آیین سخنرانی در جمع : معرفی و بررسی کتاب

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آیین سخنرانی در جمع ، در جهان امروز به یکی از مهم‌ترین، پرکاربردترین و اساسی‌ترین مهارت‌های اجتماعی برای هر فرد بدل شده به گونه‌ای که بدون کسب آن بسیاری از فرصت‌های با ارزشی که به موجب آن پیش می‌آید، به راحتی از دست می‌روند. توانایی سخنرانی در جمع هرچند کوچک برای برخی از ما همانند کابوسی است که سرسختانه گریبانمان را گرفته. اگر از ما بخواهند از جای برخیزیم و سخنرانی کنیم گلویمان خشک می شود، ضربان قلبمان به شدت بالا می رود، خیس عرق می‌شویم و مطالب را فراموش می‌کنیم و احتمالا گیج و سردرگم مجلس را رها کرده و فرار می‌کنیم. در اتاق کارمان ساعت ها موضوعی را با قدرت و اشراف کامل برای همکارمان توضیح می‌دهیم اما به محض اینکه پرده حضار مقابلمان کنار می‌رود،دستپاچه می‌شویم،  به تته پته می‌افتیم و زبانمان قفل می‌شود. جای نگرانی نیست. دیل کارنگی در کتاب آیین سخنرانی همراهمان است. گام به گام یاریمان می‌کند تا به سخنرانی کار کشته بدل شویم. در این مسیر تنها نیستید. سخنرانان بزرگی چون آبراهام لینکلن، تئودور رزوولت، آلبرت جی بوریج و بسیاری از افراد موفق در این حوزه راهنمایتان هستند. هیچ کس حتی این افراد،  سخنران به دنیا نیامده‌اند و در این کتاب خواهید خواند که حین نخستین  سخنرانی‌هایشان آن ها نیز گرفتار چه مشکلاتی شده‌اند. کارنگی به شما می‌آموزد که تمرین و فقط تمرین است که شما را به یک سخنرانِ کاربلد و دانا تبدیل می‌کند اما پیش از تمرین باید اصول و مراحل آن را بیاموزید و انتظار نداشته باشید یک شبه سخنرانی‌ای به مثابه آنچه لینکلن در گتیسبورگ ایراد کرد،  داشته باشید.

“در جست و جوی کلمات نباش، تنها اندیشه و حقیقت را جست وجو کن… در کشاکش این ازدحام، کلمات ناخواسته بر زبانت جاری خواهند شد”.

بخش‌های مختلف کتاب آیین سخنرانی در جمع

کتاب در دوازده فصل گردآوری و نوشته شده. مهارت‌هایی که پس از مطالعه این فصول بدست می‌آورید عبارت‌اند از جرات و اعتماد به نفسِ قرار گرفتن دربرابر حضار، آماده کردن متن سخنرانی، تقویت و اصلاح حافظه، کنار گذاشتن یادداشت‌های سخنرانی در حین آن، آغاز و ختام صحیح و به موقع سخنرانی، منش و شخصیت روی سکو و…

قلم نویسنده روان و گیراست و به راحتی قابل رها شدن نیست. پس اگر قاطعانه به دنبال اجرای یک سخنرانی ناب و تاثیرگذار هستید، مطالعه آن‌را شروع کنید.

هم چنین بخوانید: معرفی کتاب اضطراب موقعیت اثر آلن دوباتن

تکه هایی از متن کتاب

  • “هیچ موفقیتی نمی تواند به سرعت توانایی سخن گفتن مطلوب و پسندیده،  فرد را به شهرت مسلم و مقام و منزلت برساند “.

چانسی م. دپو

  • “تا وقتی مطمئن نشده ای چیزی برای گفتن داری حرف نزن، بدان که میخواهی چه بگویی، حرفت را بگو و بنشین “.

دوک ولینگتون

  • تنها راه دست‌یابی به نشاط و شادی حقیقی در صورتی که انگیزه شادمانی را از دست بدهیم این است که شادمانه از جای برخیزیم و چنان رفتار کنیم یا حرف بزنیم که گویی شادمانی از پیش با ما همراه بوده است.
  • با قامت کشیده سر پا بایستید، مستقیم به چشم مستمعین خود نگاه کنید و چنان با اعتماد سخن بگویید که گویی هر یک از آن ها پولی به شما بدهکار است.
  • تنها راه برای فراگرفتن فن شنا غوطه ور شدن در آب است.  به قدر کافی این کتاب را مطالعه کرده اید. چرا آن ‌را به کناری نمی‌اندازید و عملا آن ‌را تجربه نمی‌کنید؟
  • شما به زودی درمی‌یابید که سخنانی که از بیان آن‌ها لذت می‌برید و عملا موجب بهبود و ارتقای سطح زندگی شنوندگان می‌شود آن‌هایی است که در اعماق وجودتان ریشه دارد. از گوشت و خونتان است.

ناپلئون می‌گوید:”جنگیدن نوعی علم است که بدون تفکر و محاسبه هیچ نوع پیروزی در آن ممکن نیست”.

سخنرانی هم همینطور.

درباره نویسنده

دیل کارنگی در سال ۱۳۸۸ در ایالت میزوری در خانواده‌ای فقیر و کشاورز چشم به جهان گشود. او در نوجوانی فروشندگی می‌کرد و سال ۱۹۱۲ به نیویورک نقل مکان کرد تا به آرزوی دیرینه‌اش که تدریس و سخنرانی در جشن سوادآموزی برای بزرگسالان بود برسد ولی سرانجام سر از آکادمی هنرهای تجسمی آن شهر درآورد و به عنوان بازیگر در چند نمایشنامه به ایفای نقش پرداخت که توفیق چندانی عایدش نکرد و در ادامه به کار تدریس مشغول شد.

کتاب‌های معروف او آیین دوست‌یابی،‌ آیین سخنرانی، آیین زندگی و چگونه از نگرانی دست برداریم و زندگی کنیم می‌باشد.

نسخه الکترونیکی کتاب: fidiboo

آیا شما کتاب آیین سخنرانی در جمع را مطاله کرده اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *