلوی آن را بگیرند.

علائم اعتیاد به کار

در فرهنگی که به کار کردن زیاد، ارج می نهند و انتظار اضافه کاری نیز می رود، ممکن است تشخیص اعتیاد به کار، سخت باشد. افراد معتاد به کار، اکثر اوقات، رفتارشان را با توضیح دادن دلیل خوب بودن کار زیاد و کمک به دستیابی به موفقیت، توجیه می کنند. ممکن است به نظر برسد که فقط به کارشان متعهدند و یا به دنبال موفقیت در پروژه شان هستند. اگرچه داشت هدف و اعتیاد، دو چیز متفاوت است.

فرد معتاد به کار، ممکن است خودش را با کارهای سنگین و زیاد درگیر کند تا از مواجه شدن با دیگر جوانب زندگی اش اجتناب کند مانند مشکلات عاطفی و یا بحران های شخصی. و همانند هر اعتیاد دیگری، شخص ممکن است بدون این که از عواقب منفی این عتیاد آگاه باشد، دست به این رفتار بزند.

علائم اعتیاد به کار شامل موارد زیر است:

 • حتی وقتی نیازی نیست، ساعت زیادی را در دفترشان می گذارنند
 • از خوابشان می زنند تا درگیر پروژه ی کاری شان شوند و یا کاری را تمام کنند
 • بیش از حد به موفقیت از طریق کار زیاد، اهمیت می دهند
 • به شدت از شکست در زمینه کاری می ترسند
 • بر روی عملکرد کاری شان به شدت حساس هستند
 • روابط شخصی خود را به خاطر رسیدگی به کارهای خود، خراب می کنند
 • نسبت به صحبت کردن دیگران راجع به کارشان، حالت تدافعی دارند
 • از کار به عنوان راهی برای اجتناب از ورود به روابط استفاده می کنند
 • از کار به عنوان روشی برای کنار آمدن با حس گناه و افسردگی استفاده می کنند
 • از کار به عنوان راهی برای کنار آمدن با بحران هایی مانند مرگ، طلاق و مشکلات مالی استفاده می کنند

هم چنین بخوانید: چگونه تعادل بین کار و زندگی برقرار کنیم؟

تشخیص اعتیاد به کار

تعریف اعتیاد به کار

برای تشخیص اعتیاد به کار، از مقیاس میزان اعتیاد به کار بِرگِن استفاده می شود. این مقیاس توسط دانشگاه بِرگِن ایجاد شده است و توسط جامعه پزشکی نیز پذیرفته شده است. این مقیاس، برخی عوامل را اندازه گیری می کند از جمله این که برخی شرایط را به چه میزان در زندگی تان احساس می کنید.

این موارد بر اساس پاسخ شما، به شکل زیر، اندازه گیری می شوند:

 • هیچ گاه(۱)
 • به ندرت(۲)
 • گاهی اوقات(۳)
 • اکثر اوقات(۴)
 • همیشه(۵)

سوالاتی که ممکن است در این ارزیابی، از شما پرسیده شود، شامل موارد زیر است:

 • به این فکر می کنید که چگونه می توانید زمان بیشتری برای کار کردن بگذارید.
 • به خاطر این کار می کنید که حس گناه، درماندگی، افسردگی و یا اضطرابتان را کاهش دهید.
 • از شما خواسته شده که زمان کار کردنتان را کاهش دهید اما به این درخواست ها بی توجهی می کنید.
 • از چیزی که در ابتدا تمایل داشتید، بیشتر زمان برای کار کردن می گذارید.
 • وقتی نمی توانید کار کنید، دچار استرس می شوید
 • اهمیت تفریحات، فعالیت های جانبی و ورزش را در برابر کار، کم می دانید.
 • آن قدر زیاد کار می کنید که بر روی سلامتی شما، اثر منفی گذاشته است.

تحقیقات مرتبط به این مقیاس که در مجله روان شناسی اسکاندیناوی منتشر شده، به این اشاره می کند که اگر به حداقل چهار عدد از این سوالا، جواب “اکثر اوقات” و یا “همیشه” را بدهید، احتمالاً به کار کردن اعتیاد دارید.

روش های درمان و ترک اعتیاد به کار

اگر معتاد به کار هستید، ممکن است در حد یک فرد معتاد به مواد مخدر، نیاز به درمان نداشته باشید. اما ممکن است در ابتدا نیاز به یک برنامه توانبخشی همراه با بستری و یا توانبخشی سرپایی داشته باشید تا بتوانید رفتارتان را مدیریت کنید.

با وجود این که برنامه های توانبخشی، بیشتر برای اعتیاد به الکل و مواد مخدر کاربرد دارد، در شرایط حاد اعتیاد به کار هم این روش سخت گیرانه، می تواند کاربردی باشد. در درمان همراه با بستری، نیاز دارد که شما در طول زمان بهبودی تان، برای مدتی در یک مرکز بمانید. اما در درمان سرپایی، می توانید با وجود این که به طور روزانه، در کلاس ها شرکت دارید  و با مشاور صحبت می کنید، در خانه تان زندگی کنید.

بسیاری از افرادی که از اعتیاد به کار رنج می برند، با گروه های ۱۲ مرحله ای و یا برنامه های درمانی دیگر، بهبود می یابند. گزینه هایی برای درمان گروهی تحت نظر موسساتی خاص، وحود دارد. این نوع برنامه ها، به شما کمک می کند با افراد دیگری که با مشکل شما دست و پنجه نرم می کنند، ارتباط پیدا کنید و یک روش خوب برای پیدا کردن حامی برای خود در جهت درمان است.

اعتیاد به کار، ممکن است نتیجه ی وجود شرایطی خاص مانند اختلال وسواس فکری عملی(OCD) و یا اختلال دو قطبی در سلامت روانتان باشد. البته این اعتیاد می تواند باعث بیماری های روانی مانند افسردگی نیز بشود.

به خاطر همین دلایل، ارزیابی کردن سلامت روانتان، می تواند مفید باشد. یک متخصص سلامت روان می تواند به شما برای طراحی یک طرح درمانی مناسب، کمک کند. این طرح، راجع به خود بیماری و اثرات آن آگاهی می بخشد. درمان انفرادی و حتی داروها نیز می توانند برای تحت کنترل نگه داشتن این شرایط و اضطراب و استرس، کمک کننده باشند.

ترک اعتیاد به کار

انتظارات

همانند اکثر اعتیادها، اعتیاد به کار هم با گذر زمان بدتر می شود تا وقتی که خود شخص، به دنبال کمک باشد. افراد اگر تا مرحله ی خستگی بیش از حد جسمی و ذهنی پیش بروند، ممکن است به شدت آسیب ببینند و از پا در بیایند. این، یکی از اثرات اعتیاد به کار است که باعث به وجود آمدن استرس شدید، صدمه دیدن در روابط، و یا حتی استفاده از مواد مخدر بیانجامد.

بدون درمان، شخصی که به کار معتاد است، ممکن است خودش را از دوستان و خانواده اش دور کند. انتظار بیش از حد برای درمان، می تواند باعث صدمه ی دائمی به روابط شود. همچنین استرس شدید که گاهی اوقات بر اثر کار مداوم است، می تواند اثر بدی بر روی سلامت جسمانی بگذارد. این یافته ها بر اساس تحقیقاتی است که در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است.

کار بیش از حد می تواند سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن و افزایش احتمال بیماری شود. اما خوشبختانه، اعتیاد به کار، قابل مدیریت و کنترل است. با درمان، افراد می توانند تعادل مناسب در کارشان را باز بیابند.

اشخاصی که معتاد به کار هستند، اکثراً برای دور شدن از حس گناه کار نکردن، به کار می پردازند. بنابراین برای معتادی که در حال بهبودی است، مهم است که رابطه ای سالم با کار خود داشته باشد. اکثر ما برای پرداخت هزینه هایمان، نیاز به کار کردن داریم بنابراین داشتن یک تعادل، امری حیاتی است. در اکثر اوقات، این که بخواهیم کلاً کار نکنیم، غیرممکن است.

اگر زمانی را بدون کار کردن بگذارنید، می تواند برایتان مفید باشد تا متوجه شوید که زندگی بدون کار کردن مداوم هم در جریان است. تغییر شغل نیز می تواند در مدیریت اعتیادتان به شما کمک کند. به عنوان شرایطی روانی-اجتماعی، اعتیاد به کار معمولاً راحت تر از اعتیاد به مواد مخدر، قابل کنترل است. تغییرات زیر نیز می توانند مفید باشند:

 • تغییر سبک زندگی
 • ایجاد تعادل در فعالیت های زندگی
 • دوری از عوامل استرس زا و محرک

آیا شما اعتیاد به کار دارید یا بین کار و زندگی خود تعادل برقرار کرده اید؟

منبع: HEALTHLINE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *