آیا هر روز ورزش کردن کار درستی است؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

ورزش برای زندگی شما، بسیار مفید است و باید در برنامه ی هفتگی تان قرار بگیرد. همچنین برای تندرستی، بهبود حال و پایین آوردن احتمال بیماری های مرتبت با سلامتی شما، حیاتی است به ویژه وقتی سنتان افزایش می یابد. با این حال، به طور کلی نیازی به هر روز ورزش کردن نیست، مخصوصاً وقتی ورزش های سنگین انجام می دهید و یا فراتر از توان بدنتان، از آن کار می کشید.

اگر می خواهید هر روزه، ورزش های به نسبت سبک انجام دهید، مشکلی وجود ندارد. اما در هر شرایطی، باید به صدای بدنتان گوش کنید و از توانایی های آن، فراتر نروید.

خواندن این مقاله را ادامه دهید تا بدانید چه مقدار نیاز به ورزش دارید، آیا هر روز ورزش کردن کار درستی است؟. همچنین به شما پیشنهاداتی در مورد تمرین با مربی می دهیم.

آیا هر روز ورزش کردن خوب است؟

چه مقدار ورزش مناسب است؟

هنگامی که برنامه های تمرینی نوشته می شوند، اکثریت شان داشتن یک روز استراحت در هفته را پیشنهاد می کنند. اما گاهی ممکن است دلتان بخواهد هر روز تمرین کنید.

تا زمانی که بیش از توانایی تان تمرین نکنید و به ورزش کردن اعتیاد پیدا نکنید، می توانید هر روز ورزش کنید.

مطمئن شوید که برای شما لذت بخش باشد و زیاد به خودتان سخت نگیرید. به ویژه زمانی که مریض و یا آسیب دیده هستید.

مراقب انگیزه تان برای هر روز ورزش کردن باشید. اگر فکر می کنید یک روز تمرین نکردن، شما را از مسیرتان خارج می کند و برگرداندن انگیزه تان را سخت تر می کند، می توانید در روز استراحتتان، ورزش سبک تری انجام دهید.

یک راه ساده این است که هر روز ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی متعادل داشته باشید که به معنای هفته ای ۱۵۰ دقیقه تمرین متعادل است. یا اگر می خواهید تمرین سنگین انجام دهید، هفته ای ۷۵ ساعت تمرین را هدف خود قرار دهید.

هم چنین بخوانید: بهترین زمان ورزش کردن چه موقع هست؟

نوع تمرین

اگر می خواهید میزان تمرین تان را بیشتر کنید تا به هدف تناسب بیشتر و یا کاهش وزن برسید، روزی ۴۵ دقیقه تمرین را در برنامه خود قرار دهید. چند فعالیت ورزشی سنگین مانند موارد زیر را نیز در برنامه تان بگنجانید:

 • دویدن
 • تمرینات پیلومتریک
 • بالا رفتن از کوه یا تپه

اگر تمرینات هوازی و یا وزنه برداری سنگین انجام می دهید، می توانید بین جلسات تمرینی تان یک روز فاصله بگذارید و یا در روز بعد، جاهای دیگری از بدنتان را تمرین دهید. و یا برنامه تان را کمی تغییر دهید تا هر روز ورزش سنگین انجام ندهید.

کوتاه یا طولانی؟

بهتر است هر روز تمرینات کوتاه تری انجام دهید تا این که هفته ای یک یا دو بار ورزش سنگین انجام دهید.

به طور مشابه، بهتر است زمانی که وقت برای ورزش طولانی ندارید، تمرینات کوتاه تری را انجام دهید تا این که کلاً تمرین نکنید.

تمریناتی که باید در برنامه تان داشته باشید

برای این که بیشترین بهره را از تمریناتتان بگیرید و میزان آسیب دیدگی خود را نیز کاهش دهید، هر چهار نوع تمرین زیر را در برنامه تان داشته باشید:

 • تمرینات استقامتی: باعث افزایش ضزبان قلب و بهبود تناسب تان می شود. مانند دویدن آهسته، شنا و رقص.
 • تمرینات قدرتی: حجم عضلات را افزایش می دهد، استخوان ها را قوی تر می کند و در مدیریت وزنتان نیز به شما کمک می کند. مانند وزنه برداری، تمرینات بر پایه وزن بدن و تمرینات با کش استقامتی.
 • تمرینات تعادلی: باعث می شود تعادل شما افزایش یابد و از افتادن شما جلوگیری می کند و همچنین حرکات روزانه را نیز آسان تر می نماید. به طور مثال تای چی و تمرینات ایستاده یوگا.
 • تمرینات  انعطاف پذیری: دردهای فیزیکی را کاهش می دهد و قدرت تحرک، بازه ی حرکتی و طرز ایستادن شما را بهبود می دهد. مانند حرکات کششی، یوگا و پیلاتس.

فواید هر روز ورزش کردن

فواید ورزش مداوم، در همه ی بخش های زندگی و سلامتی تان تاثیر می گذارد. در زیر، چند فایده ورزش را بیان می کنیم:

بهبود خلق و خو

می تواند باعث بهبود خلق و خو، انگیزه و سطح انرژی شما شود. همچنین می تواند کمک کند که در همه ی زمینه های زندگی تان، بازده بیشتری داشته باشید که در نتیجه باعث حس رضایت و موفقیت برای شما می شود.

آرامش

کاهش احساسات مرتبط با استرس، می تواند در آرامش، بهبود کیفیت خواب و افزایش اعتماد به نفس شما، کمک کند.

زمانی برای گذراندن در اجتماع

بخش اجتماعی تمرین های گروهی، به این معنا است که می توانید با دوستانتان آن ها را انجام دهید و یا به روشی سالم و کم هزینه، با افراد جدیدی آشنا شوید. می توانید ورزش گروهی در طبیعت را نیز در برنامه تان قرار دهید که فواید خاص خودش را نیز دارد.

عملکرد ادراکی

ورزش کردن باعث بهبود عملکرد ادراکی و خالی شدن ذهن شما از افکار می شود. می توانید از این فرصت برای افزایش تمرکز حواستان و داشتن طرز فکر و ایده های جدید استفاده کنید.

مدیریت سلامتی

ورزش مداوم به شما در دوری و مدیریت برخی از بیماری ها و شرایط مرتبط با سلامتی، کمک می کند. مانند:

 • بیماری های قلبی و عروقی
 • دیابت نوع ۲
 • فشار خون بالا
 • برخی سرطان ها
 • آرتروز
 • ضربه های در اثر افتادن
 • افسردگی
 • اضطراب

اگر می خواهید وزن تان را کاهش دهید، ورزش مداوم به شما انگیزه ی کاهش وزن هم می دهد و باعث جلوگیری از برگشت وزن تان خواهد شد.

با انگیزه ماندن

هدف گذاری و پیش رفتن طبق برنامه تا رسیدن به آن اهداف، به شما در ادامه مسیر، نظم و اراده شما کمک می کند که در نتیجه می تواند بخش های دیگر زندگی تان را نیز بهبود ببخشد.

اگر هدفتان کم کردن وزن و یا تکمیل چالشی که مرتبط با هر روز ورزش کردن است، باشد، هر روز تمرین کردن مشکلی ندارد.

به دنبال راه های خلاقانه برای شروع و ادامه ی ورزش تان بگردید. به میزان زمانی که به طور روزانه و یا هفتگی می نشینید، دقت کنید و یا آن را یادداشت کنید. برای کاهش این زمان، هر کاری می توانید را انجام دهید. به عنوان مثال:

 • از میزهای ایستاده استفاده کنید
 • از قطار پیاده شوید و مقداری از مسیر را پایده بروید
 • به جای کارهای نشسته و منفعلانه، کارهای فعالانه تر و پرتحرک تری را انجام دهید

زمانی که برای مدت طولانی نشسته اید، حداقل هر یک ساعت، ۵ دقیقه از جایتان بلند شوید. کمی با سرعت راه بروید، آهسته بدوید، و یا تمریناتی ایستاده مانند پروانه، پرش و یا حرکات کششی انجام دهید.

هشدار

اگر هر روز ورزش سنگین انجام می دهید، باید چند نکته ی ایمنی را در نظر بگیرید.

هر روز ورزش کردن می تواند باعث آسیب دیدگی، خستگی و کلافه شدن شما بشود. همه ی این موارد می توانند باعث شوند که انجام برنامه تمرینی تان را به کلی ترک کنید.

آرام شروع کنید و قدم به قدم، زمان و شدت برنامه تمرینی تان را افزایش دهید. مراقب بدن خود باشید. اگر با مشکلات زیر رو به رو شدید، شدت تمریناتتان را کاهش دهید:

 • حس درد
 • درد شدید عضلانی
 • حس مریضی
 • گرفتگی عضلات
 • حالت تهوع
 • سرگیجه

چه موقع با یک فرد باتجربه مشورت کنیم؟

اگر نیاز به ترغیب شدن بیش تر و حمایت و پشتیبانی برای رسیدن به هدف های ورزشی تان دارید، به یک مربی بدنسازی مراجعه کنید. آن های می توانند شما را با توانایی هایتان بهتر آشنا کنند و پیشنهاداتی برای پیشرفت بیشترتان بدهند.

از آنجا که شما می خواهید بیشترین بازدهی را از تمریناتتان بگیرید، برنامه ای که به طور اختصاصی برای شما نوشته شده باشد، بسیار با ارزش است، البته اگر تمریناتتان را با کیفیت و درست انجام دهید. یک مربی بدن سازی، می تواند وضعیت بدن شما را مشاهده کند و اگر مشکلی فنی در تمرینان وجود دارد، شما را راهنمایی کند.

پرس و جو کنید تا یک مربی بدنسازی ماهر، باتجربه و بروز را پیدا کنید. یک جلسه تمرینی با آن ها داشته باشید تا ببینید آیا برای رسیدن به اهداف شخصیتان، مربی تاثیرگذاری هستند یا نه.

خلاصه

اگر تازه می خواهید ورزش را شروع کنید، دارویی مصرف می کنید و یا بیماری و آسیب دیدگی خاصی دارید، ابتدا با یک مربی بدنساز یا پزشک متخصص مشورت کنید.

به روش ورزش کردنتان فکر کنید. اگر می خواهید هر روز تمرینات سنگین انجام دهید، یک روز استراحت در برنامه ی خود جا دهید.

اگر زود جا می زنید و برایتان یک روز استراحت می تواند باعث چندین روز استراحت شود، می توانید در روز استراحتتان، به خود اجازه تمرینات سبک را بدهید.

در هر صورت، حواستان به میزان ورزشتان باشد و همیشه برای پیشرفت، مشتاق باقی بمانید.

منبع: HEALTHLINE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *