احساس ارزشمندی چیست، چگونه آن را تقویت کنیم؟

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

عشق به خود ، عزت نفس ، خود همدلی و اعتماد به نفس، در واقع خصوصیات عالی و بی نظیری هستند که باید به خودمان القا کنیم. مهم ترین این خصوصیات، ارزش به خود است که منجر به ایجاد احساس ارزشمندی می‌شود. اما تعریف احساس ارشمندی چیست و چگونه می‌توانیم آن را تقویت کنیم؟

احساس ارزشمندی چیست؟

احساس ارزشمندی به عنوان سطح اهمیتی که برای خود تعیین می کنید ، تعریف می شود. این احساس یک نگرش عاطفی است درباره این که خودتان را چگونه می بینید و چه احساسی به خود نسبت به دیگران دارید. ارزش به خود بخشی اساسی از وجود ماست و نحوه کنترل خودمان را تعیین می کند. هر چیزی که فکر کنیم ، تمام احساساتی که احساس می کنیم و حتی نحوه عمل ما ، محصولی از ارزشی است که برای خودمان قائل می‌شویم.

احساس ارزشمندی، موضوعی کاملاً حساس است. بنابراین ، در ادامه چند مرحله توصیه شده برای شناخت ارزش واقعی خود، ارائه شده است.

شخصیت خوب

نظریه خود ارزشی

برای اکثر افراد، ارزش شخصی فقط بعد از دستیابی به یک شاهکار یا هنگام رقابت با شخص دیگر حاصل می شود. این یک نظریه است: که هدف زندگی یک شخص ، خودشناسی است و این شناخت محصول دستاوردهای آنها است. این نظریه همچنین به عنوان عناصر خود از توانایی ، عزم ، عملکرد و عزت نفس برخوردار است.

این چهار عنصر با یکدیگر همکاری می کنند تا به خودمان توجه کنیم. این ممکن است قابل اعتماد باشد ، اما آیا واقعاً برای تعیین ارزش خود ، باید اهمیت بسیاری داشته باشیم؟ آیا ترک کردن فرد بعدی ، تنها راهی است که می توانیم خود را مورد توجه قرار دهیم؟ واقعاً احساس ارزش شخص را چه چیزی تعیین می کند؟

عواملی که احساس ارزشمندی را تعیین می کنند

چهار عنصر از نظریه بالا تنها معیارهایی نیستند که برای تعیین ارزش شخصی به کار می‌روند. بسیاری از موارد دیگر می توانند مانع از شناخت ارزش شخصی شوند. برای برخی ، ممکن است این آسیب ها مربوط به دوران کودکی باشد.

موارد زیر متداول ترین روش هایی است که افراد با آن احساس ارزشمندی خود را می سنجند:

محیط تماس

بسیاری از اوقات ، افراد به واسطه تعداد افراد برجسته ای که به آن ها نزدیک هستند ، جان و نیرو می گیرند.

ظاهر جسمی و عاطفی

ما با توجه به نگاه بیرونی یک شخص را قضاوت می کنیم، آن چه می پوشند ، چگونه صحبت می کنند ، یا اینکه جامعه نسبت به آنها چه احساسی دارد.

شغل

شغل معیار دیگری است که مردم برای سنجش ارزش خود از آن استفاده می کنند. مثلاً ممکن است شخصی یک پیشخدمت با دکتر باشد ، اما احساس می کند که با دومی موفق تر از همیشه است. گزینه های شغلی اغلب اهمیت مثبت یا منفی به زندگی فرد می دهند.

هم چنین بخوانید: ۵ سوالی که پیش از پذیرفتن یک موقعیت شغلی باید بپرسید

جایگاه و مالکیت

این یک عامل متداول است که برای سنجش ارزش خود به کار می رود. این مورد می تواند از اندازه میزان سرمایه شما تا نوع و تعداد اتومبیل های شما باشد. این مورد معمولا مربوط به دارایی است.

چه چیزی ارزش شخصی ندارد

حقیقت این است که هیچ گاه نباید ارزش شخصی را داشتن چیز های مادی و حالت وضعیت ارزیابی کرد. اما متاسفانه افراد کمی وجود دارند که به این حقیقت توجه می کنند و اهمیت می دهند.

خود ارزشی یک شغل نیست

شغل شما نباید ارزشی را که برای زندگیتان قرار می دهید ، تعیین کند. مواردی وجود داشته است که متخصصان با تجربه و آموزش دیده مجبور شده اند که برای مشاغل معیشت اسکان دهند زیرا آنها نمی توانند استخدام شوند. اگر این شرایط صلاحیت آنها را از بین نبرد ، پس چرا باید ارزش خود را مطابق انتخاب شغلی سنجید؟ تنها موردی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که رضایت از شغل چقدر است.

آداب معاشرت

احساس ارزشمندی در مورد موفقیت شما نیست

دستاوردها عالی هستند، اما آنچه انجام می دهید یا به آنها می رسید ، نباید بر جایگاهی که برای شما اهمیت دارد ، تاثیر بگذارد. هیچ برچسب ، گواهی یا پلاکی نباید ارزش شما را برای شما بسنجد.

احساس ارزشمندی مربوط به سن شما نیست

سن هم فقط عدد است و این که شما چند سال دارید و جوان هستید یا نه ، هیچ ارتباطی به اینکه چه قدر برای کاری آماده هستید ، ندارد. شما فقط باید اشتیاق داشته باشید و متعهد باشید بعد از آن خواهید دید که دنیا پا به پای شما خواهد آمد.

احساس ارزشمندی مربوط به عشق شما در زندگی نیست

این وسوسه کننده است که سعی کنید احساس خوبی در مورد خودتان داشته باشید فقط به این دلیل که کسی نسبت به شما احساس خوبی دارد. اما اگر آنها شما را ترک کنند چه؟ مجرد هستید یا نه ، یک رابطه را پایه و اساس ارزش خود قرار ندهید.

خود ارزشی وضعیت سلامت شما نیست

آیا شما بیماری دارید که روحیه شما را پایین می آورد؟ به راحتی می توان گفت که افراد مثبت سریعتر بهبود می یابند ، بنابراین خوش بین باشید.

خود ارزشی مربوط به امور مالی شما نیست

پول خیلی زیاد یا خیلی کم شخصت افراد را تعریف نمی کند. تا زمانی که شما راضی باشید و بتوانید زندگی کنید ، دیگر هیچ نگرانی برای شما وجود ندارد.

خود ارزشی اولویت شما نیست

آیا مردم فکر می کنند که از نسل قدیم هستید؟ نظر آنها تا زمانی که شما برای خودتان ارزش قائل هستید ، مهم نیست. خود ارزشی فقط درباره شما است نه کسی دیگر.

احساس ارزشمندی به طور واقعی چیست؟

این موضوع می تواند تا حدی ناراحت کننده باشد که خودتان را کسی ببینید که بدون دارایی یا شغل رویایی یا دوست است. برای برخی افراد ، این مورد می تواند آزار دهنده باشد ، و آنها هر کاری انجام می دهند ، اما به این مرحله از آگاهی رسیده اند. همچنین احتمال بالایی وجود دارد که فرد از ارزش و احترام گذاشتن به خود بترسد.

طبیعی است که انسان از این نوع ترس یا درد گریزان باشد. این روند برای کشف ارزش خود ، ضروری است و هرگز نباید از آن اجتناب کرد. فراتر از هر احساسی به ظاهر دردناک ، آزادی ابدی است و اولین قدم در این سفر ، خودآگاهی است.

همه یک تصویر ذهنی از کسی که می خواهند باشند، دارند. بعضی اوقات شخص کسی نیست که تصورمی کند باشد. خوب است که هدف و آرزو داشته باشید، اما هرگز اجازه ندهید که رویاهای شما باعث شود که خودتان را انکار کنید. فداکاری نیازمند خود ارزشی است. به همین دلیل است که خود آگاهی دردناک است. اکثر مردم هرگز نمی خواهند از کسی که فکر می کنند هستند ، رها شوند و خود واقعی خود را برای کسانی که واقعاً هستند در آغوش بگیرند.

خود ارزشی باعث می شود در حالی که یاد می گیرید روی نقاط قوت خود تمرکز کنید ، نقاط ضعف خود را بپذیرید.

براساس ارزش به خود ، می توانید بهترین دوست خود یا بدترین دشمن خود باشید. اگر از خودآگاهی امتنان کنید ، فقط بهبودی خود را به تأخیر می اندازید. ارزش واقعی وقتی به وجود می آید که کاملاً درک کنید که چه کسی هستید و چه پتانسیل قدرتمندی را در اختیار دارید.

احساسات

اهمیت خود ارزشی

بهترین بخش در شناخت ارزش خود ، دیدن تأثیر عملی آن بر رفتار شما است. ارزش به خود در کارهایی که انجام می دهید و انتخاب هایی که آگاهانه انجام می دهید ، تأثیر می گذارد. شما شروع به رد کردن هر چیزی که تأثیر منفی در چشم انداز شما از زندگی داشته باشد ، می کنید و هر چیزی که شما را به فرد بهتری تبدیل می کند را قبول می کنید.

خود ارزشی چیزی است که شما را راضی می کند حتی اگر تمام دستاوردها ، دارایی ها و اموال شما گرفته شود. لحظه ای که به سطح سالم و ارزشمندی از خود رسیدید ، زندگی بسیار معنادار می شود.

چگونه ارزش خود را بشناسیم

بنابراین ، شما در نهایت خودآگاه هستید ، اما احساس خوبی نسبت به خودتان ندارید. هیچ چیز شما را هیجان زده نمی کند. فکر می کنید شما فقط یک فرد معمولی هستید ، زندگی را پشت سر می گذارید و چیز خاصی برای ارائه ندارید.

شما احساس می کنید نیاز به اعتبار سنجی از تعیین ارزش خود دارید. شما می خواهید به یک کار برسید و یا حتی یک مسابقه را برای اندازه گیری ارزش خود کسب کنید. آنچه باید بدانید این است که ارزش شخصب ، برای اولین بار از درون می آید.

برای تکرار پاراگراف اول ، بهترین جایگاهی که می خواهید ، فقط توسط خودتان بوجود می آید.

قدرت را پیدا کنید

قدرت در ارزش شخصی ناشی از یافتن خصوصیاتی است که شما در آن عالی هستید. این جمله را باید هر بار که احساس منفی بودن می کنید ، به خود یاد آوری کنید. چیزهای کوچک مانند لیستی از استعدادهای خود ، چیزهایی که در مورد خودتان دوست دارید ، چالش هایی را که در آن برنده شده اید ، کمک هایی که به افراد دیگر کردید و سایر بازتاب های عالی نمونه هایی از سؤالاتی است که باید به آنها پاسخ دهید. قدرت شما در این سؤال ها نهفته است.

خطرات پیوند ارزش های شخصی به مردم و چیزها

شما وقتی به دنبال اعتبار سنجی در امور و افراد هستید ، تصمیمات ناسالمی می گیرید. شما هرگز نمی توانید خود را برای شخصیتی مملو از قدرتی که می خواهید ، ببینید. بنابراین به دنبال اعتبارسنجی خارجی بودن، فقط شما را ناامید می کند.

چگونه احساس ارزشمندی بیشتری داشته باشیم؟

اکنون وقت آن است که راه های افزایش ، تقویت و حفظ احساس ارزشمندی را بیاموزید. شما می توانید با برجسته کردن مواردی که قبلاً ارزش خود را در آن ها پیدا کرده اید ، شروع به کار کنید و آنها را برای فعالیت های مفید تر جایگزین کنید. در ادامه چند مثال آورده ایم:

برای کسی که می خواهد در محل کارش و مدرسه احساس ارزشمندی داشته باشد

کمی از خواندن بیش از حد خودداری کنید. درگیر فعالیتی باشید که واقعاً دوست دارید. یک مهارت جدید بیاموزید ، مانند نوازندگی یک ساز. یک کتاب غیرمعمول بخوانید.

برای کسی که اعتبار خود را از رسانه های اجتماعی درخواست کرده است

مدتی آفلاین شوید. با مردم به گردش بروید. پیاده روی های طولانی و بازتابی را انجام دهید. در مورد سخنان و اعمال خود صحبت کنید. به روابط و دوستان خود نشان دهید که از آنها مراقبت می کنید. خودتان را به مردم نشان دهید.

در سفر خود برای شناختن ارزش شخصی ، هرگز خود را با کسی مقایسه نکنید. با مقایسه ، خود را از خودآگاهی دزدیده و شانس خود را برای دیدن پتانسیل قوی خود مسدود می کنید. مقایسه فقط ارزش شما را مطابق با استانداردهای افراد دیگر می سنجد. چگونه می توانید به تنهایی برخی از قوانین را ایجاد کنید؟

با گذشت زمان ، رهایی خود از وزنه ای که بدون خود ارزشی به دست می آید آسان تر می شود. انجام کارهایی که به آنها اعتقاد دارید بسیار آسان است. هرگز در این فرایند شک نکنید. به خود اطمینان دهید که این سفر به سمت خود ارزشمندترین تجربه زندگی شما خواهد بود.

بیایید نگاهی به چند روش عملی برای افزایش احساس ارزشمندی خود داشته باشیم:

یک پرسشنامه استعداد یا مهارت انجام دهید

همه ، همیشه یک چیز خوبی برای ارائه دارند. انسان ها توانایی هایی دارند و می توانند یاد بگیرند. شما چه توانایی هایی دارید؟ از مهارت های خود استفاده کنید. چه کارهای جالبی شما می توانید انجام دهید؟ وقتی توانایی های خود را شناسایی می کنید ، نقاط ضعف خود را سرکوب می کنید و به قدرت خود بها می دهید.

خود را ببخشید

شما باید خود را به خاطر تمام کاستی های خود ببخشید. از همه اشتباهات گذشته خود درس بیاموزید. اگر احساس گناه یا شرمساری کنید ، هرگز احساس سلامتی نخواهید داشت.

ریسک کنید

هرگز برای تبدیل کردن خود به یک فرد بهتر نترسید. از شک و تردید در توانایی های خود دست بردارید و کارتان را انجام دهید. اگر در اولین تلاش خود موفق نشده اید ، برای دفعه بعد یاد می گیرید که دیگر شکست نخورید. بلند شوید و کارهای عالی انجام دهید.

هم چنین بخوانید: معرفی ۱۷ روش برای خوشبختی و عشق به خود داشتن

عشق به خود داشته باشید

هر کسی که هستی ، خودت را قبول کن. اگر خصوصیات منفی دارید ، برای تبدیل شدن به یک فرد بهتر، کار کنید. هرگز در زندگی به خاطر اشتباهی که کردید ، کارتان را انکار نکنید. این کار فقط آزادی خود را به تأخیر می اندازید.

با افراد سالم معاشرت کنید

سالم ، سالم را جذب می شود. عادتهای سالم می توانند موارد منفی را از بین ببرند. اطرافتان را با تغییراتی که می خواهید ببینید ، پر کنید. با افرادی باشید که بر شک و تردیدهایی که درباره خودشان داشته اند غلبه کرده اند و مانند شما نیز در سفر به شناخت ارزش خود قرار دارند.

برای همه مهم است که زندگی سالم از نظر جسمی ، عاطفی ، اجتماعی ، ذهنی سرشار از احساس ارزشمندی داشته باشیم. ما باید آگاهانه برای ایجاد و توسعه احساس احترام به خود، به یکدیگر و از همه مهمتر برای خودمان قدم برداریم. اعتماد به نفس سالم منبع رضایت عمیق و ماندگار در زندگی است.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *