آیا افسردگی درمان می شود؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

افسردگی که در کتاب ۵-DSM به عنوان اختلال افسردگی عمده نیز شناخته می شود و گاهی اوقات آن را افسردگی بالینی هم می نامند، نوعی بیماری ذهنی رایج است. در سال ۲۰۱۶ ،بیش از ۱۶ میلیون بزرگ سال حداقل یک بار افسردگی عمده را تجربه کردند. سوالی که در این زمینه وجود دارد این است که آیا افسردگی درمان می شود؟ با وجود این که افسردگی را می توان تحت فرآیند درمان قرار داد و علائم آن کاهش یابد، اما نمی تواند درمان شود. در واقع هدف، بهبودی فرد است. تعریفی از بهبودی که به طور گسترده مورد قبول باشد وجود ندارد زیرا بهبودی برای هر شخص، متفاوت خواهد بود. افراد ممکن است بعد از بهبودی، همچنان علائم و اختلالی در
عملکرد خود داشته باشند.
همچنین احتمال بالایی برای برگشت افسردگی وجود دارد. حداقل ۵۰ درصد از موارد بررسی شده از افرادی که
افسردگی را تجربه کردند، بیش از یک بار در شرایط افسردگی قرار گرفته اند. اشخاصی که حداقل دو بار افسرده
شده اند، احتماالً حداقل یک بار دیگر به آن مبتلا خواهند شد.
همانند هر بیماری مزمن دیگری، اگرچه ممکن است دوباره رخ دهد، درمان هایی برای کاهش شدن علائم آن،
مدیریت بیماری و پشتیبانی از بیمار وجود دارد.


چرا افسردگی دوباره رخ می دهد؟

اگرچه همه ی افرادی که به به افسردگی مبتلا شدند، لزوماً دوباره مبتلا نمی شوند اما اکثر افراد، دوباره آن را تجربه خواهند کرد. همیشه هم مشخص نیست که دلیل آن چیست. با علاوه، دلیلی کلی برای افسردگی شناخته نشده است. به نظر می رسد مجموعه ای از عوامل دخیل هستند. همانند شرایط بیولوژیکی، ژنتیکی، محیط عوامل احساسی.
اگر دوباره به افسردگی مبتلا شدید، به این معنا نیست که ضعیف هستید یا کار اشتباهی انجام داده اید. گاهی افسردگی می تواند توسط عوامل استرس زا مانند از دست دادن شغل، بیماری جدی، از دست دادن عزیزان و یا استفاده از مواد مخدر، تحریک شود و برگردد. برخی اوقات نیز، ممکن است داروهایی که مصرف می کنید برای شما خوب نباشد و باعث برگشت افسردگی شود و یا این که نیاز به روش درمانی جدید باشد.
با کادر درمانی خود درباره ی احتمال بازگشت بیماری و این که در چنین شرایطی چه کار کنید، صحبت کنید. این کار می تواند باعث کاهش اضطراب شما در مورد ابتلای مجدد شود. با دانستن این که راه حلی خواهید داشت، اطمینان خاطر بیشتری خواهید داشت.

علائم هشداردهنده افسردگی

افسردگی برای افراد مختلف خودش را به روش های مختلفی نشان می دهد. برخی افراد زیاد می خوابند درحالی که برخی مشکل در خوابیدنشان خواهند داشت. نوشتن عالئم خاصتان، می تواند کمک کننده باشد به ویژه وقتی با پزشکتان راجع به روش های درمانی صحبت می کنید.
با این وجود، برخی علائم و نشانه های رایج برای افسردگی وجود دارد از جمله:
 کاهش انرژی و خستگی بیش از حد
 تغییر در وزن یا اشتها
 احساس کم خوابی یا اضطراب
 حرکت یا صحبت کردن کندتر از سابق
 از دست دادن علاقه و لذت در انجام فعالیت هایی که به طور عادی برای شما لذت بخش بودند
 بد اخلاق شدن
 مشکل در تمرکز کردن یا تصمیم گیری
 مشکالت خواب مانند زود بیدار شدن، خوابیدن بیش از حد، و یا بی خوابی
 احساس گناه یا ناامیدی
 احساس ناراحتی یا پوچی
 دردهای فیزیکی یا مشکلات گوارشی که با درمان رفع نمی شوند و یا دلیل مشخصی برای آن ها وجود
ندارد
 فکر کردن به مرگ یا خودکشی


برای این که به عنوان افسردگی شناخته شود، عالئم باید برای دو هفته در اکثر طول روز و تقریباً هر روز، وجود داشته باشد. نیاز نیست که همه ی عالئم یا بیشترشان را داشته تا افسردگی در شما تشخیص داده شود. اگر فکر می کنید که خودتان یا فردی که برایتان مهم است، دارد با افسردگی زندگی می کند، مهم است که با یک پزشک متخصص راجع به آن صحبت کنید.
اگر قبالً افسردگی را تجربه کرده اید، ممکن است علائم بازگشت آن را تشخیص دهید. گاهی اوقات علائم برگشت می توانند به سادگی ناتوانی در خواب یا داشتن مشکل در تمرکز باشند.
اگر فکر می کنید ممکن است دوباره به افسردگی مبتلا شود و نگران هستید، با متخصص درمانتان که می تواند پزشک یا تراپیست شما باشد، راجع به چیزهایی که باید مراقبشان باشید، صحبت کنید. آن ها با شرایط شما و عوامل تاثیرگذار بر شما آشنا هستند و گرفتن بازخورد آن ها می تواند بسیار کمک کننده باشد.
ممکن است خود ارزیابی راجع به بیماری سخت باشد مخصوصا وقتی افکار شما تحت تاثیر افسردگی قرار گرفته باشد. بنابراین داشتن یک بازخورد بیرونی راجع به عالئم احتمالی که ممکن است بروز دهید، می تواند به شما کمک به سزایی بکند.

هم چنین بخوانید: نشانه های عجیب افسردگی


چگونه از ابتلای دوباره به افسردگی، جلوگیری کنیم؟

آیا افسردگی درمان می شود؟ تحت درمان قرار دادن افسردگی تان می تواند احتمال ابتلای مجدد را کاهش دهد. درمان های رایج شامل ترکیبی از صحبت های درمانی و دارو هستند. گاهی اوقات افراد در زمان درمانشان، دوباره به افسردگی مبتال می شوند که اشکالی نیز ندارد. کادر درمانی شما می تواند ارزیابی مجددی از برنامه و روش درمانی شما داشته باشد تا ببیند آیا نیاز به تغییر و یا بازنگری در آن هست یا نه.

درمان های تجویز شده توسط پزشکتان را پیگیری کنید

پایبند بودن به برنامه ی درمانی تان، می تواند امکان ابتلای مجدد را کاهش دهد.کارهایی مانند موارد زیر:
 به طور مرتب روان درمانی کنید
 همه ی کارهایی که به شما پیشنهاد شده را انجام دهید
 داروهایتان را طبق تجویز پزشک سر وقت مصرف کنید
 از مواد مخدر یا الکل دوری کنید زیرا ممکن است باعث بروز عالئم افسردگی شود و با داروها به تداخل
بخورد
اگر در حال حاضر تحت درمان دارویی برای افسردگی هستید و به نظر بی نتیجه است، ممکن است نیاز باشد با
پزشکتان برای تغییر دارو صحبت کنید. گاهی اوقات نیاز است که چندین دارو را امتحان کنید تا به بهترین دارو
برای خودتان برسید چون اکثر داروها، عوارض جانبی دارند که بعد از چند هفته از بین می روند.
بسیار مهم است که داروی ضد افسردگی خود را به طور ناگهانی قطع نکنید زیرا می تواند باعث افزایش عالئم و
بعضاً برگشت بیماری شود.

هم چنین بخوانید: ۲۰ راهکار درمان افسردگی و رهایی از آن

خودمراقبتی را تمرین کنید

خودمراقبتی نیز می تواند از علائم افسردگی و ابتلای مجدد به آن، جلوگیری کند. استراحت و خواب مناسب می
تواند هم جسم و هم ذهنتان را تحت تاثیر قرار دهد. رژیم غذایی سالم که شامل ویتامین های اساسی و مواد معدنی می باشد نیز برای سالمت کلی شما نیاز است. همچنین ورزش مداوم می تواند مواد شیمیایی که باعث حس خوب در شما می شود را در مغزتان افزایش دهد.
اگر در خوابیدن مشکل دارید یا نیاز به کمک برای برنامه ی غذایی یا ورزشی خود دارید، با یک پزشک راجع به
آن ها صحبت کنید. ممکن است بتوانند با روش های آرامش بخشی برای خواب به شما کمک کنند و یا اگر نیاز
باشد، دارویی تجویز کنند که به شما کمک کند. همچنین می توانند پیشنهاداتی برای پیدا کردن متخصص تغذیه یا برنامه ی تمرینی به شما دهند.

به دنبال پشتیبان باشید

در پایان در پاسخ به سوال آیا افسردگی درمان می شود؟ باید بگوییم که نیاز نیست به تنهایی با افسردگی بجنگید. افسردگی یک بیماری است و چیزی نیست که بتوانید با قدرت اراده خودتان، با آن مقابله کنید. با پزشک خود صحبت کنید و افرادی بیابید که می توانند پشتیبان شما باشند.اگرچه ابتلای دوباره، رایج است، به این معنا نیست که دائمی خواهد بود. ممکن است درمان فنی و مشخصی برای افسردگی وجود نداشته باشد اما با کمک و درمان، حتی افسردگی با ابتلای مجدد هم قابل بهبود است.

منبع: HEALTHLINE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *